27/05/2026
Uhvaćen trenutak prolaznosti na staroj banjalučkoj razglednici. Godina je negdje oko 1900.
Ova predivna fotografija donosi nam fantastičan, sirov i autentičan komad banjalučke istorije s kraja 19. ili samog početka 20. vijeka. Na njoj je zabilježen nevjerovatan kontrast: susret tradicionalnog, ruralnog života i monumentalne evropske arhitekture koja tek počinje da definiše obrise moderne Banjaluke.
U pozadini slike ponosno se uzdiže zgrada tadašnje Velike realke (danas čuvena Banjalučka gimnazija), koja je svečano otvorena 1898. godine.
U gornjem dijelu kadra dominira masivna, strogo simetrična zgrada Gimnazije, građena u duhu austrougarskog neorenesansnog stila. U momentu kada je ova fotografija nastala, ona je bukvalno „štrčala“ iz okolnog pejzaža. Oko nje još uvijek nema izgrađenog modernog kvarta, drvoreda ni asfaltiranih ulica – ona stoji sama na uzvišenju iznad blatnjavih puteva, kao simbol novog doba, pismenosti i evropskog obrazovanja koje stiže u grad.
Sasvim lijevo, u daljini, stoji skromna bosanska kuća sa strmim krovom, koja dodatno naglašava taj nevjerovatan arhitektonski skok.
Ono što slici daje neprocjenjivu antropološku vrijednost jeste kadar u prvom planu. Prostor ispred Gimnazije (tadašnja periferija, a današnji centar grada blizu krcatih saobraćajnica) služio je kao pazarište ili stočna pijaca (čuvena banjalučka Govedarnica).