11/11/2024
Moderno novinarstvo. Himler bi nam poza vidio.
Nekadašnji logoraš Željko Živak iz Konjica, koji živi u Americi, rekao je za Radio Drvar da je zloglasni logor Čelebići bio mjesto gdje je muslimanska vojska za vrijeme Odbrambeno-otadžinskog rata na najsvirepiji način ubijala Srbe, koji su skončavali u najvećim mukama.
Živak, koji je bio jedan od svjedoka na suđenju bivšem nadzorniku logora Čelebići Kemalu Mrndžiću, koji se godinama pod lažnim identitetom krio u Americi, rekao je da ga je Mrndžić tukao dva p**a u logoru, njegovom rođaku prebio je dva rebra, a premlaćivao je i druge logoroše.
On je naveo da je imao 27 godina kada je završio u logorima i da je bio u njih pet-šest petnaestak mjeseci, ali da je uvijek vjerovao da će doći sloboda i da su ga držali vjera u Boga i molitva.
"Najveći mogući zločini dešavali su se u Čelebićima. Slobodana Babića, koji je bio iz sela Bjelovčina kod Konjica, u logoru su mučili na najstrašniji način. U logoru su ga toliko prebili da je umirao 17 dana. Bio je bez svijesti ili, ako je bio imalo budan, to su bili sati i dani jauka. Svako rebro u njegovom tijelu bilo je prebijeno, gurali su mu cijev od puške u usta, poderali grlo i odsjekli mu jezik.
Babić je bio čovjek sa sela, imao je radničke ruke koje su od teških poslova bile deformisane, pa nije mogao da savije mali prst i prstenjak. Kada su ga tukli, rukama je pokušavao da im nešto objasni i podigao ruku, što su muslimani smatrali kao provokaciju, jer su mu tri prsta bila ispravljena, a dva savijena zbog teškog rada. Onda su ga prebili. Kada su ga ubacili među nas ostale logoraše, pokušali smo da mu damo vode i malo hljeba, ako je ko imao, da mu damo da nešto pojede, ali nije izdržao, umro je", prisjetio se Živak.
Živak se prisjetio i mučenja Srbina Bate Kuljanina, kojem je od batina glava bila duplo veća, a lice potpuno modro i crno od udaraca.
Među ubijenim Srbima u Čelebićima bio je i Šćepan Gotovac, kojeg su muslimani ubili i bacili među žive logoraše. Na čelu ovog ubijenog Srbina bila je zakucana ekserom srpska zastava, posvjedočio je Živak.
"Izvodili su jednog po jednog od nas logoraša i tukli, samo smo čuli jauke i čekali ko je sljedeći. Uvijek sam u sebi vjerovao da će doći sloboda i da će sve prestati. Držala me je vjera u Boga i molitva. Moj otac je bio sa mnom u logoru i doživio prvi srčani udar u Čelebićima sa 52 godine. Sam Bog zna kako je izdržao i brinuo da li ću ja da preživim. Kada su me doveli u logor imao sam 90 kilograma, a kada sam izašao 50", rekao je Živak.
MRNDŽIĆ KRIV PO PET TAČAKA
Živak je istakao da su prije desetak godina saznali da je Mrndžić negdje u Americi.
"Američki istražioci su, vjerovatno, ušli u našu priču, počeli da ga prate i tako se sklapala naša priča oko Mrndžića. Prvi susret nas logoraša i američkih agenata bio je u porti našeg hrama u Čikagu. Tada je izabrano sedam svjedoka koji će biti uključeni u procesuiranje Mrndžića", naveo je Živak.
On je rekao da je Mrndžić kriv po pet od sedam tačaka optužnice i, prema tome, po svakoj tački trebalo bi da dobije od pet do 10 godina zatvora. U januaru se, kaže, očekuje konačna presuda.
Živak je dodao da je Mrndžić pronađen prije godinu i po dana, od kada traje i sudski proces, i nalazi se u Americi u kućnom pritvoru pod nadzorom policije.
"POSTOJANJE SRPSKE JE GARANT DA NAŠA DJECA NEĆE DOŽIVJETI ONO ŠTO SAM JA DOŽIVIO"
Živak je istakao da je postojanje Republike Srpske garant opstanka srpskog naroda u BiH koji je kroz vijekove stradavao.
"Postojanje Republike Srpske je garant da naša djeca neće doživjeti ono što sam ja doživio", poručio je Živak.
Živak je veoma zahvalan nekadašnjim logorašima Slobodanu i Velimiru Mrkajiću, Mirku i Radovanu Đorđiću, Draganu Kuljaninu, te Rajku Draganiću što su kao svjedoci na suđenju protiv Mrndžića skupili hrabrost i rekli istinu koju cijeli svijet treba da čuje o zloglasnom logoru Čelebići. On je napomenuo i da je Darinka Kuljanin mnogo pomogla u istrazi protiv Mrndžića.
Sud u Bostonu proglasio je prošle sedmice krivim Kemala Mrndžića, bivšeg nadzornika logora Čelebići u kojem su zatvoreni i mučeni srpski civili, za zavjeru s ciljem prikrivanja svog učešća u zločinima tokom rata u BiH i za davanje lažnih izjava radi dobijanja statusa izbjeglice u SAD, a nakon toga i američkog državljanstva, saopšteno je iz američkog Ministarstva pravde.
Mrndžić /52/ je osuđen zbog učestvovanja u šemi prikrivanja istine o njegovom učestvovanju u maltretiranju Srba zarobljenih u ozloglašenom logoru Čelebići u BiH 1992. godine.
Još se očekuje izricanje kazne Mrndžiću.
Kemal Mrndžić je, prema nezvaničnim informacijama, u SAD doputovao 1999. godine i na osnovu lažnih informacija, odnosno sakrivanja detalja iz ratne prošlosti, 2008. godine dobio status stalnog boravka. Godinu kasnije dobio je i američki pasoš.