25/08/2025
✅️ZVANIČNO POČELA PRIMJENA MOBILNOG MODULA SISTEMA RENATA U PRAKSI❗️
✅️MUP ZDK je započeo primjenu savremenog informacionog sistema RENATA - tehnologije koja u realnom vremenu prepoznaje registarske tablice, otkriva saobraćajne prekršaje i povezuje sve baze u jedan sistem.
✅️U samom početku akcenat je na stranim državljanima, kako bi se regulisala kontrola istih kao i stalo u kraj bahatosti ili nesavjesnoj vožnji vozača sa stranim registarskim tablicama.
✅️Za samo 3 sekunde policajci na terenu dobijaju informacije o vozilu, vlasniku, potjernicama i kaznama. Provjere i samo zadržavanje vozača prilikom saobraćajnih provjera će trajati vrlo kratko, što će poboljšati efikasnost policije, ali i našim sugrađanima ubrzati i olakšati proces kontrole!
✅️Kamere snimaju 360 stepeni, podaci se čuvaju najmanje 15 dana, a sve je potpuno dokumentovano, kompletan proces kontrole.
✅️Više nema prostora za manipulacije - svaki prekršaj i svaka kontrola evidentiraju se automatski.
✅️Ovo je historijski iskorak u radu policije: brže provjere, efikasnije procesuiranje i veća sigurnost građana.
✅️ZDK ulazi u novu eru digitalizacije i sigurnosti, a uskoro očekujemo još neke velike projekte kada je u pitanju modernizacija naše policije i uvođenje novih tehnologija u rad policijskih službenika!