18/03/2026
Дълго време мълча по темата, но алчността няма край и това е причината на публикацията.
ИмотО ЕООД НЕ приема обекти възложени от интериорни дизайнери.
Преди да си помислите, че съм против професията искам да заявя, че съм в 100% подкрепа, да ползвате услугите на архитект/проекрант/дизайнер/декоратор за обекта си, особено когато в имота се влагат емоции, специфични нужди и искате да добавите своя почерк, но не можете да си представите крайния продукт. 100% подкрепям, НО не подкрепям работата с ПИЯВИЦИ.
100% от възлаганите до момента обекти от интериорни дизайнери са били с условието, че НЕ искат да се “занимават” с обекта, НО искат комисионна в размер от 10 до 30%. Ако ти си ми клиент, четеш тези редове и твоя интериорен дизайнер ми е възлагал обект, знай, че освен да ти вземе парите за проектиране, той е взел между 10 и 30% от всяка позиция на ТВОЙ ГРЪБ.
Концепцията, на услугата, която предлагам аз и партньорите ми е свързана с това, в условията на тежка инфлация и спекула да доставяме всичко на клиента на цени от вносител/производител, т.е на най-добрата възможна цена, ползвайки корпоративно договорени отстъпки, без да взимаме и 1% от стойността на продукта. Всеки мой клиент може да потвърди как работя. Това очевидно е в конфликт с концепцията на масовите интериорни пиявици, които искат да получат 30% например от доставката на интериорни врати, при положение, че цените са прозрачни и открити.
Причината да Ви пиша тези редове е поредния случай, в който при възложен от интериорен дизайнер проект мои екипи и аз търпим загуби, заради това, че някой е продал розови очила на клиента и иска да изкара 20 000€ от СМР на стойност 100 000€, при бюджет на клиента не повече от 80 000€. Разбира се, когато се стига до проблем дизайнера си дърпа чергата към себе си и съветва и възложителя да бъде така. Сериозния проблем, е че разполагам със снимкови, аудио и видео доказателства, включващи и разговори, които при настъпване на мазол, ще изкарам и ако си мислите, че лоша реклама няма, повярвайте ми, ще останете доволни. Голям късмет, е че имам търпеливи партньори и подизпълнители, които не искат излишни конфликти и драми, въпреки финансовата загуба, която ни причиниха, в противен случай щях да изкарам много информация за много от хората в бранша поддържащи лоши практики.
И отново напомням, насърчавам ползването на консултанти, брокери и дизайнери, но нека си свършат възложената работа, без да ви рекетират.
Асен Димитров
ИмотО ЕООД