01/06/2026
München daje građanima priliku da sami odluče koje ideje za grad zaslužuju novac.
U tijeku je glasanje za MünchenBudget 2026., program kroz koji stanovnici Münchena mogu sudjelovati u odlučivanju o tome kako će se potrošiti milijun eura iz gradskog proračuna.
Građani su do 1. svibnja mogli predlagati ideje, a sada je otvorena prva faza glasanja. Prijedlozi se odnose na različite teme: od kvartovskih događanja, kulturnih projekata i akcijskih dana do sportskih i rekreativnih sadržaja.
Glasati mogu svi stanovnici Münchena od 14 godina naviše. Mlađi mogu sudjelovati zajedno sa zakonskim zastupnikom. Svaki sudionik može dati po jedan glas za svaku ideju.
Prva faza glasanja traje do 14. lipnja.
Nakon toga će 20 ideja s najviše glasova pregledati nadležni gradski odjeli. Provjerit će se koliko su prijedlozi izvedivi, koliko bi koštali i kako bi se mogli provesti.
Drugi krug glasanja planiran je od 16. listopada do 1. studenoga. Tada će građani odlučiti koje će se izvedive ideje stvarno financirati i realizirati.
Ovo je dobra prilika za sve koji u Münchenu ne žele samo komentirati što gradu nedostaje, nego žele sudjelovati u tome što će se konkretno mijenjati.
Za MünchenBudget 2026. grad je i ove godine osigurao milijun eura.