SSS-Radio

SSS-Radio Sibelius Sauna, ja Sisu
www.sss-radio.ee

17/06/2025

Uutsia meiltä ja maailmalta, uutiset teille välittää Tapio Reini, lähteinä Viron Err, ja Suomen Yleisradio.
------------------
Venäjän sota Ukrainassa jatkuu

Australialainen kenraalimajuri evp Mick Ryan kirjoittaa The Washington Postissa julkaistussa mielipidekirjoituksessaan, että Venäjä uskoo edelleen voittavansa Ukrainan sodan.
Venäjän sodan aikana kokemat tappiot ja sen joukkojen hidas eteneminen antavat kuitenkin toisenlaisen kuvan Venäjän itse väittämästä menestyksestä, Ryan arvioi.
Ryanin mukaan Venäjän eteneminen joillakin alueilla Ukrainassa on ollut hitampaa, kuin esimerkiksi ympärysvaltojen eteneminen ensimmäisen maailmansodan Sommen taistelussa.

- Venäjän uhrien määrä Ukrainassa on nyt suurempi kuin kaikkien toisen maailmansodan jälkeen kuolleiden Neuvostoliiton ja Venäjän sotilaiden kokonaismäärä. Tänä kesänä Venäjän sotilaiden kokonaistappiot todennäköisesti ylittävät miljoonan, Ryan arvioi viitaten Britannian puolustusministeriön toukokuussa julkaisemaan tiedustelupäivitykseen.

Ukrainan asevoimien esikunta kertoi viime torstaina Venäjän sotilaallisten tappioiden Ukrainassa ylittäneen miljoonan rajan.
Ryanin mukaan Venäjä on myös menettänyt taistelukentällä jatkuvasti 2–5 kertaa enemmän taisteluajoneuvoja verrattuna Ukrainaan, mukaan lukien noin 1 200 panssaroitua taisteluajoneuvoa, 3 200 jalkaväen taisteluajoneuvoa ja 1 900 panssarivaunua tammikuusta 2024 lähtien.

- Tämä julma todellisuus kyseenalaistaa tarinan, jonka mukaan Venäjä sanelee konfliktin ehdot. Kyllä, Venäjän joukot ovat olleet hyökkäyskannalla vuoden 2024 alusta lähtien (muutamia poikkeuksia lukuun ottamatta). M***a aloite ei yksinään riitä voittoon. Tärkeää ei ole vain se, mitä Venäjä on saavuttanut, vaan myös se, mitä se on menettänyt vastineeksi, Ryan kirjoittaa.
------------------------------------------
Ukrainan armeija vahvisti sunnuntai-iltana iskeneensä aiemmin samana päivänä onnistuneesti Venäjän lennokkitehtaaseen Tatarstanin tasavallassa sijaitsevassa Jelabugassa.
Armeijan mukaan Venäjän puolustusteollisuuteen kuuluvassa kompleksissa on valmistettu, testattu ja myös laukaistu lennokkeja, joita on käytetty iskuissa eri puolilla Ukrainaa.
Iskun seurausten vahvistaminen on ukrainalaisten mukaan edelleen työn alla.
Tatarstanin tasavallan johtaja Rustam Minnihanov sanoi sunnuntaina, että Ukrainan iskun kohteena olisi ollut paikallinen autotehdas.
----------------------------------------
Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi sanoo keskustelevansa Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin kanssa Ukrainan asehankinnoista Yhdysvalloilta G7-kokouksen yhteydessä. Asiasta kertoo Reuters.
- Yksi kysymyksistä, joista aion keskustella presidentti Trumpin kanssa kokouksessa, on puolustuspaketti, jonka Ukraina on valmis ostamaan, Zelenskyi sanoi Reutersin mukaan Wienissä järjestetyssä tiedotustilaisuudessa.

Zelenskyi vieraili maanantaina Itävallassa vaimonsa Olena Zelenskan kanssa.
Sekä Trump että Zelenskyi osallistuvat Kanadassa maanantaina alkavaan kokoukseen. Zelenskyi osallistuu kokoukseen tiistaina.
-----------------
Lähi-Itä
Israelin asevoimat sanoo tuhonneensa kolmanneksen Iranin maasta-maahan-ohjusten laukaisualustoista neljättä päivää jatkuvissa iskuissa.
Asevoimien tiedottajan mukaan iskuissa on tuhottu yli 120 maasta-maahan-ohjusten laukaisualustaa. Israel kertoo käyttäneensä iskujen tekemiseen yli viittäkymmentä hävittäjää ja lentokonetta.

Iranissa on kuollut perjantaina alkaneiden Israelin iskujen myötä ainakin 224 ihmistä. Urien joukossa on siviilien lisäksi korkea-arvoisia armeijan komentajia sekä ydintieteilijöitä.
Iranin terveysministeriön mukaan 90 prosenttia uhreista on siviilejä.
Israelin puolella varmistettu uhriluku on maanantain iltapäivään mennessä 24 ihmistä, heistä kaikki ovat uutistoimisto Reutersin mukaan siviilejä.

Pelkästään maanantain iskujen aikana Israelissa kuoli 11 ihmistä ja ainakin sata loukkaantui.
Iran kertoo pidättäneensä kymmeniä Israeliin linkitettyjä vakoojia iskujen jälkeen.
------------------------------------------------------------
Israel iski maanantaina Iranin valtiollisen televisioyhtiön IRIB:n rakennukseen Teheranissa, kertovat Israelin puolustusministeri Israel Katz sekä useat medialähteet.
Käynnissä ollut televisiolähetys keskeytyi, kun rakennuksessa räjähti uutisankkurin puhuessa kameralle. Al-Jazeera julkaisi tilanteesta videon, jolla näkyy, kuinka uutisankkuri nousee räjähdyksen jälkeen tuolistaan savun ja pölyn täyttäessä studiohuoneen.

Israelin puolustusministeri Katz uhkasi hetkeä aiemmin Israelin aikovan hävittää Iranin valtiollisen television. IRIB kuitenkin jatkoi lähetystään pian iskun jälkeen.
Uutistoimisto AFP:n toimittajien mukaan räjähdyksiä on kuultu ympäri Iranin pääkaupunkia Teherania.
– Me tulemme iskemään Iranin diktaattoria kaikkialle, Katz sanoi tiedotteessa.
------------

Yhdysvaltain armeija on siirtänyt suuren määrän ilmatankkauskoneita Eurooppaan, kertoo uutistoimisto Reuters.
Lentoliikennettä seuraava AirNav Systems -sivuston mukaan yli 30 Yhdysvaltain ilmavoimien ilmatankkauskonetta lähti Yhdysvalloista kohti itää sunnuntai-iltana.
Siirron tarkoituksena on tarjota presidentti Donald Trumpille erilaisia toimintavaihtoehtoja Lähi-idän jännitteiden kasvaessa, kaksi yhdysvaltalaista viranomaista kertoi Reutersille maanantaina.

Turvallisuusalan yrityksen Dyami Security Intelligencen perustajan Eric Schoutenin mukaan yli kolmenkymmenen Yhdysvaltain ilmavoimien tankkauskoneen äkillinen siirtyminen itään ei ole tavallista toimintaa.
– Tämä liike osoittaa, että Yhdysvallat asemoituu voidakseen reagoida nopeasti, jos jännitteet Iranin kanssa kärjistyvät, Schouten sanoi Reutersille.

Viranomaiset kertoivat myös, että lentotukialus Nimitz on matkalla Lähi-itään. Toinen heistä sanoi, että lentotukialuksen siirto oli suunniteltu jo ennakkoon.
--------------------

Iran on viestittänyt kiireellisesti haluavansa lopettaa vihollisuudet ja jatkaa neuvotteluja ydinohjelmastaan, kertoo Wall Street Journal.
Uutistoimisto Reutersin useiden lähteiden mukaan Iran on pyytänyt Saudi-Arabiaa ja Omania pyytämään Yhdysvaltain presidenttiä Donald Trumpia painostamaan Israelia välittömään tulitaukoon.
Vastineeksi Iran on valmis osoittamaan joustavuutta ydinneuvotteluissa Yhdysvaltojen kanssa.
--------------------

SÄÄ
Päivällä: Aamulla pilvistä, saarilla ja länsirannikoilla heikkoa ja ajoittaista pilvisyyttä. Sadetta monin paikoin. Iltapäivällä pilvisyys ohenee lännestä ja sade lakkaa. Ukkoskuurojen vaara on paikoin Itä-Virossa. Tuuli puhaltaa pääasiassa lännestä ja luoteesta 4–10 , puuskissa 16 m/s. Ilman lämpötila vaihtelee 15–19 asteen välillä, rannikoilla 12 °C. astetta.

Yöllä: Ajoittain pilvistä. Aamulla sadekuuroja sataa paikoin. Tuuli puhaltaa lännestä ja lounaasta 3–9 , puuskissa rannikoilla 13 m/s. Ilman lämpötila vaihtelee 8–12 asteen välillä., rannikoilla 15 °C. astetta.

Kannattaa lukea..hieno juttu Kajalta !
17/06/2025

Kannattaa lukea..hieno juttu Kajalta !

Ulkomailla syntyneiden osuus Viron väestöstä on lähempänä Ruotsia kuin Suomea. On näköharha, että Viro olisi yhden tai kahden kansan maa.

Huomenna saapuu pojat kanssani tekemään Juhanus ohjelmaa, Joakim ja Indrek..molemmat ovat Tv,stä tuttuja.., sukunimet se...
16/06/2025

Huomenna saapuu pojat kanssani tekemään Juhanus ohjelmaa, Joakim ja Indrek..molemmat ovat Tv,stä tuttuja.., sukunimet selviää lähetyksen yhteydessä..eikä nuo nimet niin tärkeitä Juhannusohjelmassa olekkaan..:) 93,7 Mhz sss-radio.ee 17-06-2025. >Kello 14.00.

https://fi.wikipedia.org/wiki/Juhannus

Juhannus on valon ja keskikesän juhla, jota vietetään kesäkuun lopussa kesäpäivänseisauksen tienoilla.[1][2] Suomessa juhannus on yöttömän yön juhla,[3] kun pohjoisen napapiirin pohjoispuolella aurinko ei laske lainkaan kesäpäivänseisauksena.[4] Suomessa juhannus on myös virallinen li...

Lämmin osanottomme ."Mikk Targo (18.12.1959–15.06.2025), muusikko, säveltäjä ja tuottaja, joka antoi korvaamattoman pano...
16/06/2025

Lämmin osanottomme .

"Mikk Targo (18.12.1959–15.06.2025), muusikko, säveltäjä ja tuottaja, joka antoi korvaamattoman panoksen virolaisen popmusiikin kehitykseen, menehtyi 65-vuotiaana vakavaan sairauteen." Lähde. Err.ee

Muusiku, helilooja ja muusikaprodutsent Mikk Targo tütar Margaret Targo teatab sotsiaalmeedias, et Mikk Targo suri 65aastasena pärast rasket haigust.

16/06/2025

Uutisia meiltä ja maailmalta, uutiset teille välittää Tapio Reini, lähteinä Viron Err, ja Suomen Yleisradio.
-------------------
Venäjän sota Ukrainassa jatkuu
Ukrainan joukot ovat vähitellen työntämässä Venäjän joukkoja pois Sumyn rajaseudulta, Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi sanoi uutistoimisto Reutersin mukaan.
Venäjä on viime viikkoina saanut jalansijaa Ukrainalle kuuluvalla Sumyn alueella. Venäjän joukot ovat siirtyneet Sumyn alueelle huhtikuusta lähtien, jolloin Venäjän presidentti Vladimir Putin vaati puskurivyöhykkeen luomista Venäjän ajettua Ukrainan joukot Kurskin alueelta.

Sekä venäläisten että ukrainalaisten mukaan Venäjän joukot ovat vallanneet useita kyliä alueella, joka on ollut kuukausien ajan myös Venäjän raskaiden ilmahyökkäysten kohteena.

Suosittu ukrainalainen sotablogi DeepState raportoi venäläisten edenneen viime päivinä kylien ympäristössä. Venäjä on saanut haltuunsa joitain kyliä Sumyn alueella.
Jotkin muut ukrainalaiset sotabloggaajat kertoivat torstaina, että venäläisjoukot olivat edenneet 20 kilometrin päähän Sumyn kaupungista.

Zelenskyi ei kertonut tarkempia yksityiskohtia tai todisteita Ukrainan etenemisestä alueella.
Lentokonevalmistaja Boeingin toimitilat Ukrainan pääkaupunki Kiovassa ovat vaurioituneet pahoin Venäjän tekemän ilmaiskun seurauksena, Financial Times raportoi. Lehti on jakanut tapauksesta sunnuntai-iltapäivänä kuvan viestipalvelu X:ssä
---------------------------
Ukraina on sunnuntaina vastaanottanut Venäjältä 1 200 ruumista lisää, kertoo uutistoimisto Reuters. Ukraina vastaanotti myös sekä perjantaina että lauantaina 1 200:n kaatuneen sotilaan ja kansalaisen ruumiit Venäjältä.

Ukrainan ja Venäjän on molempien määrä palauttaa toisilleen yhteensä 6 000 ihmisen ruumiit. Venäläismediassa on väitetty viimeksi tänään sunnuntaina, ettei Venäjä olisi saanut viikonlopun aikana vaihdossa vielä yhtäkään omaa kaatunuttaan.
-------------------------
Vladimir Putin ja Donald Trump keskustelivat puhelimessa lauantaina noin 50 minuutin verran. Asiasta uutisoi Reuters.
Venäläisen uutistoimisto Tassin mukaan Putin toivotti Trumpille hyvää syntymäpäivää. Trump täytti lauantaina 79 vuotta.
Puhelun asiasisällöstä kertoi Reutersin mukaan Kremlin ulkopoliittinen neuvonantaja ja entinen Venäjän Yhdysvaltain-suurlähettiläs Juri Ušakov.

Ušakov kertoi, että puhelu oli merkityksellinen ja hyödyllinen. Ukrainan sodan osalta Putin oli vahvistanut Venäjän olevan valmis jatkamaan neuvotteluita Ukrainan kanssa kesäkuun 22. päivän jälkeen, Ušakov väitti.
Ušakovin mukaan Trump oli ilmaissut Putinille toiveen Ukrainan sodan nopeaan ratkaisuun.
--------------------------------------
Lähi-idän tapahtumat
Sekä Israel että Iran ovat uhanneet kiihdyttää iskujaan siitäkin huolimatta, että kansainvälinen yhteisö on vedonnut osapuoliin tilanteen liennyttämiseksi.
Iran iski sunnuntainvastaisena yönä useammassa aallossa muun muassa Jerusalemiin ja Tel Aviviin sekä Tamraan.

Iranin iskut osuivat Israelin mukaan asuintaloihin ja sytyttivät ainakin yhden tulipalon maan pohjoisosassa ja rannikolla.
Aamuyöllä varhain sunnuntaina Iran aloitti uuden iskujen sarjan, jota Israelin asevoimat kertoi pyrkivänsä torjumaan. Ilmahälytykset soivat eri puolilla maata.

Kuolleita on Israelissa useita, ja uhriluvun odotetaan kasvavan.
Neljä ihmistä kuoli Tamran kaupunkiin tehdyssä iskussa ja kolme myöhemmin Bat Yamiin osuneessa iskussa, israelilaismediat raportoivat. Iskun jäljiltä Bat Yamissa on israelilaismedioiden mukaan yli 30 ihmistä kateissa.
Iranin tekemissä aamuyön iskuissa haavoittuneita kerrotaan olevan noin 200.
-----------------
Israelin puolustusvoimat kertoi lauantaina ja varhain sunnuntaina iskeneensä useisiin kohteisiin Iranissa.
Uutistoimisto Reutersin mukaan Israel teki aallon iskuja Teheranissa Iranin puolustusministeriöön, ydinlaitoksiin ja öljyvarastoihin sekä puolustusalan tutkimusjärjestön päämajaan.
Iranin media on raportoinut varhain sunnuntaiaamuna tulipalosta Shahran öljyvarastolla.
Venäjän presidentti Vladimir Putin ja Yhdysvaltain presidentti Donald Trump keskustelivat lauantaina puhelimessa lähes tunnin verran aiheenaan muun muassa Lähi-idän kiristynyt tilanne sekä Venäjän hyökkäyssota Ukrainassa.
Kremlin mukaan Putin sanoi Venäjän olevan valmis toimimaan välittäjänä Israelin ja Iranin välillä.
-----------------------
Donald Trump järjesti jättiparaatin
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump järjesti lauantaina maansa pääkaupunki Washingtonissa sotilasparaatin, kertoo Wall Street Journal.
Paraatissa juhlittiin Yhdysvaltain armeijan 250-vuotista taivalta. Mittavaan paraatiin osallistui yli 6 000 sotilasta, 150 tankkia ja muuta kalustoa sekä 50 helikopteria.

Artikkelissa huomautetaan paraatin tuoneen esille Yhdysvaltain poliittisen jakautumisen. Paraatia ja presidentin puhetta olivat seuraamassa lähinnä Donald Trumpin kannattajat, veteraanit ja sotilaat. Siihen osallistui joitain kymmeniätuhansia katsojia. Samaan aikaan ympäri maan miljoonat amerikkalaiset kerääntyivät osoittamaan mieltään Trumpin hallintoa vastaan. Mielenosoitukset järjestänyt No King -liike toi esille paraatin roolin Trumpin politiikan juhlana.

Paraatia varjosti ja samalla Yhdysvaltain kahtiajakoa korosti sitä edeltävänä yönä Minnesotassa tapahtunut kahden demokraattipoliitikon ja heidän puolisoiden ampuminen. Heistä toinen, Melissa Hortman puolisoineen, kuolivat. Toinen poliitikko puolisoineen selvisivät ampumisesta. Minnesotassa ei tapahtuman vuoksi järjestetty lauantaina mielenosoituksia.

Trump täytti lauantaina 79 vuotta. Paraatissa pitämässään puheessaan hän ei ottanut kantaa päivän mielenilmauksiin. Hän ei myöskään maininnut Yhdysvaltain armeijan uusia haasteita Lähi-idässä maan läheisen kumppanin Israelin hyökättyä Iraniin.

SÄÄ
Päivällä: Osittain pilvistä ja pääosin ilman sadetta. Illalla Länsi-Virossa on pilvisempää ja ajoittain sataa. Tuuli puhaltaa vaihtelevista suunnista 1–7 m/s, iltapäivällä tuuli kääntyy saarilta länteen 3–9 m/s, länsirannikolla puuskissa 13 m/s. Lämpötila vaihtelee 18–24 asteen välillä., rannikoilla 15 °C. astetta.

Yöllä: Osittain pilvistä. Sateet siirtyvät mantereen halki itään. Tuuli puhaltaa lännestä 4–10 m/s, länsirannikoilla puuskissa 14 m/s. Lämpötila vaihtlee 10–14 °C. asteen välillä.

Hyvää Juhannusviikkoa kaikille lajitovereille..Ohtulehti näyttää otsikoivan etteivät virolaisret halua palata kotikonnui...
16/06/2025

Hyvää Juhannusviikkoa kaikille lajitovereille..Ohtulehti näyttää otsikoivan etteivät virolaisret halua palata kotikonnuille, koska kaikkilla on suomessa niin mukavaa..ihmiset heidän mukaansa ovat "mukavampia ja coolimpia"..no hiukan varmaan riippuu siitäkin kenen kanssa on tekemisissä..kyllä meiltä suomestakin hapannaamoja ja vähemmän "coolempia" tyyppejä löytyy..eivät ole ilmeisesti käväiseet Suomen Turkkusessa..heh:) Lähdetään aamun Pläjäyksen pariin, kupponen kaffetta ja matkaan..93,7 Mhz sss-radio.ee

https://www.ohtuleht.ee/melu/1133311/videoreportaaz-soomes-elavad-eestlased-kodumaale-ei-kipu-siin-on-nii-monus-ju-inimesed-on-sobralikumad-ja-agedamad

Nädalavahetusel sõitis Õhtuleht Soome, kus igal aastal korraldatakse seal elavatele eestlastele jaanituli. Õigemini jaanipidu, sest lõket seal süüdata ei tohi. Soome reisisid ka Eesti muusika paremik, et tuua kodumaine muusika üheks õhtuks põhjanaabrite juures elavatele eestlastele otse ko...

14/06/2025

Hei uusimmat parhaat fanit! Jouni Karjarinta

Upeaa työtä Marcosilta..kiitoksia:)
13/06/2025

Upeaa työtä Marcosilta..kiitoksia:)

13/06/2025

Uutisia ja vinkkejä viikonlopulle. Uutiset ja vinkit teille välittää Tapio Reini. Lähteinä The Baltic Guide, ja Tallinna 24 verkkolehti.
----------------------
The Baltic Guide
Italialainen kultakurkku hurmaa Tallinnassa
Italialainen laulaja sekä lauluntekijä Matteo Bocelli saapuu lokakuussa toista kertaa Tallinnaan osana Falling in Love World Tour 2025 -kiertuettaan. Konsertti järjestetään 11. lokakuuta Alexela-konserttitalossa Tallinnassa.

Samalla juhlistetaan hänen toisen studioalbuminsa julkaisua, joka ilmestyy myöhemmin tänä vuonna.
Matteo Bocelli nousi maailmanlaajuiseen tietoisuuteen vuonna 2018 duetollaan “Fall On Me”, jonka hän esitti isänsä, maailmankuulun tenori Andrea Bocellin kanssa. Sittemmin hän on kulkenut omaa musiikillista polkuaan ja kehittynyt vahvaksi sooloartistiksi.

Hän myy loppuun konserttisaleja Euroopassa, Amerikassa sekä Australiassa. Vuonna 2024 hän teki vaikuttavan esiintymisen Oscar-gaalassa, jossa hän tulkitsi “Time to Say Good bye” -klassikon uudessa Hans Zimmerin sovituksessa.

Tallinnassa Matteo Bocelli esiintyy livebändin kanssa, esittäen kappaleita sekä uudelta albumiltaan että yleisön suosikkeja vuoden 2023 debyyttialbumiltaan Matteo. Mukana ovat esimerkiksi kappaleet “Chasing Stars”, jonka on säveltänyt Ed Sheeran, ja koskettava duetto “If I Knew yhdessä” Oscar-ehdokas Sofia Carsonin kanssa.

Matteo Bocellin edellinen kiertue A Night With Matteo (2023–2025) myi maailmanlaajuisesti yli 100 000 lippua. Hän on esiintynyt muun muassa Sydneyn oopperatalossa, Country Music Hall of Famessa, ja laulanut sekä kuningas Charles III:n ja kuningatar Camillan että Yhdysvaltain presidentti Joe Bidenin edessä. Lisäksi hän on toiminut lämmittelijänä Lionel Richien konserteissa.
Konserttilippuja saatavilla Piletilevin lippupalvelussa
-----------------
T24 verkkolehti
Viking Line julkaisi ensimmäiset kuvat uudesta Helioksestaan. Helsingin ja Tallinnan välillä liikennöivien sähkölaivojen lataussatama olisi Jätkäsaaressa.
Viking Line valmistautuu aloittamaan täysin päästöttömän liikenteen Helsinki–Tallinna-reitillä. Varustamon suunnittelema maailman suurin sähköinen matkustaja-autolautta voisi liikennöidä Tallinnaan jo 2030-luvun alkupuolella.
Helios-nimeä kantavan matkustaja-autolautan akkukapasiteetti olisi noin 85–100 megawattituntia (MWh), jolla se kuljettaisi 2 000 matkustajaa Suomenlahden yli reilussa kahdessa tunnissa.
Laivan pituus on 195 metriä, leveys 30 metriä ja nopeus noin 23 solmua.
------------------------
T24 | Tallinnassa voi pian tankata auton vaihtoehtoisella polttoaineella
Loppukesästä Tallinnassa avautuvat ensimmäiset vetytankkausasemat.

Tallinnassa käynnissä oleva vetyprojekti etenee ja ensimmäisten kahden vetytankkausaseman pitäisi olla toimintakunnossa Lasnamäellä kesän loppuun mennessä.
Asemien rakentamisesta vastaa huoltoasemistaan tunnettu Alexela sekä energiayhtiö Utilitas, jotka ovat saaneet Viron valtiolta viiden miljoonan euron tuen projektille.

Uusien asemien ensimmäiset asiakkaat ovat noin 30 Bolt-brändin alla toimivaa taksia. Alexelan mukaan myös muita kiinnostuneita on.
– Pilottiprojektin ensimmäisessä vaiheessa julkisen liikenteen ajoneuvot ja erityisesti taksit ovat avainasiakkaita. Olemme käyneet neuvotteluja myös muiden kanssa, sillä Virossa vaikuttaa olevan paljon vedyllä ajamisesta kiinnostuneita ihmisiä, Alexelan tulevaisuuden polttoaineiden johtaja Artur Dianov sanoo Viron yleisradion haastattelussa.

Vetytankkausasemat sijaitsevat molemmat Lasnamäellä, toinen Väon asuinalueella ja toinen Peterburi teen varressa olevalla huoltoasemalla. Uudet asemat toimivat myös testialustana vedyn tulevaisuudelle polttoaineena Virossa.
Tallinnan teknillisen yliopiston professorin Allan Niidun mukaan tällaiset pilottiprojektit ovat tärkeitä sen ymmärtämiseksi, onko vedyllä ylipäänsä tulevaisuutta Virossa vai ei.
-------------------------
Sää
Lauantai, 14.06:
Yö: Kirkasta tai hieman pilvistä säätä ilman sadetta. Pohjoistuulta 2-7, puuskissa 10 m/s. Ilman lämpötila vaihtelee 6..10 asteen välillä, rannikoilla 13 °C. astetta.

Päivä
: Ei sadetta, kevyttä pilvisyyttä. Pohjoistuulta, saarilla ja pohjoisrannikoilla länsituulta 3-9, Kaakkois-Virossa puuskissa 12 m/s. Ilman lämpötila vaihtelee 17..21 asteen välillä, rannikoilla paikoin 14 °C astetta.

Sunnuntai, 15.06:
Yö: Kirkas tai hieman pilvinen sää ilman sateita. Tuuli kääntyy länteen nopeudella 3-9 m/s. Ilman lämpötila vaihtelee 8..13°C asteen välillä.
Päivällä
: Selkeä tai hieman pilvinen sää ilman sadeteita. Länsituulta 3-9, rannikoilla puuskissa 12 m/s . Ilman lämpötila vaihtelee 19..23 välillä, rannikoilla paikoin 14 °C astetta.

Hyvää huomenta lajitoverit, Juhannusta kohti edetään, ja maailma näyttää tänäkin aamusella sotaisalta, keskustelua ja sp...
13/06/2025

Hyvää huomenta lajitoverit, Juhannusta kohti edetään, ja maailma näyttää tänäkin aamusella sotaisalta, keskustelua ja spekulaatioita on myöskin aiheuttanut "Trumpin, pullistuma" housun lahkeessa, itse epäilisin sen olevan hyvinkin vaaraton vaippa joka on vain valahtanut paikaltaan housun punttiin..lähdetään aamun Pläjäyksen pariin..ja ilmatkin lämpenevät..ensin kuitenkin kupponen kaffetta..93,7 Mhz sss-radio.ee

https://www.is.fi/viihde/art-2000011295175.html

Donald Trumpin terveydentilasta leviää huhuja.

12/06/2025

Torstain uutiset 12-06-2025

Uutisia meiltä ja maailmalta, uutiset teille välittää Tapio Reini, lähteinä Viron Err, ja Suomen Yleisradio.
------------------
Venäjän hyökkäys
Venäjä luovutti yli tuhat kaatunutta ukrainalaista, ja samalla päättyy erikoinen propagandanäytös
Ukrainan mukaan Venäjä käytti kuolleita ukrainalaissotilaita hyväkseen propagandassaan. Ukraina otti keskiviikkona vastaan Venäjältä 1 212 kuolleen ukrainalaissotilaan ruumiit, kertoo sotavankien vaihdosta vastaava ukrainalainen viranomaistaho.

Seuraavaksi ruumiit siirretään oikeuslääketieteen asiantuntijoille, jotka määrittävät vainajien henkilöllisyydet. Vainajien palautus kotimaahan lopetti asian ympärillä käydyn erikoisen propagandanäytöksen. Näytelmä sai alkunsa viime viikonloppuna, kun Venäjä toi Ukrainan rajan lähelle useita kylmärekkoja, joissa oli sen mukaan yli 1 200 ukrainalaissotilaiden ruumista.

Rekat seisoivat paikalla viikonlopusta lähtien. Venäjä väitti, että Ukraina ei suostunut ottamaan vainajia vastaan.
Venäjän valtion media julkaisi kuvaa rajan lähelle Brjanskin alueella pysäköidyistä rekoista, joiden sisälle oli lastattu valkoisia ruumispusseja. Venäjän puolustusministeriön mukaan pusseissa oli ukrainalaissotilaiden ruumiita. Osapuolet sopivat kesäkuun alussa Istanbulissa järjestetyissä rauhanneuvotteluissa kuolleiden sotilaiden ruumiiden vaihtamisesta. Samassa tilaisuudessa maat pääsivät sopuun sotavankien vaihdosta. Vankien vaihto alkoi jo aiemmin.
--------------------
Zelenskyi syytti Venäjää ”likaisesta pelistä”
Ukraina kutsui Venäjän toimia propagandatempuksi ja sanoi, ettei vainajien vaihdolle ollut sovittu päivämäärää, kertoo Latviasta käsin toimiva riippumaton venäläismedia Meduza.

Venäjän delegaatiota Istanbulin rauhanneuvotteluissa johtanut Vladimir Medinsky sanoi lauantaina uutistoimisto Reutersin mukaan, että venäläiset olivat saapuneet rajalle sovittuun vaihtopaikkaan mukanaan 1212 ukrainalaisen sotilaan ruumista, m***a ukrainalaiset eivät saapuneet paikalle noutamaan vainajia.
Medinsky kirjoitti viestipalvelu Telegramissa, että Venäjä on aloittanut ”humanitaarisen operaation” yli 6 000 kuolleen ukrainalaissotilaan ruumiin palauttamiseksi Ukrainalle.

Venäjä ilmoitti sunnuntaina, että se lähettää junia tuomaan lisää ukrainalaissotilaiden ruumiita rajaseudulle. Venäjä kertoi olevansa valmis palauttamaan yli 6000 ukrainalaisvainajaa ja ottamaan vastaan kaikki venäläisten sotilaiden ruumiit, jotka Ukraina sille toimittaa.

Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi syytti Venäjää ”yrityksestä pelata likaista poliittista ja informaatiopeliä” vaihtojen avulla. Ukrainan sotilastiedustelun päällikkö Kyrylo Budanov sanoi sunnuntaina uutissivusto Kyiv Independentin mukaan, että vainajien vaihdon on määrä alkaa ensi viikolla eli nyt tällä viikolla. Budanov sanoi, että Venäjä yrittää hyödyntää tilannetta propagandassaan.
----------------------
Poliisi: Jalkapallo-ottelussa sairauskohtauksen saanut katsoja on kuollut
Poliisi tiedotti illalla, että sairauskohtauksen saanut henkilö menehtyi tiistain ja keskiviikon välisenä yönä. Tiistai-iltana Helsingin Olympiastadionilla pelatussa Suomen ja Puolan välisessä jalkapallon miesten MM-karsintaottelussa sairauskohtauksen saanut katsoja on kuollut, Poliisi tiedottaa nettisivuillaan.

Poliisin tietojen mukaan sairauskohtauksen saanut henkilö menehtyi tiistain ja keskiviikon välisenä yönä. Poliisi ei epäile asiassa rikosta.
Poliisi kertoo tiedottavansa asiasta oikaistakseen ”julkisuudessa liikkuneita vanhoja tietoja”. Suomen ja Puolan välinen jalkapallo-ottelu keskeytettiin, kun peliä oli pelattu 72 minuuttia. Ottelua päätettiin jatkaa yli 40 minuuttia kestäneen tauon jälkeen. Suomi voitti Puolan 2–1.
-------------------
Trumpin maahanmuuttopolitiikkaa vastustavat mielenosoitukset levisivät kymmeneen osavaltioon
Mielenosoitukset Trumpin hallinnon päätöstä karkottaa laittomia maahanmuuttajia vastaan ​​ovat levinneet ainakin 10 osavaltioon ja pääkaupunkiin Washingtoniin.

Los Angelesin pormestari Karen Bass määräsi ulkonaliikkumiskiellon Los Angelesin keskustaan ​​tiistaina useiden mellakointien ja ilkivallan öiden jälkeen. Kalifornian kuvernööri Gavin Newsom kritisoi Trumpin päätöstä lähettää armeija mielenosoitusten tukahduttamiseksi.

Yhdysvaltalainen uutiskanava CNN kertoi, että viisi päivää sitten Los Angelesissa puhjenneet mielenosoitukset laittomien maahanmuuttajien kiinniottamiseksi tehtyjä ratsioita vastaan ​​ovat nyt levinneet New Yorkiin, Chicagoon, San Franciscoon, Bostoniin, Philadelphiaan, Austiniin, Denveriin, Atlantaan, Seattleen, Las Vegasiin, Santa Anaan, Milwaukeeen ja muihin Yhdysvaltojen suurkaupunkeihin. .
----------------
Sää
Yöllä: Monin paikoin pilvistä ja sateista säätä. Manner-Viron sisämaassa monin paikoin sumua. Itä-Virossa itätuulta 3-8, puuskissa 11 m/s, sisämaassa tuuli on vaihtelevaa ja heikkoa, saarilla ja länsirannikoilla luoteistuuli voimistuu 5-11, puuskissa 17 m/s. Ilman lämpötila vaihtelee 8..12 °C. asteen välillä.

Päivällä: Pilvistä ja selkenevää. Monin paikoin sadetta. Sade vaimenee iltaa kohden. Pohjoistuulta 3-8, puuskissa 11 m/s, saarilla ja länsirannikoilla luoteis- ja pohjoistuulta 8-13, puuskissa 20 m/s. Ilman lämpötila vaihtelee 11..16 asteen välillä, Itä-Virossa 18 °C. astetta.

Address


Alerts

Be the first to know and let us send you an email when SSS-Radio posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Shortcuts

  • Address
  • Alerts
  • Claim ownership or report listing
  • Want your business to be the top-listed Media Company?

Share