derveni.info

derveni.info Portali informativ www.derveni.info është produkt medial kushtuar tërësisht informimit të shpejtë dhe të saktë për ndodhitë në krahinën e Dervenit dhe më gjërë.

Operating as usual

Lajmi i Fundit: Shpërthim i fuqishëm në mes të Dubait - DERVENI.INFO
07/07/2021
Lajmi i Fundit: Shpërthim i fuqishëm në mes të Dubait - DERVENI.INFO

Lajmi i Fundit: Shpërthim i fuqishëm në mes të Dubait - DERVENI.INFO

Dubai është tronditur nga një shpërthim I fuqishëm mbrëmjen e sotme. Sipas të dhënave paraprake raportohet se shpërthimi ka ndodhur në Portin e Jebel Ali në periferi të Dubai. Sipas mediave lokale incidenti ndodhi rreth mesnatës dhe është parë e dëgjuar në të gjithë qytetin në E...

Gjërat që nuk duhet t’i vishni kurrë në aeroplan - DERVENI.INFO
07/07/2021
Gjërat që nuk duhet t’i vishni kurrë në aeroplan - DERVENI.INFO

Gjërat që nuk duhet t’i vishni kurrë në aeroplan - DERVENI.INFO

Askush nuk dëshiron të zbresë nga aeroplani në gjendje të keqe, i trullosur ose i lodhur. Veshja që zgjidhni për në aeroport mund të jetë një faktor kontribuues në cilësinë e udhëtimit tuaj. “Bright Side” ka publikuar një listë me 10 gjërat që nuk duhet të vishen në një flu...

Samsungu pritet të shokojë botën me telefonin e ri - DERVENI.INFO
07/07/2021
Samsungu pritet të shokojë botën me telefonin e ri - DERVENI.INFO

Samsungu pritet të shokojë botën me telefonin e ri - DERVENI.INFO

Me vetëm një muaj larg konferencës së famshme të Samsungut “Unpacked” kanë nisur raportimet se gjiganti i telefonave do të sjellë diçka krejt ndryshe sivjet. S’do të ketë fare lansim të ndonjë telefoni të ri “Note”. Tash ka nisur raportimi se do të ketë lansim të telefonav...

KTHEN NË BIBLIOTEKË LIBRIN E MARRË PARA 80 VITESH! - DERVENI.INFO
07/07/2021
KTHEN NË BIBLIOTEKË LIBRIN E MARRË PARA 80 VITESH! - DERVENI.INFO

KTHEN NË BIBLIOTEKË LIBRIN E MARRË PARA 80 VITESH! - DERVENI.INFO

Zyrtarët nga një bibliotekë e Ontario thanë se një libër i kthyer së fundmi ishte vonuar për 80 vjet, shkruan faqja e internetit notizie.it. Biblioteka ”Fergus” tha se një kopje e ”Martin Chuzzlewit” të autorit Charles Dickens u kthye kohët e fundit nga një person anonim. Zyrtar....

Anglia në finale të Kampionatit Evropian - DERVENI.INFO
07/07/2021
Anglia në finale të Kampionatit Evropian - DERVENI.INFO

Anglia në finale të Kampionatit Evropian - DERVENI.INFO

Anglia ka shkuar në finale të Kampionatit Evropian për herë të parë në histori, duke e mposhtur Danimarkën pas vazhdimeve me rezultat 2-1. Fillimi i ndeshjes ishte i barabartë me të dy skuadrat që provuan të gjejnë hapësira në mbrojtjet kundërshtare, duke bërë lojë të kujdesshme....

Plazhi në Saraj në vitet e '70ta
07/07/2021

Plazhi në Saraj në vitet e '70ta

Plazhi në Saraj në vitet e '70ta

Vaksinimi masiv zgjidhja e vetme për ti dhënë fund pandemisë - DERVENI.INFO
07/07/2021
Vaksinimi masiv zgjidhja e vetme për ti dhënë fund pandemisë - DERVENI.INFO

Vaksinimi masiv zgjidhja e vetme për ti dhënë fund pandemisë - DERVENI.INFO

Infektologu Fadil Cana, e sheh vaksinimin si mundësinë më të mirë për të parandaluar jo vetëm përhapjen e mutacioneve të virusit Korona, por edhe për një pasqyrë më të lehtë klinike të të gjithë qytetarëve që eventualisht do të infektoheshin me mutacionet e reja. “Padyshim se...

Grubi: Agjenda e gjelbër çdo ditë e më të tepër po përqafohet nga investitorët vendas - DERVENI.INFO
07/07/2021
Grubi: Agjenda e gjelbër çdo ditë e më të tepër po përqafohet nga investitorët vendas - DERVENI.INFO

Grubi: Agjenda e gjelbër çdo ditë e më të tepër po përqafohet nga investitorët vendas - DERVENI.INFO

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, Artan Grubi sonte bashkë me kryetarin Ali Ahmeti, kryeministrin Zoran Zaev, ministrin e Ekonomisë Kreshnik Bekteshi dhe kolegë të tjerë ministra kanë shënuar nisjen e realizimit të inves...

Jepni mendimin tuaj në koment
07/07/2021

Jepni mendimin tuaj në koment

Jepni mendimin tuaj në koment

Moti me diell, temperatura deri në 39 gradë
07/07/2021
Moti me diell, temperatura deri në 39 gradë - DERVENI.INFO

Moti me diell, temperatura deri në 39 gradë

Moti në vend do të jetë kryesisht me diell dhe i ngrohtë me erë të lehtë deri mesatare nga drejtimi verior. Temperatura minimale di të jetë në interval prej 11 deri në 21 gradë, ndërsa ajo maksimale do të arrij prej 32 deri në 39 gradë Celsiusë. Edhe në Shkup e rrethinë do të mba...

Vdes babai i Kadri Veselit
07/07/2021
Vdes babai i Kadri Veselit - DERVENI.INFO

Vdes babai i Kadri Veselit

Babai ish-kryeparlamentarit të Kosovës, Kadri Veseli, ka vdekur gjatë ditës së sotme. Lajmin për vdekjen e tij e ka bërë të ditur zyrtari Partisë Demokratike të Kosovës, Donjet Bislimi. Me anë të një postimi në llogarinë e tij në Facebook, Bislimi ka shprehur ngushëllime familjes ...

Konfirmohet rasti i katër me Dellta në vend, bëhet fjalë për persona të pavaksinuar
06/07/2021
Konfirmohet rasti i katër me Dellta në vend, bëhet fjalë për persona të pavaksinuar - DERVENI.INFO

Konfirmohet rasti i katër me Dellta në vend, bëhet fjalë për persona të pavaksinuar

Një person nga Velesi është rasti i katërt në vend i konfirmuar me llojin Dellta te koronavirusit. Ndërkohë 4 persona të tjerë të dyshuar janë duke u analizuar nëse janë infektuar me Dellta. Rezultatet e tyre do jenë gati deri në fund të ditës. Asnjeri nga këto pacientë nuk ësht....

Shkëndija nis aventurën evropiane ndaj Mura-s
06/07/2021
Shkëndija nis aventurën evropiane ndaj Mura-s - DERVENI.INFO

Shkëndija nis aventurën evropiane ndaj Mura-s

Kampioni aktual i Maqedonisë në futboll, Shkëndija nga Tetova, sonte në orën 20.00 do të zhvillojë përballjen e parë në garat e Ligës së Kampionëve në sezonin e ri, kur do të përballet me kampionin e Sllovenisë, skuadrën e Mura-s. Trajneri i “kuqezinjëve” beson se ekip është...

Partitë shqiptare nuk mbështesin interpelancën kundër Talat Xhaferit
06/07/2021
Partitë shqiptare nuk mbështesin interpelancën kundër Talat Xhaferit - DERVENI.INFO

Partitë shqiptare nuk mbështesin interpelancën kundër Talat Xhaferit

Partitë shqiptare nuk mbështesin interpelancën e paraqitur nga VMRO-DPMNE-ja dhe E Majta kundër kreut të Kuvendit, Talat Xhaferi për shkak të veprimit tij në Bruksel ku në fjalimin e mbajtur nuk u shpreh në gjuhën maqedonase por vetëm në gjuhën shqipe. Opozita shqiptare vlerëson se ka...

Emri i ri “RMV”, nis shtypja e pasaportave të reja
05/07/2021
Emri i ri “RMV”, nis shtypja e pasaportave të reja - DERVENI.INFO

Emri i ri “RMV”, nis shtypja e pasaportave të reja

Prej sot nis shtypja e pasaprotave me emrin kushtetues të shtetit. Qytetarët që do të aplikojnë për marrje të tyre, në to dë figurojë emir i ri Republika e Maqedonisë së Veriut. Bazuar në ligjin për zabtimin e marrëveshjes së Prespës të nënshkuar mes Maqedonisë së Veriut dhe Gre...

Çmime të reja të derivateve të naftës
05/07/2021
Çmime të reja të derivateve të naftës - DERVENI.INFO

Çmime të reja të derivateve të naftës

Komisioni Rregullator i Energjetikës dhe i Shërbimeve të Ujit mori vendim, me të cilin bëhet rritja e çmimeve të sh*tjes me pakicë të derivateve të naftës mesatarisht për 0,74 % në raport me vendimin e datës 28.06.2021. Çmimet e sh*tjes me pakicë të benzinës EUROSUPER BS-95 dhe EUR...

Vonohen punimet në rrugën e Bojanës
05/07/2021
Vonohen punimet në rrugën e Bojanës - DERVENI.INFO

Vonohen punimet në rrugën e Bojanës

Diçka e bukur, madje cilësohet si e vetmja në Komunën e Sarajit do të jetë rruga e vendbanimit Bojanë e paraparë me të gjitha standardet europjane. Por ajo që bije në sy është zvaritja e punimeve në teren, ku shumë banorë të Bojanës mendojnë se ky ngadalsim i ritmit të punës ka ...

#ARS Caffee Center
05/07/2021

#ARS Caffee Center

#ARS Caffee Center

S’punon teleferiku në Vodno! Autoritetet thonë se prodhuesi austriak duhet të inspektoj për sigurinë
04/07/2021
S’punon teleferiku në Vodno! Autoritetet thonë se prodhuesi austriak duhet të inspektoj për sigurinë - DERVENI.INFO

S’punon teleferiku në Vodno! Autoritetet thonë se prodhuesi austriak duhet të inspektoj për sigurinë

Teleferiku në Vodno të mesme nuk funksionon ndërsa kompetentët nuk kanë informacion të saktë kur do të lëshohet në përdorim. Kjo tabelë i njofton vizitorët se me të nuk mund të ngjiten në maje të malit. Qytetarët shprehen se kanë pritur që pas lehtësimit të masave shtrënguese ...

Sweet Life ëmbëltorja më e re në Saraj. Ambienti i bukur dhe i freskët gjendet pranë urës në hyrje të Sarajit! Këtë verë...
04/07/2021

Sweet Life ëmbëltorja më e re në Saraj. Ambienti i bukur dhe i freskët gjendet pranë urës në hyrje të Sarajit!
Këtë verë të nxeht shijoje të Sweet Life 😍

Nga e hëna nis vaksinimi i punonjësve në arsim
03/07/2021
Nga e hëna nis vaksinimi i punonjësve në arsim - DERVENI.INFO

Nga e hëna nis vaksinimi i punonjësve në arsim

Ministria e Shëndetësisë njofton se nga e hëna do të nis vaksinimi i të gjithë punonjësve në arsimin fillorë dhe të mesëm, transmeton Alsat. Sipas autoriteteve, do të imunizohen të gjithë të punësuarit, përfshi edhe stafin teknik, me çka synohet që viti shkollorë 2021/2022 të n...

PDK zgjedh sot kryetarin e ri të partisë
03/07/2021
PDK zgjedh sot kryetarin e ri të partisë - DERVENI.INFO

PDK zgjedh sot kryetarin e ri të partisë

Partia Demokratike e Kosovës do të mbajë sot konventën, në të cilën pritet të zgjidhet kryetari i ri i partisë. Sipas PDK-së, kjo konventë është e ndarë në dy pjesë, ku pjesa e parë do të jetë ceremoniale dhe ftohen mediat ta përcjellin këtë ngjarje. Në konventë do të marrin...

Parashikimi i motit për sot
03/07/2021
Parashikimi i motit për sot - DERVENI.INFO

Parashikimi i motit për sot

Gjatë ditës së sotme do të kemi mot më të freskët, pjesërisht me vranësira, transmeton Alsat. Në mëngjes dhe rreth mesditës priten reshje të dobëta shiu dhe shtrëngata të rralla. Pasdite pritet të largohen vranësirat. Përgjatë Vardarit do të fryjë erë nga drejtimi veriperëndi...

>>>> LAJMI I FUNDIT
02/07/2021
Konfiskohen armë dhe municion në Shkup - DERVENI.INFO

>>>> LAJMI I FUNDIT

MPB Maqedoni informon se gjatë një aksioni në Shkup, kanë gjetur dhe konfiskuar armë dhe municione. “Zyrtarë policor nga Departamenti i Policisë Kriminale – Sektori për tregti të jashtëligjshme me drogë, armë dhe materie të rrezikshme në koordinim dhe bashkëveprim me Agjencinë p....

FSHATI BUKOVIÇ 10 DITË PA UJË, BANORËT: TURP PËR KOMUNËN, ASKUSH NUK INTERESOHET PËR NE!
02/07/2021
FSHATI BUKOVIÇ 10 DITË PA UJË, BANORËT: TURP PËR KOMUNËN, ASKUSH NUK INTERESOHET PËR NE! - DERVENI.INFO

FSHATI BUKOVIÇ 10 DITË PA UJË, BANORËT: TURP PËR KOMUNËN, ASKUSH NUK INTERESOHET PËR NE!

Kanë kaluar dhjetë ditë nga kurë banorët e fshatit Bukoviç kanë mbetur pa ujë, njofton News33. Banorët janë të revoltuar thonë se kryetari është i njoftuar por qëndron indiferent dhe nuk ndërmerr asnjë masë. Nga komuna s’ka përgjigje. Kujtojmë, fshati Bukoviç nuk është fshat...

Cili është komenti juaj për pikturat e Ermira Muratit. Dy burra me veshje kombëtare duke u puthur!?
01/07/2021

Cili është komenti juaj për pikturat e Ermira Muratit. Dy burra me veshje kombëtare duke u puthur!?

Cili është komenti juaj për pikturat e Ermira Muratit. Dy burra me veshje kombëtare duke u puthur!?

Lladrovci për Ali Ahmetin: Kontributi juaj ka zënë vend në histori
01/07/2021
Lladrovci për Ali Ahmetin: Kontributi juaj ka zënë vend në histori - DERVENI.INFO

Lladrovci për Ali Ahmetin: Kontributi juaj ka zënë vend në histori

Kryetari i komunës së Drenasit, Ramiz Lladrovci, ka vlerësuar lartë liderin e shqiptarëve në Maqedoninë e Veriut, Ali Ahmetin, me rastin e përkujtimit të datës së rëndësishme të tij nga ilegaliteti, datë të cilën e kujton po ashtu me emocion. Jemi gjeneratë me fat që përjetuam ç...

Messi është lojtar i lirë zyrtarisht, pasi sot i skadoi kontrata me Barcelonën
01/07/2021
Messi është lojtar i lirë zyrtarisht, pasi sot i skadoi kontrata me Barcelonën - DERVENI.INFO

Messi është lojtar i lirë zyrtarisht, pasi sot i skadoi kontrata me Barcelonën

Lionel Messi është lojtari i lirë zyrtarisht, pasi marrëveshja e tij me Barcelonën skadoi në mesnatën e 30 qershorit. Megjithëse Barcelona shpresonte se Messi do ta nënshkruante një marrëveshje të re me klubin para 30 qershorit, 34-vjeçari nuk e bëri dhe tani nuk i përket asnjë klubi...

Parashikimi i motit për sot
01/07/2021
Parashikimi i motit për sot - DERVENI.INFO

Parashikimi i motit për sot

Moti sot në Maqedoninë e Veriut do të jetë me diell dhe shumë i ngrohtë. Temperatura minimale do të jetë në interval prej 14 deri në 21 gradë, ndërsa ajo maksimale nga 32 deri në 41 gradë Celsius. Në Shkup dhe rrethinë moti do të jetë i ngjashëm, me diell dhe shumë i ngrohtë. Te...

Aksident ndërmjet një motoçiklete dhe veture në Çair
30/06/2021
Aksident ndërmjet një motoçiklete dhe veture në Çair - DERVENI.INFO

Aksident ndërmjet një motoçiklete dhe veture në Çair

Në afërsi të marketit Tre Tregëtarët në Çair ka ndodhur një aksident trafiku. Nga pamje shihet se si një veturë është përplasur me një motoçikletë. Nuk ka informacione për të lënduar dhe shkaqet e aksidentit, por për informacione më të detajuara dhe të konfirmuara nga Ministri...

PA UJË PËR MË SHUMË SE NJË JAVË, “SHPËRTHEJNË” BANORËT E FSHATIT ARNAQI: BEXHETI E DIN SE NE S’KEMI UJË
30/06/2021
PA UJË PËR MË SHUMË SE NJË JAVË, “SHPËRTHEJNË” BANORËT E FSHATIT ARNAQI: BEXHETI E DIN SE NE S’KEMI UJË - DERVENI.INFO

PA UJË PËR MË SHUMË SE NJË JAVË, “SHPËRTHEJNË” BANORËT E FSHATIT ARNAQI: BEXHETI E DIN SE NE S’KEMI UJË

Më shumë se një javë ka kaluar që kur banorët e fshatit Arnaqi, komuna e Sarajit nuk kanë ujë të pijshëm. Në javën në të cilën temperaturat shënojnë mbi 30 gradë, banorët thonë se shumë vështirë po e përballojnë mungesën e ujit. E akuzojnë komunën për mos veprim. Shkuam ...

Meraklit e NARGILES 😅 #sh**ha
30/06/2021

Meraklit e NARGILES 😅 #sh**ha

Meraklit e NARGILES 😅 #sh**ha

Carovska: Nxënësit do të kthehen në bankat shkollore!
30/06/2021
Carovska: Nxënësit do të kthehen në bankat shkollore! - DERVENI.INFO

Carovska: Nxënësit do të kthehen në bankat shkollore!

“Ne jemi duke u përgatitur që të gjithë nxënësit të kthehen në shkollë nga 1 shtatori nën protokollet për mbrojtje nga Covid-19”, kështu ka deklaruar mbrëmë Ministrja e Arsimit dhe Shkencës, Mila Carovska në paraqitjen në “Temën e Ditës” në Sitel TV, përcjellë Nmk-post....

Një banor i Kondovës në inbox:“Çdo të marte mblidhen mbeturinat, por këto shporta nuk pastrohen asnjëher. Ju lutem publi...
30/06/2021

Një banor i Kondovës në inbox:

“Çdo të marte mblidhen mbeturinat, por këto shporta nuk pastrohen asnjëher. Ju lutem publikoni fotot dhe shpresoj se organet kompetente nga java tjetër ti pastrojnë edhe kto. Ju faleminderit” .

Address

Makarije Frçkovski No.8 Skopje
Skopje
1000

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when derveni.info posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Nearby media companies


Other Media/News Companies in Skopje

Show All

Comments

Semir Hiseni
RINIA E BOJANËS ME APEL👇🏻👇🏻👇🏻 Forumi rinor i Bojanës apelojmë deri te ndërmarrja e transportit publik të Shkupit që të zgjedhë problemin e autobusin me numër 56 linja Shkup Bojanë. Për shkak të asfaltimit të rrugës kryesore të fshatit autobusi me numër 56 nuk mund që të kalojë përgjatë rrugës kryesore ku janë duke i zhvilluar punimet për asfaltim. Autobusi në fjalë ndalon në hyrje të fshatit tek ura e Bojanës, e prej hyrjes së fshatit tek ura e deri në qendër të fshatit ka afër 3 km. Me këtë autobus udhëtojnë gra e të moshuar, punëtorë e nxënës ku janë të detyruar të ecin në këmbë 3 km, e që pengesë tjetër është edhe procesi i asfaltimin të rrugës ku nuk mund të lëvizin rehatshëm. Kërkojmë nga ndërmarrja e transportit publik që autobusi me numër 56 të vijë deri në qendër të fshatit nga rruga Kopanic Bojanë. Qekjo duhet te regullohet ??????
Shekulli 21 ende rug te pa asfaltuara ne komunen e sarait konkrrtisht f.shishov
Fsh bojan
Heronjtë e paqës në ditët e sodit
Korona dhe ana pozitive e saj tek muslimanët: 1. Përkujtojnë abdesin duke pastruar gjymtyrat e trupit; 2. Pas faljes së jacisë shkojnë në shtëpi; 3. Kujdesen për prindërit e moshuar; 4. Përdorin fryte dhe shpërndajnë ushqime duke u solidarizuar me të tjerët; 5. I drejtojn rreshtat (safët) gjatë pritjeve para enteve dhe institucioneve për nevojat e tyre; 6. Gatuajn në shtëpi dhe janë pran sofrës familjare; 7. I shoqërojn dhe ndajnë kohë për fëmijtë e tyre; 8. Kur ndëgjojn për ndonjë fatkeqësi, përmendin dhe kujtojnë Perendinë; 9. Përkujtojnë vdekjen në mënyrë që i kushtojn rëndësi organizimit dhe planifikimit të jetës; 10. Përpos të mirave nga bota materiale, përkushtohen edhe në akumulimin e energjisë pozitive si vlerë e ngritjes shpirtërore me theks të veçant - vetëdisimi dhe funkcionimi i ndërgjegjës së pastër tek njerëzit. - Njeriu i cili është krijesa më e përsosur në faqe të tokës, gjithmon duhet të jetë i kujdesshëm, të nxjerë mësim dhe të shikon edhe anët pozitive brenda sprovave të jetës. Pesimizmi, frika dhe hutia mediatike pa politike redaktuese në frymën pozitive i traumatizojn fëmijtë dhe krijojnë shqetsime të panevojshme psikologjike Me respekt, Daim Hiseni
U nda nga jeta veterani i arsimit shqip, autori dhe kritiku letrar Prof. Sami Krosi. Humbje për Dërvenin, Shkupin dhe më gjërë. Prof. Sami Krosi lindi në vitin 1936 në fshatin Rashçe të Komunës Saraj në Shkup. Shkollimin fillor dhe atë të mesëm i ka të kryer në Shkup. Ndërsa, Fakultetin Filozofik dhe studimet pasuniversitare në Universitetin e Kosovës, në Prishtinë. Ka punuar profesor në gjimnazin "Zef Lush Marku", drejtor në shkollën "Drita", këshilltar në këshillin egzekutiv, përkthyes profesional në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe autor i shumë veprave letrare. Nga veprat e botuara të krijimtarisë dhe kritikës letrare do të veçojm: - Dorëshkrimi i humbur - Dasma para gjykimit - Feneri - Ankthi - Ditari - Fshehtësitë e gjysh*t - Mëkatet Filozofike - Shkencore të Rexhep Qosjes së ri - Filozofia e jetës në poezinë e Lasgush Poradecit Ngushllime familjes dhe gjthë arsimdashësve.
Elhamdulila
Folklori i një populli është thesari të cilin e posedon në trashigiminë kulturore të tij. Gurë diamanti që shkëlqente në festivale ndërkombëtare duke prezentuar melodinë e këngëve dhe valleve burrimore me shpirt dhe vlera të larta artistike ishte maestro Haxhi Jonuzi nga fsh. Gullmovë i Shkupit. Ndarja e Tij nga kjo jetë është një humbje e madhe për trevën e Dërvenit dhe për folklorin në përgjithësi. Në kujtesën tonë do të mbetet ashtu siç ishte , njeri me vlera të larta kombëtare dhe fetare, burrë ode dhe zakoni, njeri i fjalës dhe besës. I dashur dhe i këndshëm për gjitha moshat dhe shtresat e shoqërisë. Aty ku ishte prezenca e Tij nuk kishte vend për brenga, por gjallnonte hareja, kënga dhe kënqësia shpirtërore nga zëri i ëmbël i tingujve dhe melodisë së kavallave. Shpirti Yt qoft një lule aromë xheneti në kopshtin e Perendisë. Të donim dhe të nderonim, Sot lutemi për shpirtin tënd fisnik. Ngushllime familjes së Haxhi Jonuzit, fisit të gjërë dhe gjithë artdashësve anë e mbanë.
Flm dërven info
Dikush ska ndergjegje aspak. Ky berllog eshte hudh sot heret ne mengjes per reth lumit Treska. Ai ( ata) qe i ka hudh esht me berllog se berllogu.Ishalla zoti e denon se njerzit ( komuna ) nuk po marin masa .