23/04/2026
Brak podwyżki stawki za wywóz śmieci w Goleniowie ❌♻️
Szanowni Państwo, chciałbym odnieść się do wczorajszej debaty oraz głosowania dotyczącego opłat za gospodarowanie odpadami, które miały miejsce podczas sesji Rady Miasta, a także do całokształtu tej kwestii.
▶️Na wstępie pragnę poruszyć kwestię samej uchwały.
Głosowanie „za” jej przyjęciem, bez przedstawienia w dokumencie rzetelnej argumentacji uzasadnienia, szczegółowych wyliczeń czy choćby jasnego wskazania źródeł tak znaczącego deficytu, budzi poważne wątpliwości.
Dodatkowo udostępnienie prezentacji z ciekawymi danymi zaledwie dzień przed sesją Rady Miasta należy uznać za niepoważne podejście do tak istotnej sprawy, wymagającej dokładnej analizy i odpowiedzialnej decyzji.
▶️W odniesieniu do samej podwyżki oraz funkcjonowania całego systemu warto spojrzeć oczywiście na problem szerzej.
Każdy, kto śledzi koszty prowadzenia jakiejkolwiek działalności w Polsce, jest w stanie wywnioskować, że w ostatnich latach koszta tylko rosną, co zostało nawet częściowo przedstawione w prezentacji na przykładzie naszego PGK.
Pojawia się jednak też zasadnicze pytanie: dlaczego szczegółowe koszty nie są przedstawiane opinii publicznej ani radnym przed głosowaniem?
Dlaczego radni, którzy mają wątpliwości, nie mają pełnego wglądu w te dane? Zwłaszcza w sytuacji, gdy mówimy o podmiocie funkcjonującym w oparciu o środki publiczne, jakim jest PGK w naszej gminie, i decydują o ważnej uchwale.
▶️Kolejną kwestią jest sama wysokość proponowanej stawki 39 zł.
Proponowana stawka nie rozwiązuje problemu, a jedynie ogranicza skalę deficytu. Dodatkowo w tym kontekście trudno nie zauważyć pewnej niespójności w podejściu do tematu.
W zależności od tego, kto sprawuje władzę, zmienia się też stanowisko wobec podwyżek przez Radnych. Takie działania sprawiają wrażenie podporządkowanych bieżącemu przekazowi, a nie długofalowej odpowiedzialności za system.
▶️Nie można też pominąć faktu, że przez wiele lat nie podjęto działań, które mogłyby ograniczyć skalę obecnych problemów.
Nie wprowadzono mechanizmu systematycznej waloryzacji stawek w oparciu o inflację. brakowało również konsekwentnych inwestycji, które mogłyby realnie obniżyć koszty funkcjonowania systemu w dłuższej perspektywie.
Nie jest moją intencją krytykowanie wszystkich radnych, wśród nich są osoby działające odpowiedzialnie i z myślą o mieszkańcach.
Trudno jednak nie odnieść wrażenia, że część decyzji podejmowana jest z uwzględnieniem tylko interesów politycznych, a to niestety przekłada się na nasze koszty życia 😶
Podsumowując,
Uważam, że oddalenie tej uchwały przez Robert Kuszyński - Radny Rady Miejskiej w Goleniowie było bardzo dobrą decyzją. Liczę na to, że władze wreszcie przedstawią merytoryczne rozwiązania problemu, uwzględniające kilka wariantów (część z nich pojawiła się podczas sesji ).
Przy odpowiednim dopracowaniu i rzeczywistej pracy, zamiast forsowania podwyżek stawek na siłę, mam nadzieję, że możliwe będzie skuteczne rozwiązanie kwestii gospodarki odpadami w naszej gminie 💁♂️