Odlotowe ADHD

Odlotowe ADHD Witam, tu Wiktoria a to profil poświęcony tematyce ADHD

Dzień dobry w czwartek. W związku z czasem przedświątecznym porozmawiajmy trochę o przebodzcowaniu. Czym jest przebodzco...
04/12/2025

Dzień dobry w czwartek. W związku z czasem przedświątecznym porozmawiajmy trochę o przebodzcowaniu. Czym jest przebodzcowanie? Jest to stan kiedy nasz mózg przyjął za dużo bodźców z otoczenia i nie ma możliwości ich obciąć. Dochodzi wtedy do klasycznego przeciążenia "systemu".
Bardzo często zdarza się, że osoby z ADHD mają bardzo wrażliwy układ nerwowy. A co za tym idzie nasze mózgi "przegrzewają się" dużo częściej, niż u osób neurotypowych. Dlatego wycieczka do centrum handlowego najczęściej kończy się dla mnie odchorowaniem przez cały wieczór.
Ale czy da się zapobiec takiej sytuacji. Skłamałabym jeśli bym teraz napisała, że tak. Nie mam gotowego rozwiązania bo ja wam nie będę dawać rad i życia układać. Jednak mogę wam polecić sposoby jak zminimalizować szanse na przebodzcowanie czyli co sprawdza się mi.
1.Zatyczki i słuchawki wygłuszające - przysięgam, że są złotem. Szczególnie gdy mieszkacie w mieście. Eliminują hałas, który jest wokół was
2. Poranek bez telefonu - w dzisiejszym świecie brzmi jak abstrakcja ale naprawdę warto. U mnie jest to godzina po wstaniu. Wasz mózg ostatnie czego chce to nadmierne bodźce i niebieskie światło
3. Medytacja i siedzenie w ciszy - ja to osobiście łącze z modlitwą ale cisza bywa zbawienna dla naszego mózgu. Nasz cały organizm nie potrzebuje życia w biegu. Codzienna medytacja 10-15 minut pomaga się wyciszyć
4. Mata do akupresury- czyli relaks z pomocą kolców. Ogólnie jako osoba, która w swoim ciele ma bardzo dużo napięcia, cenie sobie te 20 minut leżenia na tej macie
5. Pamiętanie o piciu wody- a no właśnie bo to bardzo ważne. Człowiek potrzebuje dziennie minimum 2 litry wody i pilnowanie tego jest potrzebne
Kochani to są sposoby, które sprawdziły się mi. Wy możecie mieć coś innego. Trzymajcie się

Witajcie ponownie. Ostatnio usłyszałam w rozmowie takie zdanie: "Nie wyglądasz na ADHD" i przyznam, że trochę podniosło ...
29/11/2025

Witajcie ponownie. Ostatnio usłyszałam w rozmowie takie zdanie: "Nie wyglądasz na ADHD" i przyznam, że trochę podniosło mi to ciśnienie. Nasze społeczeństwo nadal zaburzenie jakim jest ADHD kojarzy z małym chłopcem biegającym wokół stołu. Jest to bardzo krzywdzący obraz, ponieważ to zaburzenie często nie ma nic wspólnego z nadruchliwością. ADHD to nic innego jak spektrum i objawy zaburzenia u każdego mogą być zupełnie inne. Ale żeby zawęzić temat opowiem wam o jego 3 głównych typach:
*Typ z przewagą zaburzeń koncentracji i uwagi- czyli po krótce twoje skupienie wyszło na spacer ale taki na całe życie 😆. W tym przypadku problemy ze skupieniem czy skoncentrowaniem się istnieją w codziennym funkcjonowaniu. Najczęściej nie macie problemu z usiedzeniem w jednym miejscu, raczej się nie kręcicie. Jednak jak już bierzecie udział w konferencji czy spotkaniu które was nie za bardzo interesuje to jesteście tam tylko ciałem bo duch zdążył już uciec w równoległy świat. Wiem co mówię. Wpadasz w hiperskupienie ale tylko w przypadku rzeczy, które cię interesują
* Typ z przewagą nadpobudliwości i impulsywności - czyli zasuwasz jak mały motorek. Masz problem z usiedzeniem w jednym miejscu, jesteś impulsywny. Siedzenie przez godzinę- nuda, masz potrzebę wstawania czy bawienia się przedmiotami. Impulsywne i nagłe decyzje oraz ciągły ruch to lekarstwo na napięcie które gromadzi się w ciele. Na szukanie dopaminy również a jej nam wybitnie brakuje
*Typ mieszany- czyli połączenie impulsywności oraz braku koncentracji. Prawdziwa mieszanka wybuchowa. Ten typ posiada zdecydowana większość osób z tym zaburzeniem. Sama jestem typem mieszanym, mimo że nie biegam wokół stołu🤣 Za to muszę mieć coś w rękach cały czas, czy mam chroniczne bóle w barkach i karku bo cała moja nadpobudliwość po latach tłumienia osiadła tam. Skupienie to u mnie słowo luksus, planowanie - o panie zapomnij. Kalendarz w telefonie i papierowy plus farmakoterapia i się kręcę w tym życiu. Miłego wieczoru wszystkim

Coś o mojej diagnozie O tym że mam ADHD wiem od prawie 3 lat i nigdy bym się tego nie dowiedziała, gdybym nie poszła do ...
14/11/2025

Coś o mojej diagnozie
O tym że mam ADHD wiem od prawie 3 lat i nigdy bym się tego nie dowiedziała, gdybym nie poszła do psychiatry z bardzo poważnymi myślami samobójczymi. Pamietam byłam wtedy w fatalnym stanie. Wtedy nie dość, że dostałam leki na depresje to skierowanie do diagnozy w kierunku ADHD. Byłam w szoku. Ja i ADHD? Chyba pomyłka, ja byłam grzecznym i raczej spokojnym dzieckiem. Ale od zawsze czułam się inna, nie mogłam utrzymać skupienia na jednym zadaniu, cały czas bawiłam się włosami, dłońmi. Często się zawieszałam, miałam problem z codziennymi obowiązkami, tymi szkolnymi jak i domowymi. Diagnoza: ADHD z przeważaniem typu zaburzeń koncentracji. Trafiłam w ręce najlepszego specjalisty, który wytłumaczył mi jak funkcjonuje mój mózg. Okazało się, że mam po prostu inne "okablowanie". A co za tym idzie inaczej odbieram świat wokół mnie. No dobra, jest diagnoza ale co dalej? To pytanie pojawiło się w mojej głowie zaraz po wyjściu z gabinetu. Co ze studiami, planami na przyszłość. Dowiedziałam się że muszę zaakceptować fakt że myśle inaczej. Czy mi się to udało ? Po tych 3 latach mogę jedynie powiedzieć: proces nadal w toku. Większość rzeczy udało się zaakceptować, na część znalazłam sposób. Jest jednak ta część, której akceptacja idzie mi z trudem. Ale jak przekonuje moja terapeutka- to normalne. Farmakoterpia bardzo dużo daje a leki na ADHD pomagają w codziennych zmaganiach. Czy warto było iść na diagnozę? Z perspektywy czasu widzę, że tak. Pomogło mi to zrozumieć siebie i przestać obwiniać za to, że jestem inna.
Trzymajcie się i miłego dnia

Hejo. Od dzisiaj Odlotowe ADHD jest także na FB. A co to za profil? To może zaczniemy po kolei. Jestem Wiktoria i od 2 l...
13/11/2025

Hejo. Od dzisiaj Odlotowe ADHD jest także na FB. A co to za profil? To może zaczniemy po kolei. Jestem Wiktoria i od 2 lat mam zdiagnozowane ADHD. Zaraz po diagnozie wpadłam na genialny pomysł by stworzyć profil poruszający tematy właśnie ADHD. A że był on na instagramie to mniej ludzi miało do niego dostęp. Więc postanowiłam sklonować się też tutaj i sprawdzić jak on sobie da radę na tej platformie. to tyle słowami wstępu. Zapraszam

Adres

Wroclaw
51-128

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Odlotowe ADHD umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Udostępnij

Kategoria