04/12/2025
Dzień dobry w czwartek. W związku z czasem przedświątecznym porozmawiajmy trochę o przebodzcowaniu. Czym jest przebodzcowanie? Jest to stan kiedy nasz mózg przyjął za dużo bodźców z otoczenia i nie ma możliwości ich obciąć. Dochodzi wtedy do klasycznego przeciążenia "systemu".
Bardzo często zdarza się, że osoby z ADHD mają bardzo wrażliwy układ nerwowy. A co za tym idzie nasze mózgi "przegrzewają się" dużo częściej, niż u osób neurotypowych. Dlatego wycieczka do centrum handlowego najczęściej kończy się dla mnie odchorowaniem przez cały wieczór.
Ale czy da się zapobiec takiej sytuacji. Skłamałabym jeśli bym teraz napisała, że tak. Nie mam gotowego rozwiązania bo ja wam nie będę dawać rad i życia układać. Jednak mogę wam polecić sposoby jak zminimalizować szanse na przebodzcowanie czyli co sprawdza się mi.
1.Zatyczki i słuchawki wygłuszające - przysięgam, że są złotem. Szczególnie gdy mieszkacie w mieście. Eliminują hałas, który jest wokół was
2. Poranek bez telefonu - w dzisiejszym świecie brzmi jak abstrakcja ale naprawdę warto. U mnie jest to godzina po wstaniu. Wasz mózg ostatnie czego chce to nadmierne bodźce i niebieskie światło
3. Medytacja i siedzenie w ciszy - ja to osobiście łącze z modlitwą ale cisza bywa zbawienna dla naszego mózgu. Nasz cały organizm nie potrzebuje życia w biegu. Codzienna medytacja 10-15 minut pomaga się wyciszyć
4. Mata do akupresury- czyli relaks z pomocą kolców. Ogólnie jako osoba, która w swoim ciele ma bardzo dużo napięcia, cenie sobie te 20 minut leżenia na tej macie
5. Pamiętanie o piciu wody- a no właśnie bo to bardzo ważne. Człowiek potrzebuje dziennie minimum 2 litry wody i pilnowanie tego jest potrzebne
Kochani to są sposoby, które sprawdziły się mi. Wy możecie mieć coś innego. Trzymajcie się