11/06/2026
Europa de Vest relansează oficial dialogul cu Rusia. Au loc întâlniri la cel mai înalt nivel, la Moscova, privind războiul din Ucraina. Ministerul rus de Externe a anunțat că ambasadorii Marii Britanii, Germaniei și Franței au purtat discuții la Moscova cu viceministrul rus de Externe, Mihail Galuzin.
Oameni buni, avem de-a face cu primul pas concret în relațiile dintre Europa de Vest (Uniunea Europeană) și Rusia pentru găsirea unei soluții la războiul din Ucraina.
Și, sincer, acum îi văd pe unii de la noi cm se agită: „Domnule, rușii trebuie terminați, trebuie să ne ducem peste ei cu tancurile!”. Au tot felul de fantezii războinice, de parcă ar fi într-un joc video sau într-un desen animat cu lupte între supereroi. Sunt de-a dreptul penibili.
Ca să vedeți ce discuții se poartă la nivel înalt și în ce direcție merge politica europeană în momentul de față, în timp ce noi suntem cu politicienii noștri de carton, aflați în Parlament și la guvernare, afundați într-un noroi împuțit. Fix așa.
Nu-mi vine să cred în ce mlaștină ne aflăm din cauza unor bătuți în cap.
Acum se negociază totul în zona economică. Despre asta este vorba: despre înțelegeri economice și, în special, despre energie. Nu pentru că le-ar păsa lor acum, dintr-odată, ce se întâmplă cu linia frontului din Ucraina. Nu. Țările acestea s-au dus la negocieri în primul rând pentru interesele lor economice.
Situația energetică din Europa este dezastroasă, pentru cine încă nu a înțeles acest lucru. Iar Germania și marile companii industriale germane se află într-o situație catastrofală. Companiile au cerut guvernului german să rezolve cât mai rapid problema energiei, pentru că nu mai pot face față.
Și vine iarna. Să nu uităm acest lucru.
Acum se umplu depozitele de gaze. Acum se constituie rezervele pentru sezonul rece, după ce acestea au fost golite. Se pregătește rezerva strategică pentru iarnă. Asta pentru cei care nu știu cm funcționează piața energetică și care emit tot felul de păreri fără să înțeleagă mecanismele de bază.
Iar această întâlnire ar trebui să le dea multora de gândit.
Să nu uităm că ea a avut loc la inițiativa unor state din Uniunea Europeană și nu la inițiativa Rusiei.
Chiar dacă am avut acea întâlnire din Marea Britanie între Keir Starmer, Volodimir Zelenski, Emmanuel Macron și Friedrich Merz, aceasta nu a fost altceva decât o încercare de a-l încuraja pe Zelenski. Au vorbit despre garanții de securitate și alte asemenea lucruri. Sunt vrăjeli.
Situația din Ucraina este extrem de complicată în momentul de față. De aici și disperarea ucrainenilor de a atrage, într-un fel sau altul, statele europene și, în principal, NATO în acest conflict.
De ce să ne mai mirăm că avem parte de tot felul de drone prin spațiul românesc? Din aceste motive. Pentru că ucrainenii nu mai pot ține foarte mult timp frontul, indiferent câți bani se mai pompează și câtă tehnică militară li se mai donează.
Dar când îi vezi pe unii de la noi cm tratează aceste teme, sunt de-a dreptul penibili. Ar trebui să ia lecții despre cm se face politica externă și diplomația.
Pentru că nici noi nu ne aflăm într-o situație prea fericită. Din contră, suntem într-un dezastru energetic, iar acesta este rezultatul politicilor promovate de ultimele guvernări.
Să nu-i uităm pe Marcel Ciolacu, Nicolae Ciucă și, mai ales, pe Ilie Bolojan. Toți au contribuit la direcția care ne-a împins spre acest dezastru.
Iar acum vedem foarte clar cm Europa încearcă să se salveze în această zonă, apelând, bineînțeles, la diplomație.
Cred că în perioada următoare vom avea parte de surprize destul de mari, dacă au început aceste discuții între statele Uniunii Europene și Rusia.
În același timp, este posibil ca și unele amenințări la adresa țării noastre să crească și să avem parte de diverse situații neplăcute, prezentate drept incidente sau desfășurate sub steag fals.
De aceea, cred că trebuie să fim foarte atenți în perioada următoare, mai ales dacă evoluțiile din Ucraina vor merge într-o altă direcție decât cea pe care o visează liderii progresiști europeni.