Cuvântul LIBER

Cuvântul LIBER ”Libertatea adevărată e un sentiment aproape religios.” - Mihai Eminescu în ziarul Timpul (2 august 1880)

11/06/2026

Românii din stradă nu merită batjocură, ci respect

11/06/2026

În urmă cu aproape o săptămână scriam un articol în care dezvăluiam faptul că circulă o zvonistică destul de puternică cu privire la formarea noului Guvern al României și că acesta se decide de la Kiev, de către Volodimir Zelenski.

Ei bine, confirmarea a apărut.

Eugen Tomac este o persoană agreată de conducerea de la Kiev.

Deci toate numirile din acest guvern sunt aprobate de la Kiev, oameni buni. După ce am publicat acest articol, am observat că și unii jurnaliști mai vechi au preluat informația și au dus-o mai departe în spațiul public.

Unii nu au mai precizat sursa, pentru că încearcă și ei să pară originali.

Este foarte bine că informația s-a dus mai departe, dar stilul lor de a prezenta lucrurile, de parcă ar fi știut ei dinainte că, uite, domnul Zelenski își pune guvern aici și că ei sunt mari jurnaliști, cu ani de experiență, ridică o întrebare firească:

De ce nu au spus aceste lucruri de la început?

De ce nu le-au spus înainte ca toată treaba asta să apară în spațiul public?

De frică.

Pentru că unii mai sunt și temători.

Sau, probabil, încearcă să nu supere pe cineva.

Unii dintre ei au fost și colegi cu Eugen Tomac în PMP, au fost chiar în Parlamentul României, dar ulterior au venit și cu aceste precizări, că, totuși, uite, domnul Zelenski va face guvern aici, în România.

Lucrul acesta s-a vădit acum prin desemnarea lui Eugen Tomac de către Nicușor Dan și, mai ales, prin faptul că am văzut că a fost luat în brațe și de către Antena 3 CNN.

Vă dați seama? Omul lui Petrov să ajungă în studiourile Antena 3, da, studiourile lui Dan Voiculescu, și să se vorbească pozitiv despre el.

Ați văzut câtă emoție era în acel studio și cm Mihai Gâdea încerca să îl prezinte pe Eugen Tomac într-o lumină pozitivă.

Absolut grețos momentul.

Dar, în fine, asta este altă discuție.

Revenind la treaba cu Ucraina, este normal ca ei să își dorească să aibă un guvern aici.

Am văzut acest lucru și atunci când s-a întâmplat povestea cu anularea alegerilor, nu?

Se zvonea foarte mult în acea perioadă că a fost dat un telefon de la Kiev către Klaus Iohannis, ca nu cumva să ajungă în România un președinte naționalist, patriot, care să nu mai contribuie, domnule, la bugetul Ucrainei.

Aceasta era situația în acea perioadă și vă dați seama cm s-au schimbat lucrurile.

Deja vedem cm ucrainenii au o influență foarte mare asupra politicienilor de la noi.

Pentru ei, să facă un guvern este foarte simplu.

Să vedem noi unde vom ajunge cu asemenea specimene în fruntea țării.

Vă dați seama? Un guvern decis de la Kiev, de pe masa lui Volodimir Zelenski, ca să facă el jocurile în această zonă a Europei, așa cm vrea el.

Și unii mai visează că noi vom participa la reconstrucția Ucrainei.

Da, situația este destul de dezastroasă pentru România în momentul de față și cred că mergem spre o zonă politică destul de întunecată.

11/06/2026

În Piața Victoriei din Capitală a avut loc un protest împotriva Guvernului și a actualei conduceri a României.

Însă, în spațiul public, mai ales în zona progresistă, toți cei care au participat la acest protest au început să fie înjurați și batjocoriți. Că au fost câțiva inși, cm se exprimă ei, că erau persoane în vârstă, că aveau diferite probleme sau afecțiuni dentare și alte chestiuni de genul acesta. Așa a încercat presa progresistă să ducă în derizoriu acel protest.

Sincer, eu nici măcar nu știam despre acest protest. Nu am văzut vreun anunț în mediul online. Probabil mi-a scăpat, iar dacă aș fi știut, aș fi mers și eu în Piața Victoriei să salut oamenii și să fac un scurt material video pe care să-l postez.

Nu am văzut nimic legat de acest protest, iar după ce subiectul s-a viralizat în spațiul public, am observat că era organizat împotriva actualului sistem care conduce România.

Este însă absolut mizerabil din partea acestor indivizi care comentează și îi critică pe oamenii aflați în stradă, oameni care protestează din proprie inițiativă împotriva celor care au pus mâna pe țară.

Să ne aducem aminte de cei de la „ ”. Când ieșeau și ei prin piețe, în anumite momente nu erau chiar atât de mulți. La un moment dat, în Piața Victoriei, la un protest împotriva lui Liviu Dragnea, dacă îmi aduc bine aminte, era un singur individ care protesta și ținea în mână o hârtie cu o lozincă.

Ce s-a întâmplat atunci? Cristian Tudor Popescu a ieșit cu un articol sau cu o declarație publică și a spus că acea persoană care protestează valorează cât cinci sute de mii de români, pentru că a ieșit în stradă și demonstrează că poate face ceva.

În cazul de față nu se mai aplică aceeași teorie? Se pare că nu.

Doar în cazul lor, al progresiștilor, sunt valabile aceste principii. În rest, nu.

În orice caz, este absolut mizerabil ceea ce fac cu acești oameni care protestează. Să-i batjocorești în halul acesta este inadmisibil.

Mai mult, unele site-uri de satiră au dus în derizoriu acest protest și au încercat să-l asocieze cu diverse proteste din țară ale unor oameni simpli.

Ca să vedeți cm lucrează aceste structuri și cm încearcă să dezbine societatea și oamenii de bună-credință, care pur și simplu nu mai știu ce să facă, iar ieșirea în stradă reprezintă pentru ei ultima soluție.

Iar ce am mai văzut la acest jurnalist „independent”, Mălin Bot… Da, a realizat câteva materiale video în care râde de acești oameni care protestează.

Dar ce a făcut mai exact?

În respectivele materiale a folosit fotografii cu persoane de la alte proteste sau cu persoane care nici măcar nu se aflau la protest. Le-a editat după bunul plac și a transmis ideea că la acest protest participă doar oameni știrbi sau persoane cu diferite probleme dentare.

Așa a găsit el de cuviință să ducă în derizoriu această mișcare.

Ar trebui să-i fie rușine.

Vorbește despre dantură, dar probabil uită ce dinți avea el și cm apărea în fața camerelor înainte de protestele „ ”, înainte ca niște proști să-i vireze bani în cont și el să-și facă dantura.

Totuși, să vii cu asemenea atacuri nu se cuvine. Asta înseamnă că meseria pe care pretinzi că o faci nu o practici așa cm trebuie și nu o realizezi într-un mod profesionist, ci te comporți mai degrabă ca un postac progresist cu mintea spălată.

Da, așa aleg unii să ducă în derizoriu sau să râdă de românii care protestează.

Eu cred că este dreptul fiecărui român să protesteze în stradă, să meargă în fața unor instituții care și-au bătut joc de români și să-și exprime nemulțumirea.

Este dreptul lor să protesteze. Libertatea de exprimare este garantată prin Constituție.

De aceea, cei care comentează în batjocură la adresa românilor aflați în stradă ar trebui să pună mâna pe Constituție și să o citească mai atent, pentru a înțelege că trăim într-un stat democratic, unde ai dreptul să protestezi și să te manifești pașnic, oriunde consideri necesar.

11/06/2026

Am tot văzut în spațiul public că unele persoane care s-au ridicat pe imaginea lui Călin Georgescu, după anularea alegerilor, au început să o cotească, așa, mai pe românește, să se dea în stânga și în dreapta.

Aceștia nu prea mai au reacții cu privire la anularea alegerilor prezidențiale din 2024. Li se pare o chestiune de normalitate. Au trecut foarte ușor peste această situație gravă și, încet-încet, încep să se delimiteze și de unele opinii ale lui Călin Georgescu.

Da, ăștia sunt oamenii. Dar, de fapt, îi știm foarte bine. Unii dintre ei îl criticau aspru pe Călin Georgescu înainte de a intra în turul al doilea. Acum, nu știu exact dacă aceste persoane au fost cumpărate de anumite partide sau dacă au fost pur și simplu niște lipitori care au încercat să își facă imagine pe seama anulării alegerilor și pe numele lui Călin Georgescu. Dar mi se pare absolut îngrozitor ceea ce fac.

Pentru unii este dezamăgitor. Eu, de la unele persoane din această zonă, chiar nu am avut așteptări. Știam foarte bine că sunt niște escroci. O mare parte dintre ei au vrut doar să profite politic și vedem că nu prea au avut reușite în această zonă, încercând să se ridice politic după ce i-au făcut o promovare intensă lui Călin Georgescu, spunând că sunt georgiști, că sunt alături de cel care a fost atacat de sistem și așa mai departe.

Da, unii sunt de-a dreptul grețoși. Dar așa se cerne grâul de neghină. Și, cu siguranță, în perioada următoare vom mai avea astfel de persoane care vor face asemenea delimitări și vor avea astfel de ieșiri publice extrem de urâte la adresa unor oameni care au rămas ancorați în problema anulării alegerilor, în discuția despre legitimitatea acestora și despre starea ilegitimă în care ne aflăm noi, ca țară, cu un președinte ilegitim.

Și sunt sigur de acest lucru. Unele persoane care înainte îl criticau pe Călin Georgescu, iar acum se dau mari susținători și pretind că au încercat să îl aducă în atenția publicului, persoane care, din 2024 încoace, au profitat constant de această situație pentru a-și crește imaginea publică, vor începe cu atacuri subtile la adresa susținătorilor lui Călin Georgescu și, ulterior, chiar la adresa lui. Pentru că așa se procedează, treptat. Trebuie să părăsească, într-un fel sau altul, această zonă.

Vă dați seama că vor veni noi alegeri. Partidele au nevoie de astfel de persoane pentru a-și crește simpatia populară și pentru a putea spune: „Uite, vin alături de noi din zona celor care l-au susținut pe Călin Georgescu.”
Trebuia să vă dați seama ce scheme de marketing vor aplica acești indivizi.

11/06/2026

Europa de Vest relansează oficial dialogul cu Rusia. Au loc întâlniri la cel mai înalt nivel, la Moscova, privind războiul din Ucraina. Ministerul rus de Externe a anunțat că ambasadorii Marii Britanii, Germaniei și Franței au purtat discuții la Moscova cu viceministrul rus de Externe, Mihail Galuzin.

Oameni buni, avem de-a face cu primul pas concret în relațiile dintre Europa de Vest (Uniunea Europeană) și Rusia pentru găsirea unei soluții la războiul din Ucraina.

Și, sincer, acum îi văd pe unii de la noi cm se agită: „Domnule, rușii trebuie terminați, trebuie să ne ducem peste ei cu tancurile!”. Au tot felul de fantezii războinice, de parcă ar fi într-un joc video sau într-un desen animat cu lupte între supereroi. Sunt de-a dreptul penibili.

Ca să vedeți ce discuții se poartă la nivel înalt și în ce direcție merge politica europeană în momentul de față, în timp ce noi suntem cu politicienii noștri de carton, aflați în Parlament și la guvernare, afundați într-un noroi împuțit. Fix așa.

Nu-mi vine să cred în ce mlaștină ne aflăm din cauza unor bătuți în cap.

Acum se negociază totul în zona economică. Despre asta este vorba: despre înțelegeri economice și, în special, despre energie. Nu pentru că le-ar păsa lor acum, dintr-odată, ce se întâmplă cu linia frontului din Ucraina. Nu. Țările acestea s-au dus la negocieri în primul rând pentru interesele lor economice.

Situația energetică din Europa este dezastroasă, pentru cine încă nu a înțeles acest lucru. Iar Germania și marile companii industriale germane se află într-o situație catastrofală. Companiile au cerut guvernului german să rezolve cât mai rapid problema energiei, pentru că nu mai pot face față.

Și vine iarna. Să nu uităm acest lucru.

Acum se umplu depozitele de gaze. Acum se constituie rezervele pentru sezonul rece, după ce acestea au fost golite. Se pregătește rezerva strategică pentru iarnă. Asta pentru cei care nu știu cm funcționează piața energetică și care emit tot felul de păreri fără să înțeleagă mecanismele de bază.

Iar această întâlnire ar trebui să le dea multora de gândit.

Să nu uităm că ea a avut loc la inițiativa unor state din Uniunea Europeană și nu la inițiativa Rusiei.

Chiar dacă am avut acea întâlnire din Marea Britanie între Keir Starmer, Volodimir Zelenski, Emmanuel Macron și Friedrich Merz, aceasta nu a fost altceva decât o încercare de a-l încuraja pe Zelenski. Au vorbit despre garanții de securitate și alte asemenea lucruri. Sunt vrăjeli.

Situația din Ucraina este extrem de complicată în momentul de față. De aici și disperarea ucrainenilor de a atrage, într-un fel sau altul, statele europene și, în principal, NATO în acest conflict.

De ce să ne mai mirăm că avem parte de tot felul de drone prin spațiul românesc? Din aceste motive. Pentru că ucrainenii nu mai pot ține foarte mult timp frontul, indiferent câți bani se mai pompează și câtă tehnică militară li se mai donează.

Dar când îi vezi pe unii de la noi cm tratează aceste teme, sunt de-a dreptul penibili. Ar trebui să ia lecții despre cm se face politica externă și diplomația.

Pentru că nici noi nu ne aflăm într-o situație prea fericită. Din contră, suntem într-un dezastru energetic, iar acesta este rezultatul politicilor promovate de ultimele guvernări.

Să nu-i uităm pe Marcel Ciolacu, Nicolae Ciucă și, mai ales, pe Ilie Bolojan. Toți au contribuit la direcția care ne-a împins spre acest dezastru.

Iar acum vedem foarte clar cm Europa încearcă să se salveze în această zonă, apelând, bineînțeles, la diplomație.

Cred că în perioada următoare vom avea parte de surprize destul de mari, dacă au început aceste discuții între statele Uniunii Europene și Rusia.

În același timp, este posibil ca și unele amenințări la adresa țării noastre să crească și să avem parte de diverse situații neplăcute, prezentate drept incidente sau desfășurate sub steag fals.

De aceea, cred că trebuie să fim foarte atenți în perioada următoare, mai ales dacă evoluțiile din Ucraina vor merge într-o altă direcție decât cea pe care o visează liderii progresiști europeni.

10/06/2026

Eugen Tomac, omul agreat de Kiev. Cine decide, de fapt, componența noului Guvern al României?

09/06/2026

Bulgaria a spus STOP livrărilor de armament către Ucraina. România se împrumută cu 17 miliarde de euro și continuă să plătească fără să negocieze nimic pentru propriul interes

09/06/2026

Și partidul lui Piedone și celălalt, al lui Luis Lazarus, au același simbol: pasărea Phoenix. Asta, pentru cine nu s-a prins încă, să nu creadă cumva că sunt papagali, guguștiuci, ciori sau ceva de genul acesta. Da, au o formă stilistică mai ciudată, așa, dar, în orice caz, nu știu cine le-a sugerat această idee. Parcă a fost ordin pe unitate.

În România nu prea prinde treaba asta cu pasărea Phoenix. Nu știu unde se credeau, în Harry Potter. Pe cine mai așteptăm acum? Tot felul de creaturi mitologice?

Și cred că mai sunt două partide, dacă nu mă înșel, care au acest simbol. În orice caz, personajele sunt caricaturale. Nu este de mirare că naționalismul, suveranismul și patriotismul românesc, cm vreți dumneavoastră să-i spuneți, au ajuns în derâdere.

Normal, când ai unele personaje compromise ca imagine și care toată viața au fost într-o zonă de circ și maimuțăreală televizată, nu atrag pe nimeni. Normal că nu oferă seriozitate și o imagine verticală, așa cm ar trebui să existe în această zonă politică.

Cred că cineva încearcă să ducă în derizoriu toată această mișcare, pentru că altfel nu-mi explic de ce se întâmplă așa.

Voi mai dezbate acest subiect cu privire la unele personaje care fac mai mult rău acestei zone politice.

08/06/2026

Nevertebrații propagandei: cm au întors foaia imediat ce sistemul a avut nevoie de ei pentru a-l apăra pe Nicușor

07/06/2026

Falimentul clasei politice: interlopii îl regretă pe Nicolae Ceaușescu

Address

Bucharest

Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Cuvântul LIBER posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Share