29/10/2025
Zeldzame foto van Anton de Kom ontdekt in oud fotoalbum
Een bijzondere en zeldzame foto van de Surinaamse verzetsheld Anton de Kom is opgedoken in een oud fotoalbum. De opname, gemaakt in 1933 kort na zijn arrestatie in Paramaribo, toont de schrijver en activist op een belangrijk keerpunt in zijn leven — vlak voor zijn gedwongen vertrek uit Suriname.
Dat de foto bestond, was volgens verzamelaars al enkele jaren bekend. In 2017 ontdekte de Nederlandse historicus en Surinamekenner Rosemarijn Hoefte toevallig in een Amerikaans archief een kopie van het originele arrestatieformulier. Op dat document stonden De Koms vingerafdrukken en twee profiel fotos. Nu blijkt het originele portret jarenlang verborgen te hebben gezeten in een fotoalbum van Maurits Welle, een agent van de Nederlandsche Handel-Maatschappij (NHM), de voorloper van de ABN Bank.
Verborgen erfgoed
Welle werkte in de eerste helft van de twintigste eeuw in Suriname als vertegenwoordiger van de NHM, onder meer op de plantages Mariënburg en Zoelen, die eigendom waren van de maatschappij. Hij stond bekend als een verwoed amateurfotograaf, en het is mogelijk dat de foto via het verwerpelijke koloniale bestuur in zijn bezit is gekomen.
De arrestatie van De Kom
Wanneer de foto precies werd genomen, is niet met zekerheid vast te stellen. Anton de Kom zat zonder proces vast in het cellencomplex van Fort Zeelandia.
Op 31mei 1933, de dag dat hij op bevel van de autoriteiten op transport naar Nederland werd gezet.
De Kom was enkele weken eerder met zijn gezin naar Suriname gekomen. Met zijn adviesbureau probeerde hij Surinamers te helpen bij klachten en misstanden, vooral de Hindostaanse contractarbeiders, die onder zware omstandigheden werkten op de plantages. Zijn activiteiten werden door het koloniale bestuur gezien als een bedreiging. Anton, die contacten had met linkse organisaties en sympathie had voor het communisme, werd verdacht van opruiing.
Bloedige demonstratie
Enkele dagen na zijn arrestatie kwamen honderden mensen naar de gevangenis om te demonstreren voor zijn vrijlating. De spanning liep hoog op. De politie opende het vuur op de menigte, waarbij twee mensen omkwamen en 23 gewond raakten. Deze gewelddadige gebeurtenis staat bekend als een van de donkerste bladzijden uit de koloniale geschiedenis van Suriname.
De Kom bleef vervolgens zonder proces vastzitten tot eind mei 1933. Kort daarna werd hij verbannen naar Nederland.
Van balling tot nationale held
Terug in Nederland schreef De Kom zijn beroemde aanklacht tegen het koloniale systeem: Wij slaven van Suriname (1934). Het boek beschreef op indringende wijze de onderdrukking, uitbuiting en raciale ongelijkheid in de Nederlandse kolonie. Het werk werd aanvankelijk door de overheid tegengewerkt, maar groeide later uit tot een klassieker van de antikoloniale literatuur.
Tijdens de Tweede Wereldoorlog sloot De Kom zich aan bij het Nederlandse verzet tegen de Duitse bezetting. Hij schreef voor illegale bladen en hielp bij het verspreiden van verzetsmateriaal. In 1944 werd hij gearresteerd en uiteindelijk gedeporteerd naar het concentratiekamp Sandbostel, waar hij in 1945 overleed.
Blijvende betekenis
Vandaag de dag geldt Anton de Kom als een van de belangrijkste figuren uit de Surinaamse en Nederlandse geschiedenis. Zijn naam prijkt op straten, scholen en standbeelden. In 2020 werd hij opgenomen in de Canon van Nederland, als symbool van verzet tegen racisme en koloniale onderdrukking.
De vondst van de foto werpt nieuw licht op zijn leven in 1933, het jaar waarin zijn strijd tegen onrecht begon — en waarin een jonge Surinamer uitgroeide tot een tijdloos symbool van vrijheid en rechtvaardigheid.