Żeglujmy Razem

Żeglujmy Razem Żeglujmy razem!

Operating as usual

Tytuł tej książki wyjaśnia wszystko: Tony Horwitz, amerykański dziennikarz, pisarz i podróżnik, laureat nagrody Pulitzer...
01/07/2021

Tytuł tej książki wyjaśnia wszystko: Tony Horwitz, amerykański dziennikarz, pisarz i podróżnik, laureat nagrody Pulitzera, podejmuje podróż śladami kapitana Jamesa Cooka. Relację z tej wyprawy opublikował w roku 2002, po polsku wydano ją trzy lata później, a mnie akurat ponownie wpadła w ręce. I nie oderwałem się, póki znów nie doczytałem do ostatniej strony.

https://zeglujmyrazem.com/tony-horwitz-blekitne-przestrzenie-wyprawa-sladami-kapitana-cooka/

„Srebrnego Sekstantu” za „Rejs Roku 2020” NIE PRZYZNANO!Jest to precedens nie notowany od pierwszej edycji Nagrody w 197...
01/02/2021

„Srebrnego Sekstantu” za „Rejs Roku 2020”
NIE PRZYZNANO!

Jest to precedens nie notowany od pierwszej edycji Nagrody w 1970 roku, motywowany przez kapitułę nagród pandemią.

Jury nagród honorowych „Rejs Roku” i „Srebrny Sekstant”, obradujące podczas „grudniowego posiedzenia” (dokładnej daty nie podano), podjęło decyzję o nieprzyznawaniu nagrody głównej. Przyznało za to cztery równorzędne „Honorowe Wyróżnienia Rejs Roku 2020”, dwie nagrody specjalne: Polskiego Związku Żeglarskiego i „Bursztynową Różę Wiatrów” Prezydenta Gdańska oraz jedną „Honorową Nagrodę Specjalną Stulecia 1920-2020”.

HONOROWE WYRÓŻNIENIA REJS ROKU 2020:

♦ ANDRZEJ GÓRAJEK i MAREK RAJTAR
za ekspedycję jachtem „Ocean B” wokół Svalbardu na trasie długości 5058 Mm i osiągnięcie rekordowej szerokości geograficznej 84°17′31″N.

♦ MARIUSZ KOPER i HANNA LENIEC-KOPER
za 55-dniowy rejs non stop z Kapsztadu do Gdańska o długości 8600 Mm na jachcie „Katharsis II”. Była to jedna z najbardziej spektakularnych żeglarskich „ucieczek” przed pandemią koronawirusa.

♦ TADEUSZ NATANEK
za rodzinny rejs 15-metrowym katamaranem „Promyk” na trasie z Toronto, przez wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych, Bahamy, Martynikę, do Kołobrzegu.

♦ GRZEGORZ BARANOWSKI
za zwycięskie starty na jachcie „I Love Poland” w prestiżowych regatach: St. Maarten Heineken Regatta na Karaibach oraz Rolex Middle Sea Race na Malcie.

NAGRODY SPECJALNE REJS ROKU 2020:

♦ Nagroda Specjalna Polskiego Związku Żeglarskiego.
WALDEMAR HEFLICH
za konsekwentne utrzymywanie, wytyczonego przed 45 laty, życiowego kursu na popularyzowanie, inspirowanie i wspieranie wspaniałego świata żeglarstwa, w tym ostatnie 20 lat na stanowisku redaktora naczelnego miesięcznika „Żagle”.

♦ Nagroda Specjalna Prezydenta Miasta Gdańska „Bursztynowa Róża Wiatrów”.
SZYMON KUCZYŃSKI i ANNA JASTRZĘBSKA
za dwa przedsięwzięcia łączące polskie wybrzeże Bałtyku z królewskim szlakiem wiślanym: rejs niewielkim jachtem odkrytopokładowym z Gdyni do Świnoujścia oraz spływ Wisłą z Krakowa do Gdańska.

♦ Honorowa Nagroda Specjalna Stulecia 1920-2020
UNIWERSYTET MORSKI w GDYNI
za wkład tej uczelni w historię polskich żagli.

♦ ♦ ♦
Więcej (ze zdjęciami):
https://zeglujmyrazem.com/srebrnego-sekstantu-za-rejs-roku-2020-nie-przyznano/
♦ ♦ ♦

Zenon Szostak, facet od „Zeszytów Żeglarskich” (czytajcie tu: www.zeszytyzeglarskie.pl), dostał pocztówkę świąteczną od ...
12/29/2020

Zenon Szostak, facet od „Zeszytów Żeglarskich” (czytajcie tu: www.zeszytyzeglarskie.pl), dostał pocztówkę świąteczną od Wojtka Wejera i dzieli się nią ze wszystkimi.
Życzenia są języku inuktitut, przetłumaczone pod spodem na angielski.
Żebyście nie musieli szukać: inuktitut (dosł. „język ludzi” albo „nasz język”) to język z rodziny eskimo-aleuckiej, używany głównie w Kanadzie; jako język urzędowy funkcjonuje w Nunavut i Terytoriach Północno-Zachodnich, a także częściowo w Quebecu, na Nowej Fundlandii i na Labradorze (z Wiki).
Czemu taką pocztówkę przysłał właśnie Wojtek Wejer – o tym dowiecie się tu:
https://zeglujmyrazem.com/wojciech-wejer-i-przejscie-polnocno-zachodnie/
Wesołych Świąt!

PREZENT ŚWIĄTECZNY!„Zeszyty Żeglarskie" nr 46e www.zeszytyzeglarskie.pl♦ ARTYKUŁY• Bogdan Zahajkiewicz – „Australia. 'Ma...
12/25/2020

PREZENT ŚWIĄTECZNY!
„Zeszyty Żeglarskie" nr 46e www.zeszytyzeglarskie.pl

♦ ARTYKUŁY
• Bogdan Zahajkiewicz – „Australia. 'Marią' przez Wielką Rafę Koralową. Część 3”

♦ RECENZJE
• Marek Słodownik – „Krzysztof Baranowski: 'Żagle na sztalugach'”
• Marek Słodownik – „Zeszyty Szkutnicze, tom I”

♦ WIERSZE
• Julian Tuwim – „Kwiaty polskie” (fragmenty żeglarskie)

♦ LISTY
• Ludomir Mączka – „Wielka Rafa Koralowa, 1977 r.”

♦ POCZTÓWKA Z BOŻONARODZENIOWYMI ŻYCZENIAMI

♦ WSPOMNIENIA
• Marek Słodownik – „Stulecie polskiej prasy morskiej”

♦ i wiele innych bardzo ciekawych materiałów, a do tego ARCHIWUM!

www.zeszytyzeglarskie.pl

================================

I jeszcze piękny wiersz portugalskiego poety:

Fernando Pessoa

Morze portugalskie

O słone morze, jakże mało jest
bez twej soli w Portugalii łez!
Przemierzając cię wskroś, ileż matek płakało,
Iluż synów na marne błagało!
Ileż panien ślubowało w pokorze
byś stało się nasze, o morze!

Warto było? Zawsze warto
gdy duszę ma się otwartą.
Kto pragnie dotrzeć poza Budżdur
musi wznieść się poza ból.
Bóg morzu grozę i przepaść nadał,
Lecz w nim także lustro nieba zawarł.

Mar Português

Ó mar salgado, quanto do teu sal
São lágrimas de Portugal!
Por te cruzarmos, quantas mães choraram,
Quantos filhos em vão rezaram!
Quantas noivas ficaram por casar
Para que fosses nosso, ó mar!

Valeu a pena? Tudo vale a pena
Se a alma não é pequena.
Quem quer passar além do Bojador
Tem que passar além da dor.
Deus ao mar o perigo e o abismo deu,
Mas nele é que espelhou o céu.

Alina
12/18/2020
Alina

Alina

Książki są obecnie do kupienia tu: https://www.ksiegarniamorska.pl/kategorie/2221-pogoria-w-cytatach-i-anegdotach-kapitanow-i-zalogi.html U mnie można natomiast kupić tylko książki z edycji numerowanej, ze specjalną okolicznościową pieczęcią. Zajęte numery to: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 11, 15, 17, 19, 24, 27, 33, 57, 59, 61, 66, 68, 70, 74, 76, 77, 79, 80, 84, 88, 89, 90, 94, 100. Pozostałe są nadal wolne. Cena książki zależnie od tego z jakiej puli jest numer:
51-100: 35 zł
21-50: 45 zł
11-20: 60 zł
1-10: 90 zł
Wszystkie z okolicznościową dedykacją ode mnie. Polecam bo są naprawdę pięknie i porządnie wydane, i z wartościową zawartością :)

Nic dodać nic ująć. Poza tym, że nawet najlepszy opis nie zastąpi doświadczenia bezpośredniego. To po prostu trzeba wzią...
12/15/2020
Patrzeć i widzieć - Żagle na sztalugach

Nic dodać nic ująć. Poza tym, że nawet najlepszy opis nie zastąpi doświadczenia bezpośredniego. To po prostu trzeba wziąć do ręki i smakować.

Patrzeć i widzieć to nie to samo. Młodzież internetowa posługuje się memem z kotem i podpisem "co ja pacze", co oznacza, że odbieramy przekaz, ale go nie rozumiemy. By cieszyć się malarstwem marynistycznym nie trzeba być od razu kapitanem - historykiem. Wystarczy sięgnąć po najnowszą k...

8 września 2019 „Golden Ray”, 200-metrowy samochodowiec należący do Hyundai Glovis, wywrócił się w cieśninie St. Simons ...
12/11/2020
The 'unprecedented' wreck of a Hyundai cargo ship off the coast of Georgia a year ago is no longer a mystery - here's what happened

8 września 2019 „Golden Ray”, 200-metrowy samochodowiec należący do Hyundai Glovis, wywrócił się w cieśninie St. Simons Sound u wybrzeży stanu Georgia, w pobliżu Port of Brunswick.
Wszystkich ludzi (23 członków załogi + pilot) uratowano.
Ok. 4000 samochodów (Kia i Hyunday) uległo zniszczeniu. Statek został złomowany. Przyczyną wypadku było prawdopodobnie złe rozłożenie ładunku i nieprawidłowe balastowanie zbiornikami wodnymi.

Szczegóły i fotografie – tu:
https://www.yahoo.com/news/cargo-ship-mysteriously-capsized-off-203300399.html

The cargo ship was carrying about 4,300 Kia, Chevrolet, GMC, GM, Mercedes-Benz, and Ram vehicles.

O „Żaglach na sztalugach", najnowszej książce Krzysztofa Baranowskiego, pisze Marek Sarba, polski malarz mieszkający w U...
12/09/2020

O „Żaglach na sztalugach", najnowszej książce Krzysztofa Baranowskiego, pisze Marek Sarba, polski malarz mieszkający w USA, związany z morzem pracą zawodową: ponad 20 lat pływał na statkach handlowych i ratowniczych; jego dorobek marynistyczny jeden z krytyków porównał do twórczości Josepha Conrada.
Wszystkim przypominam: książkę z autografem Autora można kupić wysyłkowo na https://zrzutka.pl/rxths8

On August 22, 2020, I published on this page information containing PDF files announcing the readiness to print a new marine album combining art with sailing.
Yesterday I received a freshly prepared album from the printing house, sent from Poland just for Christmas.
The pages with my works did not change structurally between PDF and finished print. The title of the book is “ The Sails On Easels” and the author is a very famous captain of yachts and sailing tall ships Krzysztof Baranowski.
Krzysztof Baranowski – yachtsman, sailing captain, journalist, teacher, member of the Council Board of Polish Maritime Foundation. He is the first Pole to sail twice single-handed around the globe. He is a graduate of the Wroclaw University of Technology and High School of the Journalists in Warsaw.( https://en.wikipedia.org/wiki/Krzysztof_Baranowski)
The book in an interesting form combines the best samples of maritime Art with descriptions of the sailing world of the situation shown in the pictures, As seen through the captain's eyes. A very interesting and unusual edition.
The album is in Polish and the author is currently working on an English version.
My work pages are on this site dated August 22, 2020.

Żeby później nie było, że „nie wiedziałem/-am!"Maciej Nuckowski (a ja wraz nim) przypomina:Cześć wszystkim! Niesamowita ...
12/08/2020
"Żagle na sztalugach" - nowa książka Kapitana Krzysztofa Baranowskiego | zrzutka.pl

Żeby później nie było, że „nie wiedziałem/-am!"

Maciej Nuckowski (a ja wraz nim) przypomina:
Cześć wszystkim!
Niesamowita okazja – nowa książka Kapitana Krzysztofa Baranowskiego „Żagle na sztalugach” dostępna taniej niż w księgarni, z wysyłką do domu i autografem Autora!
Unikalne wydawnictwo, analizujące tematykę żeglarską w malarstwie.
Sam album robi wrażenie, a zawartość powala :)
Ja mam już swój egzemplarz i zdecydowanie nadaje się na prezent (na przykład świąteczny).
Planujemy wysyłać opłacone albumy 2 razy w tygodniu, więc powinny dotrzeć na czas!
Serdecznie zapraszam na stronę https://zrzutka.pl/rxths8, gdzie znajdziecie trochę więcej zdjęć publikacji oraz zamówicie swój egzemplarz.
Mam przy okazji gorącą prośbę o pomoc w wypromowaniu tej akcji. Liczymy na Wasze zaangażowanie i wsparcie!
Udostępnienia z Waszą rekomendacją mile widziane ♥️

Kapitana Krzysztofa Baranowskiego nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Wydawałoby się też, że przy jego historii – żeglarskiej i pisarskiej – trudno by mu było czymkolwiek zaskoczyć.A jednak! Najnowsza książka Kapitana otwiera zupełnie nowy rozdział zarówno w jego twórczości, jak...

Periplus
12/07/2020

Periplus

Czterdzieści lat minęło, jak jeden dzień…

7 grudnia 1980 r., godz. 1200, „Pogoria" oddała cumy w Basenie im. Zaruskiego w Gdyni i wyszła w rejs, który później nazwany został rejsem antarktycznym.

Za kilka dni Mikołajki.Polecam mikołajkowy prezent: książkę z wierszykami dla dzieci.Nie ukrywam, że maczałem w niej (ja...
11/29/2020
Książka Wiersze Babci Halinki H. Kalińska | Światłoczułe

Za kilka dni Mikołajki.
Polecam mikołajkowy prezent: książkę z wierszykami dla dzieci.
Nie ukrywam, że maczałem w niej (jako redaktor) swoje robaczywe paluchy, więc wiem, o czym mówię i polecam z pełną odpowiedzialnością.
Wierszyki są uroczo staromodne, bo powstały sporo lat temu, ale pisała je prawdziwa Babcia dla swoich wnucząt – a że to jest ponadczasowe, więc nic a nic się nie zestarzały.
Do tego otacza je przemawiająca do dzieci grafika.
Wierszyki są ciekawe, zabawne, wciągają maluchy do zabawy.
Kupicie je klikając na jeden z tych linków i za 2-3 dni będziecie je mieli w domu. A kosztują mniej niż hamburger w… wiadomo gdzie.

https://swiatloczule.com/product/ksiazka-wiersze-babci-halinki-h-kalinska/?
https://allegro.pl/listing?string=Wiersze%20Babci%20Halinki&bmatch=baseline-product-cl-eyesa2-engag-dict45-uni-1-1-0717

"Wiersze Babci Halinki" Halina Kalińska, ilustracje: Maja Faron Dobrze jest mieć wnuczęta. Dobrze jest mieć babcię, zwłaszcza taką jak Babcia Halina. Rola Babci - i Dziadka - w wychowaniu najmłodszych ludzi jest nie do przecenienia. To oni, na ogół na emeryturze, mają dla maluchów czas, ...

Miłosz Wawrzyniec Romaniuk   „Szkoła pod Żaglami Krzysztofa Baranowskiego a realizacja celów rozwojowych okresu adolesce...
11/29/2020

Miłosz Wawrzyniec Romaniuk
„Szkoła pod Żaglami Krzysztofa Baranowskiego a realizacja celów rozwojowych okresu adolescencji (3/3)”
https://zeglujmyrazem.com/zeglarstwo-i-pedagogika-milosz-w-romaniuk-szkola-pod-zaglami-krzysztofa-baranowskiego-a-realizacja-celow-rozwojowych-okresu-adolescencji-3-3/

Dr Miłosz Wawrzyniec Romaniuk, pedagog i żeglarz – wykorzystuje swoje rejsy do badań i obserwacji, ogłaszanych następnie drukiem. Szczególny nacisk kładzie w nich na rolę i wagę wychowania morskiego.

Warto czytać Żeglujmy Razem i Periplus – żeglarstwo nie jest nauką łatwą ani małą.

Na Pokładzie
11/22/2020

Na Pokładzie

Nie udało Ci się wysłuchać czwartkowej audycji w Gdynia Radio? Teraz audycja, a w niej wywiad z Henrykiem Czernieckim - Bosmanem Pogorii dostępna jako podcast 😎
Słuchaj na stronie audycji: https://gdyniaradio.com/104-0900-na-pokladzie/
oraz na profilu audycji w Mixcloud:
https://www.mixcloud.com/na-pokladzie/
Nie zapomnij kliknąć 🤍 oraz follow, żeby być na bieżąco z kolejnymi podcastami ⛵️⚓️😎

Miłosz Wawrzyniec Romaniuk   „Szkoła pod Żaglami Krzysztofa Baranowskiego a realizacja celów rozwojowych okresu adolesce...
11/21/2020

Miłosz Wawrzyniec Romaniuk
„Szkoła pod Żaglami Krzysztofa Baranowskiego a realizacja celów rozwojowych okresu adolescencji (2/3)”
https://zeglujmyrazem.com/zeglarstwo-i-pedagogika-milosz-w-romaniuk-szkola-pod-zaglami-krzysztofa-baranowskiego-a-realizacja-celow-rozwojowych-okresu-adolescencji-2-3/

Dr Miłosz Wawrzyniec Romaniuk, pedagog i żeglarz – wykorzystuje swoje rejsy do badań i obserwacji, ogłaszanych następnie drukiem. Szczególny nacisk kładzie w nich na rolę i wagę wychowania morskiego.

Warto czytać Żeglujmy Razem i Periplus – żeglarstwo nie jest nauką łatwą ani małą. Ale UWAGA: tym razem będzie hardcorowo!

Nad nowym wydaniem powiedzonek z „Pogorii" pracuje usilnie Alina Malina. Właśnie dla Aliny napisałem przed chwilą koment...
11/19/2020

Nad nowym wydaniem powiedzonek z „Pogorii" pracuje usilnie Alina Malina. Właśnie dla Aliny napisałem przed chwilą komentarz do jednego z nich, a ona pozwoliła mi go wykorzystać.

„PAŃSTWO JĄ, PAŃSTWO SIĘ NIE KRĘPIĄ. W KUCHNI JEST KUPA, TO SIĘ DOWALI”
Rzeczywiście krążyło to powiedzonko między nami podczas rejsów czarterowych „Pogorii” we wczesnych latach osiemdziesiątych, ale znane mi było jeszcze z lat studenckich.
Kto je przyniósł na pokład? Któż to wie? Może ja, może Witek Zamojski, może Wojtek Przybyszewski? Geograf? A może Arni-kuk? Trudno dociec, jak zawsze w takich przypadkach. Wiem za to, czemu się pojawiło.
W Kilonii firma czarterująca dostarczała na pokład pasażerów i prowiant, w tym małe, wielkości złotej 20-dolarówki, kanapeczki, które dziś byłyby chyba zwane „mini-tartinki”. Na górze – wiadomo – z tzw. awanturką.
Dla nas, ze zgrzebnego wciąż PRL-u, wyglądały one jak chory żart kelnera-surrealisty, zwłaszcza że wypadało brać po jednej i z długimi przerwami przed następną, a przy naszych apetytach cztery takie starczały na pół gryza.
To był prowiant dla gości, ale nas – załogę pokładową – też poczęstowano: na ośmiu chłopa dostaliśmy tackę z ośmioma „mini-T” i komentarzem: „Po jednej, ale dobrej!”.
Najbardziej to chyba zdenerwowało Arniego-kuka, u którego czego jak czego, ale dokładek nigdy nie brakowało. Arni więc się wściekł, bardzo szybko załapał, jak i kiedy „schodzą” te miniaturki i co jakiś czas posyłał nam do dziobowej żagielkoi – gdzie mieliśmy zwyczaj dekować się dla odpoczynku przed gośćmi z pokładu – to, co udało mu się „zorganizować" dla nas z cateringu, w tym ogromne patery z furą kanapeczek, i zawsze z sarkastycznym komentarzem: „Po jednej, ale dobrej!”. Bo Arni to był gość!
A „Państwo ją, państwo się nie krępią. W kuchni jest kupa, to się dowali” było naszym naturalnym antidotum na tę wyszukaną czarterowo-cocktailową „wytforność" z garden party dla sytej burżuazji.

Address


Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Żeglujmy Razem posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Business

Send a message to Żeglujmy Razem:

Videos

Nearby media companies