VOTRA Magazine

VOTRA Magazine Një votër e përbashkët për familjen shqiptare në mëmëdhe e të shpërndarë nëpër botë; një familje ku çdo brez ka vlerë.
(40)

Misioni Të gjurmosh një arsenal të pasur vlerash, normash e traditash që zënë fill në gjirin identitar të mbarë kombit tonë, do të thotë t’ju japësh zë, ti promovosh e t’I lartësosh këto vlera në çdo skaj të globit, ku lindin rriten dhe formësohen breza e gjenerata të reja shqiptarësh. Një mision të tillë ndërmerr mbi supe “Revista Votra”, e cila ka si synim kryesor familjen bërthamën e shoqërisë. Në këtë kontekst “Revista Votra” ka për qëllim të bëjë kapërcime akrobatike në kohë dhe në hapsirë, duke I dhënë një dinamikë të veçantë historikut të vlerave tona kombëtare më në qendër familjen shqiptare të mbledhur sëbashku, ku çdo pjesëtar I saj vlëresohet dhe çdo gjeneratë respektohet për vlerat që mbart. Kjo revistë vjen si një udhërrëfyes që përcjell tek lexuesit njohuri shkencore dhe shoqërore mbi zhvillimin e shëndetshem të shoqërisë tonë. E ajo çka ja shton interaktivitetin dhe që e bën këtë revistë unike në radhët e simotrave të saj, është fakti se në të do të shfletoni ndjesi, sfida dhe eksperienca të shqiptarëve të diasporës, përvoja të fituara nga emigrimi duke diskutuar vështirësite që dalin në lidhje me shëndetin, sjelljen, disiplinën, shkëmbimin e përvojave jetësore dhe mënyrat e kapërcimit të tyre! Ndërkohë që tek familjet e reja sjell zakonet dhe traditat e çmuara të trashëguara ndër shekuj brez pas brezi. Gjithashtu kjo revistë vë në dispiziocion artikuj mbi shëndetin mendor, fizik e shpirtëror të familjes nëpërmjet zërit të mjekëve dhe drejtuesve të njohur të komuniteteve fetare në Shqipëri. Një hapsirë të veçantë në faqet e saj I jepet rëndësisë së të ushqyerit të shëndetshëm të bazuar në recetat e vjetra e të provuara nga koha si dhe të kombinuara me të renë e kuzhinës moderne. Gjithashtu, rëndësia e përpjekjeve, aspiratave edukative dhe respektimit të të drejtave në shoqëri është një tjetër komponent I rëndësishëm I kësaj reviste, e cila ndër synimet e saj ka nxjerrjen në pah jo vetëm të punës së shkollave shqipe dhe shoqatave shqiptare nëpër botë,por edhe përpjekjet e atyre në Shqipëri në lidhje me të drejtat e fëmijëve, grave etj. E si për ta plotësuar çdo pjesë të pazëllit të të gjithë vlerave historike dhe kulturore që flasin shqip, “Revista Votra” sjell për lexuesit në çdo skaj të globit vendet turistike shqiptare që mahnisin me bukuritë e tyre, ku familjet jo vetëm mund të kalojnë pushime të gëzuara, por edhe të mësojnë më shumë mbi historinë dhe gjeografinë e Shqipërise Etnike. Ja pra çdo të thotë të rivitalizosh gjurmët e forta identitare të vendit tënd, t’I duash dhe t’I lartësosh ato në çdo dimension, ky është misioni ynë. Na ndiqni ne website: https://www.votramagazine.com/

02/23/2020
AURELA GAÇE - VETEN DUA GJALLË

“Kam në familje një histori të tillë – kushërira ime. Mund të them që i kushtohet asaj.
Pas një martese të gjatë, me dy fëmijë, pas një dhune të vazhdueshme, ajo nuk arriti të thoshte: ‘Unë e dua veten gjallë’.
Me gjithë ndihmën që i dha familja, ajo është një nga ato gratë që humbi jetën.
Të mos mendojnë njerëz se unë jam këtu sot sepse thjesht jam vazjë e fortë.
Jo, i kam kaluar të gjitha fazat derisa kam thënë: ‘Jo, jo, unë vlej’! Nuk bëhesh rastësisht e fortë.”~ Aurela Gaçe

Muzika : John Van Ride & Aurela Gace Teksti : Rozana Radi Orkestrim - Mix-Master: John Van Ride. Piano : Ermal Pepa Violine : Margret Radovani Violinçel : Il...

02/21/2020
ARTIOLA & PONI - FOL SHQIP

"Në të gjitha gjuhët mund të flas, por kur më dhemb shpirti vetëm shqip bërtas" ~ Fan Noli

Music: Artiola Toska Lyrics: Artiola Toska Arrangement: Alban Furtuna Video: Supersonic Production & Alexander Publishing : Super Sonic Shpk All Rights Reser...

Permbi za qe lshon bylbyli,gjuha shqipe m'shungullonpermbi er' qe jep zymbyli,pa da zemren ma ngushllon.Nder komb' tjera...
02/21/2020

Permbi za qe lshon bylbyli,
gjuha shqipe m'shungullon
permbi er' qe jep zymbyli,
pa da zemren ma ngushllon.

Nder komb' tjera, nder dhena tjera,
ku e shkoj jeten tash sa mot,
vec per ty m'rreh zemra e mjera
e prej mallit derdhi lot.

Nji kto gjuhe qe jam tue ndie,
jan' te bukra me themel
por prap' kjo, si diell pa hije,
per mue t'tanave iu del.

Ku n'breg t'Cemit rritet trimi
me zbardh, Shqipe, zanin tand,
e ku Drinit a burimi
qe shperndahet kand e kand.

Geg' e tosk', malsi, jalliaqi
jan' nji komb, m'u da, s'duron;
fund e maj' nji a Shqipnia
e nji gjuh' t'gjith' na bashkon.

Qofte mallkue kush qet ngatrrime
nder kto vllazen shoq me shoq,
kush e dan me flak' e shkrime
cka natyra vet' perpoqi.

Por me gjuhe kaq t'mocme e mjera
si nj'bij' kjo qe pa prind mbet:
per t'huej t'mbajshin dhenat tjera,
s't'kishte kush per moter t'vet.

E njat tok' qe je tue gzue,
e ke zan' tash sa mij' vjet,
shqiptaria, qe mbet mblue
sot nen dhe, edhe shqip flet. ~ Ndre Mjeda

Stories For The Soul
02/21/2020

Stories For The Soul

"My barbershop is located in an old mining town called Rouyn-Noranda in northen Canada. I opened here because there were no other barbershops, only hair salons, which is something completely different. Wyatt showed up with his mother during the first week I was open. He was my first child who had special needs. I figured out how to work with him by getting down to his level. These moments are very special for me. I'm taking great pride barbering here and my community is amazingly supportive towards my shop. People drive up to 4 hours to get a haircut. We usually start by having a candy together and we walk around the shop looking at everything on the walls. The shop is packed with gifts from clients. We can also put some music on vinyl during the haircut. I'm never typically driving the haircut, I simply follow the lead of the child. It takes me more than an hour to finish with a special needs child. It is worth every minute."

Credit: Franz Jakob & Fauve Lafreniere

02/21/2020

Duke festuar 12 Vjetorin e Pavarēsisë së Kosovës.
Urime gjithë shqiptarëve dhe Falenderime për një organizim madhështor Konsullatës së Kosovës në New York! Respekt per Zotin Mark Gjonaj dhe Teuta Sahatçia. 🇺🇸🇦🇱❤️🇽🇰

Gëzuar Festën e Pavarësisë e shtrenjta jonë Kosovë! Gëzuar për gjakun e dëshmorëve që dhanë gjakun për ty! Gëzuar për të...
02/17/2020

Gëzuar Festën e Pavarësisë e shtrenjta jonë Kosovë!
Gëzuar për gjakun e dëshmorëve që dhanë gjakun për ty!
Gëzuar për të ardhmen Kuq e Zi!
Gëzuar për të tashmen që po punon me mish e me shpirt të të ngrejë në këmbë, krenare dhe fisnike!
Të duam! 🇦🇱❤️🇽🇰

#njegjuhe #njeflamur #njekomb #njeatdhe #njehimn

02/17/2020
The Dodo

Love this beautiful story! 🐶💕💫

Never give up ❤️

02/15/2020
Nas Daily

Nas Daily

This is an urgent extra video I decided to do for my mom.

She's getting worried because I live in Asia - and Coronavirus is spreading here. I don't think she needs to worry. Here is why.

Thank you to the millions of people working everyday to contain this virus. We just make the videos - you all save our lives.

Last Saturday was the 31st International Festival of the Native American Hoop Dancing. The art of hoop dance honors the ...
02/15/2020

Last Saturday was the 31st International Festival of the Native American Hoop Dancing.
The art of hoop dance honors the cultural traditions from multiple Indigenous communities that first employed hoop dance as a healing ceremony. Today, hoop dance is shared as an artistic expression to celebrate and honor Indigenous traditions throughout the U.S. and Canada.
Dancers are judged on a slate of five skills: precision, timing/rhythm, showmanship, creativity, and speed.
-
-
-
-
-
#dance #indianamerican #amerindian #hoop #hoops #hoopdancing #Heardmuseum #traditional #tradition

Te jeni ne dashuri nuk do te thote qe keni nje marredhenje perfekte. Do te thote qe e keni pranuar njeri- tjetrin me te ...
02/14/2020

Te jeni ne dashuri nuk do te thote qe keni nje marredhenje perfekte. Do te thote qe e keni pranuar njeri- tjetrin me te gjitha pozitivet dhe negativet e tij/saj.
Dhe momentin qe e humbisni kete dhe ndaloni se perqendruari ne marredhenje, eshte momenti qe ajo deshton. ~ Amit Goswami, Ph.D.

Gëzuar Shën Valentinin!
Paci gjithmone dashuri pa kushte ne zemer duke e ditur qe “Minotaur”(i Picasso) eshte ne vete pavetedijen tuaj!

❤️❤️
02/14/2020

❤️❤️

Ky baba e ka vendosur këtë zemër në çantën e ushqimit të drekës së vajzës së tij dhe në të shkruan:
" E dashur Jadyn,
E di që ti je në dashuri me Daniel por unë jam më i zoti se ai, plus unë di të ngas makinën dhe kam një punë!
Pra, do të bëhesh Shën Valentini im?
Me dashuri
Babi"

Happy Galentine’s Day! (Shën Valentini i shoqeve) Sot festoni shoqet e dashura dhe besnike ne jeten tuaj!Festoni shoqet ...
02/13/2020

Happy Galentine’s Day! (Shën Valentini i shoqeve)

Sot festoni shoqet e dashura dhe besnike ne jeten tuaj!

Festoni shoqet e mira dhe te zonja qe ju bejne te ndiheni krenare qe i keni shoqe dhe ju shtyjne te beheni edhe me te mira dhe me te zonja!

Festoni shoqet e verteta qe ju bejne te jepni maksimumin tuaj dhe ju bejne te ndiheni te bukura ne pamje dhe ne shpirt!

Sot festoni shoqet e vjetra dhe te reja, festoni shoqet qe ju bejne te buzeqeshni, qe ju ofrojne nje shpatull kur doni te mbeshtetni koken, qe ju japin doren te ngriheni kur rrezoheni, qe jane me ju gjithmone, edhe kur jeni larg e takoheni rralle!

Festoni ato shoqe qe ndihen krenare dhe jo te kercenuara nga suksesi juaj, nga pamja juaj, nga jeta juaj, dhe gezohen me ju, per ju!

Festoni shoqet tuaja dhe behuni edhe vete ajo shoqe perfekte per “motrat” ne jeten tuaj!

Gëzuar Galentine’s Day shoqe te dashura! Ju dua!
🙏💕👸🏻 ~ Aferdita Delaj

02/10/2020
U trashëgofshi Nora ❤️ Naim!

Cilat këngë këndoni juve kur përcillet bija?
Nusja në video është Shqiptaro - Amerikane Malësia me baba nga Malësia e Madhe në Mal të zi me nënë Shkodrane dhe u martua me një djalë nga Rugova. A ka më bukur? 🇦🇱👰🏻❤️🤵🏻🇺🇸

Mirëmëngjes! “Uji në anije është shkatërrimi i anijes, por uji nën anije, është mbështetja e saj!” ~ Rumi Fuqia e ujit.....
02/08/2020

Mirëmëngjes!
“Uji në anije është shkatërrimi i anijes, por uji nën anije, është mbështetja e saj!” ~ Rumi
Fuqia e ujit... 🙏💕💦

02/08/2020

Abuzimi nuk është vetëm fizik. Ai është i shumëllojshëm.
Krenaria dhe dinjiteti i një gruaje nuk janë vetëm në pamjen e jashtme. Ato burojnë nga drita në sy.
Asnjë femër në botë nuk duhet të ndihet e vogël, e vetme, e pashpresë, e pavlerë dhe e pafuqi.
Asnjë mashkull nuk e meriton atë sakrificë të sajën; qoftë nga dashuria apo nga frika për vete apo për të tjerët; qoftë ai, jo vetëm bashkëshort apo i dashur, por edhe baba, vëlla apo djalë.
Kush e do vërtet gruan, të dashurën, bijën, motrën apo nënën, e do të qeshur e të lumtur.

Sot lexova fjalën e motrës që ia kanë vrarë motrën me thikë, lexova edhe fjalët e egërsirës në burg dhe kuptova qe trime është motra qe e ka çuar të motrën në polici kur egersira e ka rrahur herën e parë dhe jo njeriu pa ndjenja që vrau nënën e femijeve te tij.
Dhe një grua tjetër u dhunua, edhe një gruaje tjetër iu mor jeta, dhe çdo ditë gra te tjera qajne ne heshtje te vetmuara dhe pa mbrojtje.
Mbroni motrat tuaja! Nenat tuaja! Vajzat tuaja! Grate tuaja! Mos i lini te luftojne e te humbasin te vetme! _/

Michigan native astronaut returned home from longest spaceflight by womanChristina Koch, 40, upon landing, will have spe...
02/07/2020

Michigan native astronaut returned home from longest spaceflight by woman
Christina Koch, 40, upon landing, will have spent 328 days in space, spanning 5,248 orbits of Earth, traveling 139 million miles, according to NASA.
Koch was on a mission since March of 2019 with a man from Kansas, Nick Hague, and Russian cosmonaut Alexey Ovchinin. This mission is Koch's first flight into space. You go girl! 💕🤛👸🏻

02/07/2020
Nexhmije Pagarusha | BARESHA

Hej.
Kam rritë shtatin nder kto male
Bashk me qingja e me dele
Me bylbyla nër zabele
Mbas kumbanes, lojë e gzime
Si shqiponja ime.
O era lule e bari -o nanina
O eni shoqe t'lozim-o nanina
O fusha n'gaz po veshet-o nanina
O lulja bardh po qeshet-o nanina
O dridhet mali çka u ba??
O lujn Bareshat me shum za...

Prodhuar nga: KOPERATIVA dhe Muzeu i Kosovës Përkrahur nga: Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit / Muzeu i Kosovës Interpretoi: Nexhmije Pagarusha Muzika...

U shua edhe nje tjeter yll shqiptar me zë engjellor e cila iu dhurua shqiptareve nga vete Perendia. Nexhmije Pagarusha ë...
02/07/2020

U shua edhe nje tjeter yll shqiptar me zë engjellor e cila iu dhurua shqiptareve nga vete Perendia. Nexhmije Pagarusha është lindur më 7 maj të vitit 1933 në fshatin Pagarushë afër Malishevës.
Shpesh e quajtur si “Mbretëresha e Muzikës Shqiptare”, artistja është bërë e njohur si këngëtare në Shqipëri dhe vendet fqinje për vokalin e saj të veçantë prej sopranoje.
Ajo ka përfunduar tre vjet të shkollës së muzikës në Beograd, për këndim solo dhe ka filluar karrierën e saj si këngëtare në vitin 1948 në Radio Prishtina. Karriera e saj muzikore zgjati për 40 vjet, falë kontrastit në zhanret e muzikës që ka performuar, duke kënduar muzikë folklorike në mënyrë perfekte, e njësoj edhe atë klasike, sidomos opera.
Nexhmije Pagarusha nga admiruesit dhe kritikët e muzikës quhet edhe ‘Bilbili i Kosovës’, ‘Mbretëreshë e Muzikës Shqipe’ e ‘Zonja Flutur’.
Në Kosovë, ajo e mori titullin “Këngëtarja e Shekullit”, por ajo kishte popullaritet dhe në vendet e ndryshme evropiane, ku mbante edhe koncerte sidomos me ansamblin e njohur “Shota”, në vendet si Maqedoni, Bosnjë, Bullgari e madje edhe në Izrael.
Kënga e saj më e njohur është “Baresha”, e kompozuar nga bashkëshorti i saj, Rexho Mulliqi, me tekst të Rifat Kukajt. Me këtë këngë ajo performoi në shumë festivale dhe fitoi shumë çmime.
Nexhmije Pagarusha e përfundoi karrierën e saj muzikore në vitin 1984, me një koncert të madh në Sarajevë.
Disa nga këngët e saj më të njohura janë “Ani mori nuse”, “Mora testin”, “Kur më shkon si zog n’hava”.

“I dashuri vetja ime 17-vjeçar, kur ëndrra jote për të luajtur për Lakers nesër të bëhet realitet, ti duhet ta gjesh një...
02/02/2020

“I dashuri vetja ime 17-vjeçar,

kur ëndrra jote për të luajtur për Lakers nesër të bëhet realitet, ti duhet ta gjesh një mënyrë se si të investosh për të ardhmen e familjes dhe shoqërisë tënde. Kjo tingëllon e thjeshtë dhe ti mund të mendosh se do të jetë e lehtë, por gjej pak kohë ta mendosh ca më thellë.

Unë thashë INVESTO.
Nuk thashë JEP.
Më lejo të ta sqaroj.

Thjesht t’u japësh të afërmve të tu gjëra materiale mund të të duket vendimi i duhur.
Ti i do ata sepse ata kanë qenë gjithmonë aty për ty, kështu që është e drejtë që ta ndani bashkë suksesin tënd dhe gjithçka që vjen nga ai.
Kështu që blijua një veturë, një shtëpi të madhe, paguaja të gjitha faturat. Ti dëshiron që ata të jetojnë bukur dhe rehatshëm, apo jo?
Por, do të vijë dita kur ti kupton se sado që ke besuar se po e bëje gjënë e duhur, ti po i mbaje ata prapa.
Ti do ta kuptosh se po kujdeseshe për ta sepse të bënte TY të ndiheshe mirë, të bënte TY të lumtur t’i shihje ata të lumtur dhe pa asnjë hall në botë – dhe kjo është jashtëzakonisht vetjake nga ana jote. Përderisa ti ndiheshe i kënaqur me veten, ti vetëm po ua gëlltitje ngadalë ëndrrat dhe ambiciet atyre. Ti shtoje gjëra materiale në jetën e tyre, por ua vidhje dhuratën më të shtrenjtë nga të gjitha: pavarësinë dhe rritjen.
Kuptoje se ti do të bëhesh lideri i familjes dhe kjo do të thotë se do të marrësh edhe vendime të vështira, edhe nëse të afërmit e tu nuk i kuptojnë ato menjëherë.

Investo në të ardhmen e tyre, mos jep!

Përdore suksesin, pasurinë dhe ndikimin tënd për t’i vendosur ata në pozitën më të mirë, që ata t’i bëjnë ëndrrat e tyre realitet dhe ta gjejnë qëllimin e vërtetë te saj.
Dërgoji në shkollë, caktoju intervista pune dhe ndihmoji të bëhen liderë për të drejtat e veta. Kërkoju të njëjtin nivel të punës dhe përkushtimit që t’u desh ty për të arritur aty ku je tani dhe për të shkuar aty ku do të shkosh.
Po të shkruaj tani në mënyrë që ti ta nisësh këtë proces menjëherë dhe që të mos detyrohesh të kalosh nëpër vështirësitë dhe dhimbjet që sjell detyra për t’i larguar ata nga varësitë që u ke krijuar. Ajo varësi çon në zemërim, fyerje dhe xhelozi nga të gjithë palët e përfshira, përfshirë këtu edhe ty.
Me kalimin e kohës, ti do t’i shohësh ata duke u rritur në mënyrë të pavarur dhe duke i pasur jetët dhe ambiciet e veta. Dhe rrjedhimisht marrëdhënia jote me të gjithë ata do të jetë më e mirë si rezultat i asaj që ke bërë”.

“Mund të të shkruaj edhe shumë më shumë gjëra, por, si 17-vjeçar, ti nuk ke durim t’i lexosh pa shpërqëndrim 2000 fjalë.

Herën tjetër që do të të shkruaj, ndoshta do t’i përmend sfidat se si nuk duhet ta përziesh gjakun dhe biznesin. Këshilla më e rëndësishme që mund të të jap është të sigurohesh që prindërit të mbeten PRINDËR e jo menaxherë.
Para se ta nënshkruash atë kontratë të parë, gjeje buxhetin e duhur për prindërit e tu – një që u lejon atyre të jetojnë bukur, përderisa biznesi yt mund të rritet dhe njerëzit mund të kenë sukses më afatgjatë. Në këtë mënyrë, fëmijët e fëmijëve të tu dhe fëmijët e tyre do të kenë mundësi të investojnë në të ardhmen kur të vijë koha.
Jeta jote do të ndryshojë së shpejti dhe gjërat do të të vijnë shumë shpejt. Por, vetëm mësohu me situatën tënde kur të shtrihesh natën pasi të jesh stërvitur nëntë orë në ditë.
Më beso, është mirë t’i nisësh gjërat ashtu siç duhet nga fillimi, pasi kursen shumë lot dhe zemërthyerje, disa prej të cilave më kanë shoqëruar gjer më sot.

Me shumë dashuri!
Kobe

Kobe Bryant iku sot se bashku me vajzën që shpresonte se do t’ia përcillte trashëgiminë e basketbollit. Të dy ikën së ba...
01/27/2020

Kobe Bryant iku sot se bashku me vajzën që shpresonte se do t’ia përcillte trashëgiminë e basketbollit. Të dy ikën së bashku dhe zemrat u thyen nga dhimbja. Nuk ka grua që nuk bie në gjunjë nga humbja e bashkëshortit, po ashtu si nuk ka nënë që do të jetojë pasi humbet fëmijën e saj, por ja që gruaja e Kobe, Vanessa, po i provon të dyja. Janë këto momente që na bëjnë të reflektojmë e të shtërngojmë fort burrin dhe fëmijët më gjithë dashurinë e botës duke falenderuar Zotin për ta dhe duke iu lutur të na i ruajë!
Bota humbi një legjendë, por familja humbi dy dashuri. Lutje për të, vajzat e saj dhe familjarët e tjerë! RIP Kobe & Gianna! ❤️🙏💖

Sot është përvjetori i heroit tone kombëtar, Gjergj Kastrioti Skenderbeu.  Fjala e Skenderbeut para vdekjes  “Historia e...
01/17/2020

Sot është përvjetori i heroit tone kombëtar, Gjergj Kastrioti Skenderbeu.

Fjala e Skenderbeut para vdekjes
“Historia e Skenderbeut" ~ Marin Barleti

“Virtyti më i lartë dhe besa e vërtetë o princër e ju o bashkëluftëtarët e mi të dashur, është së pari të adhurosh, të kesh kujdes e të nderosh me shpirt të pastër e me frikë Perendie në zemër, ZOTIN e MADH e të vërtetë.
Së dyti, jo vetem ta duash e ta kesh gjithmonë para syve atdheun dhe shtetin, ku secili është rritur e është edukuar, por edhe ta mbrosh e ta shpëtosh edhe me gjak.
Te gjithe ata që e bëjnë këtë, s’ka dyshim që të diturit u kane caktuar një vend të vecantë në qiell . Këto, pa dyshim të gjitha, kurdohere unë i kam pasur për zemër dhe për to kam derdhur tërë zotësinë e jam përpjekur me mish e me shpirt. Deshmitarë më të mirë për këtë kam pasur, së pari perendinë dhe ju.”

01/14/2020
The Tonight Show Starring Jimmy Fallon

💕

Dua Lipa recounts an embarrassing moment she had with Jimmy after making her US TV debut on The Tonight Show and explains how living in Kosovo led to her obsession with hip-hop.

Një ditë, dëgjova një njeri të mënçur duke treguar, që një buzëqeshje prej 25 sekondash kur arrijmë në shtëpi, e ndrysho...
01/10/2020

Një ditë, dëgjova një njeri të mënçur duke treguar, që një buzëqeshje prej 25 sekondash kur arrijmë në shtëpi, e ndryshon gjithë jetën tonë.
Vetëm 25 sekonda që të harrojmë ose të bëjmë sikur e kemi harruar krejt lodhjen e ditës, stresin, mërzitjen, urinë, etc. dhe ta pasqyrojmë në fytyrë mirënjohjen për familjen, për fëmijēt dhe për bashkëshortët tanë, duke u treguar pa fjalë që jemi të lumtur që kthehemi në shtëpi dhe mezi kemi pritur t’i shikojme.
Të paktën shpresojmë që është kështu, sepse nëse nuk ndjejmë lumturi rrugës për në shtëpi, atëherë jemi në shtëpinë e huaj, kjo sepse në shtëpi e në varr, njeriu do paqe.
Histori e ngjashme është edhe ajo për burrin që kthehet vonë nga shtëpia dhe para se të hyjë brenda, var në pemë cantën simbolike me të gjitha mërzitë e punës, që të mos mërzisë familjen, për t’i marre përsëri të nesërmen në mëngjes, kur të dalë për në punë.
Kjo, sepse mjafton një buzëqeshje apo nje vërejtje nga njeriu që duam, që ta transformojë ditën tone, qoftë për mirë apo për keq, por kur njerëzit që duam i presim me buzëqeshje, atëherë momenti përmirësohet, duke permirësuar ditën tonë, e si rrjedhoje ditë pas dite, gjithë jetën tonë.
25 sekonda buzëqeshje në ditë për një jetë më të bukur!

Address

61 W 62 ND ST
New York, NY
10023

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when VOTRA Magazine posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Business

Send a message to VOTRA Magazine:

Videos

Nearby media companies


Other Magazines in New York

Show All

Comments

Good morning congratulations VOTRA Magazine Goodluck Greetings From New Delhi India.
Urime 7 Marsin mesuese Aferdita Delaj ❤️
Afërdita dhe vajzat ne provat e fundit te parades Shqiptare...Suprizat , te shtune🇲🇦🇽🇰 Albanian Parade💃🇲🇦
Pergatitja e fundit per paraden Shqiptare 🇽🇰🇲🇦💃 .Suprizat te shtune 🇲🇦🇽🇰
🇦🇱♥️🇦🇱🎈🎈
BASHKIM etnofolk grupi arbereshe nga Kosenxë (Cosenza - Calabria - Italia).
Çdo fjalë e shkruar shqip është një fitore e vitalitetit të shqiptarisë. Ju lumtë!