Clicky

Gazeta N'Hap

Gazeta N'Hap Contact information, map and directions, contact form, opening hours, services, ratings, photos, videos and announcements from Gazeta N'Hap, Magazine, .

Operating as usual

Në një përballje kokë më kokë, cilën do ta votonit për ta larguar nga shtëpia e BBVA Oltën apo Kiarën? 🤔🤔👇
21/03/2023

Në një përballje kokë më kokë, cilën do ta votonit për ta larguar nga shtëpia e BBVA Oltën apo Kiarën? 🤔🤔👇

🖤❤️
07/03/2023

🖤❤️

🔴 Jasharët e rinj - Shabani, Hamëza dhe Ademi, së bashku me bacën RifatFoto: Sefer Aliqkaj -Photography
06/03/2023

🔴 Jasharët e rinj - Shabani, Hamëza dhe Ademi, së bashku me bacën Rifat

Foto: Sefer Aliqkaj -Photography

🔴 Djali i Adem Jasharit i uron mirëseardhje Kurtit në Prekaz 🇦🇱🇽🇰
06/03/2023

🔴 Djali i Adem Jasharit i uron mirëseardhje Kurtit në Prekaz 🇦🇱🇽🇰

🇦🇱🇽🇰 “Bab, u ktheva n’Prekaz. Jam ne shtepine e bacit Adem. Ktu, ku jeta per ne filloj e per ju mbaroj. Shum ka ndryshu ...
05/03/2023

🇦🇱🇽🇰 “Bab, u ktheva n’Prekaz. Jam ne shtepine e bacit Adem. Ktu, ku jeta per ne filloj e per ju mbaroj. Shum ka ndryshu vendlindja jem. Prekazi u ba vend historik. Njerez prej tere botes vijn mi vizitu varret e juaja. A tu kujtohet bab qe oda e bacit Adem perpara vetem ni dritare e ka pas? Aty pak drite hynte brenda. Sot, sidomos diten, shume zdritet se jane disa vrima plumbash. Ah more bab 10 vjet i pata kur serbet m’i moren krejt çka pata. Shpine, familjen e lumturine. Kurre se harrova ate dite. Bab ku do qe shkoj emri yt e i bacit Adem jane mburrni per te gjithe shqiptaret. Sa statujat e fotografite e juaja i hijeshojne trojet shqiptare. Sa shum rruge e mbajne emrin tend. Une shpetova bab, por kurr s’ju harrova. Me mungoni shume.”

Besarta H. Jashari, vajza e Hamez Jasharit. ❤🇦🇱🇽🇰

Simboli i lirisë 🇦🇱
05/03/2023

Simboli i lirisë 🇦🇱

Anketë: Cili e fiton Big Brother Albania VIPLike LuizLove Olta
04/03/2023

Anketë: Cili e fiton Big Brother Albania VIP
Like Luiz
Love Olta

28/02/2023
Babë e Bijë!Bukuroshja e vogel Azalea, e veshur me ngjyra te flamurit te Kosoves, nderon Babain e saj, Oficerin e Polici...
18/02/2023

Babë e Bijë!

Bukuroshja e vogel Azalea, e veshur me ngjyra te flamurit te Kosoves, nderon Babain e saj, Oficerin e Policise, Kastriotin, sot per nder te 15 Vjetorit te Pavaresise se Kosoves.

17 Shkurt 2023.

Urime🇽🇰🇽🇰🇽🇰
17/02/2023

Urime🇽🇰🇽🇰🇽🇰

Vazhdojnë përpjekjet edhe për nënën e saj e cila është gjallë🇽🇰🇹🇷
08/02/2023

Vazhdojnë përpjekjet edhe për nënën e saj e cila është gjallë🇽🇰🇹🇷

E dhimbshme: Babai duke i mbajtur dorën vajzës që mbeti e vdekur nga tërmeti në Turqi 😥🇹🇷I ulur, i kërrusur në rrënoja, ...
07/02/2023

E dhimbshme: Babai duke i mbajtur dorën vajzës që mbeti e vdekur nga tërmeti në Turqi 😥🇹🇷

I ulur, i kërrusur në rrënoja, Mesut Hancer mban dorën e 15-vjeçares, Irmak, ndërsa ajo ka ndërruar jetë në krevatin e saj.

🔦Moti i ligë ka vështirësuar kërkimet pas tërmetit shkatërrues në Turqi. 😪Banorët do të kalojnë natën jashtë, kanë ndezu...
06/02/2023

🔦Moti i ligë ka vështirësuar kërkimet pas tërmetit shkatërrues në Turqi.
😪Banorët do të kalojnë natën jashtë, kanë ndezur zjarret që të ngrohen🔥

EMOCIONUESE: Vajza e shpëtuar nga rrënojat e tërmetit në Turqi, shtrëngon dorën e shpëtimtarëve
06/02/2023

EMOCIONUESE: Vajza e shpëtuar nga rrënojat e tërmetit në Turqi, shtrëngon dorën e shpëtimtarëve

Presioni i opozitës për ta themelu Albin Kurti Asocicacionin, është njëjtë si me i bë opozita në Serbi presion Vuçiçit m...
31/01/2023

Presioni i opozitës për ta themelu Albin Kurti Asocicacionin, është njëjtë si me i bë opozita në Serbi presion Vuçiçit me e pranu pavarësisë e Kosovës!

A jeni në tokë të bukës?!

Presioni në një shtet normal do të duhej të ishte për të kundërtën!

-Xhevdet Pozhari

𝗔𝗹𝗯𝗶𝗻 𝗞𝘂𝗿𝘁𝗶
31/01/2023

𝗔𝗹𝗯𝗶𝗻 𝗞𝘂𝗿𝘁𝗶

Deri sa po udhëtonin nga Prishtina,në një pritë të organizuar nga policia sërbe,në fshatin Pestovë të Vushtrisë,ranë dës...
31/01/2023

Deri sa po udhëtonin nga Prishtina,në një pritë të organizuar nga policia sërbe,në fshatin Pestovë të Vushtrisë,ranë dëshmorë tre heronjtë e kombit,Zahir Pajaziti,Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu

Moment drithërues😍😍Ish-ushtari i UÇK-së🪖nga Ferizaj, Bedri Pajaziti që shkrepi revole për të paralajmëruar lirinë🕊 dhe k...
29/01/2023

Moment drithërues😍😍

Ish-ushtari i UÇK-së🪖nga Ferizaj, Bedri Pajaziti që shkrepi revole për të paralajmëruar lirinë🕊 dhe kthimin e tij❤ 👏

Tagg njerin qe e don baxhanakun shume!
23/01/2023

Tagg njerin qe e don baxhanakun shume!

Shkruan:Izet Sh KelmendiVëllëzër dhe motra ky rasti është "Masakra e Rakovinës" ktu përmi në prokolicën e mbushur me tal...
16/01/2023

Shkruan:Izet Sh Kelmendi

Vëllëzër dhe motra ky rasti është "Masakra e Rakovinës" ktu përmi në prokolicën e mbushur me tallë është i vrar babi im dhe dy vëllëzërit e mi 10 vjeç dhe 12 vjeç, e në traktor mbrenda janë burr dhe grua të vrarë që lënë pas 6 fëmijë jetima.

Kjo është një arsye e fortë për me i bojkotu prodhimet serbe.̈rndajeni

Këto këpucë i përkisnin Redonit nga Suhareka, i cili ende s’i kishte mbushur dy vjet kur u vra nga forcat serbe.Ju lutem...
14/01/2023

Këto këpucë i përkisnin Redonit nga Suhareka, i cili ende s’i kishte mbushur dy vjet kur u vra nga forcat serbe.

Ju lutem mos blini produkte serbe ❌860❌

E zgjodhi publiku me plote merite Albina Kelmendi do të përfaqësojë Shqipërinë në Eurovision 2023 🏆 Urime… 🇦🇱
23/12/2022

E zgjodhi publiku me plote merite

Albina Kelmendi do të përfaqësojë Shqipërinë në Eurovision 2023 🏆 Urime… 🇦🇱

🤎🤎
21/12/2022

🤎🤎

21/12/2022
Një super këngë📌📌📌
20/12/2022
Albina dhe familja Kelmendi- Duje (Fest 61 në RTSH)

Një super këngë📌📌📌

Festivali i 61-të i Këngës në Radio Televizionin Shqiptar. Emra të njohur të muzikës, grupe alternative dhe këngëtarë të rinj, sjellin për publikun spektakli...

Plot pozitivitet dhe miqesi ne nje fotografi! 🇽🇰🇺🇸🇦🇱
12/12/2022

Plot pozitivitet dhe miqesi ne nje fotografi! 🇽🇰🇺🇸🇦🇱

Mirmëngjesi 🇦🇱Veshnje tradicionale nga Medvegja🇦🇱
12/12/2022

Mirmëngjesi 🇦🇱
Veshnje tradicionale nga Medvegja🇦🇱

Lulëkuqja me katër petale, të cilat paraqesin katër format e veprimeve të gjenocidit që u zbatuan në Kosovë: vrasjet, dh...
12/12/2022

Lulëkuqja me katër petale, të cilat paraqesin katër format e veprimeve të gjenocidit që u zbatuan në Kosovë: vrasjet, dhunimet seksuale, spastrimi etnik dhe shkatërrimi i objekteve që lidhen me përkatësinë etnike dhe identitetin shqiptar. Në vend të kokrrave të zeza të lulëkuqes, në logon janë prezantuar figura burrash, grash, djemsh dhe vajzash për të përfshirë mbi dhjetë mijë civilë shqiptarë të vrarë dhe të gjymtuar, mbi njëzet mijë viktima të dhunës seksuale, rreth një milion viktima të spastrimit etnik dhe qindra mijëra objekte të shkatërruara gjatë politikës gjenocidare të Serbisë në Kosovë.

Qendra "Gjenocidi në Kosovë - Plagë e Hapur"

SHBA-ja dhe Britania reagojnë! 🇺🇸🇬🇧🇦🇱🇽🇰
11/12/2022

SHBA-ja dhe Britania reagojnë! 🇺🇸🇬🇧🇦🇱🇽🇰

06/12/2022

Një komb🇦🇱

Granit Xhaka me bashkëshorten dhe dy vajzat e tij🤎🖤
05/12/2022

Granit Xhaka me bashkëshorten dhe dy vajzat e tij🤎🖤

Ja si iu prezantohet Masakra e Reçakut studentëve serbë, në librin e tyre të historisëKjo është ajo që u mësohet në libr...
05/12/2022

Ja si iu prezantohet Masakra e Reçakut studentëve serbë, në librin e tyre të historisë

Kjo është ajo që u mësohet në librat shkollorë studentëve serbë të moshës së gjimnazit rreth Luftërave Ballkanike si dhe Luftës së Kosovës.

Brenda afro 400 faqeve të një teksti shkollor serb të përdorur gjerësisht, studentët e moshës së gjimnazit dhe universitetit mund të mësojnë se fqinjët Mali i Zi dhe Republika Srpska, një nga dy entitetet kryesore që përbëjnë Bosnje-Hercegovinën, janë “shtete serbe”.

Ata nuk do të mësojnë se forcat serbe kryen gjenocid në Srebrenicë në vitin 1995, duke vrarë më shumë se 8,000 civilë kryesisht të paarmatosur.

Krimet e tjera të luftës nga forcat serbe në luftërat e pas-Jugosllavisë pothuajse nuk përmenden fare.

Së bashku me Shërbimin Ballkanik të Radios Evropa e Lirë, Jelena Djureinovic, një historiane nga Universiteti i Vjenës, analizoi përmbajtjen e librit shkollor për saktësinë e tij, më pak se tre dekada pas luftërave të brendshme të Ballkanit në vitet 1990.

Ajo i karakterizoi fragmente të librit që u mësojnë serbëve të rinj për rënien e Republikës Socialiste Federative të Jugosllavisë dhe shteteve pasardhëse të saj si një përzierje e “deklaratave problematike, paraqitjes selektive të fakteve [dhe] një fokus që korrespondon me nacionalizmin serb”.

Libri është një nga disa tekste shkollore që u janë caktuar nxënësve të shkollave të mesme dhe të larta në Serbi.

Është botuar nga shtypshkronja Novi Logos me qendër në Beograd në vitin 2021 dhe me autor nga Dushko Lolandic, Ratomir Milikic dhe Maja Milinovic.

Çfarë thotë libri për Luftën e Kosovës:
“Në fund të shekullit të 20-të (1999), kriza në Kosovë dhe Metohi çoi në agresionin e NATO-s dhe bombardimin e Republikës Federale të Jugosllavisë. Agresioni i paktit të NATO-s përfundoi me ardhjen e trupave të NATO-s në Kosovë dhe Metohi, e cila u pasua me krime të shumta kundër civilëve serbë. Ushtria serbe dhe një numër i madh i pjesëtarëve të popullit serb u larguan më pas nga Kosova dhe Metohia. Dhuna kundër popullatës serbe vazhdoi.”

“Askund në tekstin shkollor nuk ka ndonjë parahistori të konfliktit, as nuk përmenden krimet e shumta të luftës të kryera nga njësitet e Ushtrisë Jugosllave (kundër civilëve shqiptarë etnikë), për të cilat ka aktakuza dhe gjykime nga Gjykata Penale Ndërkombëtare për ish-Jugosllavinë”, thotë Gjureinoviq.

Në mars 1999, forcat e NATO-s filluan të bombardojnë Republikën Federale të Jugosllavisë për shkak të eksodit dhe krimeve të kryera nga forcat ushtarake dhe policore serbe kundër popullsisë etnike shqiptare në Kosovë.

Çfarë thotë libri për Masakrën e Reçakut:
“Në fillim të vitit 1999, forcat serbe u përleshën me UÇK-në [Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës] dhe çliruan fshatin kosovar të Reçakut nga terroristët shqiptarë. William Walker, kreu i misionit monitorues të OSBE-së që ishte në Raçak gjatë konfliktit, akuzoi forcat serbe për krime lufte kundër civilëve shqiptarë që nuk ishin fare në fshat”.

Më 15 janar 1999, forcat policore dhe ushtarake serbe në Kosovë vranë 45 civilë shqiptarë etnikë, duke përfshirë gra dhe fëmijë, në Reçak. Gjykata e Hagës arriti në përfundimin se shumica e të vrarëve u qëlluan në kokë, dhe nga një distancë e afërt.

Raporte të shumta nga OSBE dhe Human Rights Watch (HRW) i karakterizojnë ngjarjet në Reçak si një masakër ndaj civilëve shqiptarë etnikë nga forcat serbe. Masakra ishte vendimtare për vendimin e NATO-s për të nisur sulmet ajrore kundër Republikës Federale të Jugosllavisë. Autoritetet serbe, duke përfshirë presidentin aktual serb, Aleksandar Vuçiç, e përshkruajnë Raçakun si një incident të “fabrikuar” dhe të sajuar.

Çfarë thotë libri për luftën në Kroaci:
Teksti shkollor u mëson nxënësve se “lufta civile shpërtheu në Kroaci dhe shkaktoi viktima të mëdha në mesin e civilëve serbë”.

Krimet e luftës kundër civilëve kroatë gjatë viteve 1991-95 nuk përmenden kurrë në mënyrë eksplicite në tekstin shkollor.

Çfarë thotë libri për Rrethimin e Sarajevës:
“Sarajeva ishte nën një bllokadë të pjesshme nga forcat serbe, dhe shumë serbë mbetën të burgosur në qytet, pasi forcat ushtarake myslimane nuk i lejuan ata të largoheshin. Luftimet po zhvilloheshin vazhdimisht rreth qytetit dhe në qytet u kryen krime lufte kundër serbëve, siç është konfirmuar në vitin 2021 nga një komision i pavarur ndërkombëtar”.

Ushtria Serbe e Bosnjës, e njohur si Ushtria e Republika Srpska (VRS), rrethoi Sarajevën, një qytet me mbi gjysmë milioni banorë sipas regjistrimit të vitit 1991, në prill 1992.

Rrethimi përfundoi në shkurt 1996. Gjatë asaj periudhe 1,425 ditore, qindra mijëra predha u qëlluan në qytet nga kodrat përreth dhe më shumë se 11,500 njerëz u vranë, duke përfshirë rreth 1,600 fëmijë.

Gjykata e Hagës për krimet e luftës dënoi përfundimisht tre komandantët — Stanislav Galic, Dragomir Millosheviç dhe Momçilo Perisic — me burgim për rolet e tyre në rrethim.

“Seksioni për rrethimin e Sarajevës është ndoshta shembulli më fyes i shtrembërimit të fakteve dhe zhvendosjes së prizmit të vëzhgimit të një ngjarjeje dhe krimi ” thotë Gjureinoviç.

Çfarë thotë libri për Gjenocidin në Srebrenicë:
“…gjatë pushtimit të Srebrenicës në vitin 1995, njësitë serbe kryen krime të rënda lufte kundër luftëtarëve myslimanë dhe burrave që po luftonin për të dalë nga qyteti. Një numër prej tyre u kapën dhe u pushkatuan, ndërsa të tjerët vdiqën në luftime. Historianët ende nuk pajtohen për numrin e të vrarëve dhe të vdekurve”.

Gjureinoviq thotë se ky është krimi i vetëm i luftës i kryer nga forcat serbe që përmendet deri diku edhe pse jo me detaje të plota në tekstin shkollor serb. / Lexoni artikullin e plotë në Radio Free Europe

❤️
04/12/2022

❤️

Granit XhakaXherdan Shaqiri
02/12/2022

Granit Xhaka
Xherdan Shaqiri

Gruaja e vrarë ishte në javën e fundit të shtatzënisë, nga të shtënat vdiq edhe foshnja
30/11/2022

Gruaja e vrarë ishte në javën e fundit të shtatzënisë, nga të shtënat vdiq edhe foshnja

29/11/2022
Urgjente Shperndajeni! Ky eshte Fisniku 16 vec nga Prishtina. Prinderit e Fisnikut u gezuan me tre femije por ky gezim n...
29/11/2022

Urgjente Shperndajeni! Ky eshte Fisniku 16 vec nga Prishtina. Prinderit e Fisnikut u gezuan me tre femije por ky gezim nuk ishte i shkruar te vazhdonte gjate. Nje semundje qe prek trurin u shfaq tek vellai i madh Bujari, semundje e cila i mori jeten. Ngeli vetem me motren Valbonen dhe dashuria qe kishte per te nuk pershkruhej me fjale. Para dy vitesh kjo semundje i shfaqet edhe motres dhe ajo mes dhimbjes ia dorezoi shpirtin Zotit. Fisniku i mbetur vetem ka shume frike, sepse semundja i eshte shfaqur dhe Fisnikut 16 vjecar dhe ka disa jave i shtrire ne krevat njejte si motra dhe vellai qe sot nuk jetojne me. Mami Fisnikut ka bere aksident dhe i vetmi qe u sherben eshte babai dhe e vetmja shprese eshte te niset jasht shtetit per kurim. Dikur ka patur endrra e tij si cdo moshatar por sot i duhet te luftoje per jeten. Fisniku deshiron te jetoje, e ne dashte Zoti te jetoje merakun e vetem qe ka eshte t’u sherbeje prinderve per te mos i lene vetem. Ne shtepine e tyre ka vetem lot dhe frike, nena po mbahet se nuk deshiron qe Fisniku t’ia shoh lotet dhe i lutet qe mos te merzitet se do te behet mire. Jeta e tij eshte ne rrezik, nje histori qe deri tani ne kete familje kane humbur jeten dy femije...

Gofundme: https://www.gofundme.com/f/te-shpetojme-jeten-e-fisnikut

PayPal: https://www.paypal.com/donate/?hosted_button_id=5CK3LSDNMU3QY&fbclid
[email protected]

Te dhenat bankare ne Zvicër 🇨🇭
Name: Firdeus
Emri i Bankes: Post Finance
Adresse: Untere Scheugstr 3 8707 Uetikon am See
Konto Nr.: 15-387081-5
IBAN: CH94 0900 0000 1538 7081 5
BIC: POFICHBE###

Të dhënat bankare në USA 🇺🇸
Bank Name : Morton Community bank
Beneficiary Name : Friends of Fondacioni Firdeus
Routing Number: 071123204
Account number : 769397

Konto Gjermani 🇩🇪
Firdeus Germany Stiftung
Sparkasse Fürstenfeldbruck
IBAN: DE88 7005 3070 0032 2673 46
BIC: BYLADEM1FFB

Konto UK 🇬🇧
FIRDEUS UK
Sort code23-14-70
Account number:88494986
IBAN: GB95 TRWI 2314 7088 4949 86
Address: TransferWise
56 Shoreditch High Street London
E1 6JJ United Kingdom

Të dhënat bankare në Shqiperi 🇦🇱
Fondacioni Firdeus, Credins Bank,
Adresa e bankes: Rr Vaso Pasha, nr 8, Tirana, Albania.
SWIFT CODE CDISALTR
IBAN EURO:AL76 2121 1573 0000 0000 0088 3481
IBAN USD: AL33 2121 1573 0000 0000 0088 3479

Konto ne Kosove 🇽🇰
Credins Bank Kosove
Fondacioni Shqiptaret per Shqiptaret Kosove
Address: Zona industriale P.N, Prishtina
IBAN: �XK05 2381 8000 0000 6041 (EURO)�Bank: Credins Bank Kosove
Address of the Bank: Rruga UCK, no 240
SWIFT (BIC) CODE: CDISXKPR

Konto Maqedoni.V 🇲🇰
FIRDEUS
IBAN: BR.MK07200003808713043
SWIFT Code: STOBNK 2X
Stopanska Banka Ad Skopje
Firdeus Arangel Kichevo

🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱
28/11/2022

🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱

Sot, më 28 Nëntorë, në këtë ditë të madhe për historinë e kombit tonë, festojmë edhe ditëlindjen e Adem Jasharit, një ng...
28/11/2022

Sot, më 28 Nëntorë, në këtë ditë të madhe për historinë e kombit tonë, festojmë edhe ditëlindjen e Adem Jasharit, një nga arkitektët kryesor të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe kryekomandantit të saj. LAVDI!

Address


Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Gazeta N'Hap posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.