VOA - Zëri i Amerikës

VOA - Zëri i Amerikës Zëri i Amerikës transmeton më shumë se 1000 orë programe informative, edukative dhe kulturore çdo javë për një audiencë mëse 134 milionëshe nëpër botë.

Emisioni televiziv Ditari sjell pranë jush lajmet më të fundit nga bota, korrespondencat nga rajoni, intervista dhe analiza me tema nga më të larmishmet. Ju mund të gjeni gjithashtu të rejat e fundit nga mjekësia dhe shkenca, si edhe nga bota e artit. Ditari transmetohet çdo ditë në orën 18:00. Ditari mund të ndiqet njëkohësisht edhe në valët e radios. The Voice of America, which first went on the

Emisioni televiziv Ditari sjell pranë jush lajmet më të fundit nga bota, korrespondencat nga rajoni, intervista dhe analiza me tema nga më të larmishmet. Ju mund të gjeni gjithashtu të rejat e fundit nga mjekësia dhe shkenca, si edhe nga bota e artit. Ditari transmetohet çdo ditë në orën 18:00. Ditari mund të ndiqet njëkohësisht edhe në valët e radios. The Voice of America, which first went on the

10/23/2021
Ditari - Vazhdojnë debatet brenda PD-së në Shqipëri

Në Shqipëri, Partia Demokratike e opozitës është përfshirë në një debat të brendshëm lidhur me autoritetin drejtues të partisë më të madhe opozitare.

Studiues nga Shqipëria, Mali i Zi, Kosova dhe Lugina e Preshevës, theksojnë nevojën e bashkëpunimi më të gjerë të shqiptarëve në Ballkan.

Agjencia për Mbrojtjen e të Dhënave Personale në Mal të Zi thotë se Instituti i Shëndetit publik shkeli ligjin kur publikoi emrat e disa personave të vetizoluar si pasojë e pandemisë COVID-19.

Anijet luftarake ruse dhe kineze bënë patrullimet e tyre të para të përbashkëta në pjesën perëndimore të oqeanit Paqësor...
10/23/2021
Anijet luftarake ruse dhe kineze bëjnë patrullimet e para të përbashkëta në Paqësor

Anijet luftarake ruse dhe kineze bënë patrullimet e tyre të para të përbashkëta në pjesën perëndimore të oqeanit Paqësor nga 17 deri më 23 tetor, njoftoi në një deklaratë të shtunën Ministria ruse e Mbrojtjes.

Moska dhe Pekini kanë forcuar lidhjet ushtarake dhe diplomatike vitet e fundit në një kohë kur marrëdhëniet e tyre me Perëndimin janë acaruar

Sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin përfundoi udhëtimin e tij në Evropë të premten pas përfundimit të takimit të...
10/23/2021
Kina, Rusia dhe Afganistani, çështjet kryesore në takimet e Sekretarit Austin në Bruksel

Sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin përfundoi udhëtimin e tij në Evropë të premten pas përfundimit të takimit të ministrave të mbrojtjes të NATO-s në Bruksel, i cili u përqendrua në çështjet që lidheshin me Kinën, Rusinë dhe Afganistanin.

Sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austin të premten në Bruksel riafirmoi mbështetjen e Amerikës për sovranitetin e aleatëve amerikanë që luftojnë agresionin rus.

Zyrtarët amerikanë të zbulimit paralajmëruan jo për herë të parë të premten lidhur me rrezikun që paraqesin ambiciet e K...
10/22/2021
Paralajmërimi i zbulimit amerikan: Kina rrezikon të mbizotërojë teknologjitë e përparuara

Zyrtarët amerikanë të zbulimit paralajmëruan jo për herë të parë të premten lidhur me rrezikun që paraqesin ambiciet e Kinës në fushën e inteligjencës artificiale dhe një sërë teknologjish të përparuara.

Zyrtarët amerikanë të sigurisë u bënë thirrje drejtuesve të biznesit, akademikëve e zyrtarëve në nivel qendror e lokal, të shqyrtojnë rreziqet e pranimit të investimeve kineze apo ekspertizës në industritë kryesore.

10/22/2021
Karuseli më i madh në botë përurohet në Dubai

▶️ Dubai përuroi zyrtarisht karuselin më të madh në botë. Ceremonia u hap me një spektakël fushekzjarresh. E vendosur në ishullin Bluewaters, “Syri i Dubait” karuseli ka një lartësi 250 metra. Në të mund të hipin 1750 njerëz dhe një rrotullim zgjat rreth 30 minuta.

10/22/2021
Ditari 22 Tetor 2021

Në Shqipëri autoritetet vendosën që të aplikohet doza e tretë e vaksinës kundër COVID-19 për qytetarët mbi 60 vjeç, si dhe uljen e moshës së lejuar për vaksinim.

Në Shqipëri, familjet me fëmijët e sëmurë nga leuçemia po përballen me vështirësi të shumta prej mungesës së ilaçeve jetike.

Forcës së Sigurisë së Kosovës i bashkohen 180 pjesëtarë të rinj, në kuadër të rritjes së kapaciteteve të kësaj force.

Në Kosovë, ministria e Punëve të Jashtme ka shpallur persona të padëshiruar dy zyrtarë të Zyrës Ndërlidhëse të Federatës...
10/22/2021
Kosova shpall persona të padëshiruar dy zyrtarë rusë

Në Kosovë, ministria e Punëve të Jashtme ka shpallur persona të padëshiruar dy zyrtarë të Zyrës Ndërlidhëse të Federatës Ruse që punojnë në këtë vend.

Dy zyrtarët punojnë për Zyrës Ndërlidhëse të Federatës Ruse e cila operon në Kosovë që prej vitit 2005.

10/22/2021
Vaksinimi në qendër të Prishtinës

Në qendër të Prishtinës filloi të premtën vaksinimi mobil kundër COVID-19 i qytarëve, një nismë kjo që sipas zyrtëve shëndetësorë ka për qëllim rritjen edhe më tej të personave të vaksinuar. Deri më tash në Kosovë janë vaksinuar mbi 50 për qind e qytetarëve të moshës 18 vjeç e lartë.

Ndasitë e thella mbi rendin ligjor dhe energjinë brenda Bashkimit Evropian bënë që një takim i nivelit të lartë i BE-së ...
10/22/2021
Samiti i BE-së lë pazgjidhur përplasjet ligjore me Poloninë

Ndasitë e thella mbi rendin ligjor dhe energjinë brenda Bashkimit Evropian bënë që një takim i nivelit të lartë i BE-së të zgjaste deri të enjten vonë, ndërsa Polonia, Hungaria dhe Republika Çeke shprehën qëndrime të kundërta ndaj Brukselit.

Polonia përsëri mbrojti një vendim të 7 tetorit nga Gjykata Kushtetuese që thotë se ligji i BE -së zbatohet vetëm në fusha të veçanta, të kufizuara dhe ligji p***k mbizotëron në të gjitha të tjerat.

Koreja e Veriut ka lëshuar tetë raketa këtë vit, me e fundit gjatë kësaj jave, një raketë balistike e lëshuar nga një në...
10/22/2021
Reagimet nga Seuli për provat me raketa të Koresë së Veriut

Koreja e Veriut ka lëshuar tetë raketa këtë vit, me e fundit gjatë kësaj jave, një raketë balistike e lëshuar nga një nëndetëse. Por koreanojugorët, të cilët rrezikohen më shumë nga një konflikt me Phenianin, nuk ndihen shumë të shqetësuar.

Koreja e Veriut ka testuar 8 raketa këtë vit, dhe 150 gjatë katër dekadave të fundit

📷 Kompania “Pfizer” njoftoi se vaksina kundër COVID-19, me doza më të vogla, është e sigurt dhe gati 91% efektive në par...
10/22/2021

📷 Kompania “Pfizer” njoftoi se vaksina kundër COVID-19, me doza më të vogla, është e sigurt dhe gati 91% efektive në parandalimin e infeksioneve tek fëmijët e shkollave fillore. Rezultatet e studimit u publikuan të premten, ndërsa rregullatorët amerikanë po diskutojnë për mundësinë që fëmijët e moshave 5-11 të fillojnë të vaksinohen.

👉 Nëse merr miratimin përfundimtar nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave si dhe nga Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve vaksnimi për fëmijët e kësaj moshe mund të nis nga muaji i ardhshëm.

10/22/2021
Peshku i rrallë i kapur në Spanjë

▶️ Biologu Enrique Ostale tha se nuk iu besonte syve kur pa një peshk të rrallë, që kishte rënë në rrjetat e peshkatarëve në brigjet e Ceutës, në Spanjë. Bëhet fjalë për peshkun e njohur si “mammoth sunfish”. “I gjatë 3.2 metra dhe me një peshë mbi 1 mijë kg ky ishte një zbulim i rrallë ”, tha biologu Enrique Ostale. Pasi morën disa mostra të ADN -së peshku u lëshua sërish në det.

10/22/2021
Evropa goditet nga moti i keq

▶️ Reshjet e dendura të shiut të shoqëruara dhe me stuhi ere shkaktuar probleme në të gjithë Gjermaninë. Shërbimi gjerman i motit lëshoi një paralajmërim duke theksuar se pjesa më e madhe e vendit do të goditet nga stuhi të forta. Qytetarët u paralajmëruan të qëndrojnë në shtëpi.

Edhe Franca vuajti nga moti i keq, që ndërpreu energjinë elektrike për mijëra banorë. Sipas Meteo France, shpejtësia e erës arriti shifrën 153 km/orë, në majë të Kullës Eifel në Paris.

10/22/2021
Lava e vullkanit në ishullin spanjoll filloi të ngurtësohet

▶️ Në ishullin spanjoll, La Palma, lava e vullkanit po fillon të ngrutësohet. Sipas autoriteteve lokale në fshatin La Laguna lava filloi të ngrurtësohet. Që kur shpërtheu në 19 shtator lava e vullkanit Cumbre Vieja ka përfshirë pothuajse 800 hektarë tokë, duke shkatërruar rreth 2 mijë ndërtesa dhe shumë plantacione me banane. Më shumë se 6 mijë njerëz kanë lënë shtëpitë e tyre.

Banka Qëndrore Amerikane po vendos një sërë kufizimesh të reja mbi investimet që mund të bëjnë zyrtarët e saj, në përgji...
10/22/2021
Banka Qëndrore vendos kufizime të reja mbi investimet e zyrtarëve të saj

Banka Qëndrore Amerikane po vendos një sërë kufizimesh të reja mbi investimet që mund të bëjnë zyrtarët e saj, në përgjigje të disa transaksioneve të dyshimta të bëra kohët e fundit që detyruan dy zyrtarë të lartë të këtij institucioni të jepnin dorëheqjen.

Banka Qëndrore Amerikane po vendos një sërë kufizimesh të reja mbi investimet që mund të bëjnë zyrtarët e saj, në përgjigje të disa transaksioneve të dyshimta të bëra kohët e fundit që detyruan dy zyrtarë të lartë të këtij institucioni të jepnin dorëheqjen

Presidenti Joe Biden të enjten i lidhi përparësitë e tij legjislative mbi të drejtën e votës, reformën policore dhe ndry...
10/22/2021
Biden lidh planet legjislative me luftën e MLK për drejtësi racore

Presidenti Joe Biden të enjten i lidhi përparësitë e tij legjislative mbi të drejtën e votës, reformën policore dhe ndryshimin e klimës me përpjekjet e Martin Luther King Jr për drejtësi racore, në 10 vjetorin e hapjes së memorialit të udhëheqësit të të drejtave civile në Parkun Kombëtar.

Presidenti Joe Biden të enjten i lidhi përparësitë e tij legjislative mbi të drejtën e votës, reformën policore dhe ndryshimin e klimës me përpjekjet e Martin Luther King Jr për drejtësi racore, në 10 vjetorin e hapjes së memorialit të udhëheqësit të të drejtave civile në Parkun ...

Dhoma e Përfaqësuesve votoi 229 pro dhe 202 kundër për ta mbajtur Steve Bannon, një prej këshilltarëve më të vjetër të i...
10/21/2021
Dhoma e Përfaqësuesve voton për ta kaluar çështjen "Bannon" në Departamentin e Drejtësisë

Dhoma e Përfaqësuesve votoi 229 pro dhe 202 kundër për ta mbajtur Steve Bannon, një prej këshilltarëve më të vjetër të ish-Presidentit Donald Trump

Dhoma e Përfaqësuesve votoi 229 pro dhe 202 kundër për ta mbajtur Steve Bannon, një prej këshilltarëve më të vjetër të ish-Presidentit Donald Trump, përgjegjës për refuzimin e bashkëpunimit në një hetim të Kongresit mbi sulmin e dhunshëm të 6 janarit ndaj Kapitolit.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO -s Jens Stoltenberg tha të enjten se marrëdhëniet mes aleancës dhe Rusisë, ndodhen në pi...
10/21/2021
Shefi i NATO-s: Marrëdhëniet me Rusinë në pikën e tyre më të ulët

Sekretari i Përgjithshëm i NATO -s Jens Stoltenberg tha të enjten se marrëdhëniet mes aleancës dhe Rusisë, ndodhen në pikën e tyre më të ulët që nga përfundimi i Luftës së Ftohtë

Tensionet mes Rusisë dhe NATO-s u rritën së fundmi pas njoftimit të Moskës se do të pezullonte misionin e saj të përhershëm në NATO, si përgjigje ndaj vendimit të aleancës për të dëbuar tetë shtetas rusë, nën akuzat për spiunazh.

Senatori Joe Manchin, demokrat, i cili përfaqëson shtetin e Virxhinias Perëndimore, ka thënë se nuk do të mbështesë disp...
10/21/2021
Senatori demokrat bllokon agjendën e Presidentit Biden për klimën

Senatori Joe Manchin, demokrat, i cili përfaqëson shtetin e Virxhinias Perëndimore, ka thënë se nuk do të mbështesë dispozitat më të rëndësishme për energjinë e pastër në paketën e administratës së Presidentit Biden për infrastrukturën dhe të shpenzimet sociale.

Senatori demokrat Joe Manchin thënë se nuk do të mbështesë dispozitat më të rëndësishme për energjinë e pastër në paketën e administratës së Presidentit Biden.

Kompania tha se në studim u përfshinë 10.000 persona, të moshës 16 vjeç e lart dhe se u arrit në përfundimin se doza për...
10/21/2021
Pfizer: Doza përforcuese rikthen efikasitetin e lartë të vaksinës

Kompania tha se në studim u përfshinë 10.000 persona, të moshës 16 vjeç e lart dhe se u arrit në përfundimin se doza përforcuese ofronte të dhëna pozitive lidhur me sigurinë e saj.

Kompania tha se në studim u përfshinë 10.000 persona, të moshës 16 vjeç e lart dhe se u arrit në përfundimin se doza përforcuese ofronte të dhëna pozitive lidhur me sigurinë e saj.

Address

330 Independence Ave., SW
Washington D.C., DC
20237

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when VOA - Zëri i Amerikës posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Business

Send a message to VOA - Zëri i Amerikës:

Videos

Nearby media companies


Other Broadcasting & media production in Washington D.C.

Show All

Comments

QYTETËRIMI I POPULLIT SHQIPTAR, GJYKIMI I SHQIPTARËVE DHE, IDENTITETET DHE KULTURAT QË RRITEN SË BASHKU.! -Njerëzit me origjinë shqiptare duhet të njohin njerëz në kontekstin përcaktues të jetesës, punës dhe në shoqërinë shqiptare që bëjnë taktika në harmoni me metodën e fshehjes së identitetit dhe kulturës së tyre, të cilët janë si fëmijë të përshtatur dhe përpiqen të kenë perspektiva më të mira se vetë shqiptarët.- BAHTIR HAMZA,author,artist [email protected] Date: 21/10/2021 NË MOTON E NJË TË VËRTETE IDENTITETET DHE KULTURAT RRITEN SË BASHKU Popullsia shqiptare me epoka dhe dekada përbëhej nga njerëz të përzier si: Çerkezët, Vllehët, Goranët, Terbeshetët, Romë, Egjiptianët, Romunët,Serbë, Hashkalit,Bullgarët, Maqedonasit, Turqit, Malazezët, Boshnjakët të cilët gjithashtu flasin shqip.Por për epoka e dekada kanë dëmtuar popullin shqiptar që ka bërë emër me identitete të rreme, por që e flet shumë mirë gjuhën shqipe, a në të vërtet kanë dy identitete me mentalitete të poshtra? !....Bazuar në shumë sisteme të vitalitetit të jetës së tyre, ata janë në harmoni me shqiptarët që nuk u bënë kurrë amerikanë, as me sistemin demokratik, as me shoqatat e tyre, të cilat nuk dëshmojnë identitetin e tyre. Kjo përzierje e njerëzve të ndryshëm me shqiptarët dhe shoqërinë shqiptare, si në Kosovë ashtu edhe në Shqipëri,dhe në Maqedoni të Veriut, dhe, në Mal të Zi, janë kundërshtarë të vetvetes dhe ata, ata nuk janë të arsimuar ndershmërisht dhe kanë tituj dhe, diploma universitare,Profesor e Doktor, por në funksionimin shoqëror nuk zbulojnë të vërtetën për identitetin e tyre dhe, janë lajkatar për të mos përmendur të vërtetën për mbiemrat e tyre, si dhe për të mos paraqitur burimin e genit të familjes së tyre dhe, kjo nuk është e njohur në asnjë epokë dhe në asnjë system. Identiteti i tyre të shumë këta njerëzi është edhe sot i fshehur dhe, kjo nuk është bërë e njohur as në familjen e tyre, as në shkollimin e tyre, as në jetën e tyre për të thënë të vërtetën në traditën e tyre, dhe, në fakt , ata as nuk janë të arsimuar për të punuar me ndershmëri, as për të thënë të vërtetën e tyre, dhe, më keq, dhe, as për të thonë të vërtetën e tyre në biografinë e tyre, as nuk dëshmojnë, as nuk gjurmojnë, as nuk krijojnë të vërteten e tyre as për breza të familjes së tyre, as të miqësisë së tyre , as të karrierës së tyre personale dhe, as nuk e dëshmojnë burimin e tyre me gjenin e familjes, dhe kjo është mbizotërimi për zhvillimin e tyre e edhe, në larjen e debateve e të deklaratave të tyre që prezetojnë veti të rreme-gënjeshtarve duke u mbështetur të shqiptarët dhe kjo është një goditje për kulturën shqiptare, në shoqëri shqiptare dhe në grupe të fjlaës sëlirë, dhe në instutucione të shtetit, paraprakisht se këta njerëzi e flasinë gjuhën shqipe por janë me identitet të fshehur. Por, në anën tjetër këta njerëz të përzier me përzierjen e tyre ata transmetojnë kulturën e tyre te shqiptarët dhe, ndikojnë të shqiptarët që nga kjo përzierje kultura shqiptare bie poshtë dhe ka shumë të huaj në mesin e shoqërive shqiptare që nuk i gjejnë si shqiptarë ose as me origjinë shqiptare. Prandaj, është shumë e vështirë të identifikohet identiteti i tyre, sepse shqiptarët me origjinë të pastër shqiptare nuk kanë njohuritë e nevojshme për të I zbulua këta njerëzi e edhe ne kulturen krijuese dhe, prandaj rreziku dhe ndërlikimi me vetë shqiptarët e dyfishtë dhe dypalësh e të dyzuarë që nuk kanë një gjen të pastër familjar si shqiptarë është i madh dhe, rreziku është me njerëz të përzier që thirren si shqiptarë që janë të vendosur edhe në pozicione shtetore dhe mbrojtjen njerëzit e tyre dhe thonë ; "Me miratimin e ligjit kushtetues" si në kulturë ashtu edhe në politikë dhe këta njerëz që nuk dëshmojnë identitetin e tyre për fundoje edhe me dekurata e me mirënjohje nga instutucionet e shteteve por që kanë lindur në tokën shqiptare dhe pse janë arsimuar me sistemin komunist të shekullit. 20, i gjithë territori i shqiptarëve dhe shoqërisë shqiptare është e përzier me individë të ndryshëm të tillë të cilët nuk dëshmojnë identitetin e tyre por që e din se shqiptarët ende nuk kanë arritur të vetëdisim e të vendosin këtë problem të shqiptarët e ndërshëm apo, të flasin për këtë problem i shoqërisë civile dhe, më shumë është një problem për Vetë shqiptarët, të pastër dhe të ndershëm me origjinë shqiptare. QYTETËRIMI I POPULLIT SHQIPTAR, GJYKIMI I SHQIPTARËV.! Shqiptarët si popull kanë një qytetërim dhe, qytetërimin e lashtë para Krishtit dhe para vitit 1271 dhe, për dekada dhe epoka, përbëhen nga njerëz të përzier. Por vetë shqiptarët kanë të drejtë të identifikojnë njerëzit për identitetin e tyre dhe t'i drejtojnë njerëzit në rrugën e qytetërimit të njerëzve të kulturës shqiptare, duke njohur identitetin e tyre dhe duke paraqitur njohuritë e njerëzve në përemrin përcaktues të njerëzve që përbëjnë popullin shqiptar dhe me njerëz të tillë që përbëjnë shoqërinë shqiptare, si dhe njohjen e epokave të tyre. Jeta që sot është në Shqipëri apo në Kosovë dhe në Maqedoni e në Mal të Zi, me njerëz që jetojnë me identitete të fshehura por që i përshtaten shqiptarëve dhe kombit shqiptar dhe për këtë temë nuk ka pasur asnjëherë debat me shqiptarët për t'u njohur me këta njerëz e as transfomimin e tyre të Shqiptarët.Por shqiptarët që kanë origjine e pastër shqiptare kanë për obligim të ngrihen me tema të ndryshme për njohjen origjinën shqiptare sepse: Në këtë rejtim bota e di se populli shqiptar përbëhej nga njerëz me identitete të fshehura që as vetë shqiptarët nuk i njohin dhe se janë të tillë me shumë të huaj që janë konvertuar në shqiptarë dhe vetëm kanë dëmtuar nacionalistët shqiptarë. Njerëz të tillë të emruar “ si shqiptarë ”me emër shqiptarë u shkolluan dhe shkolloheshin me të huajt: në Tiranë, Shkup, Prishtinë në Titogard, në Sarajevë të Beogradit dhe origjina e tyre si identitet ishte fshehur në epoka dhe në dekada dhe u bën të suksesshem për jetën e tyre dhe, kujtojë kur ishte epoka dhe koha e komunizmit në shekullin 20,të dhe,në shekullin 21, u bënë në një sistem njerëz demokratikë që kanë shumë njerëz me profile shkencore po, si dhe politika e tyre të bazuar në strategjisë komuniste dhe modeli i tyre për të dominuar mbi nacionalistët shqiptarë dhe metodologjia e tyre albalonologjike është për të mësuar gjuhën shqipe që këta njerëzi hynë dhe u përdorën veçanërisht në promovimin e dijes në Institutin Albonologjik në Prishtinë. Komunizmi dhe epoka komuniste që dihet se ka transformuar dhe asimiluar shumë njerëz që nga Lufta e Parë Botërore, për shembull, Shqipëria u përgjysmua sepse shqiptarët ishin "ndarë në vilajete 1878" dhe të përzier me turq dhe grekë, madje edhe serbë, por edhe më shumë është një e keqe dhe një keqardhje e madhe që, që nga Lufta e Dytë Botërore fillon epoka komuniste, veçanërisht në Jugosllavi dhe me Shqipërinë e cunguar komuniste të Enver Hoxhës. Në Shqipërinë e Enver Hoxhës,që nga viti 1946 njerëzit me identite te huja, ua ndryshyan emrat dhe mbi merate dhe shume njerezi te tiel u tarnsfomruna ne shqiptare dhe u asimiliuna si shqiptare, dhe keta pasoje po i vujan sot vet shqiptarte me origjine te pastersot.Ndresa në nën tjetër komunistët u bënë imamë, u bënë priftërinj dhe besimi fetar u ndalua, Ndersa jeta zhvillohet me ushqim rotacion ushqimi, dhe klasa punëtore u forcua në funksion të ligjit shoqëror dhe jofetar dhe, jeta u zhvillua me kooperativat agraro-ekonomike për shtetin. Ndërsa në Jugosllavi epoka komuniste u ringjall me njerëz të emëruar si shqiptarë që as sot nuk dëshmojnë identitetin e tyre, por që ishin agjentët më me ndikim, më të aftë të UDB -së, të cilët mbrojtën interesat e Serbisë dhe Jugosllavisë, që transformimet e tyre në shqiptarë ishte shumë i madh në këtë shekull 21, shumë të tillë për të I mbule marrëzite e tyre disa u bënë: disa shkrimtarë, u bënë profesorë, u bënë mjekë, u bessnissmenna dhe disa ende i mbajnë identitetet e tyre të fshehura që nga shekulli i 20 -të sepse ata ishin agjentë të UDB -së në Serbo -Jugosllavi. Në shoqërinë shqiptare janë këta agjentë të UDB-së të lindur në Sero-Jugosllavi,që kanë lindur me gjak të huaj, .... Ata u bënë shkrimtarë, u bënë politikanë, u bënë Bessnismenn dhe, u bënë Profesor, u bënë Doktorra, Akademikë, anëtarë të Akademisë së Shkencave të Kosovës, dhe, agjentë të tillë hynë në Institutin Albanologjik të Prishtinës dhe, hynë në strukturat politike dhe, hynë në luftë në Kosovë dhe u bënë veteranë të Kosovës, si qëllim u mbështetën të shqiptarët që ende e mbajnë të fshehur identitetin e tyre dhe, nga ana tjetër këta në opinionet e tyre të bazuara në një sistem demokratik bazohen në të drejtat e njeriut dhe për të shkatërruar nacionalizmin shqiptarë, - kulturën e shqiptarëve dhe ky është një skandal për vetë shqiptarët sepse nacionalistët e ndershëm shqiptarë nuk kanë nevojë për të drejtat e njeriut. Kjo ide e të drejtave të njeriut vjen nga Franca, që nga Lufta e Dytë Botërore e cila bazohet në identifikimin e identitetit dhe kulturave të njerëzve që jetojnë në vende të tjera që është në interesin e tyre për t'u zhvilluar dhe civilizuar me njerëzit e shtetit atëror. Por në këtë rast gjykohen vetë shqiptarët sepse; Në këtë të drejtë si e drejtë e shqiptarëve, shqiptarët me origjinë dhe identitet shqiptar nuk paraqesin një problem të tillë në vendet evropiane. Pra, pikërisht vet shqiptarët me origjin shqiptare kurrë nuk ndërmorën asnjë veprim apo nuk morën asnjë iniciativë apo njoftim për mbrojtjen e shqiptarëve që kishin origjinën dhe identitetin e tyre kulturor kombëtar që jetojnë edhe sot në Greqi, Turqi, Serbi, Maqedoni, Mali i Zi, Bosnja dhe Hercegovina, Kroaci, Bullgari, Ukrain, Rusi,… Prandja për shkak të kësaj lidhjeje të papërshtatshme për vetë shqiptarët nuk u diskutuan kurrë në asnjë moment edhe në Parlamentin Evropian, dhe nga inati - zemërimi dhe pakujdesia primitive nga vetë shqiptarët shqiptarë, shumë shqiptarë zgjodhën transformimin dhe asimilimin e tyre për zhvillimin e jetës së tyre për të krijuar miqësi familjare dhe ura bashkëjetese me të huajt. Njerëzit që jetojnë sot në Republikën e Kosovës dhe në Republikën e Shqipërisë, dhe në Republikën e Maqedonisë veriore, të cilët kanë një identitet të fshehur dhe janë: Çerkezët, Vllehët, Haskalenët, Goranët, Terbeshetët, Egjiptianët,Turqit, Bullgarët, Grekët, Romët , Serbët, Rumunët,Maqedonasit, Malazezët, Boshnjakët, të cilët janë pjesë e pandarë e jetës me shqiptarët dhe kjo dëshmohet në vetë kulturën shqiptare që ka elementë të njerëzve të huaj, sidomos në muzikën që kanë dëmtuar muzikën origjinale shqiptare, sidomos në gjuhën shqipe që edhe sot flasin fjalë e fjali të përziera me serbe, turke, arabe, se këta njerëz e kanë përzier kulturën e tyre me kulturën e shqiptarëve. Por se shqiptarët me origjinë shqiptare nuk e kanë kundërshtuar asnjëherë këtë tipar kriminal që e ka shumëfishuar popullin shqiptar për të keq dhe nga e keqja e këtyre njerëzve që kanë dy identitete që ishin në kundërshtim me lirinë e vetë shqiptarëve dhe kundër Republikës së Kosovës, që shumë shqiptarë të ndershëm që luftuan me sakrifica të mëdha për lirinë e shqiptarëve që sot dalin në gjyq në Hagë, me dëshmitarë të rremë dhe, veprime të tilla janë antikombëtare për njerëz të tillë që kanë dy identitete. Njerët të tillë që kanë bërë dhe, ata bëjnë pretendimet e tyre për të mbështetur të shqiptarët, "si shqiptarë" me programet dhe politikën e tyre, dhe nismat e tyre si Bessnissemenn, por identiteti i tyre nuk u bëhet kurrë i njohur të shqiptarët. Por edhe sot as identiteti i vërtetë i atyre biologjike nuk dihet dhe, ata e dinë, se ata janë të huaj për shqiptarët, por ata vetë injorojnë identitetin e tyre, duke folur gjuhën shqipe dhe duke folur fjalë të përziera: greke, serbe, turke, arabe dhe,duke thënë: "ne jemi shqiptarë" dhe shqiptarët kanë përfituar nga lojërat e tyre si politikisht ashtu edhe në atë kulturor sidomos pas Luftës së Dytë Botërore dhe shqiptarët nuk kanë pasur njohuri apo kuptim për qëllimet e tyre dhe as në kohën e komunizmit dhe as sot në sistemin demokratik për transmetimet e tyre dhe, në televizionet shqiptare të thonë me patetikë për të drejtat e njeriut dhe, këto janë të pranishme edhe në Kosovë edhe në Shqipëri edhe në Maqedoni e Mal të Zi, IDENTITETI I TYRE DHE EPOKA E TYRE "Grupit nismëtar" që u takua në Tiranë Data: 09.10.2021 u treguan hajdutë të pronësisë intelektuale me formacione patetike për t'u bërë të famshëm me identitet të fshehur. MERRIM SHEMBULL; Me Date: 09/10/2021 në Tiranë, U zhvillua aktiviteti me titull “ nismëtarët (Iniciatorët) e Grupit të Këshillit Kombëtar Shqiptar” që u zhvillua në Tiranë, me: “NIKOÇIR” Begazad Baliu-viçin, fshatar nga Gjilani me banim në Prishtinë dhe në Tiranë u bë :" Nikoçir "mikpritës”. me njerëz të përzier, të brezit komunist të Shqipërisë të trajnuar për strategji komuniste, duke promovuar dhe interpretuar idetë e vjedhura të pronësisë intelektuale, veçanërisht idetë e profesor Hazir Shaleses, nga Barileva e Prishtinës që nga viti 1964, të "Lëvizjes Kombëtare Demokratike Shqiptare", si dhe, vjedhjen e pronës intelektuale të akademikut Rexhep Qosja. Hajduti Begazad Balio-viçi me identitet çerkez me titullin: "Prof.Dr." ka fshehur rreth vetes persona që kanë identitet të fshehur për t'u graduar në këtë hajdut fshatar nga fshati Makresh i Gjallanit të Kosovës. Biografi e shkurtër e Begaza Baliu, Begzad Baliu-vic, i lindur në vitin 1966.Si fshatar në fshat njihet si Çerkez, një familje çerkeze shqipfolëse e cila ishte shkolluar në fshat dhe më vonë në Gjilan, Begazd Baliu-vic, ishte rrahur nga fëmijët e fshatit si arsye për disa grindje për disa p**a të humbura, dhe pas trajtimit mjekësor dhe, pas reprotimit në policin në Gjillani, vendoset që të sigurohet jeta e babait dhe familjes së tij në mënyrë që të mos bëjnë gabime të tilla dhe ai u mor në pyetje nga Isa Bunjaku, i cili ishte kreu i UDB -së, në Komunën e Gjilanit, i cili e mori Begzadin në mbrojtje duke e ndihmuar të hiqte prapashtesën "viç" dhe e vendosi në Prishtinë dhe njëkohësisht u regjistrua në Universitetin e Prishtinës. Begazda Baliu, i cili në moshën 20 vjeçare si student ishte shërbëtor i UDB -së, me shefin e tij Isa Bunjaku, i cili ishte kryetar i UDB -së në Komunën e Gjilanit, Begzadi kishte një jetë të sigurt dhe lëvizje të lirë në Prishtinë Gjilan, dhe kur Kosova ishte nën shtypjen dhe terrorin dhe dhunën e shqiptarëve komunistë serbë nga viti 1981-1990 Begazd Baliu-vici i lumtur me pasaportën jugosllave dhe Isa Bunjaku, hoqi prapashtesën - viç dhe, Bagzad iu bashkua Isa Bunjakut, i cili ishte kreu i Sherbimit sekrte serbo-jugosllav të UDB -ja jugosllave, në komunën e Gjilanit, që Begzad Baliut, të i sigurohet banesa në Pristhinë dhe, u dërgua në Prishtinë në strukturat komuniste të UDB -së, dhe qëllimi ishte të korrnin fitore dhe të mos gërvishtnin identitetin e tij apo familjen e tij. Begzad Baliu, ishte i njohur edhe si Studenti që u shërbente komunistëve dhe si agjentë të UDB -së me shefin e tij të UDB -së që ishte ISA BUNJAKU, nga Gjilani. Në strategjinë e epokës së tyre komuniste përveç Begzad Baliu - vic - me mekanizmin e shefit të tij të UDB -së, Isa Bunjaku, nga komuna e Gjilanit, ka shumë njerëz në Universitetin e Prishtinës që kanë lobuar me besimin komunist dhe të cilët ishin shërbëtorët e UDB-së, serbo-jugosllavëve si Ruzhdi Ushkau, gjithashtu të shkolluar në Sarajevë, i cili erdhi në Prishtinë me një diplomë universitare dhe si Kemmun, morën rolin e agjentit të UDB-së .... Ruzdi Ushaku,me origjin shqiptare, i cili bëri emër me të njëjtin titull dhe diplomë universitare në departamentin e gjuhës frënge, i cili kishte ardhur nga Ulqini, Mali i Zi, u bë një banor i Prishtinës, i njohur si agjent i UDB -së që punonte në Trustin e Partisë Komuniste, ishte i varur dhe i nënshtruar në përputhje me Partinë Komuniste dhe një shërbëtor i agjentëve të UDB -së, për të luftuar kundër studentëve të njohur si nacionalistë shqiptarë të Malit të Zi në Kosovë, dhe gjithashtu kundër studentëve të Kosovës që ishin studentë të njohur si nacionalistë shqiptarë në Universitetin e Prishtinës, të cilët që nga viti 1981 ndërmori iniciativa dhe angazhim kundër studentëve nacionalistë shqiptarë që ishin në Universitetin e Prishtinës për të ndjekur studentët nacionalistë shqiptarë në Mal të Zi, dhe studentët kosovarë që studionin në Universitetin e Prishtinës Dëshmitar; lexoni gazetën "Rilindja" Date; 13.maj.1981 Foto.2. DUKEE IU REFERUAR”GRUPIT NISMËTRAR” SË DATA; 09/10/2012 NË TIRANË, ME “ NIKOÇRIN “ BEGZAD BALIU,NGA FSHATI MAKRESH,I GJILANIT Duke marrë shkas nga kjo:”Nisëm e Grupit të kuvendit kombëtar ” që është një ide e vjedhur e Begzad Baliu-viçit, që ka dy drejtime të epokës komuniste të Enver Hoxhës, dhe të strukturave të dyfishta me identitete të fshehura që edhe sot jetojnë me fleksibilitetin e tyre Çerkezi, Begzat Baliu,: "Porf. Dr." nga fshati Makreshe i Gjilanit, një banor i Prishtinës, i cili çuditërisht bëhet “mikpritës” në Tiranë me tendencën e strategjisë së vjedhur që në këtë strategji aktivizon një farë Daim Hiseni, nga Shkupi dhe është shumë i interesuar se si e ka gjetur. ! Begzad Baaliu, me siguri e ka marrë Daim Hisenin si truprojë, truprojë, e ndoshta ka dashur mbrojtje politike apo nga ana tjetër rritjen e famës dhe alabasterizmin e tyre e kanë bërë financat e Begzad Baliut, për të cilin edhe gazetat shqiptare kanë shkruar për hjanit dhe hajdutët e tij, qe nga viti 2024/2005 qe ka vjedhur idete e vjedhura te pronesise intelektuale. LIND PYETAJ, 1: Si mundet Begzad Baliu, "Porf.Dr." të harron se kjo ide ishte e profesorit Hazrir Shales, e “Lëvizjes Kombëtare (Nacional) Demokratike Shqiptare” dhe, është ide e reformuar e akademikut Rexhep Qosjes, i cili në vitin 2007 ka bërë thirrje për zhvillimin e një kuvendi me një platformë të tillë kombëtare për të promovuar. vetë epoka e historisë shqiptare. Tani ata në Tiranë që janë të përzier dhe shqiptarë që kanë titujt: "profesor, doktor", por që jetojnë me identitete të fshehura duke përdorur titullin si strategji dhe pozicion pune në rolin e të jetuarit, ose nga ana tjetër janë njerëz që kanë një identitet të fshehur të bazuar te shqiptarët, por me titujt e profesorit dhe doktorit, që vjedhin pronën intelektuale të të tjerëve. PYETJA, 2: Çuditërisht në Tiranë nuk kishte shqiptarë që të tregonin bujari as “NIKOÇIR” apo Pritje, me dëshirën për të qenë nismëtar i kësaj çështjeje për bashkim kombëtar dhe për t’u ulur aty ku ulej çerkezi Bagzad Baliu-vic, dhe thuhet: “ Fjala hyrëse i takoi nikoqirit nga Prishtina Prof. Dr. Begzad Baliu,”! PYETJE,3: U tha: “Fjalën dhe shpalosjen e Platformës Kombëtare e bëri veprimtari dhe luftëtari i lirisë z. Daim Hiseni”!!!!. Çuditërisht në Tiranë nuk kishte aktivistë dhe luftëtarë të lirisë nga Shqipëria, ose ndoshta nuk guxoi të fetishizonte luftëtarë të lirisë si: Delaver Goxha, Adem Shehu, Karush Lamaj, por të aktivizosh këtë njeri me emrin Daim Hiseni, kjo nuk dëshmon identitetin e tij dhe, aq më keq, thuhet se është “luftëtar i lirisë”, dhe lind pyetja, si ka mundësi që Daim Hiseni, nuk ka, as titull dhe as diplomë universitare, të kërcënojë njerëzit shqiptar të ballit kombëtar edhe në mërgim me kërcënime të tilla. Begazad Baliu, harroi se është obligim moral të përkrahen dhe aktivizohen luftërat dhe veprimet dhe çështjet e lirisë së Kosovës, si Delaver Goxha, Adem Shaheu dhe Kadus Lamaj, të cilët janë njerëz të arsimuar dhe të ndershëm dhe kjo duhet të forcohet, por jo... Jo, me njerëz si Daim Hiseni, që me sharje e kërcënime dhe me identitet të fshehur, kërcen dhe, poshtëron shqiptarët me origjinë shqiptare dhe janë njerëzi të ndershme shqiptare të popullit edhe në mërgim dhe kjo dëshmon kulmin e hasmërisë me njerëz që nuk e njohin Daim Hisen, as të kohës së luftës apo të epokës komuniste të Daim Hisenit, identiteti i të cilit nuk dihet. Prandaj e shkrova këtë regjim dhe ky gjykim është shumë i rëndësishëm për vetë shqiptarët me prejardhje të pastër shqiptare që të rrisin nderin e shqiptarëve të ndershëm dhe t'i njohin ata si shqiptarë, si dhe njerëzit që kanë identitete të fshehura, por që janë përshtatur me shqiptarët. Ja kërcënimet e Daim Hisney, i cili nuk ka as titull dhe as diplomë universitare. Foto 3. PYETJA, 4: Si mund të realizojë Begzad Baliu-viçi idenë e vjedhur të: Lëvizjes Kombëtare Demokratike Shqiptare,” të nacionalistëve shqiptarë për bashkimin kombëtar të shekullit të 20-të dhe idenë e reformuar të akademikut Rexhep Qosja?! ÇFARË ZGJIDHJE ËSHTË KJO E BEGAZAD BALIU -VIC, ?! Por rruga e këtij Kemmuni "shqiptar" në këtë tubime është karakteristika më e rëndësishme të dijmë se si Begzad Baliu-vici u bë "NIKOÇIR" në Tiranë, dhe si fitoi famë në bashkëpunim me njeriun që ruan identitetin e vërtetë të fshehur dhe me njerëzit e grupit që përbëhen nga: çerkezët, romët, vllehët, bullgarët, rumunët, maqedonasit, malazezët, serbët, turqit, grekët, boshnjakët, egjiptianët, të transformuar dhe asimiluar në shqiptarë, si dhe, përkushtimi ndaj shqiptarëve nën ndikimin e të tjerëve dhe angazhimi për përparim me shqiptarë, të cilat janë bërë të ditura nga Parlamenti Evropian. Për këtë arsye Kosova është shpallur shtet multietnik në Gadishullin Ballkanik dhe, kjo ende nuk dihet në botën shqiptare dhe ky Çerkez idioti me emrin Bagzad Baliu-vici, i cili ndërthur njerëz të brezave që janë shqiptarë dhe që kanë identitet shqiptar, që ai përdor për famë dhe për karrierën e tij dhe përdor këto veçanërisht femra si; Zonja. Flora Brovin, (në kohën e komunizmit Flora Brovina njihej: “vajza me motor”) dhe zonja Teuta Hadri, ... Deri më tani, nuk ka asnjë Institut Shqiptar apo ndonjë doktor të shkencave shqiptare me titullin Doktor dhe Profesor që jeton në Republikën e Kosovës dhe në Republikën e Shqipërisë për të shkruar ose kritikuar për transformimin e tyre në kulturën shqiptare dhe për mbështetjen e tyre, me dhe, për shqiptarët dhe, për t’i njohur ata në paraqitjen e identitetit të tyre në mënyrë që e vërteta e tyre të dalë para botës dhe para popullit shqiptar që bota dhe të gjithë shqiptarët e botës ta dinë se populli shqiptar nga: çerkezët, romët, vllehët, bullgarët, rumunët, maqedonasit, malazezët, serbët, turqit, grekët, boshnjakët, egjiptianët.Prandja njerëzit me origjinë shqiptare duhet të njohin njerëz në kontekstin përcaktues të jetesës, punës dhe në shoqërinë shqiptare që bëjnë taktika në harmoni me metodën e fshehjes së identitetit dhe kulturës së tyre, të cilët janë si fëmijë të përshtatur dhe përpiqen të kenë perspektiva më të mira se vetë shqiptarët. Ja çfarë shkruhet në Fac Boku, në faqet e Daim Hisen. Pikërisht ai që komentoi mbajtjen e këtij grupi dhe ju lexues të dashur duhet t'i analizoni këto argumente dhe të tregoni saktësisht se çfarë duhet të bëjnë njerëzit që vjedhin pasurinë dhe pronën intelektuale të të tjerëve për aktivitetet e tyre për të krijuar famë dhe për të qenë me krijuesit e gabuar dhe gjithashtu si nismëtarë të kombëtares. LEXONI SHKRIMIN E TYRE NË SHQIP. MOS E HARGJONI KOHEN JU SBET ASGJE DERI TE LIROHEN RASTI KUMANOVA DERI SAT RRIN ATA NE BURG MOS LUFTONI PER KARRIGA TE THASH BASHKIMI ESHT FORCA SHQIPTARIS . PO PER BASHKIM.ETNIK DAIM OOO TRIM. RASTI KUMANOVA . JENI TE GJITH NE HESHTJE ATJE SKENI ZA ME FOL PO ME USHTAR TI JE TRIM TI DERI SAT PUNOJSH ME ATA NJERZ .QE DON DESTABILIZIM.NUK DON PAQ KISHE VLERA PER MUA SE TE NJOF NGA PUNA IDOLI QE KISHIM BASHK PO NDRYSHUAT INTERESI KARRIGA POJU LUJN MENDET MOS U MERR ME MUA SE TE DEL DJAL ASKUSH NUK JE DERI SAT PUNOJSH PER NJERZ INTERESI PO PUNOVE PER BASHKIM E KOMB .ATHER JE DIKUSH DERI SA TA DUASH BASHKIMIN DERI SATA DUASH POPULLIN TEND .EDHE ZOTI I DON ATA USHTAR QE LUFTUAN PER KOMB E FMIN TU E TE MIT E TE PIPULLIT TON E DIN TI SA USHTAR KAN JETEN NE RREZIK JU HESHTNI JU TALLI ME TA .. JO JO TRIM QE JU QON NJERZIT TE SHPIA USHTARVE TE KOFT PER HAJER AJO FJAL QE SHKREPE SI PUSHK MOS HUMB KOHEN MOSU MERR ME ATA QE NUK MUNDESH SE TI DAIM VET KE MU PERGJEGJ ME NE FUND KAM NJI PYTJE PER TY TE PYS MA VON SALIMI KOMANDANTI TE QOJ FJAL TE THA SE AGIMI ASHT UĆK I PA PREKSHEM ASHT I JONI ASHT ME NE ASHT ME POPULL PO TI SA SHOF UN NUK DIN SHQIP NUK FOL SHQIP BASHKIMIN E BEJM NE BALLI KOMBTAR DEMOKRAT VITI KARADAK MOSU LODH HAJDE KADALE . VETEM BALLI KA LICENC PER BASHKIM ETNIK ME PAJTU SHQIPTARIN KOMBIN E BEKUAR SHQIPTAR NE JEM NJI FLASIM SHQIP PERSHENDES KOMANDANTIN SALIMIN JEM NJI POPULL NJI FRYMARRJE TE PA NDAR BALLI KOMBTAR KA RADHEN JEM DJEM TE IDRIZ SEFERIT MULLA IDRIZ GJILANIT .ENGJELL ZEFIT HASAN EMNIKUT HYSEN TERPEZES QAZIM LLOKMES PAL GAPIT NEK GJON RAMES BALLABANIT DHE RAMADAN E REGJ GODENIT NE JEM ATA QE SHQIPERIN ETNIKE E BASHKOJM E I DOJM MALLKU KOSHIN PERQARSIT TEADHTARET MALLKU ATA QE U BAN MILJUNER I HARRUT USHTART QE JETOJN NE VUTJE Daim Hiseni is with Eduard Mullaraj and Më 09.10.2021 në Prishtinë, edhe oficialisht filloi me punën e tij Grupi Nismëtar për organizimin e Kuvendit Kombëtar Shqiptar. Pasi u miratua PLATFORMA KOMBËTARE U zgjodh edhe Grupi i punës për përgatitjen e Kuvendit. Fjala hyrëse i takoi nikoqirit nga Prishtina Prof. Dr. Begzad Baliu, Për qëllimin dhe objektivat e Kuvendit diskutoi Inxh.Jur. Dashamir Uruçi, Fjalën dhe shpalosjen e Platformës Kombëtare e bëri veprimtari dhe luftëtari i lirisë z. Daim Hiseni. Në këtë takim, diskutuan edhe: Prof. Dr. Flora Brovina, Prof. Dr. Isuf Dedushaj, Dr.sc. Bajram Ibraj, Prof. Dr. Teuta Hadri, Prof. Dr. Shefki Selami, Av. Eduard Mullaraj dhe personalitete të tjera. Në mungesë të pjesëmarrjes fizike por me mbështetje të parezervë duke u bërë pjesë e grupit nismëtar drejt organizimit të Kuvendit na aritën nga: Prof. Dr. Ilia Kadriu - Shba, Prof. Dr. Jetmir Lika - Bruksel, Prof. Dr. Milaim Fejziu - Maqedonia e V., Prof. Dr. Përparim Kabo - Shqipëri, Prof. Dr. Ilir Zylfiu - Kosova Lindore e tj. Shprehja e vullnetit të lirë, dëshmoi se shqiptarët dinë, duan dhe kanë nevojë për organizimin e një Kuvendi Kombëtar Shqiptar. Pjesën më të gjerë të kësaj teme dhe të këtij grupi, mund ta lexoni vazhdimin në librin tim: “NË MOTON E NJË TË VËRTETE"