KRAJ

KRAJ KRAJ - magazín Libereckého kraje, který vám přináší zajímavé informace o novinkách, na kterých Libere

O Cenu Karla Hubáčka se uchází 19 soutěžících. Stavbou dvacetiletí je Lasvit*Do jedenadvacátého ročníku vstupuje letos a...
07/04/2025

O Cenu Karla Hubáčka se uchází 19 soutěžících. Stavbou dvacetiletí je Lasvit
*
Do jedenadvacátého ročníku vstupuje letos architektonická Soutěž Karla Hubáčka – Stavba roku Libereckého kraje. V letošním ročníku se o ocenění, pojmenované po legendárním severočeském architektovi, autorovi hotelu a vysílače na vrcholku Ještědu, uchází devatenáct staveb a projektů.
Kromě jiných to jsou třeba zrekonstruovaná nová úřadovna Městského úřadu Česká Lípa, zrekonstruovaná roubená chalupa a zároveň kulturní památka v Kryštofově údolí, ale i unikátní pojetí pietního místa posledního rozloučení ve Vratislavicích nad Nisou.
Smyslem soutěže je vyzdvihnout úspěšné nebo zajímavé stavby a šikovné žáky, studenty, projektanty, architekty, talenty v oblasti stavitelství, architektury a řemesla z celého Libereckého kraje.
Lidé mohou také na webu do 30. dubna hlasovat na webu https://stavbaroku.lk pro Cenu veřejnosti. V minulém ročníku tak vzhledem k tomu, že soutěž slavila dvacátiny, hlasovali o titul Stavba dvacetiletí. Stalo se jí sídlo společnosti Lasvit v Novém Boru – rekonstrukce roubeného domu, který navíc doplnila unikátní skleněná novostavba. Ta reprezentuje nejen obor, v němž společnost podniká, ale také sklářskou tradici, kterou jsou Nový Bor a jeho okolí proslulé.
V loňském ročníku porotu nejvíce zaujala rekonstrukce Jiráskova divadla v České Lípě, která bodovala i u veřejnosti. Cenu si ale odnesli také další soutěžící. V kategorii Občanské a průmyslové stavby porota ocenila pavilon nukleární medicíny Krajské nemocnice Liberec, Soukromé stavby ovládla liberecká Vila Terasy a v kategorii Krajina a veřejný prostor porota ocenila pasáž Ulička řemesel Turnov.
Galavečer spojený s vyhlášením cen tohoto ročníku a předáním ceny Stavba dvacetiletí se uskuteční 22. května. Vítězové obdrží ceny v podobě skleněné nively. Jejich podobu navrhl student Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Železném Brodě, která je též vyrábí.
Organizátorem letošního ročníku soutěže je Agentura regionálního rozvoje. Partnery jsou Liberecký kraj, Technická univerzita v Liberci, Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, Česká mincovna, Svaz podnikatelů ve stavebnictví, Český svaz stavebních inženýrů, statutární města Liberec a Jablonec nad Nisou a města Česká Lípa a Turnov.

Kraj pomáhá potřebným. Podporuje nábytkovou i potravinovou banku*Pomoc těm, kteří to potřebují, je klíčová pro Liberecký...
03/03/2025

Kraj pomáhá potřebným. Podporuje nábytkovou i potravinovou banku
*
Pomoc těm, kteří to potřebují, je klíčová pro Liberecký kraj. Mezi řadou jiných institucí, které se zaměřují na usnadnění nelehkého životního údělu těch, jež se bez pomoci neobejdou, podporuje dlouhodobě a systematicky i krajskou nábytkovou banku a potravinovou banku.
Aktuální výše dotace pro potravinovou banku od Libereckého kraje činí šest set tisíc korun, přičemž celkové roční náklady na provoz potravinové banky jsou 7,9 milionu. Banka se zabývá e distribucí neprodejných potravin z obchodních řetězců, snaží se omezit plýtvání potravinami a zároveň pomoci lidem stiženým nepřízní osudu.
Nábytková banka obdrží od kraje rovný milion; celkové roční náklady na provoz nábytkové banky představují pět milionů. Banka získává od dárců již nepotřebný nábytek a vybavení domácností, které by jinak skončilo coby odpad. Lze jej však dále upravit nebo opravit a zdarma poskytnout potřebným.
Již druhým rokem funguje při nábytkové bance také re-use obchůdek, který dává mnoha zajímavým věcem další šanci na nový život. Tyto artefakty, mezi něž patří třeba nádobí, obrazy, kuchyňské spotřebiče, dekorační předměty či drobnější nábytek, tak dostávají druhou šanci.
Nábytková banka sídlí v bývalém obchodním domě Luna v centru libereckého sídliště Kunratická. Otevřeno má po předchozí telefonické dohodě od 8 d 15 hodin. Nabídky nábytku a žádosti o něj lze směrovat na telefonní číslo 732 670 571, e-mailová adresa zní [email protected].
Potravinová banka Libereckého kraje vznikla jako čtvrtá v České republice a v krajské metropoli funguje od léta 2013. Sídlí v prostorách bývalé pošty v liberecké čtvrti Rochlice v ulici Pionýrů nedaleko základní školy Dobiášova.
Otevřeno tu mají od pondělka do čtvrtka od 8 do 16 hodin, o pátcích od 8 do 14 hodin, v sobotu, neděli a ve svátky je zavřeno.
Menší dary potravin lze přinést kdykoliv do banky, věnovat je lidé mohou také při Sbírce potravin dobrovolníkům u pokladen obchodů. Producenti, zemědělci či výrobci mohou přímo kontaktovat ředitele Josefa Vlčka na [email protected]. O tom, kdo má na pomoc nárok, Potravinová banka. Na webu pbliberec.cz je k nalezení seznam obcí, v nichž působí organizace, které s bankou spolupracují a mohou potravinovou pomoc zajistit.

Digitální technická mapa kraje pomáhá a vítězí*Už druhým rokem mohou úředníci, stavaři, ale i obce, města a firmy na jed...
03/02/2025

Digitální technická mapa kraje pomáhá a vítězí
*
Už druhým rokem mohou úředníci, stavaři, ale i obce, města a firmy na jednom místě nalézt ucelené množství technických, ekonomických či funkčních informací o objektech v regionu. Je tomu tak díky projektu digitální technické mapy Libereckého kraje.
Výstupem projektu je významný agendový informační systém veřejné správy; jeho primárním účelem je evidence údajů o stavbách a zařízeních pro usnadnění agendy digitálního stavebního řízení.
Užitečné informace získává doslova z terénu. K dispozici už nejsou jenom stručná a zjednodušující data, ale z plánů a snímků se lze dozvědět další důležité a podrobnější parametry o konkrétních objektech. V praxi to pak je možné využít při rekonstrukcích krajských silnic, stavbách budov či zlepšení infrastruktury měst a obcí.
Při získávání patřičných podkladů bylo potřeba, aby s Libereckým krajem obce a vlastníci, případně provozovatelé nebo správci dopravní a technické infrastruktury spolupracovali a předali údaje o objektech a zařízeních, které jsou obsahem této mapy. Kraj proto pořídil aplikace, které to umožnily obcím splnit a zároveň získat nástroj na vedení pasportu lokálních komunikací v kvalitě potřeb digitální technické mapy. Aplikace mapovaly dopravní i technickou infrastrukturu.
Pod dopravní infrastrukturu spadají úseky komunikací včetně křižovatek, železničních přejezdů, mostů, propustků, tunelů, opěrných a protihlukových stěn, svodidel a podobně. Technickou infrastrukturou se rozumí objekty a zařízení: vpusti na dešťové kanalizaci, šachty na kanalizační síti, šachty, hydranty a šoupata na vodovodní síti, sloupy veřejného osvětlení, nosiče svislého dopravního značení, nosiče kamerového systému a tak dále.
Koncem loňského roku se digitální technická mapa Libereckého kraje dočkala významného ocenění v rámci Egovernment The Best 2024. Jedná se o tradiční soutěžní sbírku nejzajímavějších projektů elektronizace veřejné správy v České republice.

Kraj nezapomíná ani na lyžaře. Pomáhá sjezdařům i běžkařům*Vy tam v Liberci se rodíte s prkýnky na nohou. Vyposlechnout ...
02/01/2025

Kraj nezapomíná ani na lyžaře. Pomáhá sjezdařům i běžkařům
*
Vy tam v Liberci se rodíte s prkýnky na nohou. Vyposlechnout si právě tuto větu při návštěvě různých koutů České republiky, hlavní město nevyjímaje, není ničím neobvyklým. Liberecký kraj je totiž více než stovku let rájem lyžařů – a to běžkařů i těch na sjezdovkách; letem času se k nim přidali snowboardisté. Místní horské klima a především velké množství areálů nabízejících vyžití pro všechny řadí liberecký region k nejvyhledávanějším místům zimních sportů a radovánek. Liberecký kraj zimní sporty různými způsoby podporuje, ať už propagováním konkrétních míst či atrakcí, či finančně.
Mimo jiné se tak během uplynulého roku podařilo podpořit úpravy lyžařských běžeckých magistrál v celkové délce přes šest set kilometrů a opravu povrchu tratí v Rekreačním a sportovním areálu Vesec, chystá se taktéž vyhlášení dotačního programu na podporu areálů běžeckého lyžování v kraji.
A kam si s lyžemi vyrazit? Nejoblíbenějším místem pro běžecké lyžování je Jizerská magistrála, která nabízí běžkařům bezmála dvě stě kilometrů tratí. Tu svou si nejdou začátečníci i zdatní lyžaři a ve stopách se projedou z Bedřichova a Jizerky, ale i z dalších nástupních míst, jimiž jsou Oldřichov v Hájích, Nové Město pod Smrkem, Desná, Horní Polubný nebo Martinské údolí v Kořenově. Stopy vedou přírodou Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory a dovedou lyžaře za zážitky a výkony. Další možnost se sklouznout nabízí běžkařům Krkonošská magistrála, která navazuje na tu Jizerskou a nabízí více než sedmdesát kilometrů spíše náročnějších tratí. Třetí možností je Lužická lyžařská magistrála, která vede z Práchně přes Jedličnou, Novou Huť, Sedlo a Stožce na Myslivny a vznikla propojením jednotlivých místních lyžařských okruhů Novoborska.
Milovníci sjezdového lyžování najdou v kraji desítky svahů, několik jich je v Jizerských horách, velký lyžařský areál je na Ještědu nebo v Rejdicích u Kořenova, přejet pak stačí do nedalekého Harrachova nebo Rokytnice nad Jizerou. Oblibě se v poslední době těší také sáňkování – nové dráhy vznikly například na Černé Studnici na Jablonecku nebo u Hejnic.
Liberecký kraj proslul také skoky na lyžích. V Harrachově vzniklo Národní sportovní centrum zimních sportů, které se má stát hlavní tréninkovou plochou pro české reprezentační sportovce klasického lyžován. V plánu je i rekonstrukce tamních skokanských můstků. Je jich pět, přičemž žádný jiný takový areál pro skokany a sdruženáře v Česku není. Středisko je ale ve velmi špatném stavu a většina můstků byla v posledních letech mimo provoz. V areálu jsou tři malé můstky K-40, K-70 a K-90. Velký můstek s kritickým bodem K-120 (HS 162) je uzavřený patnáct let a mamutí K-180 od roku 2014.
Obnova začne můstkem K120, následovat by měla obnova areálu malých můstků a až nakonec dojde i na takzvaného mamuta. Přestavbou by měl vzniknout unikátní typ můstku na rozmezí K120 a mamutího můstku, který do budoucna umožní pořádat vrcholné mezinárodní sportovní akce. Celkové náklady na rekonstrukci prvního můstku se odhadují na 40 až 50 milionů korun, Liberecký kraj je připraven projekt podpořit stejnou částkou jako město; zhruba dvaceti miliony korun.

Tisíce kilometrů silnic budou v zimě opět sjízdné díky krajské péči*Dva tisíce kilometrů. Či přesněji řečeno 2.054,841 k...
02/12/2024

Tisíce kilometrů silnic budou v zimě opět sjízdné díky krajské péči
*
Dva tisíce kilometrů. Či přesněji řečeno 2.054,841 kilometru. Taková je celková délka úseků silnic druhé a třetí třídy, o jejichž sjízdnost v zimě se stará právě kraj, respektive jím spravovaná organizace Silnice LK. A nejinak tomu bude také v této zimní sezoně. Liberecký kraj nadto navýšil příspěvek na zimní údržbu komunikací pro rok 2025 na 150 milionů korun – jen na listopad a prosinec 2024 je připraveno 47 milionů.
Zimní údržba na silnicích druhých a třetích tříd, které spadají pod Krajskou správu silnic Libereckého kraje se neprovádí nikterak nahodile. Vychází z plánu zimní údržby silnic, který legislativně vychází ze zákona číslo 13/1997 Sb. o pozemních komunikacích a vyhlášky číslo 104/1997 Sb., kterou se provádí zákon o pozemních komunikacích
Silnice se dělí podle pořadí důležitosti. Do prvního pořadí spadají silnice I. třídy a dopravně důležité silnice II. třídy. Druhé pořadí patří zbývajícím úsekům silnic II. třídy nezařazeným do I. pořadí a dopravně významným silnicím III. Třídy. Třetí příčku obsadily ostatní silnice III. třídy nezařazené do II. pořadí a udržované zpravidla jen pluhováním a do sekce s názvem neudržované spadají silnice, na nichž není provozována osobní linková doprava a na nichž není nutné pro jejich malý dopravní význam vykonávat zimní údržbu.
Sjízdnost se zajišťuje na dálnicích do dvou hodin, na silnicích umístěných v prvním pořadí do tří, v druhém pořadí do šesti a ve třetím do dvanácti hodin. Objeví-li se problém se sjízdností, musí být vyřešen do půl hodiny od vyjetí strojů údržby.
Telefonní spojení na nepřetržitá dispečerská pracoviště pro silnice II. a III. třídy v Libereckém kraji je na čísle 777 511 255. Dispečerská pracoviště pracují ve třísměnném nepřetržitém provozu. V pracovním týdnu se dispečeři střídají v 6, 14 a 22 hodin, o víkendech a svátcích v 6 a v 18 hodin. V této sezoně bude sloužit na pracovištích 34 dispečerů.

Kostely, hřbitov, zámek i vzorkovna vitráží. Kraji na obnově památek záleží*Za čtyři roky sto deset milionů korun. Takov...
31/10/2024

Kostely, hřbitov, zámek i vzorkovna vitráží. Kraji na obnově památek záleží
*
Za čtyři roky sto deset milionů korun. Taková je bilance péče, kterou věnuje Liberec památkám. Celkem 61,5 milionu vyčlenil kraj prostřednictvím programu 7.2 Záchrana a obnova památek v Libereckém kraji a 48,7 milionu putovalo k žadatelům, kteří se ucházeli o individuální dotace v oblasti památkové péče.
Každým rokem lze čerpat příspěvky také z dotačního programu 7.3 Stavebně historický průzkum, který slouží k podrobné dokumentaci jednotlivých kulturních památek. Na základě zpracovaných stavebně historických průzkumů a poznatků poté dochází ke komplexní obnově objektů. Mezi lety 2022 až 2024 bylo z tohoto programu rozděleno zhruba 730 tisíc korun
Celkem tak získalo podporu 325 projektů směřujících k obnově kulturních památek. U některých objektů se tak přitom stalo vícekrát, neboť procházejí postupnou rekonstrukcí po etapách. Příkladem mohou být například Starý hřbitov v Kamenickém Šenově, kde se postupně obnovují jednotlivé náhrobky nebo zámek v Doksech, kde pokrývači pokládají na jednotlivých křídlech zámku novou krytinu.
V posledních čtyřech letech pokračuje postupná obnova nádvoří – fasády, oken a dveří – na zámku ve Stvolínkách. Pilně se pracuje též na restaurování kostela svatého Jiří a areálu venkovské usedlosti v Chlumu. Postupné obnovy se dočkaly venkovský dům číslo popisné 15 v Kryštofově Údolí, venkovská usedlost s číslem 50 v Nové Vsi nad Popelkou a bývalý hostinec U Ryšánků v domě číslo 84 v Kamenickém Šenově. Vloni dospěla ke konci obnova venkovského domu č. p. 124 ve Volfarticích.
Postupným restaurováním procházejí od roku 2021 boční oltáře v kostele sv. Fabiána a Šebestiána v Zákupech a stejně tak se průběžně vrací někdejší krása budově bývalé malírny okenních skel v Okrouhlé.
Mezi rozsáhlé projekty patří záchrana vzácných bozkovských varhan v tamním kostele Navštívení Panny Marie: Loni bylo restaurování varhan po 11 letech dokončeno a varhany slavnostně vysvěceny. Liberecký kraj podpořil obnovu v průběhu let celkovou částkou přes 2,8 milionu korun a obnova varhan obdržela titul Památka roku 2023 Libereckého kraje. Obdobně nyní pokračuje postupná obnova varhan v kostele svatého Archanděla Michaela v kostele ve Smržovce.
Již zhruba dvacet let trvá záchrana zámku Vartenberk ve Stráži pod Ralskem, jíž od roku 2019 podpořil individuálními dotacemi ve výši 5,4 milionu Liberecký kraj. Letos v se podařilo část zámku zpřístupnit.
Ke konci další etapy dospěly práce na areálu kostela svatého Josefa na Krásné. Podařilo se obnovit svaté schody v tamní kapli. Je o další pokračování dlouholeté krajské podpory. Jen namátkou: v roce 2013 kraj vyčlenil sto tisíc korun na restaurování vitrážových oken. V roce 2014 putovalo dalších sto tisíc na dešťovou kanalizaci a odvodnění a za rok ještě sto tisíc na vymalování presbytáře. Roku 2016 poskytl kraj 290 tisíc na restaurování nástěnných obrazů a v roce 2018 125 tisíc korun na restaurování stropu hlavní lodi kostela. Rok 2019 byl ve znamení třísettisícové investice na vymalování stěn a tatáž částka zamířila v roce na obnovu západní kaple.

Veletrh Educa Week vzdělává i zaměstnává celý region*Týden plný atraktivních pracovních příležitostí, kariérního poraden...
01/10/2024

Veletrh Educa Week vzdělává i zaměstnává celý region
*
Týden plný atraktivních pracovních příležitostí, kariérního poradenství a vzdělanosti. Přesně takový je veletrh EDUCA WEEK Liberec, který se koná za podpory Liberecký kraj od 7. do 13. října. Již osmnáctý ročník přináší tipy na středoškolské i vyšší vzdělání, nabídku pracovních pozic, konference i motivační setkání na téma kariérního růstu a osobnostního rozvoje.
Cílem veletrhu je s tématy vzdělání, práce a zaměstnanosti oslovit prakticky všechny věkové skupiny. Vlajkovou lodí je třídenní veletrh Educa Expo, který cílí na nábor nových pracovníků do firem a na čerstvé absolventy základních a středních škol a koná se v Home Credit Aréně od čtvrtka 10. do soboty 12. října
Pro školní kolektivy druhého stupně základních škol je určená sekce Educa Visit. Pro rodiny s předškolními a mladšími školními dětmi se nabízí celotýdenní program Educa Kids. Odborníci z řad pedagogů a personalistů, stejně jako všichni, kteří na sobě chtějí pracovat a rozvíjet se, mohou vybírat z konferenčního programu a atraktivních témat v sekci Educa Event. Ta přibyla do veletržního programu loni a setkala se s velkým úspěchem u odborné i laické veřejnosti. Zahrnuje přednášky a semináře na konkrétní témata především z oblasti vzdělávání a osobnostního rozvoje.
Educa Week je největším veletrhem svého druhu v republice. Beze zbytku se daří naplnit ambiciózní cíl – s tématem vzdělání, práce a zaměstnanost oslovit všechny věkové skupiny. Svědčí o tom rok od roku větší zájem: vloni navštívilo všechny programy přes 32,5 tisíce návštěvníků, v roce 2022 to bylo 31 tisíc lidí. Stoupá i počet firem zapojených do sekce Educa Visit, která nabízí školním kolektivům exkurze do atraktivního prostředí firem, neupadá ani zájem měst v kraji o zapojení do sekce pro rodiny Educa Kids.
Veletrh pracovních příležitostí a kariérního rozvoje Job Expo, který se koná v liberecké Home Credit Aréně paralelně s přehlídkou nabídky školního vzdělávání Educa Expo od 10. do 12. října, má pro letošní ročník nového silného partnera, personální agenturu Manpower. Návštěvníci z řad dospělých a žáci středních škol tak budou moci navštívit její stánek přímo u hlavního vchodu do Home Credit Areny, kde jim specialisté z Manpoweru zprostředkují přes tisíc pracovních pozic, nabídnou stovky brigád, pomohou zorientovat se v profesním světě, zpracovat životopis a připravit se na pohovor.
Dlouholetým a důležitým partnerem veletrhu je také Úřad práce České republiky. Jeho kariérní a speciální poradci z Liberce, ale i naši kolegové z České Lípy, Jablonce a Semil budou po celé tři dny konání veletrhu k dispozici. Žákům, rodičům i pedagogům budeme poskytovat informace a doporučení ke studiu s ohledem na osobní zaměření žáků a studentů. Návštěvníkům veletrhu, kteří uvažují o změně povolání, nabídnou informace o vhodném zaměření a možnostech rekvalifikace, nebo kurzech digitálního vzdělávání.
V programové nabídce se zabydlela kategorie Educa Event, jež po celý týden od 7. října nabídne akce pro odborníky i laiky. Hned 7. října se v Home Credit Aréně koná odborná konference pro pedagogy Učíme hrou... na cestě k digitálnímu světu zítřka. Educonference v Home Credit Aréně nese název Děláme to, můžete i vy. Tematicky se věnuje neobvyklým úspěšným projektům a je určená zejména manažerům firem a personalistům. Mezi řečníky jsou majitelé módní značky Poner či lékařský ředitel liberecké krajské nemocnice Tomáš Roubíček. Koná se ve čtvrtek 10. října.
Jednou z tváří letošního Educa Weeku je Karel Kovy Kovář. O svých zkušenostech s překračováním komfortní zóny bude vyprávět a diskutovat v úterý 8. října v aule Technické univerzity v Liberci. Mistr etikety Ladislav Špaček přijede vyprávět o tom, jaké to bylo pracovat po boku prvního muže v zemi. Deset let s Václavem Havlem s obrazovou dokumentací, vtipem a elegancí sobě vlastní převypráví ve středu 9. října tamtéž.
Některé části doprovodného programu jsou zpoplatněné, jiné vyžadují registraci. Veškeré informace jsou k dispozici na webu educaweek.cz. Novinky a aktuality sdílí organizátoři na Facebooku, Instagramu i LinkedINu.

Tůně, remízky i aleje.  Do krajiny se vrací prostor pro vodu i přírodu*Více než deset milionů korun každý rok ze svého r...
05/09/2024

Tůně, remízky i aleje. Do krajiny se vrací prostor pro vodu i přírodu
*
Více než deset milionů korun každý rok ze svého rozpočtu rozděluje Liberecký kraj desítkám žadatelů na podporu zadržování vody v krajině a adaptace na změnu klimatu v rámci dotačního programu 8.6, který vznikl v souvislosti s aktuálním vývojem životního prostředí v roce 2019. Za tu dobu se podařilo uskutečnit více než dvě stovky projektů, díky nimž vznikají nové přírodní biotopy pro žáby, vážky, ptáky a další pestrou škálu zvířat i rostlin.
Nejčastějším typem takzvaných retenčních projektů, na které zájemci žádají o dotaci, jsou tůně. S podporou kraje jich vzniklo již více než sto. Soustava většího počtu drobných tůní zadržuje vodu efektivněji než jedna velká tůň a ideální je doplnit okolí tůní mokřady. V tůních se rychle zabydlí žáby a čolci, okolní rostliny nabídnou potravu či úkryt pro vážky, motýly a další hmyz. To přiláká běžné druhy ptáků, ale i čápy a řadu dalších vzácnějších ptáků jako jsou ledňáčci či jeřábi.
V Hrádku nad Nisou tak díky krajské dotaci vznikl na místě skládky příměstský mokřadní park Cihelna, v České Vsi u Jablonného v Podještědí byla vybudována soustava dvaceti tůní, která rozšířila tamní mokřady u zámku Nový Falkenburk. Tůně se objevily i v Liberci na louce u sídliště v Ruprechticích, kde se vyskytuje chráněný druh motýla modráska.
Dvojice tůní osvěžuje i park v Českém Dubu a centrum Jeřmanic a v Mimoni byla obnovena tůň v Zámeckém parku. Se zajímavým projektem přišli v Turnově, kde do městského parku přivedli užitkovou vodu z pramene pod nedalekou zástavbou, a tak vyvěrá v parku malý potůček s kaskádou jezírek a okrasných mokřadních rostlin.
Opatření k zadržení vody v krajině vznikají i na zemědělské půdě. Ve Václavicích díky krajským dotacím vznikly desítky tůní, napájených vodou z odvodňovaných polí a pastvin. Není však cílem vybudovat tůně či vodní nádrže na jakémkoli podmáčeném pozemku – bývají to místa, kde se voda drží přirozeně a půda tak i bez jakéhokoli opatření zadržuje velké množství vody. Je smysluplné retenční projekty plánovat na místech, kde pod zemí dosluhují odvodňovací meliorační soustavy.
Liberecký kraj býval tradičně považován za deštivý a chladný region. V posledních letech se však mění klima i zde. V zimě ubývá sněhu, v létě přicházejí vlny veder a období sucha se objevují čím dál častěji, dokonce už i na jaře. V ohrožení jsou lesy, úroda na polích a klesá i podzemní voda ve studních. V důsledku změny klimatu roste průměrná roční teplota a mění se i charakter srážek – namísto vytrvalého „jizerského mžení“ jsou to čím dál častěji rychlé a intenzivní přívalové deště, které rychle odtékají z krajiny a mohou hrozit povodněmi.
Protože množství, čas ani místo dešťových srážek nelze ovlivnit, je třeba se zaměřit na to, aby se zvýšila schopnost zdejší krajiny poutat a zadržovat vodu. Krajina byla původně plná lesů, mokřadů, tůní a klikaticích se řek a potoků. Naši předkové ji pak doplnili malými políčky, pastvinami a rybníky. To se ale později drasticky proměnilo a v souvislosti s klimatickou změnou je nyní cílem vrátit vodě prostor, který jí lidé v krajině sebrali.
„V minulých letech kraj podpořil například projekt revitalizace rašeliniště v Jizerských horách, což je jedním z nejúčinnějších retenčních opatření, které si Libereckém kraji můžeme vůbec přát,“ uvedl Václav Židek „Kromě revitalizačních projektů v krajině podporujeme i takzvaná zeleno-modrá opatření v obcích tak, aby dešťová voda neutíkala rychle kanalizací, ale vsákla se do půdy a zajistila dostatek vláhy pro městskou zeleň a tím příjemné klima i v teplých letních měsících. S novými výzvami v oblasti adaptací obcí na změnu klimatu očekáváme, že na tyto typy projektů bude žádostí přibývat.“
V Dotačním fondu Libereckého kraje je letos k dispozici 15 milionů korun právě na tato přírodě blízká opatření. Dotaci ve výši padesát tisíc až milion korun je možné využít i na spolufinancování větších projektů, podpořených například z Operačního programu Životní prostředí. Podrobné informace jsou na dotačním webu kraje na adrese https://dotace.kraj-lbc.cz
Návrhy projektů je vhodné konzultovat s příslušnými pracovníky krajského úřadu. Podrobnější poradenství poskytuje bezplatně Agentura regionálního rozvoje, která sídlí v Evropském domě u krajského úřadu.
Za posledních pět let Liberecký kraj ze svého rozpočtu podpořil 95 projektů v oblasti zadržování vody v krajině celkovou částkou 51 milionů korun. Dokončeno bylo již 40 projektů a na řadě dalších se stále pracuje.

Krajské Dožínky nabídnou muziku, tance, zvířata i regionální laskominy*Den, který je věnován nejen oslavě úrody, ale tak...
01/08/2024

Krajské Dožínky nabídnou muziku, tance, zvířata i regionální laskominy
*
Den, který je věnován nejen oslavě úrody, ale také poctě celému odvětví zemědělství, potravinářství, jakož i řemeslům a výrobcům z regionu. To jsou Krajské dožínky Libereckého kraje, které se uskuteční v sobotu 31. srpna ve Frýdlantu. Chybět nebude ani muzika a doprovodný program pro dospělé i děti. Vstup na akci je jako již tradičně zdarma.
V rámci festivalu se uskuteční ve 14.00 vyhlášení výsledků dvacátého ročníku soutěže Výrobek roku Libereckého kraje, v níž letos bodovaly kupříkladu žitný chléb, rakytníková pralinka s levandulí, slivovice ze sudu nebo paštika s brusinkami. Hodnotitelská komise soutěže Výrobek roku Libereckého kraje udělila tuto prestižní značku, která je zárukou kvality a poctivosti místních výrobců, celkem deseti produktům z kraje. Tento rok komise vybírala z 123 výrobků od 35 regionálních výrobců.
Na organizaci Krajských dožínek se letos podílí také město Frýdlant a Střední škola hospodářská a lesnická Frýdlant. Pro návštěvníky bude připraven program na třech místech Frýdlantu. V parku se mohou malí i velcí těšit na výstavu hospodářských zvířat jako jsou koně, ovce či skot, k vidění bude i historická a moderní zemědělská technika. Do kostela si mohou návštěvníci přijít poslechnout děkovnou bohoslužbu nebo populárně-naučné komentované prohlídky a na náměstí pak na všechny bude čekat tržnice plná dobrot a specialit, najdou tu ukázky práce řemeslníků, a hlavně si budou moci užít řadu koncertů.
Návštěvníci dožínek zhlédnou i prezentaci projektu Liberecký kraj sobě. Ten podporuje právě regionální výrobky, výrobce a tradiční řemesla; na webu www.lksobe.cz jsou k vidění profily regionálních producentů od tradičních řemeslníků až po designové a inovativní výrobce.
Dožínky, tradiční slavnost u příležitosti ukončení žní, byly pro naše předky symbolem konce období nouze a počátku dostatku potravin. To byl také důvod, proč byly dožínky pokládány v mnoha společnostech za začátek nového roku. Liberecký kraj navázal na tuto pradávnou tradici v roce 2002, kdy uspořádal první novodobé Krajské dožínky, shodou okolností právě ve Frýdlantu.
Cílem dožínkových oslav je vyzdvihnout a ocenit kvalitní místní potraviny, řemeslné výrobky a zemědělství a oživit folklór i tradice, které se s dožínkami pojí. Přibližují návštěvníkům práci lidí, kteří nejen zajišťují potraviny, ale rovněž pečují o krajinu a usilují o zachování jejího kulturního rázu.

Program Krajských dožínek 2024

Náměstí T. G. Masaryka
9.00 až 20.00 tržnice na náměstí
10.05 až 10.45 průvod ze zámku ke kostelu Nalezení Svatého Kříže
10.45 Moravians
11.45 předávání dožínkového věnce
13.00 Dasha
14.00 vyhlášení vítězů soutěže Výrobek roku Libereckého kraje
15.00 Vesper
17.00 Náhodný výběr
18.30 Big’O’Band

Park u Smědé
9.00 až 17.00 výstava hospodářských zvířat a zemědělské techniky SŠHL Frýdlant
10.00 Divadelní představení Gymnázium Frýdlant
12.00 Folklórní soubor Šafrán
13.00 Střední škola hospodářská a lesnická Frýdlant
14.00 Folklórní soubor Jizera
14.30 zemědělská soutěž Střední škola hospodářská a lesnická Frýdlant
15.00 Folklórní soubor Horačky
15.30 Základní umělecká škola Frýdlant

Kostel Nalezení Svatého Kříže
11.00 až 11.30 děkovná bohoslužba
12.00 a 13.00 komentovaná prohlídka kostela
14.00 koncert Základní umělecké školy Frýdlant
15.00 a 16.00 komentovaná prohlídka kostela

V Knize roku bodovaly továrny, plastiky, ale i muzeum a medvídek *Z obou břehů/Z obu brzegów, Z ohně a písku, Kartounky ...
04/07/2024

V Knize roku bodovaly továrny, plastiky, ale i muzeum a medvídek
*
Z obou břehů/Z obu brzegów, Z ohně a písku, Kartounky v České Lípě v 18. až 20. století, Vratislav Karel Novák: To je vše, Příběh podještědské obce II, O medvídkovi, co neuměl plavat, ale naučil se číst, Svěží dům s věží.
Tyto publikace získaly ocenění v letošním, sedmém ročníku soutěže Kniha roku Libereckého kraje. Slavnostní vyhlášení se uskutečnilo ve středu 22. května od 15 hodin v Krajské vědecké knihovně v Liberci.
Porotci se letos při hodnocení knih shodli, že v jednotlivých kategoriích přibylo velmi kvalitně připravených titulů, a to nejen z hlediska obsahu, ale také grafického a polygrafického zpracování.
V letošním roce se soutěžilo v pěti základních skupinách. V kategorii Beletrie a poezie si cenu převzal Martin Trdla, který do soutěže přihlásil knihu Z obou břehů/Z obu brzegów.
V kategorii Literatura pro děti a mládež, učebnice se vítězem stala kniha Z ohně a písku, kterou do soutěže přihlásilo vydavatelství Albatros Media. Mezi odbornou a populárně naučnou literaturou vyhrála kniha Kartounky v České Lípě v 18. až 20. století. Nejlepší uměleckou monografií a výtvarnou publikací je publikace Vratislav Karel Novák: To je vše. V kategorii Kniha o obci se vítězem stal Příběh podještědské obce II.
V kategorii čtenářské volby se až do konce nevědělo, která kniha vyhraje. Nakonec se s 108 hlasy vítězem stala kniha O medvídkovi, co neuměl plavat, ale naučil se číst. Zvláštní cenu Libereckého kraje za mimořádný přínos v oblasti literatury letos získala novinářka, spoluautorka práce z oblasti regionální historie Jablonce nad Nisou a Jizerských hor Petra Laurin.
V letošním roce porota udělila ještě Zvláštní cenu, kterou obdržela kniha Svěží dům s věží. Severočeské muzeum očima studentů Sutnarky.
Vítězové v kategoriích Beletrie a poezie, Odborná a populárně naučná literatura, Literatura pro děti a mládež, učebnice, Umělecká monografie a výtvarná publikace, Kniha o obci a Osobnost získali odměnu deset tisíc korun a cenu, kterou speciálně pro tuto soutěž vyrobila Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská v Kamenickém Šenově.
Výherce kategorie Cena čtenářů získal výrobek šenovské umělecké průmyslovky. V letošním roce bylo oceněno i pět hlasujících, kteří podpořili své knihy v Ceně čtenářů, a to dárky od Libereckého kraje a Krajské vědecké knihovny v Liberci.

Křížem krážem loukami i lesy. Cyklisté mají v kraji ráj*Bicykl je zdrojem zábavy/kde chci, tam sám se zastaví/pak stačí ...
03/06/2024

Křížem krážem loukami i lesy. Cyklisté mají v kraji ráj
*
Bicykl je zdrojem zábavy/kde chci, tam sám se zastaví/pak stačí šlápnout na pedál/a hned jsem o kousek dál. Ani po letech neztrácí na platnosti text letitého velehitu české hudebně zábavné skupiny Plavci. Obzvlášť v dnešní době, kdy s rozvojem a snazší dostupností elektricky poháněných kol došlo doslova k masovému boomu cykloturistiky. Liberecký kraj nabízí jezdcům na bicyklech dobré podmínky k jízdě, a to nejen v rovinaté jižní části, ale díky zmíněným elektrokolům i na hornatějším severu.
Například v Jizerských horách se lze na kole svézt trasou, po níž se v zimě prohání desetitisíce běžkařů – po Jizerské magistrále. Její stoupání je možné vyměnit za klidnější a nenáročné trasy v Máchově kraji či okolí Kamenického Šenova. Cyklostezky Ploučnice nebo Varhany pak provedou Lužickými horami.
Liberecký kraj protkává více než dva tisíce kilometrů značených cyklotras rozličné náročnosti a délky – od menších, lokálních stezek až po rozsáhlé projekty s přesahem do okolních regionů či států. Na cyklotrasách panuje čilý stavební ruch: stezka Greenway Jizera, která výletníkům odhaluje malebné kouty Českého ráje, by se vbrzku měla dočkat prodloužení své trasy z Líšného do Železného Brodu. Stejně tak se rozrůstá Cyklostezka svaté Zdislavy, a to v úseku mezi Svorem a Cvikovem.
Kdo chce ze svého výletování úplně vynechat jízdu automobilem, může využít svezení cyklobusem; podrobné info o nabídce jednotlivých tras se nalézá na odkazu https://www.iidol.cz/turistika/letni-sezona. Náročnějším sportovcům a ctitelům adrenalinového vyžití poslouží singltrekové tratě pod Smrkem, na Tanvaldském Špičáku nebo v České Lípě, popřípadě bikeparky pod Ještědem, v Rokytnici nad Jizerou či ve Smržovce.
Také letos se kraj rozhodl z dotačního fondu opravit komunikace určené pro cyklodopravu, vybudovat nové cyklostezky i ty se smíšeným provozem, zřídit jízdní pruhy pro cyklisty a také stále více oblíbené terénní cyklistické stezky v Libereckém kraji. Dotace podpoří i samotnou projektovou přípravu či městskou mobilitu formou sdílených kol. Kromě individuálních příspěvků rozdělí prostřednictvím čtyř dotačních programů na tyto účely více než šestnáct a půl milionu korun.

Address


Alerts

Be the first to know and let us send you an email when KRAJ posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Business

Send a message to KRAJ:

Shortcuts

  • Address
  • Alerts
  • Contact The Business
  • Claim ownership or report listing
  • Want your business to be the top-listed Media Company?

Share