14/07/2025
В сухому залишку тиждень 7-13 липня
#ГривняКурс #ОборонніМільярди #Бюджет2026 #ЧогоБоїмось #ТарифиТрампа #СправиПротиБізнесу #БеБеБе #БЕБ
☝️ Курс гривні проти долара за минулий тиждень незначно послабився
☝️ Міжнародні резерви зросли до $45,1 млрд за підсумками червня проти $44,56 млрд на місяць раніше
☝️ Потреби України у зовнішньому фінансуванні на 2026 рік залишаться на рівні понад $40 млрд
☝️ Ціни почали вповільнюватись в Україні
☝️ Про страхи українців: ми боїмось зростання курсу більше за все.
☝️ Порівняно із невдалим 2024/25 маркетинговим роком врожай зернових та олійних культур в Україні очікується у поточному році на 5 млн т більше
☝️Президент США Дональд Трамп оголосив високі імпортні тарифи на товари з низки країн – від 25% до 40%, а також про ще більші мита до товарів з Бразилії – 50%
☝️ Генпрокурор Руслан Кравченко анонсував, що з 20 000 перевірених кримінальних проваджень проти бізнесу 20% - туфта і будуть закриті
☝️ Кабінет Міністрів України заблокував призначення директора Бюро економічної безпеки України та вимагає провести конкурс ще раз
☝️Крипта зростає на ентузіазмі американських спекулянтів.
#ГривняКурс #Резерви Курс гривні проти долара за минулий тиждень майже не змінився – він зрушив з 41,7239 на 7 липня до 41,8232 на 14 липня. Це в межах звичайних курсових коливань, наприклад, нагадаємо, що 23 червня було навіть 41,8385 грн/долар. Через укріплення долара до євро, курс гривні до євро посилився з 49,1210 на 7 липня до 48,9750 грн/євро.
На минулому тижні обсяг продажу валюти Нацбанком на міжбанківському ринку склав 678,5 млн доларів проти 661,1 млн доларів на першому тижні липня.
зросли до $45,1 млрд за підсумками червня проти $44,56 млрд на місяць раніше
Станом на 1 липня 2025 року міжнародні резерви України, за попередніми даними, становили 45 065,6 млн доларів США. У червні вони збільшилися на 1,2%.
Це завдяки великим надходженням від міжнародних партнерів.
Що ми отримали:
На валютні рахунки уряду в Національному банку в червні надійшло 4 087,3 млн дол. США в межах ініціативи G7 Extraordinary Revenue Acceleration for Ukraine (ERA). З цієї суми:
1 689,6 млн дол. США – від Уряду Канади;
1 247,0 млн дол. США – через рахунки Світового банку;
1 150,7 млн. дол. США – від Євросоюзу.
За обслуговування та погашення державного боргу в іноземній валюті виплачено 524,0 млн дол. США, з яких:
226,8 млн дол. США – обслуговування та погашення боргу перед Світовим банком;
4,7 млн дол. США – обслуговування та погашення боргу перед ЄБРР;
4,3 млн дол. США – обслуговування валютних ОВДП;
1,6 млн дол. США – обслуговування боргу перед ЄС;
286,6 млн дол. США – сплата іншим міжнародним кредиторам.
Крім того, Україна сплатила Міжнародному валютному фонду 426,2 млн дол. США.
Національний банк продав на валютному ринку 2,9563 млрд доларів США та викупив до резервів 1,3 млн доларів. Тобто, чистий продаж валюти НБУ у червні становив 2,955 млн доларів.
Це звичайний рівень покриття структурного дефіциту пропозиції на міжбанківському валютному ринку – власне задля покриття цього дефіциту нам і надають валюту наші партнери.
Крім того, відбулась переоцінка фінансових інструментів (через зміну ринкової вартості та курсів валют): це додало резервам 337,8 млн доларів. Передусім, за рахунок частки у євро, який за місяць подорожчав відносно долара з 1,1419 до 1,1810 доларів. Нагадаємо, що за даними НБУ, в його резервах на євро припадає 13,9%. На долари припадає 77,9% резервів і ще 6,4% припадає на золото.
Поточний обсяг міжнародних резервів забезпечує фінансування 5,6 місяця майбутнього імпорту.
Потреби України у зовнішньому фінансуванні на 2026 рік залишаться на рівні понад $40 млрд. Про це повідомив прем'єр-міністр Денис Шмигаль під час роботи конференції.
«Ключовим пріоритетом роботи Української платформи донорів залишається фінансова спроможність нашої держави… У своєму виступі поінформував, що уряд наприкінці червня подав зміни до закону про державний бюджет, де передбачив збільшення видатків на обороноздатність країни майже на 10 млрд доларів. Це допоможе ефективно протидіяти ворогу», - також оголосив Шмигаль у своєму телеграм-каналі.
Приблизно на таку суму – 40 млрд доларів очікується зовнішнє фінансування у 2025 році. Джерела фінансування на 2026 рік вже визначені в сумі приблизно 20 млрд доларів. Але вже наступного дня з’явилось більше визначеності.
Лідери держав та міжнародних організацій – членів коаліції охочих домовилися розробити колективний план бюджетної підтримки України у 2026 році. Що не може не тішити. Єврокомісія ж терміново вивчає шляхи покриття дефіциту бюджету України на 2026, який може сягнути $19 мільярдів, з урахуванням зменшення підтримки від США та ослаблення надій на припинення війни з Росією. Одним із варіантів є заморожені російські активи. А там може і США щось докинуть. А поки ЄК нам виділила €3,05 млрд євро. Це менше, чим раніше. Загалом, цього року очікуємо від Європи надходження близько €12,5 млрд.
В нас уповільнення темпів інфляції за підсумками червня - порівняно із травнем. Нарешті! Чому ми завдячуємо зростанням цін – фруктам, рибі та м’ясу, а також квиткам на потяг та пальному.
За підсумками червня ціни додали +0,8% проти +1,3% за підсумками травня.
Відповідно, за підсумками останніх 12 місяців станом на 1 липня маємо +14,3% проти +15,9% станом на 1 червня. Тобто ми маємо довгоочікувану зміну тренду.
Хто ж винен?
м’ясо та м’ясопродукти подорожчали у червні на +3,3%, а у травні - +5,4%.
риба та продукти з риби подорожчали у червні на +1,2%, у травні - +1,4%
фрукти - на +13,5% у червні, а у травні - +17,6%.
Безалкогольні напої +1,4%, у травні - +1,8%.
Алкогольні напої, тютюнові вироби +1,1% у червні, тоді як у травні - +1,4%
Паливо та мастила +2,3% у червні, а у травні – навіть дешевшало – на -1,3%.
Залізничний пасажирський транспорт +5,4% у червні. А у травні Держстат звідкись знайшов здешевлення на -0,7%. Ви таке пам’ятаєте? Я – ні.
Може, хтось подешевшав? Так, овочі - -8,1%, хоча в травні дорожчали – на +1,2%.
Про страхи українців: ми боїмось зростання курсу.
Компанія Info Sapiens з’ясувала, чого більше всьго бояться українці. І це (спойлер) не ядерний вибух, ТЦК, повітряні атаки, безробіття чи інфляція.
Більш за все посполиті станом на травень бояться зростання курсу долара.
У травні показник індексу очікуваної динаміки безробіття знизився на 0,1 п. та складає 121 п. Індекс інфляційних очікувань знизився на 2,5 п. та складає 180,8 п. Індекс девальваційних очікувань зріс на 11,1 п. та складає 139,3 п.
«Єдина значима зміна – підвищення індексу девальваційних очікувань, населення України очікує зростання курсу долара впродовж найближчих трьох місяців», - коментують аналітики Info Sapiens.
Хоча, здавалось би. За даними НБУ, середньозважений курс продажу готівкового долара в банках України в червні 2025 зріс на 0,2%, а за рік долар подорожчав на 1,9%.
За даними НБУ, обсяги купівлі населенням валюти у червні-2025 перевищили обсяги її продажу на $0,28 млрд у доларовому еквіваленті порівняно з $0,25 млрд у травні цього року. Тобто «ажіотаж» йде вже другий місяць поспіль.
Та ось, що дивне. Замість того, щоб скуповувати бакси (вони ж повинні здорожчати), населення гребе євро, яке і так б’є рекорди і курс якого наближається до корекції (зниження).
Нацбанк уточнив, що безпосередньо готівкових доларів населення купило у червні на $56,5 млн менше, аніж у травні. Водночас купівля населенням готівкових євро зросла в доларовому еквіваленті у червні на $62,5 млн - до $577,2 млн.
Але дивуватись нічому. За даними того ж опитування Info Sapiens, більшість українців необізнані в усіх фінансових темах, крім курсу валют. Але про курс я теж сумніваюсь. Це як з футболом. Всі знають як грати, окрім 11 довбограїв на полі та їх тренерського складу.
Порівняно із невдалим 2024/25 маркетинговим роком врожай зернових та олійних культур очікується у поточному році на 5 млн т більше.
Це випливає із прогнозів, які оголосив президент Української зернової асоціації (УЗА) Микола Горбачьов. За його даними у сезоні-2025/26 (липень 2025 року – червень 2026 року, тобто маркетинговий рік, МР) врожай зернових та олійних культур може скласти 83 млн тонн, що на 5,5%, або на 5 млн т більше, ніж у попередньому маркетинговому році, коли було зібрано 78,7 млн тонн.
#ТарифиТрампа ЄС, Японія, Південня Корея ведуть переговори із США щодо тарифів Трампа, щоб уникнути підвищення. Тим часом Дональд Трамп запровадив підвищені тарифи до товарів з низки країн, яким доведеться з тими тарифами якось жити – від 25% до 40% з 1 серпня. І ЄС також отримав попередження. Бразилія – взагалі 50%
Безпосередньо Україна мало чого експортує до США, але тарифна війна може посилити напруження на інших ринках, які все ж є для нас ключовими.
Сполучені Штати вже надіслали офіційні попередження щодо можливого підвищення мит з 1 серпня, зокрема, таким країнам, як Японія, Південна Корея, Туніс, Індонезія, Бангладеш, Сербія, Боснія і Герцеговина, Малайзія, Казахстан, Південно-Африканська Республіка, Лаос та Мʼянма.
Японія та Південна Корея були попереджені про мито у 25%, зараз вони ведуть інтенсивні переговори про компромісні рішення щодо торгівлі із США – в умовах цейтноту.
Президент Дональд Трамп 12 липня пригрозив запровадити 30% тариф на імпорт з Мексики та Європейського Союзу, починаючи з 1 серпня, після того, як тижні переговорів з основними торговельними партнерами США не змогли досягти всеохоплюючої торговельної угоди.
Європейський Союз та Сполучені Штати вели переговори щодо укладення рамкової торговельної угоди, яка мала на меті уникнення різкого підвищення тарифів з боку Вашингтона. Угода могла передбачати часткові поступки з боку ЄС щодо 10% тарифів США на літаки, медичне обладнання та алкогольну продукцію. Окремо обговорювався варіант дозволу на зниження мит на автомобілі, вироблені в ЄС, для тих автовиробників, які експортують машини до США, що може бути вигідним передусім для німецьких компаній.
Також відомо, що ось такі режими обкладання митами імпорту у США з наступних країн:
Туніс - 25%, Індонезія – 32%; Бангладеш і Сербія – 35%; Боснія – 30%; Камбоджа – 36%, Малайзія та Казахстан – по 25%; Південна Африка - 30%; Лаос та М'янма - 40%, 30% для Алжиру; 30% - для Іраку; 30% - для Лівії; 25% - для Брунею; 25% - для Молдови; 20% - для Філіппін.
Трамп в якості підстав для мит проти Бразилії у 50% назвав цензуру американських платформ соціальних мереж, а також переслідування Балсонару – колишнього президента Бразилії.
#СправиПротиБізнесу Генпрокурор Руслан Кравченко анонсував, що за результатами аналізу 20 000 кримінальних проваджень проти бізнесу ухвалене рішення про закриття 3 756 з них. Це близько 20%. Цікаво, що рік тому ОГПУ вже «закривало» 20% справ проти бізнесу. Мабуть, недозакрили 🙂. Але саме цікаве відбувалося навколо Бюро економічної безпеки. Кандидати на голову ще одного держоргану для «обілєчіванія» бізнесу так «топили» один одного, що в результаті Кабмін не обрав жодного і зажадав повторної подачі кандидатур. Двох. Щоб було з чого вибирать. А от бізнес-спільнота продовжує топити за Олександра Цивінського. І просить Кабмін, Президента та спікера чомусь, призначити саме його. Я думаю, що з цим БЕБ щось пороблено. Може, його просто закрить, як «нєудавшійся експерімент». І бізнесу трохи легше буде.
#БеБеБе Кабінет Міністрів України скористався можливістю послатись на висновки СБУ для того, щоб заблокувати призначення директора Бюро економічної безпеки України. Кабмін посилається на додаткові матеріали, надані Службою безпеки України, які стосуються питань національної безпеки та містять відповідні безпекові оцінки. Ці матеріали раніше були проігноровані комісією з добору директора Бюро економічної безпеки України. Тепер КМУ пропонує комісії «повторно подати не більше двох кандидатур, які відповідатимуть усім встановленим вимогам, включаючи безпекові критерії».
Нагадаємо, 24 червня Комісія з проведення конкурсу на зайняття посади директора Бюро економічної безпеки (БЕБ) рекомендувала уряду кандидатуру Олександра Цивінського, який був керівником підрозділу детективів НАБУ. Саме роботу Цивінського у НАБУ багато хто з депутатів та активістів вважає передумовою його ефективності та ознакою його незалежності. Можливо й так, можливо, Цивінський був би непоганим директором. Але нагадаємо, що НАБУ зарекомендовало себе в якості імпотентного та неефективного у кінцевому підсумку органу – дивіться підсумки зовнішнього аудиту, який назвав роботу цього органу «помірно ефективною». У перекладі з дипломатичного це має формулюватись як «неспроможність по більшості напрямків».
Конкурс з обрання директора БЕБ проводиться в рамках ухваленого Радою 29 червня 2024 року закону №10439 про перезавантаження БЕБ, що передбачає конкурсний відбір нового керівника за участю експертів, делегованих міжнародними партнерами, а також атестацію працівників Бюро протягом року після призначення нового директора.
Обрання глави БЕБ за результатами конкурсу до липня цього року є умовою програми розширеного фінансування з Міжнародним валютним фондом, який оголосив своє рішення про успішний восьмий перегляд 30 червня.
Десь в іншому Всесвіті зараз люта істерика. Так, мова про #крипторинок, який злітає
$118 734 – ще один історичний рекорд встановив біткойн ( ) о 12-40 11 липня 2025 року після того, як 36 годин тому піднявся до $112 тисяч, але згодом відкотився ближче до $111,2 тисяч. Криптоексперти кажуть, що причина раллі в оптимізмі інвесторів щодо різкого послаблення регуляторних обмежень на ринку США. Зокрема, схоже, що на поточному тижні палата представників Конгресу США (нижня палата) розгляне три дуже важливих законопроекти: the Genius Act, the Clarity Act та the Anti-CBDC Surveillance State Act, які вважають засадничими для стрімкого розвитку криптоекономіки. Стимулювання криптоекономіки було серед чільних економічних обіцянок у передвиборчій програмі Дональда Трампа. 12-14 липня BTC коливався в межах $117-118,7 тисяч.
Все почалось не сьогодні – десь півроку тому, коли ринки почали реагувати на наміри Дональда Трампа відкрити зелене світло криптофінансам на найбільшому в світі фінансовому ринку – на ринку США.
Зараз в тому напрямку відбуваються конкретні кроки - відбувається підготовка до розгляду низки законів про криптофінанси, з’являються судові рішення, якими регуляторів спонукають до виконання законних вимог щодо реєстрації нових крипто-орієнтованих інвестиційних фондів.
Ринки реагують стрімко – дивіться на графік потоків капіталу в -фондах, що орієнтовані на крипту, там шалене зростання цього тижня. Відповідповідно пре головна криптомонета – #біткоїн.
Насолоджуйтесь, хто встиг. А хто не встиг? Аналітики волають про 130 кілобаксів за один біткоїн, як про найближчу мету. Деякі нагадують свої прогнози про 200 кілобаксів. Все так, хоча нагадаю, що лічені місяці назад було нижче 80 тисяч доларів за , він же
Чудового нового тижня, кращого за попередній!
Малюнок створений ШІ, як він все це бачить )