Opšti cilj projekta VIRAL je podrška saradnji univerziteta i poslovnog sektora uz povećanu upotrebu IKT širom agro-zajednica zapadnog Balkana.
20/07/2023
20/07/2023
👉 Za poslednje VIRAL veče odabrali smo druženje u Agro voće d.o.o., kompaniji koja je partner na projektu, a koja je smještena u prelijepom ambijentu sela Bakinci 🎯
19/07/2023
Na Univerzitetu u Banja Luci počela je završna konferencija projekta VIRAL!
Preko 40 predstavnika iz 17 institucija- projektnih partnera okupljeno je na trodnevnoj radionici gdje će se sumirati utisci i projektni rezultati!
12/07/2023
👉 VIRAL projekat završava realizaciju radionicom u Banjoj Luci
U periodu 19-20.07.2023. u Banjoj Luci će biti održana završna radionica u sklopu projekta VIRAL, a domaćin sastanka je Univerzitet u Banjoj Luci.
Sastak će biti prilika za analizu ostvarenih rezultata na projektu, kao i razgovor o budućim zajedničkim aktivnostima u ovom sektoru. U prvom planu na radionici će biti mladi saradnici koji se aktivno bave upotrebom ICT-a u poljoprivredi. Na sastanku će se razgovarati o pripremi završnog narativnog i finansijskog izveštaja.
Drugi dan sastanka posvećen je terenskim aktivnostima u okviru kojih će se učesnici upoznati sa upotrebom ICT-a u redovnoj poljoprivrednoj proizvodnji. Učesnici će imati prilike da se upoznaju i sa upotrebom opreme nabavljene preko projekta VIRAL kao i aktivnostima na projektu Smart Water koji realizuje Poljoprivredni fakultet.
⚪️ Monitorig poseta predstavika EACEA Univerzitetu u Banjoj Luci i projektu VIRAL
⚪️ U sklopu terenske posete projekata EACEA (program E+CBHE), Simona Nanescu ekspert za monitoring posete je posetila Univerzitet u Banjoj Luci i projekat VIRAL. Poseti je prisustvovao i Suad Muhibić, direktor Nacionalne Erasmus+ kancelarije u Bosni i Hercegovini.
⚪️ U prvom delu posete Simona Nanescu je imala razgovor sa predstavnicima univerziteta. Drugi deo posete je bio rezervisan za posetu Poljoprivrednom fakultetu i razgovoru sa predstavnicima drugih institucija uključenih u realizaciju projekta. Simona Nanescu je imala prilike da se upozna sa ostvarenim rezultatima na projektu VIRAL, izazovima u njegovoj implementaciji, kao i pozitivnim iskustvom u radu konzorcijuma.
⚪️ Poseban pažnja je posvećena značaju nabavljene opreme kao i planovima za održivost projektnih aktivnosti u narednom periodu.
30/03/2023
👉 Novi VIRAL događaj - radionica u Beogradu
U ponedeljak i utorak 03-04. aprila Zapadnobalkanski institut i Poljoprivredni fakultet Univerziteta u Beogradu ugostiće predstavnike poljoprivrednih i elektrotehničkih fakulteta i tehnoloških inkubatora iz Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Rumunije (Program rada). Preko 30 učesnika podeliće svoja dosadašnja iskustva u organizovanju studentskih takmičenja u formatu hakatona i o organizaciji regionalnih Smart Agriculture Technology EXPO događaja, sa ciljem da se ovi događaji unaprede u narednom periodu i okupe još veću mrežu učesnika. Prve tri edicije regionalnog EXPO događaja organizovana su u 2021 i 2022. godini.
Tokom boravka u Beogradu, učesnici će posetiti i tehnološku kompaniju Agrodron koja se bavi obezbeđivanjem dronova za poslove u poljoprivredi i AgTech super klaster koji je formiran krajem 2022. godine u okviru projekta Srbija inovira.
Radionica se organizuje u okviru projekta VIRAL koji finansira Evropska unija kroz program Erasmus+ CBHE, a pored zemalja regiona u pojektnom konzorcijumu su i Univerziteti iz Maribora, Bukurešta i Vageningena.
16/02/2023
📢 VIRAL projekta vas poziva na EXPO događaj u Podgorici
U periodu 23-24.02.2023. godine na Univerzitetu Donja Gorica u Podgorici, održaće se projektni sastanak VIRAL projekta.
Pored predavanja po pozivu, radionice o budućnosti IKT u poljoprivredi, i analize redovnih projektnih aktivnosti, planirano je i održavanje EXPO događaja posvećenog IKT i poljoprivredi.
Expo događaj će se održati 23.02.2023. godine u periodu od 12-17h.
U okviru EXPO događaja biće upriličena panel sesija na kojoj će biti govora o realnim mogućnostima i primerima upotrebe IKT rešenja u poljoprivredi.
Na sajmu će se predstaviti institucije i kompanije koje n**e ili koriste rešenja iz oblasti IKT u oblasti agrara.
Najznačajnije aktivnosti na projektu VIRAL predstavili smo u najnovijem broju VIRAL "Bulletin 2022".
Sve što je urađeno tokom predhodne godine, kao i rezultati koji su tom prilikom ostvareni, prikazani su u informativnom formatu, dok više podataka možete pronaći u linkovima ispod tekstova ili na sajtu projekta.
U materijalu možete naći i stručne tekstove naših saradnika, koji predstavljaju uvodni deo obimnijeg materijala koji je dostupan u "Priručniku za edukatore" (priručnik je dostupan u elektronskoj i štampanoj verziji).
Nadamo se da će vam ovaj informator približiti aktivnosti koje se realizuju u okviru projekta VIRAL.
U želji da će to ujedno biti i podstrek za buduću saradnju, srdačno Vas pozdravljamo.
🤲 The whole year "in the palm of your hand"
We presented the most significant activities of the VIRAL project in the latest issue of the VIRAL "Bulletin 2022".
Everything that was done during the previous year, as well as the results that were achieved on that occasion, are presented in an informative format, while you can find more information in the links below the texts or on the project website .
In the material you can also find professional texts of our collaborators, which represent the introductory part of the more extensive material that is available in the "Manual for educators" (the manual is available in electronic and printed versions).
We hope that this information will bring you closer to the activities that are implemented within the VIRAL project.
In the hope that it will also be an incentive for future cooperation, we warmly welcome you.
👉 Praktična radionica o upotrebi IKT u poljoprivredi za studente u Banja Luci
🔸️ Na Poljoprivrednom fakultetu u Banja Luci održana je praktična radionica o upotrebi informaciono komunikacionih tehnologija u poljoprivredi.
🔸️Radionici su prisustvovali studenti različitih usmjerenja, dok su članovi projektnog tima VIRAL: prof. dr Miljan Cvetković, mr Milan Šipka i mr Petar Nikolić ovom prilikom predstavili način rada meteoroloških stanica, senzora za navodnjavanje, automatskih klopki za insekte, te dostupne aplikacije, način obrade podataka i druge segmente IKT tehnologija u poljoprivredi.
🔸️Posebno interesovanje studenti su pokazali za upravljanjem dronom DJI Mavic 2 koji se na fakultetu koristi za fotografisanje ogleda.
👉 Zahvaljujući saradnji na projektu VIRAL (UNIBL, WEBIN, Intera) kreiran je novi projekat pod nazivom AGROPREDUZETNIK.
👉 Kroz niz komplementarnih radionica, projekat će podržati 60 mladih profesionalaca u poljoprivredi u proširenju njihove mreže profesionalnih kontakata, učenju kako da koriste nove tehnologije u proizvodnji, kako generisati ideju, razvoju i implementaciji projekta u oblasti poljoprivrede, itd.
📝 Online kurs ''IKT u poljoprivredi'' dostupan na web platformi Moodle
⚪️ U okviru projekta ''Vitalising ICT Relevance in Agricultural Learning - VIRAL'' dizajniran je kurs pod nazivom ''IKT u poljoprivredi''. Kurs je namjenjen studentima poljoprivrednih fakulteta, a sastoji se od pet modula:
1. IoT
2. GIS
3. Mobilne aplikacije
4. Dronovi u poljoprivredi
5. Robotika
⚪️ Moduli su kreirani od strane profesora i saradnika sa Univerziteta u Banja Luci, Univerziteta u Mariboru, Univerziteta Donja Gorica i Univerziteta u Tuzli. Na platformi se nalaze predavanja iz pomenutih modula, video prezentacije i prezentacije u PDF formatu.
⚪️ Nakon prolaska kroz gradivo student pristupa polaganju testa. Test se sastoji od 20 pitanja, a položen završni test vodi automatskom generisanju sertifikata o položenom kursu koji se boduje sa 5 ECTS bodova.Link za pristup Moodle platformi je https://viralerasmus.unibl.org/moodle/
📝 The online course "ICT in agriculture" is available on the Moodle web platform
⚪️ Within the project "Vitalising ICT Relevance in Agricultural Learning - VIRAL" a course called "ICT in Agriculture" was designed. The course is intended for students of agricultural faculties, and consists of five modules:
1. IoT
2. GIS
3. Mobile applications
4. Drones in agriculture
5. Robotics
⚪️ The modules were created by professors and associates from the University of Banja Luka, the University of Maribor, the University of Donja Gorica and the University of Tuzla. The platform contains lectures from the mentioned modules, video presentations and presentations in PDF format.
⚪️ After going through the material, the student takes the test. The test consists of 20 questions, and passing the final test leads to the automatic generation of a course completion certificate that is awarded with 5 ECTS points. The link to access the Moodle platform is https://viralerasmus.unibl.org/moodle/
09/11/2022
🚜 SmAgTech EXPO 2022 – planirajte učešće na vreme
📍Drugi po redu virtuelni online sajam “SmAgTech EXPO 2022” o primeni informaciono komunikacionih tehnologija u poljoprivredi, održaće se u periodu 23-24/11/2022. Sajam se organizuje u okviru ERASMUS+ projekta VIRAL.
👉 Na sajamskom delu će biti predstavljeno više od 60 institucija, kompanija, projekata i programa iz oblasti poljoprivrede i IKT. Kroz 20 plenarnih i predavanja po sekcijama, posetioci će moći da čuju više o novim naučnim i praktičnim saznanja iz ove oblasti.
👉 O značaju IKT za privredu, kao i ulozi studenata u ovoj oblasti, biće više reči u okviru dve panel sesije posvećene ovim pitanjima. Sajam je dobra prilika za svršene studente poljoprivrede da se upoznaju i predstave kompanijama koje će biti prisutne na sajmu, te i na taj način uspostave saradnju u narednom periodu. Program događaja kao i registracioni formular za učešće na sajmu će uskoro biti dostupan.
Vidimo se!
📣SmAgTech EXPO 2022 - plan your participation in time
👉 The second consecutive virtual online fair "SmAgTech EXPO 2022" on the application of information and communication technologies in agriculture, will be held in the period 23-24/11/2022. The fair is organized within the ERASMUS+ project VIRAL.
👉 More than 60 institutions, companies, projects, and programs in the fields of agriculture and ICT will be presented at the fair. Through 20 plenary and section lectures, visitors will be able to hear more about new scientific and practical knowledge in this field.
👉 The importance of ICT for the economy, as well as the role of students in this area, will be discussed in two panel sessions dedicated to these issues. The fair is a good opportunity for graduated students of agriculture to get to know and introduce themselves to the companies that will be present at the fair, and in that way establish cooperation in the coming period. The event program as well as the registration form for participating in the fair will be available soon.
See you.
26/09/2022
✒️ U suset novim saznanjima - sastanak i radionica u Vageningenu
👉 U periodu 29-30.09.2022. godine, na Univerzitetu u Vageningenu biće održan sastanak i radionica u okviru VIRAL projekta. Tema sastanka su trenutne aktivnosti na projektu, predstojeći EXPO događaji kao i proces izveštavanja. U ovkviru radionice osim teoretskih prezentacija na različite teme, učesnici će posetiti voćarsku istraživačku stanicu i laboratoriju za ispitivanje dronova. Više o detaljima događaja u agendi na linku ispod.
👉 In the presence of new knowledge - meeting and workshop in Wageningen
In the period 29-30.09.2022. a meeting and workshop will be held at the University of Wageningen as part of the VIRAL project. The topic of the meeting is current project activities, upcoming EXPO events as well as the reporting process. In the framework of the workshop, in addition to theoretical presentations on various topics, participants will visit a fruit growing research station and a drone testing laboratory. More details of the event in the agenda:
Spreman je priručnik o primeni tehnoloških rešenja u poljoprivredi!
Projekat VIRAL iznedrio je još jedan važan i inovativan resurs- ‘’Priručnik za edukatore o primeni odabranih tehnoloških hardversko-softverskih rešenja u poljoprivredi: robotika, GIS, upotreba dronova, IoT, mobilne aplikacije’’ koji će pomoći našim poljoprivrednim proizvođačima da ovladaju novim informaciono-komunikacionim tehnologijama u svojoj poljoprivrednoj proizvodnji.
Bilo da ste ratar, voćar ili stočar, u ovom priručniku pronaći ćete korisna upustva i smernice o upotrebi odabranih tehnoloških rešenja u proizvodnji.
Priručnik je namenjen i edukatorima – savetodavcima i predavačima jer im može biti koristan resurs u pripremi predavanja, obuka i mentorskih aktivnosti. Ukoliko želite više da se upoznate sa pristupom pripremi obuke, pripremili smo za vas praktične savete za osmišljavanje i pripremu obuke koje možete pročitati ovde: http://viralerasmus.org/download/uvodni-deo-u-tot-materijal/
Mobilne aplikacije postale su nezamenljiv alat u poljoprivrednoj proizvodnji. O ovome pišemo u šestom delu priručnika koji možete preuzeti ovde: http://viralerasmus.org/download/wp2-4-primjena-mobilnih-aplikacija-u-poljoprivredi/
Priručnik su u izdanju Western Balkans Institute iz Beograda (ISBN-978-86-89873-17-7) i Crnogorskog udruženja za nove tehnologije uredili prof. dr Miljan Cvetković- Univerzitet u Banjoj Luci i prof. dr Radovan Stojanović- MANT.
Autorski tim čine prof. dr Zdenka Babić, prof. dr Mihajlo Marković, mr Vedran Jovanović i mr Milan Šipka sa Univerziteta u Banjoj Luci, zatim prof. dr Aljo Mujčić i doc. dr Alma Šećerbegović sa Univerziteta u Tuzli, takođe i doc.dr Jurij Rakun i mr Erik Rihter sa Univerziteta u Mariboru, kao i doc. dr Tomo Popović , mr Stevan Čakić, Ivan Jovović i Jovana Popović sa Univerziteta Donja Gorica i Marko Stojanović- Western Balkans Institute Beograd.
02/09/2022
Ministar Pašalić posetio ogledni zasad na kome je instalirana VIRAL oprema
👉U petak 26.08.2022. godine sa početkom u 11.00h, na eksperimentalno edukativnom centru Poljoprivrednog fakulteta u Aleksandrovcu održan je događaj, namenjen predstavljanju aktivnosti u oblasti voćarske proizvodnje.
👉Gost događaja je pored proizvođača i studenata bio i ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Republike Srpske, prof.dr Boris Pašalić, čije ministarstvo u velikoj meri podržava rad u centru. Osim novih uzgojnih oblika za šljivu i krušku („UFO“ i „Bi-baum“) prezentovana je i nova IKT oprema instalirana u voćnjaku, a koja je nabavljena kroz VIRAL projekat.
👉Za podršku u dosadašnjoj realizaciji projekta ministar je dobio majicu i kačket.
Be the first to know and let us send you an email when Viral posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.
Koncept projekta koji se zasniva na omogućavanju upotrebe različitih IKT rješenja / tehnika / alata u nastavnom procesu i izvan njega, radi postizanja željene integracije poljoprivrede i inženjerstva što jača saradnju univerziteta i poslovnog sektora, kroz regionalne poljoprivredne zajednice, vode relevantne regionalne ustanove iz oblasti obrazovanja i obuka u poljoprivredi.
Cilj 1: Povećati kapacitet visokoškolskih ustanova da primenjuju i koriste IKT u procesu obrazovanja i obuka u oblati poljoprivrede kao i praksi
Visoko obrazovana i kvalifikovana radna snaga u poljoprivredi odgovorna je da stvori, deli i koristi znanja, a to treba i da je slučaj sa sistemom nastave, istraživanja i inovacija, kako bi se globalno znanje moglo iskoristiti, usvojiti i prilagoditi lokalnim potrebama. Odgovornost univerziteta bi mogla biti u boljoj funkciji, kada se visokoškolskim ustanovama omogući aktivnije praćenje moderne IKT infrastrukture i alata. Zato je potrebno uložiti mnogo napora u integrisanju IKT kao pedagoškog alata i komponente koja čini sastavni deo nastavnog procesa. Projekat VIRAL nudi obimnu komponentu obuke za nastavno osoblje, studente, neformalne trenere i druge učesnike koji pružaju usluge iz neke oblasti poljoprivrede, a u kojima se anliziraju IKT rešenja/tehnike/alati i njihova upotreba. Sveobuhvatni set obuke u obzir uzima važnost, odnosno opštu upotrebu IKT u poljoprivredi, upravljanje robotikom, softverske aplikacije, bespilotne letilice i GIS.
Cilj 2: Poboljšati efikasnost i zapošljavanje diplomiranih studenata poljoprivrede
Osiguranje kvaliteta stečenog znanja i osposobljenost studenata za rad nakon završetka studija na izabranom fakultetu jeste ključni aspekt visokog obrazovanja. Fokusiranje na zapošljavanje studenata pomaže univerzitetima da privuku i zadrže kvalitetne studente i održe konkurentsku prednost, dok su za studente povećane mogućnosti zaposlenja, ključna motivacija za pohađanje specifičnih oblasti obrazovanja. Imajući to u vidu, projekat VIRAL posebnu pažnju obraća na:
- eliminaciju postojećeg jaza u pogledu veština: neophodna je bliža saradnja sa poslovnim sektorom kako bi se omogućilo približavanje veština čije sticanje omogućavaju univerziteti tokom studija i veština koje preduzeća žele u oblasti poljoprivrede. Ovde je neophodno usvojiti široku definiciju „učenja“uz nagalšavanje neophodnosti posebnih "mekih" veština neophodnih za upotrebu IKT i preduzetništvo, koje su često na fakultetima slabije izražene u poređenju sa veštinama tehničkih karakteristika povezanih sa prirodom fakulteta i
- integrisanje procesa zapošljavanja u nastavne programe: u traženju načina da se integrišu elementi fokusirani na zapošljavanje studenata u nastavne programe, projekat VIRAL će koristi odnose sa poslodavacima kao alat za pružanje smislenih iskustava u učenju, zasnovane na konkretnim problemima. U prilog tome ide i organizacija takmičenja hakaton kao alata za izgradnju dodatnih kapaciteta za visokoškolske ustanove u obrazovanju i istovremeno ostvarivanje rezultata koji mogu biti upotrebljeni u poslovnom sektoru.
Jedan od glavnih zahteva na projektu je promena u pristupu na koji se mladi obučavaju za rad u poljoprivredi i preduzetništvu. Veštine zasnovane na pojačanoj upotrebi IKT postale su potreba za savremeni poljoprivredni i prehrambeni sistem. Budućnost radnih mesta u poljoprivredi i prehrambenim sistemima zahtevaće preduzetničke veštine i upotrebu IKT. Realizacijom VIRAL projekta mladi će biti motivisani da deluju kao lideri i predstavnici za promociju inovacija u poljoprivredi neophodnih za ostvarivanje većih prihoda u sektoru.
Cilj 3: Pojačati regionalnu platformu za akademsku i poslovnu saradnju u cilju održivosti, umrežavanja i razmene unutar poljoprivrednih i tehnoloških zajednica
Polazeći od uspešne primene prvog i drugog cilja koji pružaju strukturni okvir za izgradnju kapaciteta, treći cilj projekta predstavlja krajnji rezultat napora za formalno umrežavanje i povezivanje malih i srednjih poljoprivrednih preduzeća sa visokoškolskim ustanovama u formatu organizovanja regionalnog EKSPO događaja u cilju:
- pružanja IT usluga u skladu sa odgovarajućim potrebama regionalnih agro-zajednica, uključujući obrazovanje i obuku u oblasti poljoprivrede i same proizvođače, te povećavajući njihovu efikasnost i održivost;
- neprestanog širenja baze znanja izgrađenog oko sticanja i prenosa znanja koje ide u oba pravca - od univerziteta do poslovnog sektora i obratno;
- promociju konkurentnih i dostupnih poljoprivrednih IT rešenja za privrednike čime se povećava njihova efikasnost i sposobnost sticanja profita u sektoru poljoprivrede.
Strategije razvoja i/ili strategije internacionalizacije visokoškolskih ustanova koje učestvuju u realizaciji projekta naglašavaju relevantnost i kvalitet visokog obrazovanja koji posebno proizilaze iz upotrebe novih tehnologija u različitim naučnim oblastima. Ovi navodi nesumnjivo daju uvid o značaju upotrebe IKT u visokoškolskom obrazovanju kao primarnog, sveobuhvatnog sredstva u savremenoj praksi obrazovanja i obuke.