Vogosca InfoPortal

14/11/2025

Izgradnja toplane prioritet za Vogošću

Ovih dana aktuelna je tema izgradnje toplane na području Vogošće kako bi se trajno riješilo pitanje grijanja u ovoj općini. Tim povodom, a o aktivnostima koje se provode, za Televiziju Vogošća govorio je općinski načelnik Migdad Hasanović. Načelnik Hasanović je tom prilikom istakao:

"Svaki sastanak koji smo održavali sa nadležnim Ministarstvom u proteklom periodu kao jednu od tema imao je snabdijevanje toplotnom energijom građana općine Vogošća. U proteklom periodu bilo je više sastanaka i bilo je više ideja koje smo razvijali. Ono što smo tražili jeste da se, prije svega, trenutna situacija kada je u Pitanju BAGS i snabdijevanje toplotnom energijom stabilizuje, što je trenutno u redu. Možemo reći da je ta situacija stabilna. A sa druge strane jeste traženje trajnog rješenja kada je u pitanju snabdijevanje toplotnom energijom građana Vogošće. Analizom više lokacija tražili smo koja je najpogodnija i to se svelo na dvije lokacije. Dobili smo već i zahtjev za urbanističku saglasnost od Toplana Sarajevo kada je u pitanju jedna od te dvije lokacije. Juče smo imali sastanak u Ministarstvu po tom pitanju. zahtjev je predat, ali u narednom periodu predstoji usaglašavanje tehničkih i prostornih detalja koji su vezani za tu lokaciju kako bi se adekvatno toplana mogla izgraditi na tom mjestu. Mi smo kao aktivni učesnici i zainteresovana strana zauzeli stav da u ovom predmetu postupamo po najvećem prioritetu. Juče smo dogovorili konkretne korake kada su u pitanju i Toplane Sarajevo i naša služba za urbanizam. U nastavku ćemo razgovarati sa Zavodom za izgradnju i sa Zavodom za planiranje kako bi se zakonski omogućilo da se ta toplana izgradi. Uvijek smo u ovom procesu išli korak naprijed i tražili da se to pitanje trajno riješi. nadam se da će u narednim danima i ekipa iz Toplana Sarajevo i ekipa iz Ministarstva biti na visini zadatka i brzo i proaktivno raditi na svim ovim pitanjima koja nas očekuju."

11/11/2025

Pokrenute aktivnosti na izgradnji nove kotlovnice u Vogošći

Kantonalno javno komunalno preduzeće „Toplane – Sarajevo“ d.o.o. podnijelo je danas zahtjev za izdavanje urbanističke saglasnosti za izgradnju termoenergetskog postrojenja – kotlovnice s priključnim vrelovodom u općini Vogošća.

Kako je ranije najavljeno iz Ministarstva komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša Kantona Sarajevo, pokrenute su aktivnosti na realizaciji projekta izgradnje nove kotlovnice u ovoj općini.

Vrijednost projekta iznosi 11 miliona konvertibilnih maraka, a cilj njegove realizacije je trajno rješavanje problema grijanja na području općine Vogošća. Izgradnjom nove kotlovnice osigurat će se stabilno, pouzdano i kvalitetno snabdijevanje toplotnom energijom za više od 600 domaćinstava, koja trenutno opslužuje preduzeće „BAGS Energotehnika“ d.o.o.

Realizacijom ovog projekta, Ministarstvo nastavlja aktivnosti na modernizaciji i proširenju sistema daljinskog grijanja, čime se značajno doprinosi unapređenju komunalne infrastrukture, povećanju energetske efikasnosti i zaštiti okoliša na području Kantona Sarajevo.

23/10/2025

U emisiji Intervju na TVSA gost je bio premijer Kantona Sarajevo Nihad Uk. Govorio je o brojnim temama, od rada Vlade, do kreditnih zaduženja, kao i o deficitu budžeta i grijanju stanovnika Vogošće. Zastupnici Skupštine KS na prošlosedmičn...

16/10/2025

Nalog Vlade KS: BAGS Energotehnika mora pustiti grijanje, građani Vogošće ne smiju biti taoci uprave

Vlada Kantona Sarajevo naložila je direktoru preduzeća BAGS Energotehnika da bez odlaganja obezbijedi neometanu proizvodnju i distribuciju toplotne energije domaćinstvima u Vogošći.

Ovaj zaključak je uslijedio nakon što je Ministarstvo komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša KS izvijestilo danas Vladu da preduzeće nije aktiviralo sistem grijanja, uprkos tome što je Ministarstvo ispunilo sve svoje obaveze.

Iz Ministarstva su o tome danas informisali i javnost navodeći da je Ministarstvo doznačilo sredstva za nabavku energenta 10. oktobra 2025. godine, ispunjavajući obavezu preuzetu na sastanku 3. oktobra 2025. godine.

"Tom prilikom se rukovodstvo BAGS-a obavezalo da će odmah uspostaviti funkciju grijanja. Uprkos finansijskoj podršci, obaveza puštanja grijanja nije ispunjena, a dobavljač energenta je potvrdio da BAGS nije ni zatražio isporuku dovoljne količine mazuta. Odgovornost za to što je 650 domaćinstava bez grijanja je isključivo na rukovodstvu preduzeća BAGS Energotehnika“, navedeno je, između ostalog, iz Ministarstva u širem saopštenju koje je danas upućeno javnosti.

Iz Vlade i Ministarstva ističu kako građani ne smiju biti taoci neodgovornog i neefikasnog djelovanja uprave preduzeća, te očekuju od preduzeća BAGS da bez odlaganja ispuni svoje obaveze i obezbijedi grijanje.

16/10/2025

Poduzete sve mjere za početak grijne sezone, preduzeće BAGS nije izvršilo dogovorene obaveze

Ministarstvo komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša Kantona Sarajevo oglašava se povodom netačnih informacija koje su plasirane javnosti od strane preduzeća Bags Energotehnika, a koje se odnose na izjave ministra Pandurevića na nedavno održanoj pres-konferenciji, kao i na aktivnosti Ministarstva u vezi sa obezbjeđenjem grijanja za građane Vogošće.

"Ministarstvo kategorično odbacuje navode koji umanjuju ili dovode u pitanje posvećenost i konkretne korake koje je Ministarstvo poduzelo s ciljem pravovremenog početka grijne sezone. Posebno naglašavamo da su građani Vogošće s pravom očekivali sigurno i kontinuirano grijanje, a Ministarstvo s velikim senzibilitetom i odgovornošću pristupa njihovim potrebama.

Podsjećamo da je Ministarstvo još 08.09.2025. godine uputilo zvaničan dopis preduzeću BAGS Energotehnika tražeći informaciju o tehničkoj spremnosti za grijnu sezonu. Preduzeće je odgovorilo 17.09.2025. godine, navodeći da su remont kotlova i priprema sistema grijanja u toku, da je sanacija vrelovoda i toplovoda završena, te da očekuju tehničku spremnost za početak grijanja sa 05.10.2025. godine. U odgovoru preduzeća je naglašeno da bez podrške Vlade i resornog ministarstva u smislu obezbjeđenja energenta i sanacije finansijskih obaveza iz prethodnog perioda, neće biti u mogućnosti pustiti sistem grijanja u funkciju.

U cilju potpune transparentnosti, podsjećamo da je Ministarstvo 10. oktobra 2025. godine doznačilo sredstva na ime nabavke energenta za isporuku toplotne energije preduzeću Bags Energotehnika.

Ova finansijska intervencija realizovana je na osnovu zaključaka sa sastanka održanog 3. oktobra 2025. godine, kada se Ministarstvo obavezalo da će osigurati sredstva, dok je rukovodstvo preduzeća BAGS preuzelo obavezu da odmah pristupi uspostavljanju funkcije grijanja sa tehničkog aspekta. Nažalost, ta obaveza do danas nije ispunjena, čime je ugrožen pravovremeni početak grijne sezone.

Dodatno, dobavljač energenta je potvrdio Ministarstvu da je, isključivo na zahtjev preduzeća, do sada isporučena samo jedna cisterna mazuta, dok je ostatak mazuta uskladišten u skladu sa propisanim procedurama i čeka formalni zahtjev preduzeća za nastavak isporuke.

Pored finansijskih mjera, Ministarstvo je aktivno uključeno i u rješavanje tehničkih izazova na terenu, uključujući podršku u stavljanju gorionika u funkciju, u cilju stvaranja uslova za početak grijanja. Ministarstvo podsjeća da je ispunilo sve preuzete obaveze, te naglašava da je odgovornost za neaktiviranje sistema grijanja sada isključivo na rukovodstvu preduzeća BAGS Energotehnika, o čemu je danas podnesen izvještaj i na sjednici Vlade KS.

Ostajemo posvećeni aktivnom i efikasnom djelovanju u interesu građana Vogošće, ali očekujemo od preduzeća BAGS da hitno ispuni svoje preuzete obaveze i obezbijedi puštanje grijanja u rad, jer su svi preduslovi za to stvoreni“,navodi se u saopštenju Ministarstva.

14/10/2025

Ministar Pandurević o problemima grijanja u Vogošći i sanaciji klizišta Curine njive

Ministar komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša Kantona Sarajevo Mladen Pandurević održao je press konferenciju na kojoj je govorio o aktuelnim problemima s grijanjem u Vogošći, te o sanaciji klizišta Curine njive, koje ugrožava građane Općine Stari Grad.

Ministar Pandurević je naglasio da je resorno ministarstvo prvi put osiguralo sve preduslove za uredan početak grijne sezone u skladu sa Zakonom o komunalnim djelatnostima. Istakao je da su sredstva u iznosu od 1,5 miliona KM već osigurana, a prva količina mazuta je isporučena i uskladištena u preduzeću BAGS.

"Svi uslovi su ispunjeni. Novac je obezbijeđen, mazut je u tankovima u preduzeću, međutim ne mogu pustiti gorionik u pogon. Postavlja se pitanje zašto to nije rečeno prije mjesec dana. Nalazimo se u jednoj potpuno neobjašnjivoj situaciji. Obezbijedili smo novac za cijelu grijnu sezonu, kao i novac da se vrati polovina duga prema jednom od isporučioca”, rekao je ministar Pandurević.

Više na: shorturl.at/V0qr4

14/10/2025

Ministar komunalne privrede Kantona Sarajevo Mladen Pandurević održao je press konferenciju gdje je govorio o temi grijanja u Vogošći i klizišta na lokalitetu C...

09/10/2025

Stanovnicima općine Vogošća i ove sezone upitno grijanje

08/10/2025

Korisnici i korisnice centralnog grijanja u Vogošći i ovu grijnu sezonu dočekali su hladnih radijatora. Stanovnici Vogošće, s pravom ogorčeni, još uvijek čekaju odgovore na pitanje - kada će usluga koju plaćaju biti isporučena? Za portal...

06/10/2025

U šumama koje se protežu iznad Vogošće danas (05.10.2025.) je odjeknuo prvi pucanj – znak da je nova lovna sezona i zvanično otvorena.

05/10/2025

Vogošća je danas ponovo disala u ritmu sporta. Sportska dvorana “Amel Bečković” bila je prepuna energije, adrenalina i navijačkog žara jer je upravo ovdje

05/10/2025

Šest osoba koje su juče uhapšene u velikoj policijskoj akciji "Ombra", sprovedenoj pod nadzorom Kantonalnog tužilaštva Kantona Sarajevo, jutros su privedene u

Address

Vogosca

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Vogosca InfoPortal posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Business

Send a message to Vogosca InfoPortal:

Share