ZOOOM TV Zvornik

ZOOOM TV Zvornik Vaša nova nformativno-zabavna internet stranica za regiju Birač. Najnovije vijesti iz sata u sat.

06/09/2023

OVO JE PRAVI BEND

06/09/2023

Neznanje, bahatost, ljudska glupost, opet je uzela zivote...

Autoput Milos Veliki

Nastavak radova na rekonstrukciji krova na Planinarskom domu “Grkinja” uz propratne radove oko Doma u Liješnju, Grad Zvo...
06/09/2023

Nastavak radova na rekonstrukciji krova na Planinarskom domu “Grkinja” uz propratne radove oko Doma u Liješnju, Grad Zvornik.

31/08/2023
Državljani Afganistana i Irana lišeni slobode zbog krijumčarenja migranata, naslov je pristiglog saopštenja Granične pol...
25/08/2023

Državljani Afganistana i Irana lišeni slobode zbog krijumčarenja migranata, naslov je pristiglog saopštenja Granične policije države Bosne i Hercegovine, saopštenje u nastavku prenosimo u potpunosti:

Pripadnici Jedinice granične policije BiH Zvornik, 22. avgusta 2023. godine, na području Zvornika, na mjestu Meterize, spriječili su krijumčarenje osam osoba afroazijskog porijekla.

Naime, nakon što su, prilikom nadzora državne granice i korištenja specijalističke opreme, uočili čamac iz Republike Srbije, koji je plovio rijekom Drinom prema teritoriji BiH, pripadnici Jedinice GPBiH Zvornik zaustavili su čamac u kojem se nalazilo deset osoba afroazijskog porijekla.

O spomenutom događaju je obaviješten dežurni tužilac Tužilaštva BiH i prema njegovoj naredbi, dvije osumnjičene osobe koje su upravljale čamcem (po državljankama Afganistana i Irana), lišene su slobode i uz Izvještaj o počinjenom krivičnom djelu Krijumčarenje osoba bit će predat tužiocu Tužilaštva BiH. Čamac i drugi dokazni materijali su privremeno oduzeti.

Preostalih osam krijumčarenih osoba, među kojima je bilo i maloljetnih osoba, izjavile su da dolaze iz Afganistana, i bit će slušane u svojstvu svjedoka uz pomoć ovlaštenog prevoditelja. U toku je daljnji rad u ovom slučaju.

U navedenom događaju podršku pripadnicima Granične policije BiH pružili su pripadnici Državnih agencija za istrage i zaštitu koje Graničnoj policiji BiH pružaju pomoć u nadzoru državne granice.

DOSAD SI MOGAO ŠAPUTATI, OD SUTRA NI TOOva subota za građane u Republici Srpskoj, ali i cijeloj Bosni i Hercegovini, mož...
25/08/2023

DOSAD SI MOGAO ŠAPUTATI, OD SUTRA NI TO

Ova subota za građane u Republici Srpskoj, ali i cijeloj Bosni i Hercegovini, može se slobodno nazvati crnom, jer 26. avgusta stupa na snagu Zakon o izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika RS, a kojim kleveta i iznošenje ličnih i porodičnih prilika i zvanično postaju krivična djela.

Ukratko, građani i novinari od sada će morati paziti i šta javno govore i šta pišu, jer ih svaka izgovorena i napisana riječ potencijalno može dovesti pred sudiju.

Dakle, bez obzira na to da li imaju dokaze za ono što iznose, sud im ne gine ako se osoba ili institucija o kojoj se govori/piše u tom trenutku osjeti oklevetanim.

To je, kako već mjesecima uzaludno upozoravaju iz medijske zajednice, civilnog sektora, međunarodne zajednice i dr., direktan udar na slobodu mišljenja i govora, odnosno kočnica za istinu.

"Danas umire jedno od ustavnih prava i sloboda građana Republike Srpske, ali i cijele BiH. Vlast je kompletan državni sistem i o trošku građana Srpske stavila da po službenoj dužnosti istražuje da li je neko nekoga oklevetao. Znači, policija, pravosuđe, državni tužioci će goniti, ne kriminalce, ne tajkune, već će pored svog posla, koji, po mišljenju mnogih, ne radi dobro, imati na listi prioriteta da li je neko nekome rekao ružnu riječ ili ne, te da li su to rekli neki 'obični' građani ili su to rekli novinari", kaže Siniša Vukelić, predsjednik Kluba novinara Banjaluka.

On navodi da je "zaprepašćujuće da od sada svako može podnijeti krivičnu prijavu protiv novinara, komšije ili bilo koga za koga smatra da ne radi svoj posao ili da mu je nanesena neka šteta, ili čak i da nije".

"Čak iako se nakon nekoliko godina dokaže da ste vi bili u pravu, da niste nikoga oklevetali, vi ćete biti provučeni kroz toplog zeca, jer će u njihovim medijima biti objavljeno da je protiv vas podnesena krivična prijava, vas će policija privoditi i saslušavati, vi ćete ići na ročišta. Građani će morati putovati na ročišta, na primjer ukoliko je to u Trebinju, ići će iz Banjaluke nekoliko p**a sedmično, jer ne može vas po krivičnom postupku zastupati samo advokat, što je zaista katastrofalno", rekao je Vukelić.

Novinar "Nezavisnih novina" Dejan Šajinović ističe da je razočaran što apeli medijske zajednice, nevladinih organizacija i međunarodne zajednice, posebno Evropske unije, nisu pomogli da se vladajuća koalicija u Republici Srpskoj urazumi i shvati koliko je opasan, štetan i loš potez što se kleveta vraća u Krivični zakonik. "Kao što smo stalno govorili, on će najviše štete nanijeti običnim građanima koji će moći biti predmet krivičnog postupka ako se usude da nešto kritički kažu o nekom predstavniku vlasti ili članovima njihove porodice u kontekstu njihovog javnog djelovanja. Ne smijemo odustati, moramo nastaviti borbu, a posebno očekivanje je sad od nosilaca pravosudnih funkcija da ovaj zakon primjenjuju odgovorno i ne na štetu slobode javnog govora i izražavanja običnih građana", naglašava Šajinović.

Ono što je neophodno podvući, jeste da, bez obzira na to što je ovaj zakon donesen u Republici Srpskoj, on će se odnositi i na čitavu teritoriju BiH, na svakog njenog građanina.

Naime, prema Zakonu o sudovima u Srpskoj, odluke svih sudova u BiH obavezujuće su i na teritoriji FBiH.

Jednostavnije rečeno, ako neko u Republici Srpskoj podnese prijavu za klevetu ili iznošenje ličnih i porodičnih prilika protiv bilo koga u BiH, tužilaštvo će tretirati taj slučaj (policija u FBiH će postupati po prijavi iz Srpske).

"Krivično zakonodavstvo važi za svakoga ko učini krivično djelo na teritoriji Republike Srpske ili prema građaninu Republike Srpske. Dakle, ako u kafani u Federaciji BiH klevećete građanina Srpske, on vas može prijaviti tužilaštvu i postoji mogućnost da krivično odgovarate. Ili ako iz FBiH pišete na društvenim mrežama o licima iz Republike Srpske (recimo, političarima ili sportistima). Prema tome, ovo nikako nije ograničeno na teritoriju RS i na građane RS", pojašnjava Aleksandar Jokić, advokat iz Banjaluke.

Dakle, svi su potencijalno osumnjičeni, dodaju pravnici, koji za "Nezavisne novine" još jednom podsjećaju da sporni zakon ima mnoge nedostatke koji nisu otklonjeni uprkos upozorenjima.

Oni ističu da je posebno problematično i to što ni predlagač niti zakonodavac nisu jasno pojasnili šta će se smatrati iznošenjem ličnih i porodičnih prilika.

Mnogi smatraju da se ovo može gledati na sljedeći način: ukoliko neko iskoristi obični status ili fotografiju koju su nosioci javnih funkcija (npr. političari) pa i građani objavili na svojoj društvenoj mreži, može se smatrati ličnom povredom, bez obzira na to što je ona bila ranije dostupna svima.

Isto tako, građani i novinari sada praktično neće smjeti ni "da vide" neku spornu diplomu, javnu nabavku, korupciju, čak i ako za to budu imali sve potrebne dokaze, jer će im sa druge strane prijetiti tužba za klevetu, što otvara pitanje koliko će se njih u stvari usuditi da se upusti u jedan takav proces.

Ali, uprkos svemu, novinari poručuju da neće odustati od svog rada i istine.

KORISNO ZNATIImate zabranu ulaska u Šengen? Evo za koje zemlje ona važi i koji je postupak brisanja zabraneŠengen zona j...
25/08/2023

KORISNO ZNATI

Imate zabranu ulaska u Šengen? Evo za koje zemlje ona važi i koji je postupak brisanja zabrane

Šengen zona je zona odnosno područje koje čini 26 evropskih zemalja koje su potpisale Šengenski sporazum i Šengensku konvenciju kojima se, između ostalog, reguliše ukidanje granične kontrole međusobnih granica država potpisnica, ali i pooštrava pogranična kontrola sa zemljama koje ne pripadaju Šengen zoni.

Ovde možete pročitati listu zemalja koja pripadaju Šengen zoni, a to su:

Austrija, Belgija, Češka republika, Danska, Estonija, Finska, Francuska, Grčka, Holandija, Island, Italija, Letonija, Litvanija, Lihtenštajn, Luksemburg, Mađarska, Malta, Nemačka, Norveška, Poljska, Portugal, Slovačka republika, Slovenija, Španija, Švedska, Švajcarska i Hrvatska.

Teritorije država potpisnica Šengenskog sporazuma se ne poklapaju u potpunosti sa teritorijama država koje pripadaju Evropskoj Uniji. Konkretno, Norveška, Island, Švajcarska i Lihtenštajn ne pripadaju Evropskoj Uniji ali jesu potpisnice Šengenskog sporazuma.

Sa druge strane, određene zemlje poput Rumunije i Bugarske se već neko vreme nalaze u statusu pridruživanja Šengen zoni, pa je i pitanje vremena kad će doći do proširenja teritorija Šengena.

Zabrana ulaska u Šengen zonu

Zabrana ulaska u zemlje Šengen zone po pravilu se upisuje u SIS II (Schengen Information System) kojim činom lice postaje nepoželjna osoba na teritoriji Šengena. U najvećem broju slučajeva, licu kome je izrečena zabrana ulaska, nadležni organi u pasoš (ili drugi putni dokument) upisuju odgovarajuću slovnu oznaku.

Postupak povodom brisanja zabrane ulaska u zemlje Šengen zone vodi se pred nadležnim organom države koja je izrekla ovu zabranu, i odlučuje o istoj. Ovaj postupak odlikuje visok stepen zaštite podataka ličnosti, i može ga pokrenuti samo opunomoćeni advokat ili konkretno lice koje je dobilo zabranu ulaska.

Zabrana ulaska u zemlje Šengen zone nije nimalo naivna i njeno brisanje ne predstavlja lak zadatak, ali neka bolja advokatska kancelarija može vam pružiti pravnu pomoć u vezi zabrane i ukidanja same zabrane ulaska u Šengen zonu.

25/08/2023
VLADA NJEMAČKE USVOJILA OLAKŠICE ZA BALKANSKE ZEMLJE. SADA IDE NA BUNDESTAGStranac koji je u Nemačkoj bolje integrisan u...
24/08/2023

VLADA NJEMAČKE USVOJILA OLAKŠICE ZA BALKANSKE ZEMLJE. SADA IDE NA BUNDESTAG

Stranac koji je u Nemačkoj bolje integrisan ubuduće će lakše dolaziti i do nemačkog pasoša. Vlada je u sredu usvojila nacrt zakona koji ne samo što olakšava uslove za naturalizaciju, već dozvoljava i posedovanje višestrukog državljanstva.

Ali za sticanje državljanstva i dalje važe uslovi koji se odnose na privrednu i demokratsku integrisanost pojedinca u nemačko društvo.

Vlada reformom, između ostalog, želi da učini Nemačku privlačnijom za stranu radnu snagu. Istovremeno, zakon treba da podstakne bolju integraciju stranaca i njihovo saživljavanje sa zajednicom.

U načelu, stranci će već nakon pet godina boravka imati pravo da zatraže nemački pasoš. Ko želi državljanstvo mora i da pokaže privrženost vrednostima liberalnog društva.

Iz tih su pogodnosti zato izričito izuzeti oni koji su iz antisemitskih ili rasističkih pobuda učinili krivična dela. Uslov je i da kandidat može, po pravilu, da se izdržava bez socijalne pomoći.

Ministarka unutrašnjih poslova Nensi Fezer (Nancy Faeser) je nacrt zakona opisala kao ključan za očuvanje konkurentnosti Nemačke.

"Mi smo usred globalne utakmice za najbolje umove", izjavila je Fezerova u sredu za portal Redakcijska mreža Nemačke (RND).

"Najbolje umove ćemo privući samo ako u bliskoj budućnosti oni u potpunosti postanu deo našeg društva", rekla je ministarka.

Za ljude koji su u Nemačku dolazili do sedamdesetih godina prošlog veka kao gastarbajteri važiće jednostavnija pravila.

Isto važi i za radnike po ugovoru koji su do 1990. došli u nekadašnju Istočnu Nemačku. Obe grupe su ranije dobijale malo prilike za integraciju, objasnila je Fezerova.

Oni sada više neće biti obavezni da rade pisane testove iz jezika, već samo da dokažu da u svakodnevnici mogu da razumeju nemački bez većih problema.

U Nemačkoj sada, prema podacima ministarstva unutrašnjih poslova, oko 14 odsto stanovništva nema nemački pasoš, što je više od 12 miliona ljudi. Među njima je i oko 5,3 miliona koji su u Nemačkoj najmanje 10 godina.

"Za našu demokratiju uopšte nije dobro ako deo stanovnika, koji je ovde kod kuće i koji je pustio korenje, ne može da učestvuje u političkom odlučivanju", zaključila je ministarka.

Posle odluke vlade, nacrt ide u Bundestag, i posle zelenog svetla poslanika može da stupi na snagu.

Фотографију шаље нам Драгана Лукић. Како сама каже,  власенички храм је величанствен и види са свих тачака града, као да...
24/08/2023

Фотографију шаље нам Драгана Лукић. Како сама каже, власенички храм је величанствен и види са свих тачака града, као да бди над нама.
Захваљујемо!

PREDOSJEĆAJI JOJ SPASILI ŽIVOT“SANJALA SAM DA ŽIVA GORIM” Beograđanka predosetila avionsku tragediju i izbegla SIGURNU S...
23/08/2023

PREDOSJEĆAJI JOJ SPASILI ŽIVOT
“SANJALA SAM DA ŽIVA GORIM”

Beograđanka predosetila avionsku tragediju i izbegla SIGURNU SMRT. Današnji dan slavi kao drugi rođendan

U nesreći je poginulo 153 ljudi na aerodromu u Madridu, od čega 20 dece, kada se zbog greške pilota u konfigurisanju aviona za poletanje srušio, a potom i zapalio na letu JK 5022. Među putnicima trebalo je da bude i Beograđanka Maja Todorović Iskjerdo, koja je u poslednji čas promenila kartu, pišu Večernje novosti.

– Dvadeseti avgust obično obeležim kao dan blagoslova i dan sećanja na žrtve. Nekada sam ga posmatrala i kao rođendan – navela je ova profesorka arhitekture na Univerzizitetu “Union – Nikola Tesla” i supruga pokojnog slikara Miloša Šobajića.

– U to vreme bila sam u Madridu i trebalo je da letim za Las Palmas, na Kanarskim ostrvima, gde sam imala sastanak sa mentorom u vezi sa doktoratom koji sam spremala. Planirala sam da ostanem do septembra, obiđem i ostala ostrva, posetim biblioteku… Kupila sam avionsku kartu dve nedelje ranije i te noći, kad sam je kupila, imala sam užasnu moru. Sanjala sam da živa gorim – priča Maja Todorović Iskjerdo za “Novosti”.

Kako su dani prolazili, kaže, bila je sve nervoznija i uznemirenija, gotovo da nije spavala, budili su je stalno košmari. Od momenta kada joj je španski prijatelj Blasim pomenuo da njena anksioznost traje od kad je kupila avionsku kartu, na umu je imala samo jedno – da zameni let.

– Otišla sam u agenciju i tražila kartu za prvi sledeći, sutradan. Službenica me je ubeđivala da ću puno doplatiti jer menjam kartu u zadnji čas, da ne činim to, da, ako odlažem, odložim za nedelju ili dve. Međutim, nisam mogla toliko da pomeram put zbog mentora. Dvoumila sam se, pozajmila pare i ipak odložila. Te noći, 19. avgusta, prvi put sam mirno spavala – priča ona.

Sledećeg jutra stigla joj je loša vest – da je prijatelj poginuo u saobraćajnoj nesreći. Pomislila je da su njen nemir i nespokojstvo imali sa tim veze. Bila je tužna, nije imala snage za kontakt sa ljudima i isključila je telefon. Skoro nikoga, osim jednog prijatelja i porodice, nije obavestila da je zamenila avionsku kartu.

Telefon je uključila tek uveče. Sačekalo ju je mnoštvo propuštenih poziva i poruka. Nije shvatala šta se dešava.

– Prijatelji iz Barselone poslali su mi poruku: “Videli smo spisak žrtava i da tvoje ime nije među njima. Javi se, molimo te.” Tek u tom času shvatila sam da se dogodilo nešto tragično i uključila sam TV. Udarna vest bio je zapaljeni avion. U prvi mah činilo se da nema preživelih, naknadno je javljeno da su ipak preživeli neki ljudi blizu repa. Gledala sam u šoku i razmišljala: “U ovom avionu je trebalo da budem ja!” – kaže Maja Todorović Iskjerdo.

Sledećeg dana ušla je u avion za Las Palmas sa zamenjenom kartom. Bila je jedina koja nije član rodbine poginulih. U avionu je bukvalno vladala grobna tišina. Vazduhom je strujala jeza i tuga.

– Neki od poginulih, odnosno spaljenih, ležali su u delu za prtljag. Moja sudbina bila je da ipak putujem sa njima – zaključuje Maja. Među jedinih 19 ljudi koji su preživeli nesreću na madridskom aerodromu “Barahas”, bilo je i petoro dece, od kojih i dve bebe.

23/08/2023

ПОНОВО ЉУДСКА ГЛУПОСТ

Сви путни прелази на пругама Жељезница Републике Српске су обезбијеђени у складу са законским прописима, а начин и ниво њиховог осигурања је дефинисан у складу са Законом и прописима који уређују област жељезничког саобраћаја.

Жељезнице Републике Српске у складу са законском регулативом у континуитету интензивно раде како би се повећала сигурност свих учесника у саобраћају.

На другој страни, неодговорно понашање учесника у друмском саобраћају, који занемарују саобраћајне прописе и настављају се кретати возилом преко путног прелаза и поред укључене свјетлосне сигнализације и спуштеног полубраника, те тиме угрожавају своју безбједност, свакодневна су појава на путним прелазима и поред укључених надзорних камера.

Нови догађај се десио 06.08.2023. године у касним послијеподневним часовима на путном прелазу Врбања, када су не поштујући свјетлосну и друмску сигнализацију два возача путничких возила угрозили личну безбједност, као и безбједност одвијања друмског и жељезничког саобраћаја.

Возачи оба путничка возила су се нашли између спуштеног полубраника и пруге упркос свјетлосном сигналу који је најављивао пролазак воза, при чему је возач другог путничког возила у општем магновењу кретања сопственог возила помјерао полубраник, ризикујући да дође до његовог ломљења и прављења материјалне штете.

Свакако смијешна ситуација, да у њој нема трагичних елемената и поступања возача путничких возила којима се крше саобраћајни прописи и узрокује материјална штета.

Неодговорно понашање на путним прелазима свакако је за осуду и непоштовање саобраћајних прописа учесника у саобраћају је тешко спријечити уколико не постоји свијест о опасностима и посљедицама неодговорног понашања, као и општа култура свих појединаца учесника у саобраћају.

Неопходно је поново упозоравати на обавезу поштовања саобраћајних прописа и апеловати на одговорно понашање учесника у саобраћају, јер ће се само на тај начин елиминисати незгоде на путним прелазима, а нарочито удеси који у сваком случају производе трагичне посљедице.

Зауставите се испред путног прелаза.
Воз увек има предност.

Ваше Жељезнице Републике Српске

Address

Zvornik

Telephone

+4915235888529

Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when ZOOOM TV Zvornik posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Share