
03/07/2025
Изложба у Народном музеју у Шапцу
Археолошки комплекс у Скеланима је културно добро од изузетног зна ч аја на простору Републике Српске и ч ине га вила урбана, луксузно здање са подним мозаицима међ у којима се исти ч е мозаик са представом Медузе. Вила је подигнута у 3. веку , и била је у употреби током 4. века када је страдала у пожару.
Прва археолошка истраживања у Скеланима обавио је аустроугарски археолог Карло Пач крајем 18. века.
Прича о овом налазишту пала је у забораву више од једног века јер се мислило да су споменици девастирани и нестали у поплави реке Дрине. На инцијативу археолога мр Мирка Бабића из Музеја Семберије, 2008. године, извршена су археолошка истраживања на простору некадашње базилике 1, односно на локалитету Баба Анкино двориште. Тада је пронађено и ископано 30 споменика, док су остали већим делом и даље испод куће и помоћне зграде. Исте године извршена археолошка истраживања су на четири локације – Задружни дом, Порта српске православне цркве, Анкина кућа и Бранкова њива. На локалитету Задружни дом откривени су фрагменти касноантичких мозаика.
Јован Ђајић, археолог ЈУ Археолошки музеј „ Римски Муниципиум“ Скелани, Република Српска аутор је изложбе посвећене овом значајном археолошком и историјском локалитету.
Изложбу чини 60 паноа са приказом подних мозаика и 3Д реконструкција виле урбане, као и реконструкција мермерне статуе Леде и Лабуда, у дигиталном облику.
Поставка је плод сарадње Народног музеја у Шапцу и ЈУ Археолошки музеј „ Римски Муниципијум“ Скелани у Републици Српској у оквиру манифестације Година археологије 2025. на иницијативу Српског археолошког друштва под покровитељством Министарства културе Републике Србије. Циљ је да се заштити и промовише културна баштина и археолошко наслеђе.
Изложбу је отворио вд директора Дејана Спасојевића који је у свом обраћању између осталог рекао :
''Изложба коју данас отварамо приказује фрагмете живота римског муниципиума кроз макете артефаката које имамо у сталној поставци код нас у Скеланима.Посебну захвалност дугујемо тиму Народног музеја у Шапцу којима се гостопримству и професионалном раду захваљујемо. Надамо се да ћете гледајући изложбу бар на тренутак закорачити у свијет ста