27/11/2025
Dokładnie tydzień temu spotkaliśmy się w Brukseli na match-makingu „MEDIA, MIGRACJE i EDUKACJA” - intensywnym dniu pracy nad przyszłymi projektami w Klastrze 2 Horyzontu Europa. 🇪🇺
Prawie 60-ciu uczestników z 10 krajów UE w czasie wydarzenia:
📙wysłuchało przeglądu krajobrazu polityk UE i wskazówek od Krajowych Punktów Kontaktowych,
⭐pitchowało swoje pomysły w ścieżkach EDUCATION, MIGRATION, MEDIA,
👥prowadziło spotkania bilateralne, w których rodziły się pierwsze szkice nowych konsorcjów.
Wszystko to na podstawie 12 tematów wybranych z projektu Programu Pracy 2026–2027 opublikowanego przez Komisje Europejską w Comitology Register – tak, aby dyskusje jak najbliżej „dotykały” przyszłych konkursów.
👉 Dziękujemy polskim uczestnikom za świetną reprezentację:
Izolda Bokszczanin-Gołaś, Uniwersytet Warszawski;
Oskar Chmiel, CASE – Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych;
Małgorzata Fijał, Polska Akademia Nauk – Stacja naukowa w Rzymie /Uniwersytet Jagielloński
Kamila Radlińska, Politechnika Koszalińska;
Michalina Kowala, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu;
Krzysztof Wasilewski, Politechnika Koszalińska
Wydarzenie zorganizowało Biuro PolSCA PAN wraz z biurami sieci w Brukseli, a dzień zakończyła doroczna konferencja w Residence Palace – dodatkowa przestrzeń do rozmów o przyszłości europejskich programów badawczych.
🔗Więcej: https://polsca.pan.pl/podsumowanie-wydarzenia-promujacego-wspolprace-w-ramach-klastra-2-he-na-lata-2026-2027/
To był ważny krok w kierunku silnych, międzynarodowych konsorcjów i większej obecności polskich zespołów w konkursach Horyzontu Europa – Cluster 2 (2026–2027). 💫