VOICE

VOICE We stand for democracy, freedom, equality and fairness (the VOICE of the voiceless).

Independent, non-profit news review page, promoting ethical journalism, responsible reporting and progressive analysis of the political events in Bulgaria and the World.

11/07/2022

Outgoing reformist government says EU single market’s border with Turkey was run by the mob under previous administrations.

Pass it on.
27/05/2022

Pass it on.

The Magura Cultural Center in Chicago and "For the Good" Foun… MAGURA Cultural Center needs your support for Hand in Hand for Ukrainian Refugees in Bulgaria

03/12/2021

Прекрасна инициатива!

https://m.facebook.com/strazha.bg

Strazha.bg e уеб платформа за парламентарна прозрачност и визуализации на отворени (политически) данни.

19/11/2021

Гласувах за по-добро бъдеще на България!

ПРОГРАМАТА НА СЛАВИ – ИТН НЕ Е ПРОГРАМА ЗА УПРАВЛЕНИЕ, А ЛОЗУНГ, НА КОЙТО ШАРАНЪТ-ЕЛЕКТОРАТ ДА КЪЛВЕ Програмата на Слави...
16/07/2021

ПРОГРАМАТА НА СЛАВИ – ИТН НЕ Е ПРОГРАМА
ЗА УПРАВЛЕНИЕ, А ЛОЗУНГ, НА КОЙТО
ШАРАНЪТ-ЕЛЕКТОРАТ ДА КЪЛВЕ
Програмата на Слави Трифонов е пълна смешка.
Няма значение колко компетентни са министрите му (макар че има значение за кои лобита ще работят – това ще ви дам утре), ако ще изпълняват такава програма и приоритети.

Нека да видим някои от точките й.
1. Детски градини – независимо дали са 50, 60 или 100 и повече. Колкото трябва – толкова...
Евентуално бъдещо правителство на Слави Трифонов колкото и да се пъне, няма как да изпълни това обещание.
Няма как да го изпълни, понеже детските градини не са в прерогативите му, не са в пълномощията му въобще.
Детските градини зависят от общинските съвети и съответния кмет: да се намерят петна за строителство, да се одобрят проектите в общината, да им се направи оценка за съответствието, да се напаснат с градоустройствените планове или тези планове да се променят, да им се издаде разрешение за строеж от общината и т.н.
По законите у нас в много от тези етапи на инвестиционно-строителния процес правителството въобще няма думата. Засега „Има такъв народ” от близо 400 общини в България започва да управлява една-единствена – Благоевград.
Та толкова за фанфарите, дето тръбят.
2. Детска болница
Същото като в т.1.
Дори и на държавна земя трябва да се мине през гореизброените процедури, ако в България се спазва законността. И ако е на територията на комплекс на ВУЗ – и през одобрение на ръководството на съответния ВУЗ, който се ползва с академична самостоятелност.

3. Посредством е-.управление ще осигурим прозрачност
Дръжки!
Е-управлението е инструмент за удобство на бизнеса и гражданите.
То не е средство за контрол, както се мисли и набива в главите на хората. Защото съответен Договор за обществена поръчка може и да го качат в е-масива от данни, ама анексите към него, които го променят из основи – не.
Прозрачното управление е функция на почтеност на властта и на зрялост на обществото. Скандинавските държави от близо 70 години са прозрачни като управление, макар че тогава е нямало Интернет, а в първите такива десетилетия – и компютри.
Инструментът никога не може да замени целта!
А когато инструментът се представя като цел е демагогия, лъжа е!
4. Концесиониране и построяване на всички останали магистрали: Хемус и Черно море.
Както при всички досегашни правителства липсва ключова магистрала – Кулата-Видин. Тя е ключова, защото
• ни свързва пряко с останалата част на ЕС, а не опосредствено през страна-нечленка като Сърбия;
• ключова е, защото е оръжие в борбата срещу демографската и икономическа катастрофа в Северозападна България (Видинско, Врачанско, Монтанско) – най-бедният и обезлюден край на България;
• ключова е, защото прокарва паралел юг-север от Средиземно море до Балтийско море;
• Ключова е, защото е част от единия от двата моста на Дунава, които има България с Румъния. И т.н.
*** бел. ако сте забелязали, всички готови и готвещи се магистрали от всички досегашни правителства на всички партии все водят в посока изток-запад и обратно: Черно море-Сърбия-Черно море. Историята с тях е тамън като тази с Турски поток: тези магистрали са приоритет за две чужди държави, а най-големия приоритет на България им е толкова вреден, колкото и втората газова връзка, която ще скъса зависимостта ни от Газпром.
Освен това
§ концесионирането след хвърлени огромни пари за строителство и тол-системата ще си е чист подарък за много милиарди на олигархичните кръгове;
§ концесионирането яко ще ви бръкне в джобовете – толкова яко, че ще гледате все по-рядко да пътувате по магистралите, изградени с вашите пари на данъкоплатци.
5. Приватизация на 51% от Българската банка за развитие
Ами ако се счита, че тя е излишна на държавата, защо приватизацията да е само на 51% от капитала й? Нека я приватизираме на 100%!.
Тази идея за 51% е живо копие на мултигруповско/ДПС аферата „входно-изходна икономика” (частни фирми като посредници при доставките на суровини и детайли и частни фирми като посредници при продажбите на изделията, която разсипа напълно икономиката на България, докара я до фалит и съответно до приватизация на безценица.
Значи държавата ще налива финансов ресурс в банката, но този ресурс ще се раздава от частници по тяхно усмотрение, които ще решават на кого да дадат и при какви условия (за свои на евтиния, понеже не са техни пари) и на кого – не.

6. Закриване на Специализирания съд и Специализираната прокуратура
А на тяхно място какво – вакуум ли? Това не е идея за правосъдна реформа, а идея за опрощаване на такива като Васил Божков-Черепа, Баневи, Арабаджиеви и др. олигарси. Защото закриването ще прекрати разследването и делата срещу тях от една страна, а от друга страна ще върне в ръцете им блокираните им стотици милиони пари.
И понеже правителствата досега не вършеха работата си както трябва, по тази логика трябва да викнем: дайте да закрием и институцията Министерския съвет. И понеже и парламентите ни докараха до това дередже, дайте и тях да ги закрием като институция.
Така че не пляскайте на подобни кукички за шарани, а се замислете какво следва от тях.

7. Космонавти в Космоса. Роден и северномакедонски!
Господи! Гол лозунг!
250 000 долара е цената на билет за подорбитален полет с кораба на Ричард Бренсън (онзи ден). 18 милиона долара е цената за туристически пътник на борда на руския „Союз” до Орбиталната станция (досега 7
човека). Вероятно около 5-6 милиона ще е цената на такова пътешествие чрез Джеф Безос. Мъск засега не е обявил цена, но ако пожелае, може всеки от конкурентите си да сложи в в джоба си.
Така че ако имате тези пари, заповядайте! Днес полетът в Космоса не е постижение. Затова редица свръхразвити държави не пращат космонавти натам – към звездите. Постижение е науката, която ти позволява да пратиш космонавти и науката, за която те ще работят в околоземната орбита.
Апропо, и понеже за космонавтите ни съобщиха в съобщението за членовете на евентуалното правителство, да попитам - къде са техните имена като нещо като министри, ама без мандат?
Спирам до тук с една родна поговорка „напънала се планината и родила мишка”.
Дори и тези написани досега редове са много, за да преразкажеш този виц, наречен програма.

Ето ви и един
• Държава: България
• Географско положение и граници: На три магистрали.
• Население: Предимно в чужбина
• Етнос: нема такъв народ
• Малцинство: българско
• Официални езици: шопски диалект и английски, 1-во ниво
• Гъстота на населението: предимно по избори
• Градско население: 100% до доказване на противното
• Икономика: протести, покупко-продажб¬а на коли втора ръка,кебапчета, изборни гласове и чесън от Китай, различни афери и бързи кредити
• Валута: лев като имитация на еврото
• Форма на управление: трагикомична
• Мерна единица: комшията

Карикатурата е на Иван Кутузов
Бих я озаглавил различно: партийна програма в България
От Grigor Lilov

Асен Йорданов пред Телевизия Евроком:Защо е решил да направи този проектокабинет не знам, сравних предложението за Никол...
16/07/2021

Асен Йорданов пред Телевизия Евроком:

Защо е решил да направи този проектокабинет не знам, сравних предложението за Николай Василев за премиер с предложението за Делян Пеевски за шеф на ДАНС. Никой от т.нар. опозиционните политици избягват да говорят за това. Това коментира създателят на "Биволъ" Асен Йорданов в ефира на "Честно казано с Люба Кулезич".

Той също сравни потенциалното правителство на Слави Трифонов с Тройната коалиция. "Николай Василев и Делян Пеевски са с една и съща генетика, имат едни и същи създатели. Те са създадени от една и съща група, която през 2001г. промотира царя (бел. ред Симеон Сакскобургготски), както и че за 800 дни всичко в България ще бъде оправено, повтаряше на хората да му вярват. Тогава Николай Василев беше никому неизвестен, без нито един ден трудов стаж в страната, както и Делян Пеевски, както и Бойко Борисов. Те се появиха от тази банка на кадри", коментира той.

"Първаци ги наричат за това, че става въпрос за бившето Първо главно управление на Държавна сигурност, което аз изследвам от много години, от преди да дойде Симеон Сакскобургготски. Аз имам неоспорими доказателства, че това е структурата, която е изиграла ключова роля по източването на националния капитал на Народна Република България и последващото му трансформиране в частни, мощни, икономически и финансови субекти, които да приватизират България", допълни Йорданов.

"През годините съм имал много добри и почтени отношения със Слави Трифонов и неговият екип. В интерес на истината неговото шоу е била единствената медия, които от големите медии са подавали ръка на "Биволъ". Единствената трибуна, в мейнстрийм медиите в България, беше неговата. Не мога да си обясня това решение. На мен лично червената ми лампичка светна още преди първите избори на 4-ти април, защото изведнъж забелязах в листите на "Има такъв народ" едни хора, които са известни като обслужващи статуквото. Хора, които са обслужвали интересите на НДСВ и ДПС", коментира той.

Телевизия Евроком

Защо е решил да направи този проектокабинет не знам, сравних предложението за Николай Василев за премиер с предложението за Делян Пеевски за шеф на ДАНС. Никой от т.нар. опозиционните политици избягват да говорят за това. Това коментира създателят на "Биволъ" Асен Йорданов в ефира на "Честно казано с Люба Кулезич".

Той също сравни потенциалното правителство на Слави Трифонов с Тройната коалиция. "Николай Василев и Делян Пеевски са с една и съща генетика, имат едни и същи създатели. Те са създадени от една и съща група, която през 2001г. промотира царя (бел. ред Симеон Сакскобургготски), както и че за 800 дни всичко в България ще бъде оправено, повтаряше на хората да му вярват. Тогава Николай Василев беше никому неизвестен, без нито един ден трудов стаж в страната, както и Делян Пеевски, както и Бойко Борисов. Те се появиха от тази банка на кадри", коментира той.

"Първаци ги наричат за това, че става въпрос за бившето Първо главно управление на Държавна сигурност, което аз изследвам от много години, от преди да дойде Симеон Сакскобургготски. Аз имам неоспорими доказателства, че това е структурата, която е изиграла ключова роля по източването на националния капитал на Народна Република България и последващото му трансформиране в частни, мощни, икономически и финансови субекти, които да приватизират България", допълни Йорданов.

"През годините съм имал много добри и почтени отношения със Слави Трифонов и неговият екип. В интерес на истината неговото шоу е била единствената медия, които от големите медии са подавали ръка на "Биволъ". Единствената трибуна, в мейнстрийм медиите в България, беше неговата. Не мога да си обясня това решение. На мен лично червената ми лампичка светна още преди първите избори на 4-ти април, защото изведнъж забелязах в листите на "Има такъв народ" едни хора, които са известни като обслужващи статуквото. Хора, които са обслужвали интересите на НДСВ и ДПС", коментира той.

🎥 . https://www.youtube.com/watch?v=5cShkWHLjGY

През 2010 г. - около година след като Василев напуска властта, Министерството на финансите, ръководено по онова време от...
14/07/2021

През 2010 г. - около година след като Василев напуска властта, Министерството на финансите, ръководено по онова време от ГЕРБ, обяви, че управляваната от Василев Оперативна програма "Административен капацитет" е източена безобразно, а близки до министъра на държавната администрация фирми са участвали в опорочаването на програмата.

Николай Василев и източването на програма ОПАК - Предложеният от Слави Трифонов за министър - председател НДСВ Николай Василев, отговаря на профила, който шоуменът ...

"Има такъв народ" печели избори сред най-младите гласоподаватели, сочат данни на Маркет Линкс. За тях са гласували 41,5%...
14/07/2021

"Има такъв народ" печели избори сред най-младите гласоподаватели, сочат данни на Маркет Линкс. За тях са гласували 41,5% от хората на възраст между 18 и 30 годишна възраст.

Крайно време е в учебната програма до 12 клас в България, да бъде включено задължително изучаване на политология, поне в базисен вариант. Редно е младежите да имат бегла представа от понятия като популизъм, политическо поведение, демагогия, видове избирателен вот, за да могат когато станат на 18, да са способни да направят своя разумен избор, да различават и усещат политиците в дълбочина.

Трябва да бъдат наясно и с някои исторически избори в съвременната ни история и последствията от тях върху държавата. Защото от поне 20 години се въртим в този кръг, но всяко ново поколение не е наясно.

Казвам това тук, ситуацията в момента е като „дежа ву”. Връща ме към началото на века, когато Царят дойде, изръси, че ще ни оправи за 800 дни и народа се юрна. От там нататък е ясно. 20 години се въртим по спиралата надолу.

Искам сега да не съм права. Чакам сериозни съдебни, икономически, здравни и всякакви необходими реформи, чакам наказани за корупция и престъпления срещу държавата, а не двама български астронавти в космоса. Надявам се последното да е шега, не че имам нещо против.

Призовавам представителите на Демократична България в парламента да бъдат безкомпромосни към новото правителство.
От Iva Radeva

Христо Иванов в Лице в лице:❌Няма как някой еднолично да взима решения и да прави политика с 60 депутати. Хората гласува...
14/07/2021

Христо Иванов в Лице в лице:

❌Няма как някой еднолично да взима решения и да прави политика с 60 депутати. Хората гласуваха срещу това. Не можем да сменим джипката с кабеларка.

👉Призовавам “Има такъв народ” да преосмисли предложения състав на правителство и да се върне към реалностите и здравия разум.

❗Трябва да се върнем към мандата за прекъсване на модела, заченат от Сараите и ДС. Затова ни пратиха в парламента. Трябва да се отговори на очакванията на онези граждани, които протестираха.

❗Време е да се захванем с конституционна реформа, с истинска лустрация и да скъсаме с Държавна сигурност.

❗Време е да си гарантираме, че Ахмед Доган и неговия Сарай не може да припари до управление като създадем една решителна комисия за Росенец и за ТЕЦ Варна.

❌Не може да бъде министър-председател човек, който никой не го е виждал да протестира. Той няма една снимка от протеста.

👉Надявам се да става дума за грешка, а не за план. Няма да изгоря мостовете, но призовавам тези, които влязат в парламента, да проявят разум и да се върнем към приоритетите на протеста.

✅Диалогът трябва да се води в парламента, публично и от избраните за народни представители.

✅Демократична България не води разговори за постове, а за програма и приоритети.

👉Целта ни е изобщо да не се стига до гласуване за или против така предложения от ИТН кабинет.

❌Не можем да допуснем страната да влиза в спирала от избори в избори.

❗Имаме шанс да излъчим управление на дълбоката промяна. Това сме обещали на хората и те много ясно казаха какво представлява тя и кого разпознават като неин носител.

Това е Боряна Фукумото и нейното семейство.Тя живее от 8 години в Япония и участва в кампанията “Имаш право на България”...
03/07/2021

Това е Боряна Фукумото и нейното семейство.
Тя живее от 8 години в Япония и участва в кампанията “Имаш право на България” за правото на глас на българите в чужбина.
Можете да видите едноминутното ѝ видео тук:
https://www.facebook.com/groups/324639285867289/permalink/326348549029696/

Споделям и прекрасните думи, които тя написа преди 15 дни, когато бе официално обявено, че ще бъде открита секция в Осака:

За първи път в историята на българите в Япония, избирателна секция за предстоящите избори ще има и в Осака.
Много е вълнуващо да участваш в случването на подобни неща.
Щастлива съм да бъда част от българската общност тук, която доказа, че е супер задружна и яка за пореден път.
Мечтите ни, обаче не спират дотук.
Говорим си за българско училище от доста време и само епидемията ни спира в момента да го започнем.
Имаме идеи и за случване на Български културен център.
Може да сме на един свят разстояние от България, но тя живее в сърцата ни с пълна сила.
🤍💚❤️

Address

Sofia
1000

Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when VOICE posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Share