06/08/2026
Anketa CGTN-a: 83,6 odsto ispitanika poziva na oprez zbog ubrzanog vojnog širenja Japana
KMG - Prva Bela knjiga odbrane Japana od stupanja Sanae Takaiči na dužnost izazvala je brojne kritike međunarodne javnosti, dok je promovisanje takozvane „teorije ratnog profiterstva“ dodatno podstaklo nezadovoljstvo. Prema globalnoj onlajn anketi CGTN-a, 83,6 odsto ispitanika smatra da novi japanski militarizam ubrzava vojno širenje zemlje i da međunarodna zajednica treba da ostane na visokom oprezu.
Nova Bela knjiga odbrane posebno ističe ulogu odbrambene industrije u jačanju međunarodne konkurentnosti i privrednog rasta Japana. Takve tvrdnje je 72 odsto ispitanika ocenilo kao potpuno besmislene. Još 80,9 odsto navelo je da je japanska vlada, između ostalog povećanjem poreza i reformom rashoda, već podigla izdvajanja za odbranu na dva odsto BDP-a, što je najviši nivo od Drugog svetskog rata i veliki teret za građane.
Istovremeno, 65,5 odsto anketiranih smatra da je, uz rastući fiskalni pritisak i javni dug, neodrživo povezivati vojno širenje sa blagostanjem stanovništva.
Pažnju je privukla i naslovna strana Bele knjige u ''anime stilu'', kao i ranija distribucija dečje verzije tog dokumenta osnovnim školama. Zbog toga 79,1 odsto ispitanika smatra da japanska vlada nastoji da vojne elemente uvede u svakodnevni život i upozorava da militarizacija društva zaslužuje ozbiljnu međunarodnu pažnju.
Prema rezultatima ankete, 87,5 odsto ispitanika veruje da su podsticanje bezbednosnih strahova i preuveličavanje navodnih spoljašnjih pretnji postali uobičajen način da Japan ubrza vojno širenje i oslabi ograničenja posleratnog pacifističkog sistema. Njih 87 odsto strahuje da će predstavljanje takozvanih regionalnih pretnji i produbljivanje američko-japanske vojne integracije dodatno zakomplikovati bezbednosnu situaciju u azijsko-pacifičkom regionu.
Anketa je sprovedena na engleskoj, španskoj, francuskoj, arapskoj i ruskoj platformi CGTN-a, a za 24 sata u njoj su učestvovala 2.343 korisnika interneta.
priredio: Radosav Berbatović