06/04/2018
MOCNO JABUKOVO SIRĆE !!!
Ako ga ponesete na letovanje, može vam zameniti pregršt lekova, sprečiti bolesti i ublažiti posledice. Koristi se vekovima u lečenju na našim prostorima, otac medicine Hipokrat ga j
Vreme je godišnjih odmora, a na letovanju se često dogode nepredviđene situacije i padne imunitet. Da se zdravstvena situacija ne bi iskomplikovala, ali i da biste sprečili bolesti i infekcije ili ublažili njihovo dejstvo, važno je da na letovanju imate priručnu apoteku. Uz razne medikamente, obavezno ponesite i jabukovo sirće (najbolje organsko). Kako vam ova namirnica može pomoći da sačuvate zdravlje, za "Život plus" objašnjava nutricionista Predrag Nenadić.
- Jabukovo sirće bi obavezno trebalo nositi na letovanje, kao sastavni deo priručne apoteke, jer može da učini mnogo za zdravlje svakog člana porodice. Ova jednostavna i zdrava namirnica pomaže kod infekcija, stomačnih tegoba, prehlade, trovanja, brani organizam od virusa i bakterija. Vekovima se koristi u lečenju psihofizičkih problema, za bolje varenje i cirkulaciju krvi, lečenje grla, bubrega, žuči, regulisanje holesterola i šećera, kod proširenih vena, sprečava stvaranje tromba i čisti krv od toksina.
* Na koji način se primenjuje terapija?
- Kada ste umorni, malaksali, osećate bolove u mišićima ili imate osećaj da ćete se prehladiti, obloge od jabukovog sirćeta i njegovo utrljavanje u kožu, pomoći će mišićima i dati telu snagu. Ove obloge pomaži i kod problema sa venama, pa nestaje bol, grčevi u listovima i osećaj da su vam noge teške, što se naročito dešava tokom leta. Ako imate bolove u vratu i leđima, kao posledicu promaje ili dugog i nepravilnog sedenja, utrljajte sirće. Vratiće telu pokretljivost i vitalnost, posebno nakon umora od dugog p**a ili neprospavane noći - ističe naš sagovornik.
* Kaka jabukovo sirće pomaže u slučaju stomačnih problema?
- U letnjim mesecima, posebno u uslovima kampovanja ili prilikom konzumiranja lako kvarljive hrane, može doći do stomačnih tegoba. U takvim situacijama jabukovo sirće je od krucijalne pomoći. Može da spreči trovanje i predupredi sve vrste stomačnih infekcija i zarazu. Istovremeno, omogućava probavnom traktu normalan rad. Ukoliko, pak, često preterujete u jelu, masnoj hrani i piću, grickalicama i slatkišima, krv postaje kisela i organizam vremenom počinje da trpi i oboljeva. Čim unesete sirće u organizam, normalizuje se PH vrednost u krvi.
Nutricionista Predrag Nenadić ističe da aktivni kalijum u jabukovom sirćetu poboljšava koncentraciju, mentalnu i radnu sposobnost. Ovu namirnicu preporučuje i kao prirodno i zdravo sredstvo za dezinfekciju, kojim možete da prebrišete pribor za jelo, posuđe i čaše, a potom ih isperete vodom.
OSVEŽAVA I DAJE SNAGU
Jabukovo sirće uz dodatak bistrog soka od jabuke ili čiste vode u razmeri jedan prema pet, potpuno će vas relaksirati. Ovaj napitak osvežava telo, ublažava žeđ i snažno okrepljuje organizam. Mineral kalijum iz prirodnog sirćeta aktivira metabolizam, podiže energiju tako da se nećete osećati pospano i umorno.
BOLOVI U GRLU
Ukoliko osetite bolove u grlu zbog ledenog pića, sladoleda ili kao posledica prehlade, sagovornik "Života plus" predlaže da isperete grlo nerazblaženim jabukovim sirćetom nekoliko p**a dnevno. Ako je prehlada uzela maha, zaustavićete je ukoliko dva p**a dnevno popijete sirće razblaženo u vodi (1:5) i istopite aspirin ili paracetamol u slučaju visoke temperature.
ČUDESNA VOĆKA
Osim što je krasila Rajske vrtove u doba Adama i Eve, jabuka je jedna od najzdravijih voćki i za nju se vezuju vekovima stare narodne poslovice. Na našim prostorima tvrde da "tera lekara iz kuće", a Englezi da ako želite da budte srećni, svako jutro pojedete jednu jabuku. Izuzetno je bogata vitaminima A, B i C, sadrži obilje minerala (kalijum, natrijum, magnezijum, gvožđe, fosfor, sumpor). Rudnik je belančevina, vlakana, biljne masti, eteričnih ulja, oligo elemenata, organske kiseline, pektina, ugljenih hidrata, šećera (fruktoza i glukoza).
Najbolje je jesti svežu, organski uzgajanu jabuku, jer je odličan antioksidans, štiti telo od bakterija i virusa. Blagotvorno deluje na bubrege, jetru, žuč, stomak, creva, krvne sudove i imuni sistem. Sirće se dobija prirodnim procesom fermentacije i u potpunosti zadržava sve vrednosti sveže jabuke, a čak uvećava lekovita svojstva. Osim kao dodatak salatama i jelima, koristi se prilikom kuvanja jaja i kao konzervans. Otac medicine Hipokrat ga je koristio u lečenju mnogih bolesti i pisao o njemu, a Stari Rimljani kao napitak koji vraća snagu. U našim krajevima postoje narodni recepti stari pet vekova, koji su inspirisali čuvenog američkog naučnika dr Deforest Klinton Džervisa, da objavi knjigu o jabukovom sirćetu.