
16/03/2025
*MIRNI PROTESTI*
-Da, u istoriji postoji nekoliko primera gde su vlasti svrgnute mirnim protestima, bez direktnog nasilja ili oružanih sukoba. Evo nekih poznatih slučajeva:
1. Revolucija u Istočnoj Nemačkoj (1989) – Masovni mirni protesti su doveli do pada Berlinskog zida i kasnijeg ujedinjenja Nemačke.
2. Plišana revolucija u Čehoslovačkoj (1989) – Mirni protesti i generalni štrajk primorali su komunistički režim da preda vlast i omogući demokratske izbore.
3. Revolucija ruža u Gruziji (2003) – Protesti protiv izborne krađe primorali su tadašnjeg predsednika Eduarda Ševardnadzea da podnese ostavku.
4. Narandžasta revolucija u Ukrajini (2004-2005) – Nakon masovnih mirnih demonstracija i međunarodnog pritiska, izborni rezultati su poništeni i održani su novi izbori.
5. Jasmin revolucija u Tunisu (2010-2011) – Iako je počela nakon samospaljivanja Mohameda Buazizija, većina protesta bila je nenasilna, što je dovelo do pada režima Ben Alija i početka Arapskog proleća.
Ovi primeri pokazuju da mirni protesti, kada su masovni i dobro organizovani, mogu da dovedu do smene vlasti bez krvoprolića.
*NASILNI PROTESTI*
-Nasilni protesti i pobune su često igrali ključnu ulogu u svrgavanju vlasti. Evo nekoliko primera iz istorije:
1. Francuska revolucija (1789-1799) – Pobuna protiv monarhije dovela je do nasilnih sukoba, uključujući obezglavljivanje kralja Luja XVI i uspostavljanje Prve Francuske Republike.
2. Oktobarska revolucija u Rusiji (1917) – Boljševici su nasilno preuzeli vlast od privremene vlade, što je dovelo do građanskog rata i stvaranja Sovjetskog Saveza.
3. Iranska revolucija (1979) – Kombinacija protesta i oružanog otpora srušila je režim šaha Reze Pahlavija i dovela do uspostavljanja Islamske Republike Irana.
4. Revolucija u Rumuniji (1989) – Nakon nasilnih sukoba između demonstranata i bezbednosnih snaga, diktator Nikolae Čaušesku je uhapšen i pogubljen.
5. Libijska revolucija (2011) – Protesti protiv Muamera Gadafija prerasli su u građanski rat, uz stranu intervenciju, što je dovelo do njegovog svrgavanja i ubistva.
6. Ukrajinska revolucija (2014) – Sukobi između demonstranata i policije na Majdanu primorali su predsednika Viktora Janukoviča da pobegne iz zemlje.
Ovi primeri pokazuju da nasilni protesti i pobune često dovode do radikalnih promena, ali i do perioda nestabilnosti i sukoba!