Занимљива историја и географија

  • Home
  • Serbia
  • Cacak
  • Занимљива историја и географија

Занимљива историја и географија Ова страница се бави занимљивим, али и важним догађајима, ликовима и биткама у српској историји, тамо, где је год живео и борио се за слободу српски народ!

09/07/2025

Поздрав! Задовољство ми је да вас обавестим да сам стекао 1.254 пратилаца, направио 467 објава и добио 6.218 реакција у последњих 90 дана! Свима вам хвала на подршци. Ништа од тога не би било могуће без вас. 🙏🤗🎉

Никола Новаковић ЦрногорацБио је родом из Опарића код Рековца, син Павла Новаковића из Опарића. У каснијим тефтерима и и...
09/07/2025

Никола Новаковић Црногорац

Био је родом из Опарића код Рековца, син Павла Новаковића из Опарића. У каснијим тефтерима и изворимa, Никола је био регистрован и као Никола Црногорац, старина им бeшe из Колашина у Црној Гори. Имао је брата Недељка, за кога се каже да је осуђен на смрт од стране Карађорђa, због кукавичлука на Делиграду 1806. године. Од Николе и његовог брата Недељка није било потомака.

У историји је постао и остао познат јер је био извршилац убиства вождa Карађорђа Петровића. Убио га је секиром у Радовањском лугу код Велике Плане, на имању мештанина Драгића Војкића, у зору 13/26. jула 1817. године, док је поред њих лежао Карађорђев кум Вујица Вулићевић (1773-1828), који је организовао убиство, на захтев кнеза Милоша Обреновића. У српском и југословенском филму Карађорђева смрт из 1983. годинe, играо га је глумац Љубо Шкиљевић (1941–1999).

Преминуо је 29. маја 1850. године, највероватније у Опарићу, где је и сахрањен.

Цигански харачЦигански харач је био посебна дажбина коју су једно време плаћали Роми (Цигани) у Србији. До 1853. сви Ром...
09/07/2025

Цигански харач

Цигански харач је био посебна дажбина коју су једно време плаћали Роми (Цигани) у Србији. До 1853. сви Роми без разлике у занимању плаћали су цигански харач који се делио на три класе: пунолетни су плаћали 24 гроша, малолетни 12 гроша, а деца (до 14 година) 8 гроша.

Потом су извршене значајне измене: Роми који су имали какву непокретну имовину, или си су били стално настањени у неком месту и ту се бавили занатством односно трговином, плаћали су данак и општинске терете као и сви становници Србије, а остали су плаћали цигански харач.

Законом о непосредним порезима 1864. ова дажбина је укинута.

Манастир ПиносаваЦрква у Кусатку позната и као манастир Пиносава, подигнута је на месту старе цркве брвнаре, у храстовој...
09/07/2025

Манастир Пиносава

Црква у Кусатку позната и као манастир Пиносава, подигнута је на месту старе цркве брвнаре, у храстовој шуми три километра од центра села. Црква Пиносава, по предању, из доба је деспотовине, тј. 15. века, и у њој је причешћивана војска. У Селишту, где се налази манастир, северно од данашњег насеља, некада је било и село Кусадак.

Изведена је као једнобродна грађевина, просторно подељена на наос на који се надовезује олтарски простор на истоку и припрата са масивним барокним звоником на западу. Спада међу ретке сакралне грађевине зидане од камена током 19. века у овом делу Србије. Фасадну декорацију одликује извођење кордон и кровног венца са акцентом на зону прозорских отвора са пиластрима повезаним стилизованим, сараценским луцима. Посебна пажња посвећена је обради западног и северног портала клесаних у камену и декорисаних геометријским и флоралним орнаментом.

Мермерне надгробне плоче постављене на соклу цркве, на источној и северној фасади, сведоче да се овде налазе гробови Милоја Поповића Ђака, Вујице Вулићевића кнеза смедеревске нахије, његовог брата Ђуше и пуковника Ранка Мајсторовића, члана Српског совјета.

Стари иконостас осликао је 1832. године Јања Молер, али је он замењен високом олтарском преградом коју је 1929-1931. године урадио дебарски мајстор Нестор Алексијевић са синовима. У цркви се чувају вредне богослужбене књиге и предмети. Међу њима, посебно се издваја златни путир који су 1844. године поклонили за откуп грехова Вујице Вулићевића његови синови.

Североисточно од цркве налази се собрашица, српски тип куће из 19. века, за коју се претпоставља да је подигнута у истом периоду кад и црква. У основи је правоугаоног облика, изведена на темељу од опеке који носи бондручну конструкцију од храстовог дрвета, са кровом на четири воде покривеним ћерамидом. Димензије собрашице су 11,25×3,85 м.

КусадакКусадак је насеље у Србији у општини Смедеревска Паланка. Према попису из 2022. имало је 4.016 становника.Кроз се...
09/07/2025

Кусадак

Кусадак је насеље у Србији у општини Смедеревска Паланка. Према попису из 2022. имало је 4.016 становника.

Кроз село пролази пруга Београд—Ниш и на његовој територији се налазе четири железничке станице. Има веома добру везу са главним градом Србије и осталим градовима у окружењу, као што су Смедерево и Аранђеловац.

Има трагова који указују на далеку прошлост. У атару кусадачком нађено је парче украсне плоче на којој је рељефно изражен римски император као победник. Ова плоча чува се у београдском народном музеју, позната као Камеја из Кусатка.

Први подаци о овоме насељу бележе се већ из прве половине 18. века. За време аустријске владавине 1718—1739. године, помиње се ово насеље под именом Kussadak. У списку села и цркава у смедеревском диштрикту (срезу) у 1732. години, забележен је Кусадак, који је тада имао 30 домова и једну цркву у шуми. Ово ће свакако бити црква Пиносава, коју предање доводи у везу са последњим српским деспотима. Према предању, деспоти су овде причешћивали војску. Црква је била од брвна и служила је за сва околна села.

Село није одувек било на данашњем месту, већ северније, на месту које се зове Селиште, а у близини цркве Пиносаве. И данас се ту наилази на трагове насеља. Предање вели да је ово старо насеље напуштено због помора који је завладао.

Кусадак се помиње у арачким списковима, према тамо наведеним подацима, 1818. је имао 107, а четири године касније 121 кућу. И ови подаци показују да је Кусадак старије насеље, јер долази у ред највећих насеља из тога доба.

Кусадак је 1846. г. имао 244 куће. По попису из 1921. г. у Кусатку је било 997 кућа са 6.031 становником.

Током Другог светског рата, за време немачке окупације, у Кусатку, као и уопште у Доњој Јасеници, проценат страдалих цивила, као и војника, био је мањи него у већем делу Србије. Највеће страдање у рату се десило 10. августа 1944, када су четници поставили заседу немачком возу. Немци су сазнали за заседу и, уместо обичног, послали су блиндирани воз. Из воза су отворили ватру и убили 15 кусадачких и два јагњилска четника, као и једног цивила. Касније је велики број људи из села послат на Сремски фронт, где је погинуло преко 100 Кусачана.

Кусадак је веома развијено село. У њему се на периферијама налазе две школе до четвртог разреда, а у центру села једна већа, Основна школа „Брана Јевтић“, која је од првог до осмог разреда.

У селу се налази и Кусадачко језеро, које је окружено шумом. У овој шуми смештен је и манастир Пиносава из 17. века. Постоје и фудбалски клуб и фолклорно друштво.

СобрашицаСобрашица је дрвена зграда, кућа, која се у Србији градила у 19. веку.Собрашице су се градиле у непосредној бли...
09/07/2025

Собрашица

Собрашица је дрвена зграда, кућа, која се у Србији градила у 19. веку.
Собрашице су се градиле у непосредној близини цркве или манастира, а служиле су за окупљање народа у време разноразних светковина, сабора, или црквених празника.

Једноставног су облика, правоугаоне основе, са ниским, каменом озиданим темељом и четвороводним кровом, покривене шиндром, или покривачем од печене земље, у зависности од поднебља. Често су и сасвим без зидова, само четири стуба са кровом изнад.

Industrijska konoplja, sve što ne žele da saznate o njoj...Konoplja (Cannabis sativa L.), industrijska konoplja, je bilj...
09/07/2025

Industrijska konoplja, sve što ne žele da saznate o njoj...

Konoplja (Cannabis sativa L.), industrijska konoplja, je biljka koja se smatra jednom od prvih biljaka koju je čovek zasadio i koristio. Istorijska upotreba ove biljke se vezuje za arheološka nalazišta i period pre nove ere. U mnogim istorijskim zapisima postoje različiti načini upotrebe i korišćenja ove biljke, od sirovine za dobijanje papira, tekstila, oružja, stočne hrane, građevinskog materijala, do medicinskih i farmaceutskih proizvoda.

Sve upotrebe konolje, od drevne kineske medicine, preko rimskog doba do danas, potvrđuju da je konoplja biljka sa velikim spektrom mogućih upotreba i koristljivosti.

Danas je industrijska konoplja jedna od biljaka koje imaju deklaraciju superhrane i na tržištu je plasirana u vidu nekoliko proizvoda: oljuštene/neoljuštene semenke konoplje, ulje konoplje, brašno konoplje, ceđeni sok konoplje, proteinski prah konoplje,...

Lekovitost industrijske konoplje se ogleda u njenom hemijskom sastavu: alkaloidi, masne kiseline, estri, terpenoidi, polifenoli, flavonoidi, vitamini, stilbenoidi i dominantni kanabinoidi.

Jedinjenja na čijem postojanju se bazira lekovito svojstvo konoplje su najpre aminokiseline, kojih ima preko 20 identifikovanih, od kojih 9 esencijalnih (aminokiseline koje ne sintetiše ljudski organizam).

Seme konoplje u proseku čini oko 45% masnih kise­lina, od kojih je oko 75% omega-3 i omega-6 masnih kiselina. Pored ovih komponenti, visok je sadržaj vitamina: A, B1, B2, B3, B6, C, D i E.

Seme konoplje je i odličan izvor dijetetskih vlakana, kalcijuma, kalijuma, gvožđa, hlorofila. Celo konopljino seme (neoljušteno) je odličan izvor fosfora, magnezijuma, cinka, bakra i mangana.

Ulje konoplje je jedno od ulja u kome dominira gama linolenska kiselina (GLA). Takođe je i ulje koje ima naj­bliži odnos omega-3 i omega-6 masnih kiselina (3,75:1) idealnom odnosu preporučenom od strane Svetske zdravstvene organizacije (4:1).

Konoplja je jedna od biljaka koja može vrlo lako naći mesto u svakodnevnoj ishrani, kako zbog senzornih svojstava (prijatnog ukusa, mirisa i dopadljive arome), tako i zbog dostupnosti i lakoće pripreme.

Savršen je dodatak različitim salatama, gotovim jelima, ceđenim sokovima, pekarskim proizvodima i poslasti­cama.

Zbog specifičnog hemijskog sastava, konoplja je odličan izbor za osobe koje imaju problema sa kardiovaskularnim oboljenjima. Konzumiranjem celih semenki konoplje istovremeno se podstiče nesmetan rad gastrointestinalnog trakta (ubrzava varenje, sprečava nadutost, upalu sluzokože creva i slično).

Konoplja povoljno utiče na imuni sistem, smanjuje nivo LDL (lošeg) holesterola u krvi, dobro deluje i kod artritisa, multiple skleroze, hepatitisa C, nekih autoimunih bolesti, Kronove bolesti, mišićne distrofije, epilepsije, Parkinsonove bolesti, astme, emfizema, glaukoma i drugih intraokularnih poremećaja, kožnih oboljenja (npr. psorijaza), bolova u leđima i mišićnog spazma, paraplegije i kvadriplegije, nesanice i drugih poremećaja sna.

Neka naučna istraživanja objavljena poslednjih godina su pokazala i da konzumacija soka od konoplje povoljno utiče na opšte stanje organizma ljudi koji imaju ozbiljna oštećenja vitalnih organa.

Ono što danas ovu biljku čini dodatno atraktivnom jesu dve činjenice: povezanost sa indijskom konopljom od koje se dobija ma*****na i povezanost sa lečenjem kancera.

Ako se govori o vezi sa marihuanom i opojnim dejstvima konoplje, zapravo se govori o različitim biljkama. To su dve biljke- indijska ko­noplja i industrijska konoplja, i one se razlikuju po svom hemijskom sastavu.

One pripadaju istoj biljnoj vrsti, ali se dobijaju iz različitog semena, što uslovljava i različit hemijski sastav, naročito u sadržaju psihoaktivne supstance THC.

Industrijska konoplja ima maksimalan sadržaj THC do 0,3%, za razliku od indijske konoplje, tzv. marihuane, koja sadržaji THC oko 25-30%.

Kako je THC jedinjenje koje je psihoaktivna supstanca i kako je industrijska konoplja sadrži u tragovima, ona nema mogućnost takve upotrebe i ona nalazi primenu u drugim oblastima ljudskog života i drugim granama industrije.

Sa druge strane, povezanost konoplje sa lečenjem kancera i sama lekovitost konoplje je postala predmet interesovanja naučne zajednice u trenutku kada su detektovani fitokanabinoidi, jedinjenja koja su u vezi sa biosintetskim enzimima i metaboličkim procesima koji su u direktnoj vezi sa kancerom i hemoterapijom.

Međutim, bez obzira na zainteresovanost naučne zajednice, ovakve postavke su još uvek u fazi dokazivanja i istraživanja (da li?).

Kako se prizvodi?

Sredinom XX veka, Jugoslavija kao zemlja se ubrajala u najveće proizvođače industrijske konoplje. Ne računajući tadašnji SSSR, Jugoslavija je imala udeo od oko 25% u evropskim i 6% u svetskim razmerama među proizvođačima konoplje. U periodu između 1900 i 1960. godine, postojalo je preko 25 mesta za preradu konopljine stabljike, tzv. kudeljare. Jedinstvena berza kudeljne stabljike je osnovana u Odžacima, odakle je diktirana cena u Evropi.

Dalje, konoplja u poređenju sa drvećem, u proseku koristi četiri p**a više ugljen- dioksida tokom svog rasta.
Prosečnom stablu listopadnog drveta treba 20 godina da dostigne potpunu zrelost, dok industrijskoj konoplji treba četiri meseca.
Površina od jednog hektara konoplje proizvodi onoliko celuloznih vlakana koliko 4,1 hektar drveća.

Konoplja može dati 250% više vlakana nego pamuk, pri čemu koristi manju količinu vode; 600% više vlakana nego lan, na istoj površini.
Kad bi se plastika izrađivala od konoplje, razgradila bi se odmah, za razliku od naftnih derivata.

Itd...

Ваљавица у БистрициВаљавица у Бистрици (општина Петровац на Млави) припадала је породици Томашевић и служила је за обрад...
09/07/2025

Ваљавица у Бистрици

Ваљавица у Бистрици (општина Петровац на Млави) припадала је породици Томашевић и служила је за обраду, тј. ваљање сукна.

Подигнута је крајем 19. века и има статус споменика културе. У атару села Бистрица, мало изван самог насеља, у крају званом Љештар, саграђена је ваљавица као полубрвнара, правоугаоне основе, димензија 7,70 х 4,30 м. Делимично је зидана ломљеним каменом и речним облуцима и малтерисана блатним малтером, а делимично је од дрвених талпи. Кров је на две воде. Кровни покривач је ћерамида над зиданим делом, а над другим делом је бибер цреп.

За разлику од других воденица и ваљавица у Бистрици које се налазе у самом насељу и имају једну просторију, ова ваљавица има две просторије. У једној се становало у време рада на обради сукна, а у другој се налазе ступе за обраду материјала. Овај други део је од дрвених талпи. У њему се налази казан за грејање воде, сандук, ступе и маљеви. Маљеви су системом полуга повезани са спољашњим великим дрвеним точком. Доток воде из јаза у коме је вода била на висини од око 3 м у односу на точак, регулисан је изнутра једном полугом на чијем се крају налази лопатица, којом се отвара и затвара вода.

Resavska (Moravska) Sveta goraSedam srednjovekovnih srpskih manastira nalazi se na potezu dugom osam kilometara, od Svil...
09/07/2025

Resavska (Moravska) Sveta gora

Sedam srednjovekovnih srpskih manastira nalazi se na potezu dugom osam kilometara, od Svilajnca do Jagodine, a ovaj prostor naziva se Resavska Sveta gora, ili kako je još nazivaju, Moravska Sveta Gora.

Sve pravoslavne svetinje nastale su u periodu od 14. do 15. veka i nalaze se na samoj obali Velike Morave, ili u njenoj neposrednoj blizini. Zbog brda u zaleđi, do nekih je najlakše doći s reke, iz čamca. Po arhitekturi, pripadaju Moravskoj umetničkoj školi koja je naveći procvat doživela za vreme vladavine Despota Stefana Lazarevića.

Samim tim, kao ktitor se najviše pominje Despot Stefan Visoki, ili neko od vlastele bliske dinastiji Lazarević. Veruje se da ih je u davno doba bilo više, da je svakom Hristovom apostolu bio posvećen po jedan. Tome u prilog idu i nazivi dva sačuvana, Tomić i Jaković, posvećeni apostolima Tomi i Jakovu.

Manastiri ove Svete gore se nalaze na desnoj obali reke Velike Morave u visini “Bagrdanskog tesnaca” i u dužini od 18 km, idući nizvodno, poređani su sledećim redom:

- Manastir Svetog Apostola Jakova brata Gospodnjeg, u narodu poznatog i kao “Jaković” koji se nalazi u ataru sela Duboka, opština Jagodina, i pripada Šumadijskoj eparhiji. Sada je parohijska crkva;

- Manastir Svetog Apostola Tome, poznatijeg kao “Tomić”, se nalazi u ataru sela Vojska. Manastir je ženski;

- Manastir Uspenja Presvete Bogorodice, stari naziv “Zidine”, u ataru sela Radošin. Manastir je ženski;

- Manastir Hum, stari naziv “Duhne”, nalazi se na brdu Hum, u ataru sela Gložane. U njemu trenutno nema monaštva;

- Manastir Svetih Vrača Kozme i Damjana, poznatiji kao “Zlatenac”, nalazi se u ataru sela Gložane. Manastir je ženski;

- Manastir Svetog Nikole, poznat i kao “Dobrševo”, nalazi se u ataru sela Gložane. Manastir je metoh Miljkovog manastira, a u njenu trenutno nema monaha;

- Manastir Vavedenja Presvete Bogorodice, poznat kao “Miljkov manastir”, atar sela Gložane, manastir je ženski. Zaslužan je za obnovu “Zlatenca” i “Dobrševe”.

Раша ПоповРадивој „Раша” Попов (Мокрин, 26. јун 1933 ― Београд, 19. април 2017) био је српски књижевник, публициста, глу...
08/07/2025

Раша Попов

Радивој „Раша” Попов (Мокрин, 26. јун 1933 ― Београд, 19. април 2017) био је српски књижевник, публициста, глумац и дугогодишњи телевизијски новинар, новинар- сарадник Мокринских новина, звезда дечје телевизијске емисије Фазони и Форе. Аутор је више десетина књига за децу и одрасле.

Рођен је у Мокрину од оца Петра и мајке Даринке. Брат му је Душан Попов (публициста).

Године 1952. дошао је на студије у Београд. Завршио је Филозофски факултет. Више је волео историју од књижевности, али ипак се определио за књижевност.

Новинарску каријеру започео у новосадском Дневнику. Био је новинар листа „Младост“ од 1961. до 1964, затим новинар Радио Београда од 1964. до 1967. У Телевизији Београд је био до 1995. године.

Осим тога, био је лектор за српскохрватски језик у Лондону, Бирмингему и Нотингему од 1975. до 1977. Главни уредник издавачке куће Матица српска био је од 1983. до 1985. године.

Добитник је Годишње награде Радио Београда 1967. године за серију „Видови фашизма“.

Наступао је у ТВ серијама као приповедач, неке од најпознатијих су: „Радост сазнања“, „Фазони и форе“, „Варошарије“, „У сну сан“, „Шешир без дна“.

Аутор је више десетина књига за децу и одрасле: Два ока (1963); Гвоздени магарац (1976); Жабац који не зна да ћути (1987); Трулеж зглаве (1991); Шешир без дна (2001); Лажљива уста истине (2002); Возом посред улице (2003); Пета визија (2003); Био сам срећни коњ (2003); Бајке за XXI век (2007); изд. Чаробњаков СМС (2007); Мали зелени (2009); Спев о транзицији (2009); Како написати најгору песму (2010); Задимљена историја (2010); Опасне бајке (2010); Софија у канџама смора (2011); Софијине љубави (2011); Кад сам падао у фрас (2012); Мокрински патуљци (2013); Усамљена принцеза (2014).

Као колумниста дневних новина Политика углавном је писао о друштвеним темама.

Био је ожењен Радојком, професорком књижевности, са којом је имао сина Бојана, свештеника, и ћерку Дијану.

Добитник је награде „Доситеј Обрадовић“ за 2015. годину.

Преминуо је 19. априла 2017. године и сахрањен је 22. априла у Алеји заслужних грађана на Новом гробљу у Београду.

У Београду постоји Плато Раше Попова где је у октобру 2020. постављена његова скулптура.

Бранислав Нушић o приликама на Космету крајем XIX века...У мноштву писама и депеша које је Бранислав Нушић као српски ко...
08/07/2025

Бранислав Нушић o приликама на Космету крајем XIX века...

У мноштву писама и депеша које је Бранислав Нушић као српски конзул у европској Турској из Косовског вилајета слао влади у Београду, или српским дипломатским представништвима у Цариграду, Солуну и Скопљу, једна реч била је тако честа и незаобилазна да је са њом почињала или завршавала готово свака Нушићева порука: зулуми!

Већ из тога се може закључити да су физички и вербални обрачуни, отимачине, прогони, разноврсна насиља и неправде, постали уобичајена, свакодневна појава на Косову и Метохији. Зулуми, наравно, нису били само косовска специфичност. Њих је било и на свим другим просторима које су окупирали Турци. Али, нигде нису били таквог опсега и са тако драматичним последицама као у Косовском вилајету. У поимању Срба, као и самог конзула Нушића, зулуми су заједнички именитељ за све оне облике терора које су мухамеданци, Турци и Арбанаси, чинили над хришћанским становништвом.

Из дипломатске поште коју су припремили конзулати Србије, Аустрије и Русије (српски се налазио у Приштини, а остала два у Призрену и Косовској Митровици) видљиво је да су најчешћи облици зулума били: привремено или трајно прогонство са Косова и Метохије, насилно запоседање српских кућа и пољопривредних имања, отимање и потурчавање мушке деце, насилно одвођење девојака и младих жена, разбојништва, пљачке, подметање пожара, присвајање српскх кућа, дућана, воденица и друге имовине.

У косовској животној стварности с краја 19. века, што је видљиво и из Нушићевих записа, постојали су и многи позитивни примери. Тако, и у селима и у градовима, било је турских и арнаутских породица које су уживале велики углед и код самих хришћана. Оне су тај углед темељиле на традиционалним (патријархалним) схватањима породице и њеног односа према окружењу. Успостављајући поштен однос према суседима и стриктно примењујући бесу (која означава задату реч и има снагу заклетве), те породице биле су и најпоузданији заштитници православних духовних храмова и хришћана у целини.

У селима Косовског Поморавља (подручје око Гњилана, Витине и Каменице), Дренице, Сиринића и Подрима у Метохији, где је била најбројнија српска популација, било је доста српских староседелачких породица које су биле заштићене од могућих зулума. То су тако зване чипчије - земљорадници који су радили код турских и арбанашких велепоседника и бегова. Сви остали били су у неизвесности и сталном страху за своју имовину и животе својих породица.

Приликом многобројних путовања по старој Србији, Нушић је уочио да свако веће место на Косову, у Метохији, а исто тако у Рашкој области и Македонији, има своје озлоглашене силнике. У записима са тих путовања, он каже да ти силници ударају на српска села и нагоне сељаке у бежанију, после чега запоседају њихове куће и имања. То је најсуровији и најпримитивнији вид брзог богаћења, чему су били подложни и неки виђенији љди у тадашњим нахијама.

Богаћење на туђој несрећи постајала је, на жалост, некажњена пракса. Илуструјући то примерима којима је и сам био сведок, млади конзул Бранислав Нушић помиње случај приштиског муфтије, који је имао неприродно брз успон у каријери и за кратко време приграбио огроман капитал. Тај муфтија, каже Нушић, био је обичан сеоски хоџа. Касније се, подмићивањем више власти, дочепао положаја муфтије, да би затим, помоћу уцена, пљачкања, затварања, батинања и убијања имућних Срба, постао најбогатији човек на Косову. На тако прљав и нечастан начин он је стекао многобројне чифлуке у Приштинском санџаку.

Зулуми овакве врсте, уколико су их чинили истакнути и повлашћени представници турске власти, увек су се догађали уз посредовање неког силника који је био непосредни извршилац. Приштински муфтија чинио је то уз помоћ озлоглашеног кавгаџије и тиранина Дим Бурјана. Њега је ангажовао да глоби, уцењује, а по потреби и убија Србе. А овај је то чинио јавно, без бојазни од турских власти. Било је случајева да Дим Бурјан и преко хућумета (турског суда) у Приштини упути претећу поруку богатим појединцима и првацима српских села да у одређеном року плате новчану уцену, иначе ће се лоше провести.

Сличне оцене и притужбе из Приштине стизале су касније и од српског конзула Светислава Симића. Он је извештавао о притисцима и уценама муфтијиним на становништво српских села у близини Приштине (Словињ, Бабуш и друга). Они нису били турске чипчије - радници на њиховим поседима, већ су имали и обрађивали своју земљу. Намера муфтије је, међутим, била да од српских имања у овим селима створи још један чифлук за себе. Отуда притисци и претње које су стизале од Дим Бурјана.

Један од великих зулумћара у Приштинском санџаку, у годинама када је ту службовао Бранислав Нушић, био је и Сулејман паша, командант војске у приштинском округу.

У ширем рејону Гњилана, које је у време постојања српског конзулата у Косовском вилајету имало статус казе (среза), налазило се углавном српско домицилно становништво. Они су били бројнији од Арбанаса, представљали су моћнију етничку скупину, па је управо то био разлог да турске власти ово подручје означе као приоритетно за исељавање Срба. У извршавању тог нечасног чина, како је извештавао српски конзулат из Приштине, истицала су се два силника: Хусеин ага Ђаковци и Рашид ага Горанин.

Хусеин-ага се на ове просторе доселио из Ђаковице, а Рашид- ага са подручја Горе, планинске области између Шаре и Коритника, на крајњем југу Метохије. Из свог врлетног и сиромашног краја, дошли су у плодно и богато Косовско Поморавље да би, ако то буде могуће, протерали Србе и заузели њихове куће и поседе.

Свемоћни Хусеин је, између осталог, одлучио да се дочепа пространих пашњака у српском селу Раиновац. Учинио је то на једноставан начин: земљу је поделио новопридошлим сељацима, наложивши им да је преоравају и тако претворе у њиве.

Срби мештани после тога нису више имали где да напасају стоку. То је био разлог да мања група Срба, као представници села, оду код кадије у Гњилане да се пожале. А он им рече:

"Шта могу, рајо ја кад је он силан Турчин, па му нико ништа не може. Трпите, па шта вам бог да!"

А Рашид-ага (то је онај што је доселио из Горе), иначе пријатељ муфтијин, отишао је у село Доње Рудриге, где је ангажовао око 150 сељака да му бесплатно ору и копају, жању пшеницу, беру и круне кукуруз, обављају и све друге ратарске послове, без икакве накнаде.

Оваквих притисака и уцена с краја 19. века било је широм Косова и Метохије. Иначе, Турцима и Арбанасима, као припадницима мухамеданске вере, посебно су сметале српске цркве и манастири. Њихово рушење, паљење и претварање у џамије почело је већ средином 15. века и трајало је, с мањим или дужим прекидима, све до 1912. године, када је окончана турска власт на овим просторима.

Из конзулских писама је видљиво да је оваквог вандализма било и у време када се то најмање очекивало, у завршници отоманске владавине на југу Балкана, када су некадашњи моћници морали да се пакују и селе ка Анадолији.

Тако Бранислав Нушић 12. новембра 1895. године јавља министру иностраних дела у Београду о рушењу православнх цркава у косовским селима Каменици, Шипашници, Божевцу и Ранилугу:

"За непуна четири месеца разбијене су и опљачкане три цркве наше у Морави, а скоро ми стиже глас да је то стигло и четврту. Упоредо са тим, рушена су и српска гробља. Забележено је да је један Арбанас направио себи воденицу од мермера са српског гробља..."

Педантни српски конзул ништа није пропуштао да забележи и о томе благовремено извести министарство у Београду.

Српски конзулат у БитољуСрпски конзулат у Битољу је отворен 1889. као последица конзуларне конвенције Краљевине Србије и...
08/07/2025

Српски конзулат у Битољу

Српски конзулат у Битољу је отворен 1889. као последица конзуларне конвенције Краљевине Србије и Османског царства. Конвенција је подразумевла отварање српских конзулата у центрима Косовског, Солунског и Битољског вилајета, односно у Скопљу, Солуну и Битољу.

Конзулат је почео да ради од 9. маја 1889. са задатком да штити интересе Срба у овој области и због отварања српских школа. Први конзул био је Димитрије Боди.

Димитрије Боди (Београд, 1850 — Београд, 1942) је поотицао из чувене београдске породице цинцарског порекла. Правничко образовање стекао је у Београду, Паризу, Берлину и Лајпцигу.

Дипломатску каријеру отпочео је у дипломатском представништву Краљевине Србије у Софији 1880, где је до 1889. вршио дужност писара, секретара и отправника послова.

Године 1889. наименован је за Српског конзула у Битољу где је остао до 1895. године. У то време је писар у конзулату у Битољу био Бранислав Нушић, који је ту упознао и своју супругу Даринку, којој је Димитрије био ујак.

Address

Cacak

Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Занимљива историја и географија posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Business

Send a message to Занимљива историја и географија:

Share