11/05/2026
Како изгледају занимања будућности и на који начин вештачка интелигенција може да се користи паметно, данас су училе девојчице седмог и осмог разреда основних школа из Лознице на радионици организованој у Иновационом стартап центру „Smart city“, поводом Међународног дана девојчица у информационо-комуникационим технологијама.
Радионицу „Како размишљати, стварати и користити AI паметно“ организовали су „Smart city“ и Удружење пословних жена Србије, са циљем да девојчицама приближе занимања, развој креативности, критичког размишљања и тимског рада.
Директорка центра Данијела Марковић истакла је да је важно да девојчице изађу из стереотипа и схвате да су једнако способне и талентоване за послове у ИТ индустрији.
- Желимо да девојчице стекну самопоуздање, да науче како правилно користити вештачку интелигенцију и да већ сада размишљају о занимањима будућности - рекла је Марковић.
Консултанткиња и тренер радионице Тијана Секулић навела је да је акценат стављен на вештине које ће бити важне у будућности.
-Причамо о креативности, емпатији, критичком размишљању и правилној комуникацији са AI алатима. Важно је да деца науче да вештачка интелигенција није увек непогрешива и да информације морају критички да се посматрају - рекла је Секулић.
Током радионице девојчице су кроз интерактиван и тимски рад имале прилику да се упознају са дигиталним алатима, вештачком интелигенцијом и занимањима која ће обележити будућност.