31/05/2026
„Bože, jak může pořád spát?“ zabručela jsem si pro sebe, když jsem stáhla kliku od synova bytu. Bylo přesně deset dopoledne, slunce už pálilo okny na chodbu paneláku, a já – se srdcem těžkým jako olovo – stála v předsíni a slyšela v dálce dětský smích. Nikdo mi neotvíral, tak jsem zadusila výčitky svědomí a začala tiše ťukat.
Po chvilce se vrátka dveří pootevřela a ve dveřích stál můj pětiletý vnuk Ondrášek s plyšovým medvědem v ruce. Usmál se: „Babi, Eva spí, my si hrajeme. Pojď dovnitř.“ Vešla jsem, boty jsem nechala v předsíni mezi hromadou rozházených capáčků a gumáků, a vydala se ztichlým bytem směrem k dětskému pokoji. "A kde je bráška?" zeptala jsem se šeptem. "Adam si staví v pokojíčku garáž z kostek. Eva ještě nevstala."
Srdce mi v hrudi začalo netrpělivě tlouct. Uvnitř mě sžíralo zklamání. Jak může být někdo tak unavený? Můj syn Petr dře denně v práci, Eva je doma... Tohle jsem nedokázala pochopit. Z pokoje se ozval vysoký pištivý hlas. Malý Adam se pustil do hádky o bagr s Ondráškem a brzy začaly lítat první slzy. Vstoupila jsem, abych je utišila, a v té chvíli jsem z ložnice zaslechla chraplavý, unavený hlas: „Adamku, mlč prosím chvíli…“
Eva vstala, rozcuchané vlasy, hluboké kruhy pod očima, vytahané tričko, legíny, co zažily lepší časy. Zarazila se ve dveřích a na okamžik mě uviděla. V očích se jí mihl záchvěv studu. "Promiň, Jano… Ani jsem si nevšimla, kolik je hodin, v noci jsem se dost nevyspala. Adam měl zase noční můry a celou noc nespal, ráno jsem usla na dvacet minut... Ani nevím, že jste tu."
Cítila jsem, jak mi cukají koutky úst. Automaticky jsem chtěla říct něco o tom, jak jsme za našich časů zvládali všechno sami, ale zarazila jsem se, když Eva upřeně zírala na podlahu. "Bylo to náročné," zašeptala, "a ráno se mi děti rozutekly, než jsem se stihla probrat. Vždycky je slyším, ale dnes jsem nemohla."
Děti znovu začaly křičet a hrát si s autíčky, Eva zmizela v kuchyni. Sledovala jsem ji a začala vnímat věci, kterých jsem si dřív nevšimla. Dřez plný nedopitých hrnků, kousek polámaného chleba na stole, lednice, kam někdo ve spěchu přimáčkl jogurt mezi zeleninu. Dětská židlička měla upatlané opěrky, u dveří stála nákupní taška s rohlíky a jablky.
"Kluci, pojďte na jogurt!" zavolala Eva. Ondra vrazil do kuchyně, Adam cupital za ním, Eva jim rychle podala plastové lžičky, posadila je ke stolu a přikrčila se k pracovní desce, kde si opřela čelo o ruce. "Promiň, Jani, já vím, že to vypadá příšerně. Včera večer jsem nezvládla uklidit, usnula jsem dřív, než jsem vykoupala Adama. Petr přišel až v osm a okamžitě usnul u zpráv. Nikdo tu nemá přebytek energie."
Nasadila jsem svůj učitelský tón: "Síla je v tom, že to nevzdáš. Ale taky je potřeba mít režim. Musíš je naučit, aby si hráli sami, a aby tě ráno nechali vyspat… Za našich dob jsme taky měli děti a všechno zvládali!"
🔗 Celý příběh najdeš v komentáři níže 👇