Nová realita v Semilech

Nová realita v Semilech Semilská realita, o které stojí za to diskutovat. Mapa nové reality v Semilech zaměřená na přípravu a realizaci investičních projektů ve městě.

Už v šedesátých letech měli soudruzi v   skvělé plány. ❗️ Tribuna u stadionu, Koupaliště Semily, parkování... super 👍
25/04/2026

Už v šedesátých letech měli soudruzi v skvělé plány. ❗️ Tribuna u stadionu, Koupaliště Semily, parkování... super 👍

06/04/2026

Tak už je to hotový, místo Koupaliště Semily bude letos pumpark - betonový pomník stavitelky 🤣

Největší stavba roku ❗️ 2026 v   se rozjíždí. 👍 Snad to dopadne líp, než stomilionová školka hned vedle. 😊
10/03/2026

Největší stavba roku ❗️ 2026 v se rozjíždí. 👍 Snad to dopadne líp, než stomilionová školka hned vedle. 😊

Tak to tu máme zase ❗️ anarchii v přímém přenosu. ❗️ O tom, co se kde v   bude realizovat za městské peníze, budou rozho...
07/03/2026

Tak to tu máme zase ❗️ anarchii v přímém přenosu. ❗️ O tom, co se kde v bude realizovat za městské peníze, budou rozhodovat lidé v anketě. Obvykle jde o pár desítek hlasujících, co si sami doma vymyslí, jak "zkrášlit" veřejný prostor.

Už se ani nepamatuji, kdy a kde tohle šaškování s anketami na přání začalo, ale myšlenka to byla skvělá. Participace nebo-li spoluúčast obyvatel města na investičních projektech, není nic nového. Lidé, kteří žijí v místě, kde se plánuje nějaká investice, mohou svými podněty odbourat v projektu nesmysle, které projektant nebo architekt nevnímají tak silně, jako právě místní.

Staví se nová komunikace v obytné zóně? Pak je dobré prodiskutovat s místními, jak budou novou komunikaci využívat, jestli je třeba cyklostezka dobrý nápad nebo jestli parkovat podélně nebo šikmo atd. Když už je projekt hotový, tak potom těžko něco měnit v zadání. Participace je něco, o čem si popovídá investor (město) s lidmi dřív než začne projektovat nebo v průběhu projektu.

Forma komunikace mezi investorem (městem) a veřejností může být různá. Někdy to mohou být workshopy (tvůrčí pracovní setkání), veřejná debata, ankety, rozhovory s lidmi přímo v místě nebo jen obyčejná diskuse na sociálních sítích. Na formě komunikace nezáleží, protože za všechno musí nést plnou odpovědnost investor (město).

‼️ A tady někde se to asi zlomilo. Někdo si spletl participaci (spoluúčast) obyvatel na investičních projektech města s anarchií. Místo participace obyvatel jen všeřešící ankety. Nikým nevolení lidé mají rozhodovat v nějaké anketě o tom, jak bude žít zbytek města? Proč chodit k volbám, když tu teď na všechno máme ankety?

Představa, že se radní zbaví odpovědnosti za realizované projekty tím, že budou vytrubovat do světa něco o hlasu lidu v projektech na přání, je nesmysl. Stále za to nesou odpovědnost a je úplně jedno, kolik kde v jaké anketě hlasovalo lidí. Sám jsem kdysi poslal do téhle jejich ankety pár nesmyslů, aby se někdo chytnul za nos, ale marně.

❗️ Oni o těch nesmyslech nechali normálně hlasovat. ❗️

Takže dnes už tam nic neposílám, protože ty nesmysle tam za mě posílají jiní a radní jejich nesmysle za městké peníze dokonce realizují. Do těch nesmyslů nepočítám výstavbu ani opravu komunikací, ale třeba takové dementní nápady jako Altán s udírnou U Čtrnácti pomocníků pro pár domkařů, který jen využili nezájmu lidí o tyhle ankety.

⁉️ Jak to tedy změnit? Vrátit se zpátky na začátek a umožnit lidem o investičních projektech města diskutovat. Když se kácel městký park na Ostrově, jaká byla spoluúčast obyvatel města na tomto projektu? Nulová! Když se na Ostrově začal stavět kiosek s veřejnými záchodky, jaká byla spoluúčast obyvatel města na tomto projektu? Nulová! A mohl bych pokračovat na celé řadě investičních projektů. Město každý rok připravuje nějaký zajímavý investiční projekt, ale ani na jednom z nich obyvatelé města nemohou participovat.

A proč to tak je? Protože město to neumí. Současný místostarosta Sábl se zacyklil v anketách projektů na přání, které dotáhl k takové dokonalosti, že už tam hlasují jen ti, co si tam sami něco pošlou :)) Je mi ho v podstatě trochu líto, protože na tom odvedl velký kus práce a nic z toho.

Tím ale neříkám, že za tenhle participativní paskvil může zrovna radní Sábl, protože on to bohužel podědil po těch, kteří neuměli vůbec nic. Jen to celé dotáhl k dokonalosti, o jaké se jeho předchůdcům ani nesnilo. A kdybych na to mohl mít vliv, tak bych nechtěl, aby s tím skončil a hodil to do koše. Všechen ten způsob hlasování a registrace v projektech na přání je v pořádku.

❗️ Špatně je pouze to, že ty projekty tam musí navrhovat město, ne občan. ❗️

Pokud budu mít nějakou připomínku k plánovaným investičním akcím ve městě, nebudu tam posílat své vlastní projekty, ale připomínky k projektu. O připomínkách se může hlasovat v anketách, diskutovat a dál je rozvíjet, normálně s nimi pracovat.

Město musí umět přijít s investičním projektem, do kterého zapojí občany a ne naopak, tak jak je to nyní nastavené. Je mi to líto, ale dokud tohle radní nepochopí, tak veškerá Sáblova dobrá práce na participativním rozpočtu přijde vniveč.

Tenhle   makrolomový projekt bude zajímat hlavně sportovce. ⚽️ Na zázemí sportovního stadionu byla vyspána architektonic...
03/02/2026

Tenhle makrolomový projekt bude zajímat hlavně sportovce. ⚽️ Na zázemí sportovního stadionu byla vyspána architektonická soutěž a jak to tak vypadá, vítězný návrh se realizovat nebude. Za to se bude realizovat projekt z umělé hmoty, makrolomu.

☝️ Makrolom je vlastně polykarbonát, vysoce odolný plast z kterého se staví i skleníky.

Nic proti novým materiálům, ale vypadá to, že radniční architekti se pustili do dílka, které nehodlají podrobit veřejné kritice. Tohle mě na postupu radních vždycky štve. 😡 Teď když by lidé mohli kriticky zhodnotit všechna pro a proti, tak se projekt finalizuje za zavřenými dveřmi.

Argumenty, že by to ohrozilo realizaci projektu neberu. Času na to bylo dost ❗️ a postavit skleník pro sportovce je prostě úlet, experiment... který podle radnice 💯 vyjde. 🙃

Tady se vypisují milionové soutěže o stavby, které dopadají příšerně a poučení z toho žádné. Nebylo by lepší postavit zázemí pro sportovce třeba jen jako obyčejnou ❓ montovanou stavbu - bez soutěže. ⁉️

01/02/2026

Tak jsme se dozvěděli, že radnice dolaďuje projekt nových kabin na stadionu... ale veřejnosti nikdo nic nepředložil. Proč asi?

10/01/2026

⁉️ Proč se SUPERMARKETŮM na Riegrově náměstí nedaří❓ Proč po Albertu končí i Norma❓ Jsou za tím jen zvyšující se provozní náklady, nájem a energie❓ Spousta otázek a žádná konkrétní odpověď...

Tohle už asi nejde přehlédnout. Na Riegrově náměstí máme jen jeden objekt, který je koncipován jako OBCHODNÍ dům, a to "Rubín", ale nějak se tam velkým obchodníkům nedaří. Tři roky jsem zde provozoval obchod, a znám to místo jako své boty, takže si dovolím tvrdit, že to není jen díky vyšším nájmům, ale i místem.

A to místo je Riegrovo náměstí, které je doslova zabariérovaným pláckem, kterému většina lidí říká náměstí. Bohužel, po té nešťastné rekonstrukci se z toho stal nepoužitelný obchodní prostor. Nejde zaparkovat, nejde vyjet, nejde odjet po rampě s košíkem přímo k autu, nejde skoro nic, co by člověk očekával u supermarketu.

To co popisuji se netýká malých obchůdku, těm to může být celkem jedno. Bohužel pro větší market je tohle místo mrtvé. Budoucnost je teď asi taková, že se bude Rubín prodávat jako horký brambor. A co dál? Asi jako s každou nepoužitelnou nemovitostí - bude chátrat přímo v centru města.

Koho by napadalo, že nějaká rekonstrukce náměstí, může mít tak fatální dopad na běžný život ve městě. Přitom taková blbost že?

Jsem toho názoru, že v participačním rozpočtu (projektech na přání) by lidé měli hlasovat jen o chodnících a podobných p...
01/12/2025

Jsem toho názoru, že v participačním rozpočtu (projektech na přání) by lidé měli hlasovat jen o chodnících a podobných praktických věcech ve veřejném prostoru. Na architekturu je tady ❗️ architekt ❗️ a ne anketa, kde hlasuje pár desítek lidí a doslova przní veřejný prostor svými bizarními nápady.

Každý rok někdo přijde s nápadem, co všechno by se mohlo ještě strčit na Ostrov. To je takové to místo, kterému jsme v době před Farským říkali park. Bylo to klidné místo doslova v centru města. Něco fantastického! A co z toho zbylo? Torzo...

Na základě hlasování budou k realizaci v roce 2026 doporučeny zastupitelstvu tyto projekty:

❗️Doplnění vodního herního prvku na Ostrov Semily ❗️

👍 Výstavba části chodníku v ulici Benešovská od autobusové zastávky Semily – Zákoutí směrem k části Semil Na Hlínách

Rozhořela se nám tu v   taková vášnivá předvánoční debata na téma 🎄 VÁNOČNÍHO STROMU NA NÁMĚSTÍ ‼️ Každý rok se to opaku...
23/11/2025

Rozhořela se nám tu v taková vášnivá předvánoční debata na téma 🎄 VÁNOČNÍHO STROMU NA NÁMĚSTÍ ‼️ Každý rok se to opakuje, někdy s menší a někdy s větší intenzitou. Někdo tomu tleská a někdo si klepe na čelo.

Takže jsem si k tomu taky něco řekl a hned jsem narazil. 😃 Jak jsem si to mohl vůbec dovolit, psát o semilském vánočním stromu, jako o d*bilní vánoční atmosféře??? Wow... Protože to na mě tak působí!

Pamatuji si ještě docela živě, když na námku před Vánocemi rozsvítili vzrostlý strom jen tak. Dali tam pár svítících koulí, žádné velké ozdoby a najednou tu byly Vánoce se vším všudy. Člověk chodil kolem toho stromu celý rok, ale jen o Vánocích to dostalo své kouzlo. Nebyl to žádný mrtvý strom, byl živý a byl součást veřejného prostoru. Tohle si pamatuji.

A pak si někdo řekl, že to všechno pokácí a bude to celé jinak. Jednou za rok se uřízne nějaký strom a vrazí tam, kde "bude místo". Nezáleží na tom, jak to bude vypadat nebo jaký k tomu budou mít lidé vztah... nebo dokonce, jestli tam nějaké vhodné místo vůbec bude? Takže žádný div, že někdo tomu tleská a někdo nadává. To je něco, co dřív nebylo, protože strom, který na námku rostl celý rok, patřil do a nikdo si na něj nestěžoval. Jediné, na co si lidé mohli stěžovat, že bylo málo ozdob, ale vánoční strom byl vždycky skvělý ❗️ patřil do Semil. ❗️Nebyl to nějaký "přivandrovalec" píchnutý někam, kde nikdy nerostl.

Jsou města, kde si s velkou slávou vybírají vánoční stromy na náměstí, ale to jen proto, že lidé ve velkých městech, nemohou mít to, co máme my v Semilech.

Takže každý rok se v opakuje stále stejná scénka, kdy přijede náklaďák se stromem, aby ho zapíchnul tam, kde lidé pak ani normálně neprojdou, trhy se tam nevejdou a celý veřejný prostor je "zazděný" něčím, čemu se říká "vánoční atmosféra". Dokonce ani při tom rozsvěcení vánočního stromu se lidé nemohou normálně pohybovat. Vždycky mi to přijde směšný, protože mám tu živou zkušenost, že to může fungovat jinak.

A jak?

Třeba tak, že radní vyberou místo na námku, kde bude zasazen živý vánoční strom. Těch vhodných míst moc není a jsou vlastně jen čtyři místa, kde Semily najdou svou ztracenou🎄 vánoční atmosféru. Mám sice svůj tip, ale všechna čtyři místa na námku se tomu nabízí. Stačí jen vybrat a to místo udržovat celý rok.

Stožár vysokého napětí, nemusí být v krajině jen nudný stožár. 😄 V Rakousku už na tohle téma běží první designové soutěž...
14/11/2025

Stožár vysokého napětí, nemusí být v krajině jen nudný stožár. 😄 V Rakousku už na tohle téma běží první designové soutěže a regiony se toho vážně chytají. Mě zaujal tenhle design. Mít tohle na některém z okolních kopců, to by už nikdo nepřehlédl.

Tohle ‼️ má být polopark za 40 milionů korun ‼️ místo městského koupaliště. Fakt tohle někdo chce?Celé je to výsměch! Za...
13/11/2025

Tohle ‼️ má být polopark za 40 milionů korun ‼️ místo městského koupaliště. Fakt tohle někdo chce?

Celé je to výsměch! Za tyhle prachy mohou mít koupák i s vodotryskem. A rovnou říkám, že žádný psaní a nadávání na fejsbůku ničemu nepomůže. Je potřeba dát dohromady 21 lidí na kandidátku + jednoho zmocněnce, kdo podá kandidátku na ouřad. Nic jiného potřeba není. Nikdo nemusí vymýšlet nějaký úžasňácký program, stejně to nikoho nezajímá, ale to jestli v Semilech bude nebo nebude Koupaliště Semily si na fejsbůku nikdo nevykřičí.

👎 Tohle je trochu věčný problém  . Pár desítek lidí v ANKETĚ úspěšně przní veřejný prostor svými bizarními vejmysli. Jak...
01/11/2025

👎 Tohle je trochu věčný problém . Pár desítek lidí v ANKETĚ úspěšně przní veřejný prostor svými bizarními vejmysli. Jakoby městský architekt byl v jen razítkem na blbé a ještě blbější nápady. Brzy bude z Ostrova jedno velké dětské hřiště s parkovištěm a McDonaldem na špičce Ostrova. Všechno ostatní tam už radnice postavila.

🟩 Investice na přání – hlasování zahájeno! 🗳️

Občané Semil starší 16 let mohou i letos rozhodnout, které projekty se zrealizují v příštím roce. Vybrat můžete až dva z dvanácti navržených. 💡

Hlasování probíhá během listopadu:
✅ online přes NIA (např. Bankovní identitu nebo MojeID) po dobu 14 dní
✅ osobně na podatelně městského úřadu od 15. dne

Podrobnosti a přehled projektů najdete na 👉 investice.semily.cz

Zapojte se a ovlivněte, co se v Semilech změní! 💚

Adresa

Semily

Internetová stránka

Upozornění

Buďte informováni jako první, zašleme vám e-mail, když Nová realita v Semilech zveřejní novinky a akce. Vaše emailová adresa nebude použita pro žádný jiný účel a kdykoliv se můžete odhlásit.

Kontaktujte Společnost

Pošlete zprávu Nová realita v Semilech:

Sdílet