07/03/2026
Tak to tu máme zase ❗️ anarchii v přímém přenosu. ❗️ O tom, co se kde v bude realizovat za městské peníze, budou rozhodovat lidé v anketě. Obvykle jde o pár desítek hlasujících, co si sami doma vymyslí, jak "zkrášlit" veřejný prostor.
Už se ani nepamatuji, kdy a kde tohle šaškování s anketami na přání začalo, ale myšlenka to byla skvělá. Participace nebo-li spoluúčast obyvatel města na investičních projektech, není nic nového. Lidé, kteří žijí v místě, kde se plánuje nějaká investice, mohou svými podněty odbourat v projektu nesmysle, které projektant nebo architekt nevnímají tak silně, jako právě místní.
Staví se nová komunikace v obytné zóně? Pak je dobré prodiskutovat s místními, jak budou novou komunikaci využívat, jestli je třeba cyklostezka dobrý nápad nebo jestli parkovat podélně nebo šikmo atd. Když už je projekt hotový, tak potom těžko něco měnit v zadání. Participace je něco, o čem si popovídá investor (město) s lidmi dřív než začne projektovat nebo v průběhu projektu.
Forma komunikace mezi investorem (městem) a veřejností může být různá. Někdy to mohou být workshopy (tvůrčí pracovní setkání), veřejná debata, ankety, rozhovory s lidmi přímo v místě nebo jen obyčejná diskuse na sociálních sítích. Na formě komunikace nezáleží, protože za všechno musí nést plnou odpovědnost investor (město).
‼️ A tady někde se to asi zlomilo. Někdo si spletl participaci (spoluúčast) obyvatel na investičních projektech města s anarchií. Místo participace obyvatel jen všeřešící ankety. Nikým nevolení lidé mají rozhodovat v nějaké anketě o tom, jak bude žít zbytek města? Proč chodit k volbám, když tu teď na všechno máme ankety?
Představa, že se radní zbaví odpovědnosti za realizované projekty tím, že budou vytrubovat do světa něco o hlasu lidu v projektech na přání, je nesmysl. Stále za to nesou odpovědnost a je úplně jedno, kolik kde v jaké anketě hlasovalo lidí. Sám jsem kdysi poslal do téhle jejich ankety pár nesmyslů, aby se někdo chytnul za nos, ale marně.
❗️ Oni o těch nesmyslech nechali normálně hlasovat. ❗️
Takže dnes už tam nic neposílám, protože ty nesmysle tam za mě posílají jiní a radní jejich nesmysle za městké peníze dokonce realizují. Do těch nesmyslů nepočítám výstavbu ani opravu komunikací, ale třeba takové dementní nápady jako Altán s udírnou U Čtrnácti pomocníků pro pár domkařů, který jen využili nezájmu lidí o tyhle ankety.
⁉️ Jak to tedy změnit? Vrátit se zpátky na začátek a umožnit lidem o investičních projektech města diskutovat. Když se kácel městký park na Ostrově, jaká byla spoluúčast obyvatel města na tomto projektu? Nulová! Když se na Ostrově začal stavět kiosek s veřejnými záchodky, jaká byla spoluúčast obyvatel města na tomto projektu? Nulová! A mohl bych pokračovat na celé řadě investičních projektů. Město každý rok připravuje nějaký zajímavý investiční projekt, ale ani na jednom z nich obyvatelé města nemohou participovat.
A proč to tak je? Protože město to neumí. Současný místostarosta Sábl se zacyklil v anketách projektů na přání, které dotáhl k takové dokonalosti, že už tam hlasují jen ti, co si tam sami něco pošlou :)) Je mi ho v podstatě trochu líto, protože na tom odvedl velký kus práce a nic z toho.
Tím ale neříkám, že za tenhle participativní paskvil může zrovna radní Sábl, protože on to bohužel podědil po těch, kteří neuměli vůbec nic. Jen to celé dotáhl k dokonalosti, o jaké se jeho předchůdcům ani nesnilo. A kdybych na to mohl mít vliv, tak bych nechtěl, aby s tím skončil a hodil to do koše. Všechen ten způsob hlasování a registrace v projektech na přání je v pořádku.
❗️ Špatně je pouze to, že ty projekty tam musí navrhovat město, ne občan. ❗️
Pokud budu mít nějakou připomínku k plánovaným investičním akcím ve městě, nebudu tam posílat své vlastní projekty, ale připomínky k projektu. O připomínkách se může hlasovat v anketách, diskutovat a dál je rozvíjet, normálně s nimi pracovat.
Město musí umět přijít s investičním projektem, do kterého zapojí občany a ne naopak, tak jak je to nyní nastavené. Je mi to líto, ale dokud tohle radní nepochopí, tak veškerá Sáblova dobrá práce na participativním rozpočtu přijde vniveč.