Silk Note Records

Silk Note Records Tomasz Trzciński Musikproduktion - SilkNote Records - the label for quality compositions, Improvisations, and piano music. Acoustic Music & More !

29/01/2025

Don't Ever Leave Me / by Keith JarrettFrom Album "The Melody At Night, With You" Tomasz Trzciński - piano http://tomasz-trzcinski.infoYamaha C7x, Facebook: h...

24/01/2024

Dzisiaj, 24 stycznia 2024 roku minie o północy kolejna, 49 już rocznica powstania tego najniezwyklejszego solowego koncertu, którego kariera zaczęła się od legendy samego powstania - zagrania tej muzyki przez Keitha Jarretta, i poprzez wydanie tego nagranego dzieła na płycie długogrającej firmy ECM, i prawie natychmiastowy fenomen sprzedaży tego nagrania, idącej w miliony egzemplarzy, i trwa po dzień dzisiejszy.

Koncert koloński Keitha Jarretta to utwór, który zaistniał w mojej świadomości jako szalone marzenie wykonawcze, fascynując mnie najgłębiej jak tylko potrafi zafascynować jednego człowieka dzieło innego człowieka, i jednego artystę - dokonanie innego artysty. Stał się on dla mnie takim rodzajem muzycznego motta na przyszłość dla całego wysiłku jaki w trakcie studiowania i poznawania jego szczegółów wkładałem w przygotowanie własnej interpretacji tego dzieła, do której doszło po raz pierwszy w wielkiej sali audytorium Uniwersytetu w Moguncji już w roku 2003 i odtąd dochodziło wiele wiele razy na różnych koncertach aż po dzień dzisiejszy. Jego treść wraz z biegiem czasu i kolejnymi wykonaniami inspirowała mnie coraz głębiej ku szukaniu własnych środków artystycznego wyrazu w improwizacji, muzyce “stającej się na żywo”, powstającej spontanicznie, ale i przecież głęboko kreatywnie pod rękami artysty, tak jak rozumiano artyzm muzyczny w epoce romantyzmu, czego przykładem była choćby aktywność koncertowa Fryderyk’s Chopina, Ferenca Lista czy wielu innych artystów tamtej epoki. Granie dla słuchaczy w skupieniu i uniesieniu - tego co artysta- muzyk chciał przekazać im od siebie poprzez instrument, opowiadając jakąś historię swoim językiem muzycznym. Tak wyglądało twórcze wirtuozowskie koncertowanie dwa stulecia temu. Dzisiaj forma ta odżyła koncertowo dzięki kilku artystom, ale przede wszystkim kamieniem węgielnym stało się powstanie i wykonanie tego utworu przez Keitha Jarretta, dla którego był to także początek jego kariery na poziomie światowej legendy fortepianu, która trwa po dziś dzień.

Wykonywanie jego utworu, swoiste budowanie narracji tej muzyki - zawsze od początku, odkrywanie jej w formie improwizacji, jest dla mnie jednym z elementów kreacji muzycznej, której drogą podążam. Jednak główną inspiracja, mimo powtarzających się - zawsze inaczej, kreacji tego dzieła, przeniosła się już u mnie dawno na pole twórczości własnej w formie własnych improwizacji, i swobodnej lub komponowanej w studio wypowiedzi muzycznej, czego najlepszym dowodem jest seria moich albumów pt. “Piano Explorations” i “Piano Explorations 2022”, oraz wielu innych albumów koncertowych z zapisem muzyki, którą stworzyłem na licznych solowych koncertach. W tym prezentowanym tutaj wideo i na tym koncercie dochodzi także w wielu miejscach do przechodzenie jednej materii w drugą, do przenikania się tych idei, w zaczynie pochodzących muzycznie od Keitha Jarretta, lecz w efekcie końcowym będących moimi własnymi kreacjami muzycznymi. Pojawiają się one tutaj w formie “Interludiów” oraz także utworu na bis, czyli improwizacji na temat jednej z myśli tego koncertu - tematu z części IIc, która była w Operze w Kolonii 24 stycznia 1975 oryginalnym bisem, i moich własnych pomysłów - elementów zaczerpniętych z albumu pt. “Polskie Melodie”, inspirowanych moim rodzinnym polskim folklorem i dziedzictwem muzycznym, z którego korzeni się wywodzę. Dlatego też koncert ten nazywam od kilkunastu już jego wykonań jako “Around THE KÖLN CONCERT”, ponieważ transportuje on ideę mistrza i moją własną, połączone w jedną spójną, choć za każdem razem nieco inną - muzyczną opowieść. I tak zaistniał ten koncert właśnie ponownie na scenie 18 listopada 2017 roku, zamówiony na benefisowy koncert stowarzyszenia “Zoar” w Kirchheimbolanden, urokliwej stolicy gór Pfalzu w Nadrenii Palatynacie, a to jest jego pełne nagranie, do wysłuchania którego serdecznie Państwa zapraszam i kłaniam się nisko!

Tomasz Trzciński:

Around THE KÖLN CONCERT by Keith Jarrett, 2017
https://youtu.be/KQ4b_SdbvRc

03/07/2023

Galaktyka Wiatraczek (znana również jako Kółko Zębate, Messier 101, M101, NGC 5457 lub Arp 26) – galaktyka spiralna ze słabym jądrem i bardzo rozwiniętymi ramionami w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy, 5,5° ponad ostatnią gwiazdą dyszla Wielkiego Wozu (Alkaid). Została odkryta w 1...

02/07/2023

Mgławica „Trąba słonia” IC 1396 w konstelacji Cefeueusza / The "Elephanttrunk" Nebula IC 1396 in the constellation Cepheus

Frédéric Chopin - Nocturne in F-sharp Major Op. 15 No 2
https://youtu.be/OvnJEC0tRy8

11/06/2023

Pamiętają Państwo opowiadanie Sławomira Mrożka pt. „Słoń”? Okazuje się że po uniesieniu się w powietrze i odlocie z Zoo na oczach zdumionych uczniów, którzy od tej chwili przestali wierzyć w prawa grawitacji oraz co poniektórzy także w słonie, nasz bohater wcale nie zaginął i teraz odnalazł się ponownie! Zaleciał jednak tak wysoko, że minąwszy „Świnki w kosmosie” schował się za czarną dziurą, przemienił w mgławicę i obserwuje wydarzenia w Zoo dalej - za pomocą czubka swojej trąby. Słonia tu bowiem nie widać. Jedynie czubek jego trąby. Tak samo jak w Alicji z krainy czarów, w której kot Cheshire znikał wśród gałęzi ale pozostawał po nim uśmiech. Tutaj znika słoń a trąbę widać. Niektórzy astronomowie twierdzą że to jest raczej sowa, która dla niepoznaki udaje trąbę słonia. Ale kto tam wie, niektórzy wielcy astronomowie co innego mówią a co innego myślą, i zupełnie co innego robią niż mówią i myślą. Ogólnie mają oni jednak najczęściej rację. Bo to, co dzisiaj jest możliwe wczoraj było tylko bajką. A dzisiaj wszystko jest możliwe, tym bardziej w kosmosie. Zaś kot Alicji był, co potwierdza na rysunku jego pręgowany gruby ogon, raczej szopem praczem. Nawet jeśli tylko troszkę udawał kota. Choć, może było na odwrót? A nasz bohater, może celowo udaje sowę by nie było go widać ani nikt niczego się domyślał? A może to jeszcze inny kolos schowany za łudzącą maską sowy lub trąby, kto wie, dzisiaj taki scenariusz nie jest wcale niemożliwy. Ale gdyby okazało się że to jednak ten słoń, a w zasadzie tylko jego trąba, to na wszelki wypadek pożyczmy mu dobrej nocy. Niech gdzieś tam sobie, daleko od nas w ciemnościach znika. Im dalej, tym lepiej. Trąba zawsze go zdemaskuje.

A propos: Słonie są pamiętliwe. Te nadmuchane gazem podobno także.

Ps: Gdy byłem mały i coś niecoś sknociłem mówiono do mnie - ty trąbo. Może dlatego wybrałem raczej fortepian. Dzisiaj nie żałuję!

TOMASZ TRZCIŃSKI, 11 czerwca 2023

Ps Na zdjęciu - Mgławica „Trąba Słonia” lub „Głowa sowy” Jak kto woli. IC 1396

Foto by

Tomasz Trzciński - "Chronos”, Piano Explorations 2022, Vol. II
https://youtu.be/Zn_O-g6en9E

08/06/2023

Interpretation by Tomasz Trzciński | Part I [0:05 - 28:15] Part IIa [28:15 - 43:35] Part IIb [43:35 - 1:04:35] Part IIc [1:04:45 - 1:11:11]((( Spotify ))) ht...

07/06/2023

Andromeda Galaxy M31
Galaktyka Andromedy M31
Photo by

Keith Jarrett - THE KÖLN CONCERT - complete, Tomasz Trzcinski - piano
https://youtu.be/T_IW1wLZhzE

Canon Eos 6D
25 x 3 min
Apo ES ED127
Skywatcher 6Pro

17/05/2023

Ktoś przeniósł model 3D pomnika Chopina z Łazienek do Wszechświata i teraz Fryderyk Chopin jest wieczny, jego nokturn stał się ponadwymiarowy, i galaktyczny. Muzyka nocy!

To tylko zjawa
Fatamorgana
Wędrowców złuda
I gra świateł
Lecz taki obraz
Na mlecznej drodze
Jak dżin z butelki
Gdzieś tam w przestworzach
Blask roztaczając
I poprzez światy
Które w nim trwają
Od lat milionów
Jest im przystanią

Wszystko to przeszłość
Widok i barwy
Formy i światła
Cienie kontrastów
Głębokie bruzdy
Z gwiezdnego piasku
Klepsydra z pyłu
Mara Wszechświata

Tomasz Trzciński 17 maja 2023

Na zdjęciu: Mgławica NGC 7822 z okolic Małego Wozu

Frédéric Chopin - Nocturne in F-sharp Major Op. 15 No 2
https://youtu.be/OvnJEC0tRy8

16/05/2023

Gdzieś ponad nami
Tętni życie Wszechświata
Rodzą się nowe gwiazdy
Inne zamieniają w pył i mgławice
By dać życie kolejnym
Miliardy lat upływają
Niczym nasze sekundy
Zegar wieczności
Tyka pośród świateł
I zdaje się nie mieć
Końca swojej energii
Jest jak czynny wulkan
Którego erupcje mogą zmienić
Cząstkę otaczającej go
Świecącej materii
I kilkudziesięciu spośród
Miliardów innych
Pozwolić na nieco więcej
Efektownych rozbłysków
Ale to wszystko
Ma swój początek i koniec
Jak w życiu
Przychodzimy
Przechodzimy
Odchodzimy
Pozostają wspomnienia
Chwile, momenty
One są ważne
Zmieniają i pokazują
Drogę innym
Którzy nadejdą po nas
Z mgły przyszłości
I rozbłysną
Swoim blaskiem

Tomasz Trzciński 16 maja 2023

The Piano Explorer
https://youtu.be/fcM_wsQJiis

Na zdjęciu: Fragment mgławicy emisyjnej „Motyl” IC 1318

Adresse

Geisenheim

Benachrichtigungen

Lassen Sie sich von uns eine E-Mail senden und seien Sie der erste der Neuigkeiten und Aktionen von Silk Note Records erfährt. Ihre E-Mail-Adresse wird nicht für andere Zwecke verwendet und Sie können sich jederzeit abmelden.

Teilen

Kategorie