FOA Roskilde

FOA Roskilde Kontaktoplysninger, kart og anvisninger, kontaktformular, åbningstider, tjenester, stjerner, fotos, videoer og meddelelser fra FOA Roskilde, Industrivej 3, 1 sal, Roskilde.

♦️FOA Roskilde på besøg hos ZBC Roskilde♦️Hvad kan man egentlig bruge en fagforening til? Og skal man overhovedet være m...
23/06/2026

♦️FOA Roskilde på besøg hos ZBC Roskilde

♦️Hvad kan man egentlig bruge en fagforening til? Og skal man overhovedet være medlem som elev?

♦️Det var nogle af de spørgsmål, vi satte fokus på, da FOA Roskilde besøgte to store klasser på ZBC Roskilde med både PAU- og SOSU-elever. Eleverne var engagerede, nysgerrige og bidrog aktivt med masser af gode spørgsmål og refleksioner om deres fremtid og de drømme, de går med.

♦️Under oplægget fortalte vi blandt andet om den danske model, hvor arbejdsgivere og de overenskomstbærende fagforeninger sammen forhandler og aftaler, hvordan overenskomstmidlerne skal bruges, og hvad overenskomsterne skal indeholde. Det understreger, hvor vigtigt det er at stå sammen i et stærkt fællesskab.

♦️Flere af SOSU-eleverne havde allerede mødt FOA Roskilde i forbindelse med deres introforløb i Roskilde Kommune, hvor de modtog vores elevposer. Derfor kendte de allerede til nogle af de mange fordele ved et elevmedlemskab – blandt andet muligheden for at få en bisidder, hvis man får brug for støtte, samt adgang til PlusKort og en række attraktive medlemsfordele.

♦️Tak for invitationen og for de mange gode spørgsmål. Det er altid hyggeligt at komme ud og møde jer – og høre om jeres tanker, ambitioner og fremtidsdrømme. 😊

🎉 De store navn er booket, men vi kan ikke afsløre det hele her…  Men den 2. og 3. oktober samler vi FOA-medlemmer fra h...
18/06/2026

🎉 De store navn er booket, men vi kan ikke afsløre det hele her…

Men den 2. og 3. oktober samler vi FOA-medlemmer fra hele landet til Fagenes Dage – to dage fyldt med faglig inspiration, fællesskab og oplevelser.

🎤 Fede koncerter
✨ Faglige oplæg og debatter
❤️Gratis for medlemmer

Vi har inviteret nogle af Danmarks mest populære navne inden for underholdning, foredrag og musik.

Hvem de er?

👉 Se det i programmet her: https://www.foa.dk/medlemsfordele/faglig-udvikling/fagenes-dage/program

♦️FOA Roskilde på besøg hos ZBC♦️FOA Roskilde var inviteret til et spændende åbent hus-arrangement hos ZBC med fokus på ...
12/06/2026

♦️FOA Roskilde på besøg hos ZBC

♦️FOA Roskilde var inviteret til et spændende åbent hus-arrangement hos ZBC med fokus på AMU-kurser for social- og sundhedspersonale samt pædagogisk personale.

♦️Arrangementet satte fokus på fleksible muligheder for uddannelse og efteruddannelse – et område, der bliver stadig vigtigere i takt med udviklingen på vores store velfærdsområder. Det er afgørende, at medarbejdernes faglighed følger med de krav og opgaver, de møder i hverdagen, så vi fortsat kan sikre høj kvalitet i omsorg, pleje og pædagogisk arbejde.

♦️Vi er glade for at se, at der arbejdes med fleksible uddannelsestilbud, som gør det lettere for medarbejdere at styrke deres kompetencer gennem hele arbejdslivet.

♦️Tak til ZBC for invitationen. Vi ser frem til det fortsatte samarbejde om kompetenceudvikling og stærk faglighed.

♦️Sammen står vi stærkere 💪♦️Tillidsvalgte og FOA-repræsentanter fra flere FOA-fagforeninger i Region Sjælland har været...
08/06/2026

♦️Sammen står vi stærkere 💪

♦️Tillidsvalgte og FOA-repræsentanter fra flere FOA-fagforeninger i Region Sjælland har været samlet til de lokale lønforhandlinger på det psykiatriske område ved Midt- og Vestsjællands Hospital.

♦️Forhandlingerne har været præget af gode dialoger, plads til forskellige perspektiver, fairness og det naturlige tovtrækkeri, der hører til, når vi arbejder for de bedst mulige resultater for medlemmerne.

♦️Vi oplever, at der har været en konstruktiv og respektfuld proces med fokus på at finde løsninger gennem gode samtaler.

♦️Når alle forhandlinger på MVH er afsluttet, vil ledelsen informere om de endelige resultater.

♦️Velfærdstalent 100🍾🍾🍾🍾♦️Champagnepropperne sprang og mange af kollegaerne skålede og lykønskede Denise som er en bland...
04/06/2026

♦️Velfærdstalent 100🍾🍾🍾🍾

♦️Champagnepropperne sprang og mange af kollegaerne skålede og lykønskede Denise som er en blandt 100 unge velfærdstalenter. 🇩🇰🇩🇰

♦️På Strandcentret i Greve kommune havde de to nominerede velfærdstalenter- men kun en blev en af de udvalgte. Men på Strandcentret fejrede de begge unge talenter❤️

♦️FOA Roskilde var med til at hylde talenterne og overrakte diplom om at der arbejder velfærdstalenter på Strandcentret.

♦️Man må nemlig gerne “prale”💪🏻💪🏻💪🏻

♦️Tillykke til alle🇩🇰🇩🇰🇩🇰🇩🇰🇩🇰

🌟 Stort tillykke til Rebecca fra Lejre Børnehus! Med titlen som et af de 100 udvalgte velfærdstalenter i Danmark♦️Rebecc...
03/06/2026

🌟 Stort tillykke til Rebecca fra Lejre Børnehus! Med titlen som et af de 100 udvalgte velfærdstalenter i Danmark

♦️Rebecca er blevet indstillet for sit enestående engagement i at skabe trygge, inspirerende og inkluderende læringsmiljøer for børnene. Med omsorg, nærvær og stærke relationelle kompetencer gør hun hver dag en mærkbar forskel for både børn, forældre og kolleger.

♦️Hun går forrest – både i arbejdet med børnenes trivsel, fællesskaber og venskaber samt i at styrke arbejdsglæden og sammenholdet blandt medarbejderne. Rebecca er et forbillede, der med sit store engagement og positive tilgang bidrager til et stærkt fællesskab i Lejre Børnehus.

♦️Tak for din indsats, Rebecca – vi er meget stolte i FOA Roskilde.🇩🇰🇩🇰🇩🇰🇩🇰🇩🇰🇩🇰

♦️🎉 Tillykke til vinderne af vores OK26-kurve! ♦️Et stort tillykke til:🏆 Camilla fra Greve Kommune🏆 Trine fra Roskilde K...
01/06/2026

♦️🎉 Tillykke til vinderne af vores OK26-kurve!

♦️Et stort tillykke til:

🏆 Camilla fra Greve Kommune
🏆 Trine fra Roskilde Kommune
🏆 Marianne fra Lejre Kommune

♦️Vores tillidsvalgte har været ude hos kollegaerne for at overrække præmierne – til stor overraskelse og glæde. 😊

♦️I FOA Roskilde er vi glade for, at I er medlemmer hos os, og at I tager stilling til jeres overenskomst. Det er jer, det hele handler om ❤️

♦️Tillykke med kurvene – og med jeres nye overenskomst!

♦️Fra U-faglært til Faglært📣📣📣♦️Når de faglærte i ældreplejen fortæller om en hverdag under pres, handler det ikke kun o...
29/05/2026

♦️Fra U-faglært til Faglært📣📣📣

♦️Når de faglærte i ældreplejen fortæller om en hverdag under pres, handler det ikke kun om højt tempo, der er også mangel på uddannede kollegaer. Samtidig står mange ufaglærte medarbejdere med ønsket om at tage en SOSU-uddannelse- og det er vi skal slå til💪🏻💪🏻

♦️Der er en 3. vej ind i at blive faglært.
Den fleksible SOSU-hjælperuddannelse blev præsenteret for ledere og tillidsvalgte fra Greve Kommune og Roskilde Kommune – og budskabet var klart:

♦️Begge ældrechefer satte ord på, hvad ældrereformen kalder på - Frisættelse og fagligt ansvar- For at sætte faglighed fri, skal der være faglighed til stede.”

♦️Lokalpolitiker Simon Østergaard gav samtidig et indblik i de politiske perspektiver på ældreområdet- “Kvalitet hænger tæt sammen med uddannelse.” “Uddannelse er med til at forankre medarbejderne på arbejdspladserne”

♦️FOA Roskilde har været medspiller hele vejen til denne dag på ZBC – og delte også den alvorlige virkelighed- “I 2034 forventes der at mangle omkring 25.000 SOSU-uddannede medarbejdere på landsplan.”
Det understreger én ting - Vi skal handle nu og gøre det i fælleskab!

♦️Den fleksible SOSU-hjælperuddannelse kan blive en del af løsningen – både for medarbejderne, for arbejdspladserne og ikke mindst for kvaliteten i ældreplejen. De dygtige medarbejdere fra ZBC-AMU er med os hele vejen til faglært👏🏻👏🏻👏🏻

♦️Tak til de fremmødte i dag og jeres høje engagement - “Er opgaven forstået”? ☺️

🌟 Stort tillykke til Simone 🌟♦️FOA Roskilde har været ude og fejre et af vores tre velfærdstalenter 🩺💐Katrine fra FOA Ro...
28/05/2026

🌟 Stort tillykke til Simone 🌟

♦️FOA Roskilde har været ude og fejre et af vores tre velfærdstalenter 🩺💐
Katrine fra FOA Roskilde lagde vejen forbi sygehuset med en stor buket blomster og et kæmpe tillykke til Simone.

♦️Simone blev fejret blandt sine kollegaer – og det var tydeligt at mærke, hvor vellidt og værdsat hun er ❤️

♦️Endnu engang stort tillykke til Simone fra hele FOA Roskilde 👏

Adresse

Industrivej 3, 1 Sal
Roskilde
4000

Hvad er åbningstiderne?

Mandag 10:00 - 12:00
13:00 - 15:00
Tirsdag 10:00 - 12:00
13:00 - 15:00
Onsdag 10:00 - 12:00
Torsdag 10:00 - 12:00
13:00 - 17:00
Fredag 10:00 - 12:00

Telefon

46971990

Underretninger

Vær den første til at vide, og lad os sende dig en email, når FOA Roskilde sender nyheder og tilbud. Din e-mail-adresse vil ikke blive brugt til andre formål, og du kan til enhver tid afmelde dig.

Kontakt Virksomheden

Send en besked til FOA Roskilde:

Del