SSS-Radio

SSS-Radio Sibelius Sauna, ja Sisu
www.sss-radio.ee

05/06/2026

Uutisia meiltä ja maailmalta, uutiset teille välittää Tapio Reini, lähteinä Viron Err, ja Suomen Yleisradio.
-----------------------
Venäjän sota Ukrainassa jatkuu
Ukrainan asevoimien pääesikunta kertoi torstaina joukkojensa iskeneen edellisenä yönä ruutitehtaaseen Venäjän Rjazanin alueella. Sen mukaan isku sytytti yli 400 neliömetrin laajuudelle levinneen tulipalon.

Pääesikunnan mukaan ukrainalaiset iskivät yöllä myös Venäjän armeijan Svetljak-nimiseen partioveneeseen Asovanmerellä.
Pääesikunta kertoi myös iskuista venäläisjoukkojen ja kaluston keskittymään Harkovan alueella sekä venäläisten komentopisteeseen Donetskin alueella.

Ukrainan iskujen kohteeksi joutuivat yöllä myös Donetskin alueella oleva ammusvarasto sekä polttoainevarastot Krimin niemimaalla sijaitsevassa Simferopolissa ja Zaporizzjan alueella Melitopolissa.

Samassa päivityksessä pääesikunta kertoi myös Pietariin keskiviikkona kohdistettujen iskujen tuloksista. Sen mukaan iskut tuhosivat Pietarin öljyterminaalissa yhden öljysäiliön ja vaurioittivat kuutta.
Pääesikunnan mukaan on myös vahvistettu, että Venäjän Tambovin alueella sijaitseva asekomponenttitehdas syttyi tuleen Ukrainan keskiviikkona siihen kohdistaman iskun seurauksena.
-------------------------------------------------
Yhdysvaltain ulkoministeri Marco Rubio luonnehti Venäjän hyökkäystä Ukrainaan "strategiseksi katastrofiksi" kongressin ulkoasianvaliokunnan kuulemisessa keskiviikkona. Rubion lausunnosta paistoi, ettei hän pidä Venäjän neuvottelumahdollisuuksia vahvoina.

– Se ei välttämättä pysty saavuttamaan sotilaallisesti edes niitä tavoitteita, joita se nyt vaatii neuvotteluissa.
Rubio korosti kongressin kuulemisessa, ettei sodalle ole sotilaallista ratkaisua, vaan sen on päätyttävä neuvotteluratkaisuun. Hän kertoi myös Yhdysvaltain valmistelevan uutta noin 400 miljoonan dollarin sotilasapupakettia Ukrainalle.

Rubion tuore lausunto poikkeaa reippaasti aiemmasta Trumpin hallinnon retoriikasta. Vielä vuosi sitten helmikuussa Yhdysvaltain presidentti Donald Trump vaati Ukrainan presidenttiä neuvottelemaan sodan päättämisestä Venäjän kanssa ja korosti Ukrainan heikkoa neuvotteluasemaa. Trump väitti tuolloin Zelenskyille, että Ukrainalla "ei ole kortteja pelattavaksi".
-------------------
Iranin sota
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump on linjannut lähipiirilleen, missä tilanteessa laajamittaisempi sota Irania vastaan voisi jatkua, kertovat lähteet amerikkalaislehti The Wall Street Journalille (WSJ).
Virkahenkilölähteiden mukaan Trump on kertonut huhtikuun alussa alkaneen tulitauon päättyvän, jos Iran surmaa amerikkalaisia sotilaita.

Lähde Valkoisesta talosta kertoo, että presidentti on viestinyt selkeästi ”punaisesta viivastaan” myös Iranin suuntaan.
Muussa tapauksessa Trump sanoo tauon ilmaiskuissa pitävän. USA ja Iran ovat tosin iskeneet jälleen viime päivinä toistuvasti toisiaan vastaan. WSJ:n tulkinnan mukaan Trump välttelee sodan laajenemista silläkin uhalla, että tämän kaltaisia pieniä leimahduksia nähdään myös vastaisuudessa.

Presidentti saattaa sietää nykyisen kaltaista tilannetta jopa kuukausien ajan, lehti arvioi.
USA:n ulkoministeri Marco Rubio sanoi keskiviikkona kongressin kuulemisessa, että maan tuoreet iskut ovat olleet luonteeltaan puhtaasti puolustuksellisia.

WSJ:n lähteiden mukaan paine sodan päättämisestä Trumpia kohtaan on kasvanut tämän viikon käänteiden myötä. Presidentti itse kertoi keskiviikkona, että neuvottelut Iranin kanssa etenevät ”erittäin hyvin” ja sopimus sodan lopusta saatetaan saavuttaa jo tulevana viikonloppuna.
Hyökättyään Iraniin helmikuun lopussa Trump sanoi, että sota kestäisi korkeintaan kuusi viikkoa.
------------------------------------------
Israel ja Libanon ovat Yhdysvaltain johtamien neuvotteluiden tuloksena sopineet tulitauon täytäntöönpanosta, tiedottaa Yhdysvaltain ulkoministeriö uutistoimisto Reutersin mukaan.
Yhteislausuman ovat Reutersin mukaan allekirjoittaneet kaikki kolme maata.

Tulitauko edellyttää lausunnon mukaan ”Hizbollahin sotatoimien loppumista sekä kaikkien Hizbollahin joukkojen vetäytymistä Litanijoen eteläpuolelta”. Maat ovat myös sopineet, että Libanonin sisälle muodostetaan ”turvavyöhykkeitä”, joita hallinnoi ainoastaan Libanonin armeija.

Maat myös sopivat jatkavansa suoria neuvotteluita kesäkuussa.
Maat sopivat tulitauosta jo huhtikuussa, m***a Israel ja Hizbollah ovat jatkaneet päivittäin iskuja toisiaan vastaan.
Libanonin sota alkoi maaliskuussa pian sen jälkeen, kun Israel ja Yhdysvallat aloittivat sodan Irania vastaan. Iranin tukema Hizbollah iski sen seurauksena Israeliin.

Israel on tuhonnut ilmaiskuilla etelälibanonilaisia kyliä ja pakottanut satojatuhansia ihmisiä pakenemaan kodeistaan. Israel on myös edennyt syvälle Etelä-Libanoniin. Libanonin terveysministeriön mukaan sodan alkamisen jälkeen Libanonissa on kuollut yli 3 200 ihmistä.
Iranille Israelin sotatoimien loppuminen Libanonissa on ollut rauhanneuvotteluiden kynnyskysymys.

Ukrainan EU-jäsenyys etenee
EU:n puheenjohtajamaa Kypros kertoi keskiviikkona aloittaneensa Ukrainan liittymisneuvotteluiden valmistelun. Kyproksen mukaan kyseessä on "merkittävä virstanpylväs".

Jäsenyysneuvotteluihin sisältyy kuusi neuvottelukokonaisuutta eli klusteria. Kypros valmistelee näistä ensimmäistä, joka käsittelee esimerkiksi oikeusvaltioperiaatteita.
Virstanpylvään taustalla on pitkään Ukrainan jäsenyyttä vastustanut Unkari.

Keskiviikkoyönä Unkarin pääministeri Péter Magyar​ kertoi, että Unkari ja Ukraina olivat päässeet sopimukseen unkarilaisvähemmistön oikeuksista Ukrainassa, kertoo Euronews.
Sopimuksen myötä Unkari on valmiimpi kannattamaan Ukrainan jäsenyysneuvotteluiden käynnistämistä. Magyarin mukaan Unkari vastustaa jäsenyysprosessin nopeuttamista.Myös Moldovan jäsenyysneuvottelut nytkähtivät eteenpäin.
------------------
Sää
Päivällä: Pilvisyys lisääntyy. Sadekuuroja monin paikoin, iltapäivällä ukkosta paikka paikoin. Kaakkois- ja etelätuulta 4-9, puuskissa 13 m/s, illalla tuuli heikkenee, saarilla tuuli on vaihtelevaa . Ilman lämpötila vaihtelee 20..26 asteen välillä, rannikoilla 15°C.astetta.

Yöllä: Pilvistä ja epävakaista. Sadekuuroja monin paikoin, ukkostaa paikka paikoin. Yön alussa tuuli on vaihtelevaa 2-6, puolenyön jälkeen itäntuulta 3-8, puuskissa 12 m/s. Ilman lämpötila vaihtelee 12..17°C.asteen välillä.

Hyvää huomenta lajitoverit, lämpömitari autossa näytti +16 asteen lämpötilaa, taitaa tulla kesä:) Varokaa virolaista rap...
05/06/2026

Hyvää huomenta lajitoverit, lämpömitari autossa näytti +16 asteen lämpötilaa, taitaa tulla kesä:) Varokaa virolaista raparperi kakkua, Maalehti kirjoittelee että siitä tulee hulluksi..lähdetään aamun Pläjäyksen pariin..93,7 Mhz sss-radio.ee kupponen kaffetta ja perjantaisen aamun medioiden maailmaan..

https://maaleht.delfi.ee/artikkel/120017018/retsept-see-imemaitsev-rabarberikook-on-eestlasi-hullutanud-juba-40-aastat

Rabarberikoogi tippaeg on käes. Retsepte leidub sadu, proovida tasub neist igaüht, kuid biskviitkattega rabarberikook on küll selline, mida hoiab iga koogisõber oma varamus.

Oikeaan paikkaan pystyttivät, tapettujen journalistien muistomerkin voisi asentaa viereen..!"journalisteja, jotka on sur...
04/06/2026

Oikeaan paikkaan pystyttivät, tapettujen journalistien muistomerkin voisi asentaa viereen..!

"journalisteja, jotka on surmattu Venäjällä Putinin valtakaudella (vuodesta 2000 lähtien) ja joiden kuoleman on katsottu liittyneen heidän journalistiseen työhönsä tai jotka ovat herättäneet vakavia epäilyjä poliittisista motiiveista. Monet tapaukset ovat jääneet ratkaisematta.

Tunnetuimpia tapauksia ovat:
Anna Politkovskaya – Novaja Gazetan toimittaja, tunnettu Tšetšenian sodan ja Kremlin arvostelusta. Ammuttiin Moskovassa vuonna 2006.
Igor Domnikov – Korruptiota käsitellyt toimittaja, pahoinpideltiin kuolettavasti vuonna 2000.
Sergei Novikov – Ampumalla surmattu radiojohtaja, joka arvosteli paikallisviranomaisia.
Adam Tepsurgayev – Tšetšenian konfliktia dokumentoinut kuvaaja, ammuttiin vuonna 2000.
Yuri Shchekochikhin – Tutkiva toimittaja ja kansanedustaja. Kuolema virallisesti sairauskohtaus, m***a myrkytysepäilyjä on esitetty.
Paul Klebnikov – Ammuttiin Moskovassa.
Anastasia Baburova – Ammuttiin Moskovassa yhdessä ihmisoikeusjuristi Stanislav Markelovin kanssa."

Venäjän konsuliosaston nenän alle pystytetyn penkin tarkoitus on muistuttaa, että Suomessa on demokratiaan ja vapauteen uskovia venäläisiä.

04/06/2026

Uutisia meiltä ja maailmalta, uutiset teille välittää Tapio Reini, lähteinä Viron Err, ja Suomen Yleisradio.
----------------------
Venäjän sota Ukrainassa jatkuu
Ukrainan droonit tekivät laajan iskun Leningradin alueelle varhain keskiviikkona 3. kesäkuuta, vain tunteja ennen Pietarin kansainvälisen talousfoorumin avautumista. Alueen kuvernööri Aleksandr Drozdenkon mukaan ilmapuolustus ampui alas 50 droonia.
Iskun seurauksena Pietarin Pulkovon lentoasemalla rajoitettiin väliaikaisesti lentojen saapumista ja lähtöä.

Pietarin talousfoorumi on yksi Venäjän tärkeimmistä talous- ja liiketapahtumista. Presidentti Vladimir Putinin on määrä pitää puheensa foorumissa 5. kesäkuuta. Tapahtumaan odotetaan myös ulkomaisia vieraita, muun muassa Saksasta.
Kyseessä on yksi Venäjän keskeisimmistä propagandatapahtumista, joka kerää yhteen Kremliä tukevia toimittajia, vaikuttajia ja asiantuntijoita.

Pietarissa sijaitseva öljyterminaali syttyi tuleen drooni-iskun seurauksena.
Myös Virossa ja Latviassa annettiin aamuyöllä varoitus mahdollisesta drooniuhasta.

Paksua harmaata savua nähtiin nousevan Pietarin laidalla keskiviikkona Ukrainan yöllisen drooni-iskun jälkeen, Reutersin silminnäkijät kertoivat.
Kaupungin keskustasta näkyi savupatsas osuman saaneen terminaalin suunnalta, ja Reutersin toimittajat kertoivat kuulleensa aamulla voimakkaita räjähdyksiä.

Pietarin öljyterminaaliin kohdistunut drooni-isku ja kaupungin yllä nähty savupatsas herättivät runsaasti kommentointia paikallismedia Fontankan Telegram-kanavalla keskiviikkona.

Osa pietarilaisista kertoi haistaneensa voimakkaan savun eri puolilla kaupunkia ja nähneensä savupatsaan keskustasta asti. Samalla monet suhtautuivat tilanteeseen sarkastisesti.

– Kysykää siellä foorumissa, meneekö kaikki edelleen suunnitelmien mukaan, eräs kommentoija kirjoitti viitaten samana päivänä alkaneeseen Pietarin kansainväliseen talousfoorumiin.
Toinen vertasi savua Venäjän viralliseen retoriikkaan.

– Tämä taitaa olla sen väistämättä lähestyvän voiton savua, josta Putin puhui.
Useissa kommenteissa irvailtiin myös viranomaisten tiedotukselle. Yksi käyttäjä kirjoitti savupatsaan olevan vain "epäsuotuisia sääolosuhteita", kun taas toinen totesi ironisesti, ettei mitään ollut tapahtunut ja että kyse oli vain pilvistä.

Yksi lukijoista viittasi Venäjän johdon usein käyttämään ilmaisuun, jonka mukaan kaikki etenee suunnitelmien mukaisesti:
– Kaikki näyttää menevän suunnitelman mukaan. Kysymys on vain siitä, kenen suunnitelma se on.
Ukrainan drooni-isku Pietariin on vahingoittanut myös venäläistä sota-alusta.

Asia selviää Ukrainan asevoimien videolla, joka näyttää keskiviikkoaamuisen iskun drooneista kuvattuna.
Yle paikansi videon Venäjän Itämeren-laivaston kuivatelakalle Pietarin Kronstadtin saarelle.
Yle myös vahvisti aluksen tuntomerkeistä, että iskun kohteena oli noin 104 metriä pitkä korvetti.

Ukraina ei ole aiemmin onnistunut iskemään Venäjän Itämeren-laivaston aluksiin Suomenlahdella.
Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyin​ mukaan Ukrainan Pietariin keskiviikkona tekemä ilmaiskut ovat oikeutettuja, kertoo uutistoimisto AFP.

– Uskon, että nämä iskut ovat oikeutettuja. Vasta eilen tapahtui mittava hyökkäys [Ukrainaan]. Reagoimme tilanteeseen asianmukaisesti, Zelensky sanoi AFP:n mukaan.
-----------------------
Venäjän miehittämän Krimin niemimaan polttoainekriisi on ottanut aiempaa vakavamman käänteen, kertoo venäläinen oppositiomedia Meduza.

Krimiä vaivaavan bensiinipulan takia Venäjän asettamat paikallisviranomaiset aloittivat 31. toukokuuta kuponkijärjestelmään perustuvan polttoaineen sääntelyn.
Meduzan mukaan tilanne on äitynyt kuitenkin jo niin pahaksi, että niemimaalla suurimpia huoltoasemaverkostoja ylläpitävät yhtiöt TES ja ATAN ovat lopettaneet bensiinikuponkienkin myynnin vain pari päivää myöhemmin.

Kupongeilla myytiin aiemmin 92-oktaanista bensiiniä, m***a Meduzan mukaan 92-oktaanisen bensiinin kohdalla kuponkimyynnistä on luovuttu. Sitä koskee kuitenkin edelleen ajoneuvokohtainen 20 litran ostorajoitus.

Polttoainekriisi on saanut myös bensiinin trokarit aktiivisiksi. Meduzan mukaan bensiiniä myytiin verkkokauppapaikka Avitossa 200–350 ruplan litrahintaan, mikä on median mukaan vähintään kaksinkertainen viralliseen verrattuna.
----------------------
Iranin sota
Yhdysvaltain asevoimat kertoo tehneensä "itsepuolustuksellisia" iskuja Irania vastaan sekä torjuneensa Iranin laukaisemia ballistisia ohjuksia ja lennokkeja, jotka oli suunnattu aluksiin ja Persianlahden alueen maihin.

Yhdysvaltain Lähi-idän-joukkojen komentokeskuksen (Centcom) mukaan Hormuzinsalmella sijaitsevalle Qeshmin saarelle tehdyt iskut olivat vastaus Iranin yrityksiin hyökätä kohteisiin eri puolilla Lähi-itää.

Yhdysvaltojen mukaan Qeshmin saarella tehdyssä iskussa tuhottiin Iranin asevoimien käyttämä ohjausasema. Yhdysvaltain joukot kertoivat lisäksi ampuneensa alas kolme iranilaista hyökkäyslennokkia, jotka oli suunnattu aluevesillä liikkuvia siviilialuksia kohti.

Iran puolestaan ilmoitti hyökänneensä ohjuksilla ja lennokeilla Yhdysvaltain tukikohtiin ja helikoptereihin eräässä alueen maassa kostona aiemmista iskuista. Centcomin mukaan Iran laukaisi kaksi ohjusta Kuwaitia ja kolme Bahrainia kohti.
Iran on aiemminkin kohdistanut iskuja Bahrainiin ja Kuwaitiin, joissa sijaitsee Yhdysvaltain sotilastukikohtia.
Asiasta uutisoivat esimerkiksi Reuters ja BBC.

Iranin vallankumouskaartin mukaan Yhdysvallat joutuu maksamaan "raskasta hintaa" Hormuzinsalmen "turvallisuuden horjuttamisesta".
Sky Newsin mukaan vallankumouskaarti sanoi, että Yhdysvaltain iskut kohdistuivat tietoliikennemastoon. Se ilmoitti tehneensä vastauksena niihin lennokki- ja ohjusiskuja Yhdysvaltojen lentotukikohtaan ja helikopteriyksikköön "yhdessä alueen maista".
Kyse oli todennäköisesti Kuwaitista, sillä maan media uutisoi aamulla Iranin iskeneen kansainväliselle lentoasemalle lennokein ja ohjuksin.

Kuwait vaati keskiviikkona kahden Iranin suurlähetystön työntekijän poistuvan maasta 24 tunnin kuluessa. Syynä oli Iranin Kuwaitin lentokentälle tekemän hyökkäys, jossa kuoli yksi ihminen ja kymmeniä loukkaantui.
--------------------
SÄÄ
Päivällä: Osittain pilvistä ja ajoittain pilvistä säätä. Sadekuuroja ajoittain pääasiassa Itä-Virossa. Kaakkois- ja itätuulta 3–9, puuskissa 12, saarilla 14 m/s, heikkenee illalla. Ilman lämpötila vaihtelee 20..26 asteen välillä, rannikoilla 15 °C.astetta.

Yöllä: Mantereella Selkeää tai osittain pilvistä säätä. Pilvisempää saarilla, esiintyy myöskin sadekuuroja. Kaakkoistuulta 2–8, rannikoilla puuskissa 11 m/s . Ilman lämpötila vaihtelee 11..16 °C.asteen välillä.

Tänään..kello 18.00-21.00.
04/06/2026

Tänään..kello 18.00-21.00.

Aika: torstai 4.6.2026 klo 18 - 21 (Suomen aikaa)Paikka: Verkkotapahtuma Suomi-Seura ry järjestää ulkosuomalaisparlamentin istunnon torstaina 4.6.2026 verkkotapahtumana. Istunto on avoin kaikille ulkomailla asuville suomalaisille ja myös Suomeen paluumuuttaneet ovat tervetulleita osallistumaan. ...

Hyvää huomenta lajitoverit. tänään on juhlapäivä, Virossa vietetään viron lipun päivää, Suomessa Puolusvoimien lippujuhl...
04/06/2026

Hyvää huomenta lajitoverit. tänään on juhlapäivä, Virossa vietetään viron lipun päivää, Suomessa Puolusvoimien lippujuhlapäivä, ja myöskin Marskin synttäripäivä..!

Suomessa käsitellään "poron" katoamista, hankala tilanne..:) Lähdetään aamun Pläjäyksen pariin..kupponen kaffetta ja matkaan. 93,7 Mhz sss-radio.ee

https://yle.fi/a/74-20229656

Lappilaiseen hotelliketjuun kuuluvasta helsinkiläisestä kahvilasta katosi puuporo jääkiekon MM-kultajuhlissa. Asia herättää hilpeyttä somessa.

03/06/2026

Uutisia meiltä ja maailmalta, uutiset teille välittää Tapio Reini, lähteinä Viron Err, ja Suomen Yleisradio.
-------------------
Ukrainan pääministeri Julia Svõrõdenko saapui vierailulle Viroon
Julia Svõrõdenko tapasi tiistaina pääministeri Kristen Michalin, presidentti Alar Karisin ja parlamentin puhemiehen Lauri Hussarin. Viron ja Ukrainan pääministerit pitivät yhteisen lehdistötilaisuuden Ritarikunnan talossa.

Ritarikunnan talosta Ukrainan pääministeri suuntasi Kadriorgin palatsiin tapaamaan presidentti Karista. Sen jälkeen hän tapasi parlamentin puhemiehen Lauri Hussarin Riigikogussa. Tapaamiseen osallistui myös Viron ja Ukrainan parlamentaarisen ryhmän puheenjohtaja Eerik-Niiles Kross.
Julia Svõrõdenko on toiminut pääministerinä 17. kesäkuuta 2025 lähtien. Sitä ennen hän toimi Ukrainan talousministerinä.

"Minulla on ilo toivottaa Ukrainan pääministeri Julia Svõrõdenko tervetulleeksi ensimmäistä kertaa Viroon. Ukraina ei ole tänä päivänä vain vapauden puolesta taisteleva maa, vaan myös maa, jonka kokemus, innovaatiot ja puolustusteollisuuden kehitys auttavat vahvistamaan koko Euroopan turvallisuutta. Viro seisoo vankasti Ukrainan rinnalla ja tukee maan jälleenrakennusta ja sen tietä kohti Euroopan unionia", sanoi pääministeri Kristen Michal.
--------------------------
Venäjän sota Ukrainassa jatkuu
Kreml arvioi Ukrainan sodan siirtyneen ”uuteen vaiheeseen” ja syytti Ukrainaa siviileihin kohdistuvista ”epäinhimillisistä terroriteoista”.
Kremlin tiedottaja Dmitri Peskov​ kommentoi asiaa tiistaina sen jälkeen, kun Venäjä oli tehnyt laajoja ilmaiskuja Ukrainaan. Ukrainan viranomaisten mukaan iskuissa kuoli ainakin 17 ihmistä ja yli sata haavoittui.

Venäjä on ilmoittanut tehostavansa iskujaan vastauksena viime kuussa Venäjän hallitsemassa Starobilskissa opiskelija-asuntolaan tehtyyn lennokki-iskuun, jossa Venäjän mukaan kuoli 21 ihmistä.
Ukraina kiistää kohdistaneensa iskua asuntolaan. Ukrainan mukaan hyökkäyksen kohteena oli alueella sijainnut lennokkien komentokeskus.
------------------------------
Venäjän varjolaivastoon kuuluvaksi uskottu öljytankkeri saapui Ranskaan tiistaina, kertoi uutistoimisto AFP:n toimittaja. Ranska ja sen liittolaiset ottivat tankkerin haltuunsa Atlantilla viikonloppuna. Presidentti Emmanuel Macronin mukaan tankkeriin noustiin sunnuntaiaamuna kansainvälisillä vesillä Britannian ja muiden liittolaisten avustuksella.

Ranskalaisviranomaisten mukaan Murmanskista lähtenyt alus oli matkalla Afrikan keskiosissa sijaitsevaan Kameruniin. Aluksen kerrottiin matkanneen valheellisesti Kamerunin lipun alla.

Kremlin tiedottaja Dmitri Peskov on kutsunut haltuunottoa laittomaksi. Varjolaivastolla tarkoitetaan aluksia, joilla Venäjä kiertää öljyn hintakattoa ja sille Ukrainan sodan vuoksi asetettuja pakotteita. Kyseessä on syyskuun jälkeen neljäs Ranskan haltuun ottama alus, jonka uskotaan kuuluvan Venäjän varjolaivastoon. Aiemmat kolme alusta päästettiin jatkamaan matkaa sen jälkeen, kun niiden omistajat maksoivat sakkoja.
----------------------------------------------------------
Kremlin avustaja Juri Ušakov sanoo, että Yhdysvaltain valtuuskunta osallistuu Pietarin talousfoorumiin Venäjällä tällä viikolla ensimmäistä kertaa vuosiin, kertoo uutistoimisto Reuters.

Ušakovin mukaan yhdysvaltalaiset edustajat osallistuvat tapahtumaan nyt ensimmäistä kertaa sitten vuosien 2017–2018. Valtuuskuntaa johtaa Rodney Cook, Yhdysvaltain kuvataidekomission puheenjohtaja, hän kertoi toimittajille.
Pietarin talousfoorumia on kuvattu usein niin sanotuksi ”Venäjän Davosiksi”.

Venäjän ulkoministeriön mukaan venäläiset ja yhdysvaltalaiset asiantuntijat tapasivat myös viikko sitten keskustellakseen maiden välisistä kiistakysymyksistä. Media ei antanut lisätietoja kokouksesta tai käsitellyistä aiheista.
Tassin mukaan Venäjän ulkoministeriö on sanonut olevansa valmis etenemään suhteiden normalisoinnissa Yhdysvaltojen kanssa, mikäli sen etuja kunnioitetaan eikä sen sisäisiin asioihin puututa.
---------------------
Iranin sota
Israelin joukot eivät etene Libanonin pääkaupunki Beirutiin ja matkalla olleet joukot on käännytetty takaisin, kertoo Yhdysvaltain presidentti Donald Trump.

Trump ilmoitti asiasta Truth Social -palvelussaan puhuttuaan siitä Israelin pääministerin Benjamin Netanjahun kanssa. Netanjahu oli aiemmin maanantaina määrännyt Israelin asevoimat iskemään Beirutin eteläosissa sijaitseviin lähiöihin.
Uutistoimisto Reutersin mukaan Israel odotti Trumpin vahvistusta Etelä-Beirutiin suuntautuvan operaation kanssa.

Trump kertoi keskustelleensa myös Libanonissa toimivan Hizbollahin edustajien kanssa. Trumpin mukaan Hizbollah oli sitoutunut olemaan iskemättä Israelin joukkoja vastaan.
– Kävin erittäin hedelmällisen puhelinkeskustelun Hizbollahin kanssa, ja he suostuivat siihen, että kaikki ampuminen lopetetaan – eli Israel ei hyökkää heitä vastaan, eivätkä he hyökkää Israelia vastaan, Trump kirjoittaa.

Trump myös ilmoitti toisessa päivityksessään, että Yhdysvaltojen ja Iranin väliset neuvottelut jatkuvat. Aiemmin maanantaina Iranilaismediasta levisi väitteitä, joiden mukaan Iranin neuvottelijat olisivat katkaisseet neuvotteluyhteyden yhdysvaltalaisiin.
---------------------
Kymmeniä pommiuhkauksia kouluihin ja päiväkoteihin Virossa
Virossa tehtiin tiistaina ainakin 84 pommiuhkausta, joista osa oli suunnattu kouluja ja päiväkoteja vastaan, kertoo virolainen uutissivusto Delfi.
Uhkaukset tulivat sähköpostitse noin kello yhdeksän aikaan tiistaiaamuna. Ensimmäinen ilmoitus saapui poliisille tallinnalaisesta Jakob Westholmin lukiosta kello 09.35.

”Kyseisten sähköpostien tarkoituksena on häiritä työtä ja kylvää pelkoa ja paniikkia. Todellinen uhkataso ei ole noussut, ja koulut ja laitokset voivat jatkaa normaalia työskentelyään”, Pohjan prefektuurin operatiivinen johtaja Pirko Pärila sanoi Delfille.

Pärilan mukaan poliisi alkoi välittömästä analysoida sähköpostiviestejä. Poliisi huomasi pian, että viestit oli lähetetty massapostituksena ja että niiden tarkoituksena oli vain pelotella vastaanottajia.

Poliisi lisäsi tiistaina läsnäoloaan koulujen lähiympäristössä. Koulujen ja päiväkotien henkilökuntaa ohjeistettiin seuraamaan tilannetta ja kiinnittämään huomiota epäilyttäviin esineisiin, mikäli sellaisia löytyisi.

Lokakuussa 2023 sadat latvialaiset, liettualaiset ja virolaiset koulut ja päiväkodit saivat satoja sähköpostitse lähetettyjä venäjänkielisiä pommiuhkauksia. Tuolloin sähköpostiuhkauksia kohdistettiin myös muihin laitoksiin Virossa, ja Tallinnan lentoasemakin sai uhkausviestin.
Liettuan turvallisuusviranomaisten arvion mukaan kyseessä oli vihamielisen valtion tekemä hyökkäys.
-------------------
SÄÄ
Päivällä: Osittain pilvistä säätä. Sadekuuroja monin paikoin, iltapäivällä ukkosta. Rakeita voi sataa. Rannikoilla paikoin sumua. Tuuli vaihtelevaa 1-7 m/s, ukkoskuurojen sattuessa tuuli on puuskaista. Ilman lämpötila vaihtelee 19..24 asteen välillä, rannikoilla 15°C.astetta.

Yöllä: Selkeää tai osittain pilvistä säätä ilman sadetta. Paikoin sumua. Enimmäkseen kaakkoistuulta 1-7, saarilla 10 m/s. Ilman lämpötila vaihtelee 9..14°C.asteen välillä.

Nella on upea nuori nainen, ja lätkääkin tulvaisuudessa seurailee mikäli pääsee jälleen torille..:))
03/06/2026

Nella on upea nuori nainen, ja lätkääkin tulvaisuudessa seurailee mikäli pääsee jälleen torille..:))

Nella Salosen haastattelu Helsingin Kauppatorilta sunnuntai-iltana ei ollut kovin vakavissaan annettu.

Hyvää huomenta lajitoverit, yöllä on tullut varoitus "ilmauhasta", onneksi kaikki tuntuu olevan hyvin..eikä paukahduksis...
03/06/2026

Hyvää huomenta lajitoverit, yöllä on tullut varoitus "ilmauhasta", onneksi kaikki tuntuu olevan hyvin..eikä paukahduksista ole ilmoitettu. Hyvänä asiana voidaan kuitenkin todeta että varoitus järjestelmä tuntuu toimivan..Juodaampas kupponen kaffetta ja lähdetään aamun uutisten pariin..93,7 Mhz sss-radio.ee

"Puolustusvoimat lähettivät keskiviikkoaamuna varhain ilmoituksen, että Lääne- ja Ida-Virun piirikunnissa on mahdollinen lennokkiuhka. Hieman myöhemmin uhkailmoitus laajennettiin Tartun, Jõgevan, Viljandin, Valgan, Võrun ja Põlvan lääniin. Kello 5.52 puolustusvoimat poistivat ilmauhan.

Useat henkilöt saivat viestisovellukseen ilmoituksen juuri ennen kello 4 aamulla, että drooniuhka Läänen ja Ida-Virun maakunnissa oli päättynyt, m***a Viron valtion neuvontapuhelin vahvisti ERR:lle klo 4.18, että ilmauhka alueella jatkuu.

Kello 4.26 aamulla saatiin uusi ilmoitus, että ilmavaara on myös Tartun, Jõgevan, Viljandin, Valgan, Võrun ja Põlvan maakunnissa. Ihmisiä neuvottiin piiloutumaan, kun he näkivät dronen.

Lennokkiuhka ei häiritse Tallinnan lentokentän toimintaa itäisissä ja eteläisissä maakunnissa, ja aamulennot ovat lähteneet ajallaan.

Uutisia päivitetään.

Leikkaaja: Urmet Kook" Err.rr

https://www.err.ee/1610044855/kaitsevagi-andis-drooniohu-teavituse-mitmele-maakonnale

Kaitsevägi saatis kolmapäeva varahommikul teavituse, et Lääne- ja Ida-Virumaal on võimalik droonioht. Veidi hiljem laiendati ohuteavitust ka Tartu, Jõgeva, Viljandi, Valga, Võru ja Põlva maakonnale.

02/06/2026

Uutisia meiltä ja maailmalta, uutiset teille välittää Tapio Reini, lähteinä Viron Err, Suomen Yleisradio, ja The Baltc Guide.
----------------------
Venäjän sota Ukrainassa jatkuu
Ukraina joutui varhain tiistaina massiivisen ilmahyökkäyksen kohteeksi, raportoi Reuters.
Venäjän yöllisissä ilmaiskuissa Kiovaan, Dniproon ja Harkovaan on kuollut yhdeksän ja haavoittunut yli 60 ihmistä, paikalliset viranomaiset kertoivat varhain tiistaiaamuna.

Kaakkois-Ukrainassa sijaitsevassa Dnipron kaupungissa on kuollut ainakin viisi ihmistä, aluekuvernoori Oleksandr Ganzha kertoi.
– Haavoittuneiden määrä on noussut 25:een, hän kirjoitti Telegramissa.
Koillis-Ukrainassa sijaitsevassa Harkovassa paikalliset viranomaiset kertovat kymmenen ihmisen haavoittuneen yön iskussa.

Kiovan pormestarin mukaan 24-kerroksinen asuinrakennus romahti pääkaupungissa epäillyn ohjusiskun seurauksena. Ihmisiä saattaa olla loukussa raunioiden alla.
Pormestari kertoo, että alustavien tietojen mukaan 11 ihmistä on loukkaantunut. Myös toinen yhdeksänkerroksinen kerrostalo syttyi tuleen.

Reutersin silminnäkijälähteen mukaan Kiovassa nähtiin suuri savupilvi. Tätä ennen kaupungin viranomaiset olivat antaneet hälytyksen ilmahyökkäyksestä ja kehottaneet asukkaita etsimään suojaa.
-------------------------------------------
Ukrainan keskipitkän matkan iskukampanja Venäjän armeijan huoltoreiteille näyttää sisältävän myös "etämiinoitusta" Venäjän selustassa, kirjoittaa ajatushautomo ISW (Institute for the Study of War) tuoreimmassa katsauksessaan.

ISW:n mukaan venäläinen sotabloggaaja väitti perjantaina, että Ukrainan joukot ovat alkaneet laskea drooneilla miinoja Venäjän Krimin-maareitin eli Etelä-Ukrainan miehitetyillä alueilla kulkevan M-14-valtatien varrelle. Ukraina on kohdistanut viime aikoina kiihtyvällä tahdilla iskuja tielle, joka on Venäjän joukkojen keskeinen huoltoreitti.

ISW:n mukaan toinen venäläinen sotabloggaaja julkaisi perjantaina kuvia, joissa näkyi hänen mukaansa uudentyyppisiä ukrainalaisia miinoja. Bloggaaja sanoi ukrainalaisten pudottavan niitä drooneilla 100-150 kilometrin päähän etulinjan taakse.

Ukrainan miinoista M-14:n varrella raportoi Telegramissa perjantaina myös Venäjän kontrolloiman Hersonin alueen miehityshallinnon johtaja Vladimir Saldo. Hän kertoi kuorma-auton kuljettajan kuolleen tiellä ajaessaan.
Hän kielsi valtatiellä liikkumisen muilta kuin sotilasajoneuvoilta ja vastaavilta jo reilu viikko sitten. Saldon mukaan tie jouduttiin sulkemaan väliaikaisesti miinojen raivaamisen vuoksi
-----------------------------------------------
Iranin sota
Iranin mukaan epäluottamus Yhdysvaltoja kohtaan, sen ristiriitaiset viestit sekä Israelin iskut Libanonissa hidastavat diplomaattisia pyrkimyksiä päättää Yhdysvaltojen ja Iranin välinen konflikti.
Asiasta kertoo uutistoimisto Reuters.

Iranin ulkoministeriön tiedottaja Esmaeil Baghaei sanoi maanantaina, että neuvottelut ovat käynnistyneet "vakavan epäluottamuksen" ilmapiirissä ja että Yhdysvallat on muuttanut kantojaan sekä esittänyt uusia ja keskenään ristiriitaisia vaatimuksia.
Baghaein mukaan Iran pitää myös Israelin toimia alueella, mukaan lukien Libanonissa, erottamattomana osana Yhdysvaltojen toimintaa.

Iran ilmoitti lisäksi, ettei se käy tällä hetkellä keskusteluja Yhdysvaltojen kanssa maan ydinohjelman yksityiskohdista. Baghaein mukaan Iranin ensisijainen tavoite on tällä hetkellä sodan päättäminen.
-------------------------------------
Israel teki maanantaina iskuja Libanonin pääkaupunki Beirutin eteläisiin lähiöihin, kertoo uutistoimisto Reuters.
Iskut määräsi Reutersin mukaan Israelin pääministeri Benjamin Netanjahu​. Niiden kohteina olivat Hizbollahin kontrolloimat alueet Beirutin eteläpuolella, jotka tunnetaan nimellä Dahiyeh.

Israel antoi iskuista ennakkovaroituksen, jonka seurauksesta alueen asukkaat pakenivat kodeistaan.
Iskujen pelätään vaarantavan käynnissä olevat diplomaattiset ponnistelut helmikuun lopulla Lähi-idässä alkaneen konfliktin päättämiseksi.
--------------------
TBG: Tallinnan Vanhankaupungin päivät alkavat tällä viikolla
Vanhankaupungin päivät eli viroksi Vanalinna päevad muuttavat 5.–7.6. Tallinnan keskiaikaisen keskustan taas valtavaksi kulttuurin ulkoilmanäyttämöksi. Tämänvuotisen festivaalin painopiste on teatterilla ja esittävillä taiteilla, ja keskeisenä esiintymislavana toimiikin vanhakaupunki itsessään.

Sen kadut, sisäpihat, puistot, parvekkeet ja historialliset rakennukset isännöivät kolmen päivän ajan satoja tapahtumia ja luovat eloisan tunnelman koko UNESCO:n maailmanperintölistalla olevalle alueelle.

Päivien ohjelmassa on noin 300 eri-ikäisille vieraille suunnattua tilaisuutta. Konsertteja, katuteatteria, tanssiesityksiä, katutaidetta ja työpajoja pidetään useilla lavoilla ja tapahtumapaikoilla eri puolilla Vanhaakaupunkia.

Vironkielisten opaskierrosten avulla voi tutustua eri rakennuksiin ja kohteisiin – englanniksi myös kansallisoopperan taloon, Vapaudenaukion ympäristöön sekä sen reunalla nykyisin Südalinna teater -nimellä toimivaan entisen venäläisen teatterin tiloihin. Järjestäjät painottavat interaktiivisia esityksiä ja toimintaa, johon yleisökin pääsee osallistumaan pelkän sivusta katsomisen sijaan.

Yksi festivaalin kohokohdista on heti sen avajaisissa, Vanhankaupungin länsilaidalla Balti jaam -rautatieaseman ja Hotel Shnellin lähistöllä Toompark-puistossa perjantai-iltana esitettävä musiikkiteatteriesitys ”Reval etsii trubaduuria”. Reval on Tallinnan vanha nimi.

Viikonlopun aikana kävijät voivat nauttia myös parvekekonserteista ja sisäpiha esityksistä paikoissa, jotka normaalisti ovat suljettuja yleisöltä. Historialliset rakennukset kuten Toompean mäellä sijaitseva Ritarihuone, Viron hallituksen ja valtionkanslian työtiloina toimiva Stenbockin talo sekä useat suurlähetystöt avaavat ovensa musiikkiesitysten ja kulttuuritapahtumien myötä.

Musiikilla on festivaalissa tärkeä rooli. Esiintyvien artistien joukkoon kuuluvat muun muassa An-Marlen, säm, Lonitseera, EiK, Küberünnak & Karmo, Anna Kaneelina, Tallinnan musiikkikoulujen yhtyeet sekä Suomesta Toomparkin lavalle jo ennen virallisia avajaisia eli perjantaina kello 13 esiintymään saapuva jazz-henkinen Junior All Star Big Band.

Useilla Vanhankaupungin lavoilla järjestetään konsertteja koko viikonlopun ajan, mukaan lukien perinteisellä Harju-kadun lavalla.
Myös perheitä ja lapsia kannustetaan osallistumaan aktiivisesti. Vanhankaupungin puistoissa ja aukioilla järjestetään muun muassa nukketeatteriesityksiä sekä lasten toimintapisteitä ja työpajoja.

Vierailijat voivat tavata suosittuja virolaisia lastenfilmihahmoja, kuten Keksijöiden kylän Lotte-koiran sekä hiljattain jopa kahden euron kolikkoon ikuistetun Sipsikun. Nuorimmillekin kävijöille on tarjolla leikkejä ja pelejä, luovia työpajoja ja vuorovaikutteisia esityksiä.

Järjestetyn ohjelman lisäksi suuri osa Tallinnan Vanhankaupungin päivien viehätyksestä syntyy tapahtumaan aikaan alueella vallitsevasta tunnelmasta. Kadut ja kahvilat täyttyvät esiintyjistä, muusikoista, ruokakojuista ja vierailijoista samalla kun sisäpihat muuntuvat osiksi julkisia tiloja.
----------------------
SÄÄ
Päivällä: Osittain pilvistä säätä. Ajoittain sadekuuroja. Tuuli puhaltaa pääasiassa lännestä nopeudella 2-8 m/s, illalla tuuli on heikkoa ja vaihtelevaa. Ilman lämpötila vaihtelee 18..23 asteen välillä, rannikoilla 12°C. astetta.

Yöllä: Osittain pilvistä säätä. Sadetta monin paikoin, ukkosmyrskyjen vaara on olemassa, sateen mahdollisuus on suurempi mantereella. Sumua on paikoin saarilla ja rannikoilla. Tuuli puhaltaa vaihtelevista suunnista nopeudella 1-7 m/s. Ilman lämpötila vaihtelee 7..13°C.asteen välillä.

Address

Kristiine
10621

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when SSS-Radio posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Business

Send a message to SSS-Radio:

Share

Category