11/05/2026
U Imotskom svečano obilježen Dan zavičaja
Svečanost je započela hrvatskom himnom u izvedbi zbora OŠ Zmijavci.
Pozdravne govore su održali dožupan Splitsko-dalmatinske županije, Ante Šošić, ravnatelj OŠ Zmijavci Josip Jonjić u ime ovogodišnjeg nositelja i Ante Karin, voditelj projekta koji je pročitao i pisma podrške Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih te Školske knjige kao izdavača zavičajnih priča.Ante Karin je s posebnim ponosom, u svoje osobno, ali i u ime tima koji je radio na ovom projektu, pozdravio sve: i one okupljene u dupke ispunjenoj dvorani, i one koji nisu mogli biti tu, i sve koji su u bilo kojem trenutku i na bilo koji način sudjelovali u ovom projektu.Posebno je zahvalio koordinatorima projekta koji su potpuno volonterski i bez ikakvih uvjeta ugradili svoje znanje i vrijeme u ovaj zavičajni projekt čiji dan se upravo danas obilježio. Želio je da ih nazočni pozdrave jer su to i zaslužili, što su oni i učinili.
Naravno, zahvalio je i ravnateljima svih naših škola koji su prepoznali vrijednost ovoga projekta, podržali ga, bili im domaćini i dali dodatan vjetar i pozitivnu energiju u dostizanju zacrtanih ciljeva.
Danas su ovdje trebali biti i predstavnici MZOM i Školske knjige, ali su se pismeno ispričali pa im je Ante pročitao njihove poruke.U programu su sudjelovali i dva naša domaća umjetnika-slikara: Željko Kukavica i Denis Kujundžić, koji su priredili zavičajnu izložbu, čije su uratke prisutni mogli vidjeti na zidovima, a iz kojih je bilo lako iščitati njihovu naklonost.„Nisu zaboravljeni ni naši iseljenici, ovo smo radili i radi njih jer je i njima zavičaj u srcu, ali, eto, nije im i na oku kao što je nama.“Na kraju, voditelj projekta Ante Karin je izjavio: „Ja ću neskromno reći: možda se to nekome trenutno tako ne čini, ali, vjerujte, napravili smo veliku stvar za naš zavičaj, ali i za čitavo hrvatsko školstvo. Ovo je tek početak. Naša se priča nastavlja dalje. Uskoro će te jedan njen dio imati prilike držati u rukama i čitati naše zavičajne priče.Evo, jučer je bio Majčin dan, danas je Dan zavičaja. Tako će biti i ubuduće. Jedno za drugim.Pa dobro nam došli na ovu svečanost, osjećajte se kao svoji na svome.“
Program je vodio gosp. Marijan Grbavac s Radio Splita.U programu su sudjelovali učenici Oš Zmijavci, Glazbene škole dr. fra Ivan Glibota, Oš Ivan Leko Proložac i OŠ Zagvozd. Svoje su radove prikazali učenici školske zadruge iz Aržana i imotske gimnazije.Po završetku prvog dijela svečanog programa, priređena je zakuska od domaćih (nagrađivanih) delicija koja je iskorištena za razgovor, druženje i dojmove, a u 11.00 je počeo zavičajni kviz za učenike osnovne škole na koji se prijavilo 9 ekipa.
Na kraju, prvo mjesto je osvojila OŠ Josipa Virgila Perića, a za drugo mjesto su morali u pripetavanje OŠ Ivan Leko Proložac i OŠ I. G. Kovačić iz Ciste Velike nakon čega su Proložani odnijeli drugo mjesto. Najuspješnijim ekipama su uručene i nagrade.Ovime je ovogodišnja svečanost Dana zavičaja završena. Napominjemo da se, pored ove centralne svečanosti, Dan zavičaja obilježavao i po svim našim školama.