Renato Petek

Renato Petek Zastupnik Gradske skupštine Grada Zagreba.

Čistoća Zagreb: plus ili minus??Kako je moguće da se za isti sustav, Čistoće Zagreb istovremeno pokazuje i gubitak i dob...
23/06/2026

Čistoća Zagreb: plus ili minus??

Kako je moguće da se za isti sustav, Čistoće Zagreb istovremeno pokazuje i gubitak i dobit?

Prema Izvješću o radu davatelja javne usluge sakupljanja komunalnog otpada za 2025. godinu, a koje je podružnica Čistoća dostavila Gradskoj skupštini i koje je ista prihvatila, javna usluga ostvarila je prihode od 107,4 milijuna eura, troškove od 110,9 milijuna eura te iskazala gubitak od 3,5 milijuna eura.

Istovremeno, u Godišnjem izvještaju Zagrebačkog holdinga za 2025. godinu iskazani su prihodi od 94 milijuna eura, rashodi od 82,3 milijuna eura i operativna dobit od gotovo 11,7 milijuna eura.

Dok se najavljuje novi model naplate otpada, ostaje ključno pitanje kako je moguće da iz istih podataka proizlaze potpuno različiti financijski rezultati.

Građani imaju pravo na jasna objašnjenja i potpunu transparentnost prije bilo kakvih promjena sustava.

Još jedan dokaz kako je “najpoštenija i najtransparentnija vlast u povijesti Zagreba” u samo nekoliko godina uspjela osl...
19/06/2026

Još jedan dokaz kako je “najpoštenija i najtransparentnija vlast u povijesti Zagreba” u samo nekoliko godina uspjela oslabiti uglednu gradsku tvrtku te novac Zagrepčanki i Zagrepčana usmjeriti izvan Zagreba.

Međimurje-plin je zahvaljujući preuzimanju zagrebačkog tržišta ostvarilo rekordno povećanje prometa, s 59 mil. € 2023. godine na 105 mil.€ 2025. godine, uz dobit od 1.3 mil.€.

Zagreb mijenja model naplate odvoza smećaIzravno priznanje neuspjeha projekta plavih vrećica očituje se u uvođenju novog...
17/06/2026

Zagreb mijenja model naplate odvoza smeća

Izravno priznanje neuspjeha projekta plavih vrećica očituje se u uvođenju novog modela naplate varijabilnog dijela računa.

Nakon godina uvjeravanja građana da su plave vrećice pravedan i učinkovit model naplate otpada, gradska vlast ipak uvodi novi sustav naplate varijabilnog dijela računa.

Time postaje jasno da postojeći model nije ostvario ciljeve koji su građanima godinama predstavljani kao veliki komunalni iskorak.

Od samog početka upozoravalo se da je sustav pravno i operativno teško provediv, osobito u višestambenim zgradama, gdje se bez kodova na vrećicama i njihove jasne povezanosti s korisnikom ne može utvrditi tko ih koristi, a tko ne. Godinama se govorilo o kaznama, ali su one za većinu građana ostale tek prijetnja bez stvarnih mehanizama provedbe. Istovremeno je izostala ozbiljna edukacija i motivacija građana za odgovorno odvajanje otpada.

Da stvari ne idu prema planu bilo je vidljivo već 2022. godine, kada ostvareni rezultati nisu dosegnuli ni 30% javno postavljenih ciljeva. Nakon toga ciljevi i rezultati više se nisu transparentno komunicirali, što je dodatno potaknulo sumnje da projekt ne ostvaruje očekivane učinke.

Cijelo vrijeme tvrde da su drugačiji i da građani trebaju sudjelovati u vođenju grada i biti uključeni u procese odlučivanja. No u praksi se ponovno pokazuje suprotno — građani se i ovoga p**a stavljaju pred svršen čin.

Teško je govoriti o povjerenju u novi model ako se prethodno ne objasni zašto se odustaje od starog. Ako je sustav bio uspješan, zašto se mijenja? A ako nije bio uspješan, zašto se to građanima nije komuniciralo jasno, izravno i bez izmotavanja?

Prije uvođenja novog modela, građani imaju pravo dobiti jasne odgovore o tome što nije funkcioniralo, koliko je cijeli projekt koštao i kako će se spriječiti da Zagreb ponovno postane poligon za još jedan skupi komunalni eksperiment.

Osipanje vrha Holdinga i pitanja digitalizacije u sjeni istraga USKOK-aRiječ je o još jednom odlasku iz kruga ljudi koje...
15/06/2026

Osipanje vrha Holdinga i pitanja digitalizacije u sjeni istraga USKOK-a

Riječ je o još jednom odlasku iz kruga ljudi koje su Tomašević i njegova ekipa predstavljali kao nositelje reformi, profesionalizacije i modernizacije sustava, koji nitko javno ne problematizira.

Nakon odlaska Matije Subašić Maras i smjene direktora Vodoopskrbe i odvodnje Marka Blaževića, Zagrebački holding ostao je i bez člana Uprave Damira Novinića, čovjeka zaduženog za operativu i digitalizaciju.

Novinić je bio jedno od zaštitnih lica digitalne transformacije Holdinga, uključujući uvođenje SAP sustava i suradnju s velikim IT kompanijama, poput KING ICT-a.

U provedbi projekata digitalizacije surađivao je s Filipom Jurišićem, voditeljem podružnice Zagrebački digitalni grad, te nadležnim pročelnikom za digitalizaciju Draženom Lučaninom.

U kontekstu digitalne transformacije Grada i Holdinga, u javnosti su se otvarala pitanja o modelu upravljanja i kontroli nad podružnicom Digitalni grad te ključnim digitalnim sustavima poput SAP-a. Posebno su se problematizirali odnosi između gradskih ureda, Holdinga i vanjskih IT partnera, kao i koncentracija odlučivanja nad digitalnim procesima u uskom krugu ljudi. Dio stručne i političke javnosti pritom upozorava na nedostatak jasnih kontrolnih mehanizama i transparentnosti u upravljanju takvim projektima.

Upravo zato smatram da bi istražitelji USKOK-a, uz sve druge okolnosti koje se danas istražuju, trebali detaljno ispitati i procese digitalizacije, dodjelu poslova, upravljanje projektima te odgovornost svih osoba koje su u njima sudjelovale. Riječ je o projektima vrijednima milijune eura koji su predstavljani kao jedan od ključnih uspjeha aktualne gradske vlasti.

Upravo zato smatra se da bi istražitelji USKOK-a trebali provjeriti i rasvijetliti nadzorne mehanizme ovog sustava, kako bi se utvrdilo jesu li odluke u potpunosti služile ciljevima učinkovitosti i modernizacije sustava ili su dovele do stvaranja zatvorenijih modela upravljanja i smanjenja institucionalne kontrole.

Holding je sada napustio još jedan čovjek koji je trebao provesti najavljene promjene. Nakon otkaza, kadrovskih eksperimenata, kroničnog nedostatka radnika u operativi, sudskih sporova, problema u pružanju usluga te istraga u pojedinim podružnicama Holdinga i gradskim tvrtkama poput Vodoopskrbe i odvodnje, teško je govoriti o uspješnoj reformi.

To je pokazatelj ozbiljnih problema u upravljanju najvećom gradskom tvrtkom. Kada uporno odlaze ključni ljudi sustava, vrijeme je za pitanje političke odgovornosti.

Kad se spoje dobra ideja, kreativnost i lokalna zajednica, a sivi zidovi pretvore u umjetnička platna, kvart postaje lje...
14/06/2026

Kad se spoje dobra ideja, kreativnost i lokalna zajednica, a sivi zidovi pretvore u umjetnička platna, kvart postaje ljepše mjesto za život.

Novi murali u Dubravi: Riječ je o projektu, koji je tijekom 2026. godine pretvorio nekoliko poznatih lokacija u nove vizualne točke susreta.

Tko na lageru drži vozila tamno sive boje kirurški preciznih dimenzija? Krije li se opet dobitnik novog natječaja za SUV...
12/06/2026

Tko na lageru drži vozila tamno sive boje kirurški preciznih dimenzija?

Krije li se opet dobitnik novog natječaja za SUV-ove iza broja OIB-a 64731717121? 😉

Svi se dobro sjećamo 2020. godine. Aktivist Tomislav Tomašević ponosno prosvjeduje ispred Zagrebačkog holdinga, nosi igračke autića i grmi protiv Milana Bandića zbog najma luksuznih vozila od tvrtke Viator. "Netransparentno i rastrošno!" – vikao je tada naš današnji gradonačelnik.

Kada sam u lipnju 2024. godine javno razotkrio da je ta ista ekipa unajmila crne limuzine marke Audi (i to gle čuda, opet od tog istog Viatora koji im je nekad bio simbol napada), zatražio sam službeni uvid u popis tih vozila: tko ih vozi i kolika je cijena dnevnog najma.

I što se dogodilo? Stručne službe Holdinga su pripremile odgovor, ali su ga gradonačelnik i njegov pročelnik nikada nisu dostavili u Gradsku skupštinu! 🛑

Toliko o transparentnosti i "novim standardima". Kad su bili oporba, s pravom su tražili papire za svaku Bandićevu četku za WC. Danas, kad sami drže ključeve blagajne, brojne su odluke i dokumenti strogo čuvana tajna.

Gradonačelniče, dok skrivate stare papire, nemojte misliti da javnost ne zna pročitati specifikacije novih SUV-ova. 😉

Možete bježati od odgovora o Audijima koje ste tada sakrili u garažu, ali ne možete sakriti činjenicu da danas poslovno surađujete s onima protiv kojih ste prosvjedovali s plastičnim igračkama u rukama! 🧸🚗

Praćkalište u ŠpanskomZnate li da se plivačka natjecanja neće moći održavati u novom bazenu u Španskom?Nažalost, Grad Za...
11/06/2026

Praćkalište u Španskom

Znate li da se plivačka natjecanja neće moći održavati u novom bazenu u Španskom?

Nažalost, Grad Zagreb potrošio je više od trideset milijuna eura na bazen koji nije sportski objekt. Iako su u njemu zadržali tribine?!

Umjesto da Zagreb i zapadni dio grada napokon dobiju moderan natjecateljski olimpijski bazen za plivače i sportska događanja, projekt je izmijenjen, skraćen i sveden na rekreacijski sadržaj.

Još gore, cijena projekta narasla je za više od 100 % u odnosu na prvotnu prijavu za europska sredstva, a na kraju Zagreb nije dobio ni jedan euro iz EU fondova zbog nesposobnosti zamjenika gradonačelnika Korlaeta. I opet nitko nije odgovoran, a nikoga nije ni sram.

Propuštena je prilika, a novac i lokacija su potrošeni.

Preskupo. Neodgovorno. Nepopravljivo.

Zagreb je trebao dobiti bazen za sljedećih 50 godina, a ne preskupo gradsko kupalište.

Gradska uprava opasnih namjera – zabrane bez alternativeU posljednje vrijeme vd. pročelnik mega ureda Andro Pavuna sve č...
10/06/2026

Gradska uprava opasnih namjera – zabrane bez alternative

U posljednje vrijeme vd. pročelnik mega ureda Andro Pavuna sve češće nastupa u medijima objašnjavajući prometnu politiku gradske uprave. Bori se čovjek novi mandat.

Pritom otvoreno iznosi stavove koje je Možemo! godinama pokušavao prikazati kao stručne i neupitne: gradska željeznica godinama nije prioritet, garaže ne rješavaju problem, a građane treba poticati da manje koriste automobile.

Problem Zagreba nije u tome što građani koriste automobile. Problem je što gradska vlast nakon pet godina mandata nije izgradila niti planira izgraditi ozbiljnu zamjenu za automobil.

Nemamo funkcionalan sustav gradske i prigradske željeznice, nemamo Park & Ride mrežu, nemamo nove javne garaže na rubovima centra, nemamo sustav javnog prijevoza visokog kapaciteta koji bi mogao preuzeti desetke tisuća putnika dnevno.

Umjesto gradnje infrastrukture, sve se više govori isključivo o promjeni navika građana kroz ograničenja, zabrane i smanjivanje prostora za automobile. Takva politika postaje opasna kada se građanima prvo oduzima postojeća mobilnost, a tek onda obećavaju neka buduća rješenja.

Ozbiljni europski gradovi rade upravo suprotno. Prvo grade alternativu, a tek onda uvode ograničenja.

Zagrebu trebaju:

📍 gradska i prigradska željeznica kao okosnica javnog prijevoza

📍 tunelske prometnice sjever – jug

📍 Park & Ride terminali na istočnom, zapadnom i južnom ulazu u grad

📍 javne garaže na rubovima centra

📍 brža i pouzdanija tramvajska i autobusna mreža

📍 dugoročno planiranje sustava prijevoza visokog kapaciteta za Zagreb i okolne županije

📍 Grad mora prestati čekati HŽ i preuzeti inicijativu u razvoju gradske željeznice.

Građani neće odustati od automobila zato što im je korištenje otežano. Odustat će kada im se ponudi prijevoz koji je brži, dostupniji i pouzdaniji.

Zagreb mora prestati voditi ideološki rat protiv automobila i početi graditi prometni sustav koji građanima nudi stvaran izbor.

To je razlika između prometne politike koja rješava probleme i politike koja se svodi na zabrane.

Address

Zagreb

Telephone

+385912530280

Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Renato Petek posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Business

Send a message to Renato Petek:

Share