Vatican News

Vatican News Küldetésünk, hogy hírt adjunk a pápa és a Szentszék tevékenységéről, tudósítsunk a világegyház életéről.

Leó pápa köszöntései az Úrangyala elimádkozása után A Szentatya köszöntései végén ez alkalommal is kérte, hogy imádkozzu...
13/07/2025

Leó pápa köszöntései az Úrangyala elimádkozása után

A Szentatya köszöntései végén ez alkalommal is kérte, hogy imádkozzunk a háborúktól, erőszaktól szenvedőkért, a békéért.

Az Úrangyala elimádkozása után XIV. Leó pápa örömének adott hangot, hogy jelen lehet a hívek között Castel Gandolfóban, majd köszöntötte a polgári és katonai hatóságokat, megköszönve mindenkinek a szívélyes fogadtatást.

Újabb boldoggal gazdagodott a spanyol helyi egyház

Emlékeztetett rá, hogy szombaton Barcelonában a boldogok sorába iktatták Lycarion May szerzetest, a Marista Iskolatestvérek tagját, akit 1909-ben öltek meg hit iránti gyűlöletből. Ellenséges körülmények között, odaadással és bátorsággal élte meg nevelői és lelkipásztori küldetését – mondta Leó pápa, arra buzdítva, hogy e vértanú hősies tanúságtétele legyen ösztönzés mindenki számára, különösen az ifjúság nevelésében elkötelezettek számára.

Köszöntötte a Lengyelországból érkezett híveket, akik részt vesznek a Liturgikus Akadémia nyári kurzusán, valamint üdvözletét küldte azoknak a lengyeleknek, akik vasárnap részt vettek a częstochowai kegyhely éves zarándoklatán.

Köszönet a szolgálatot teljesítőknek

Perui, spanyol, kolumbiai, olasz és francia csoportok üdvözlése után XIV. Leó pápa a következő szavakat intézete az olasz csendőrség jelenlévő tagjaihoz:
„Jelen van közöttünk a Tiszteletreméltó Salvo D’Acquisto nevét viselő Velletri Iskola karabinieri tanfolyamának 100 hallgatója. Köszöntöm a parancsnokot a tisztekkel és altisztekkel együtt, és bátorítom Önöket, hogy folytassák képzésüket a haza és a civil társadalom szolgálatában”.

A Szentatya köszönetét fejezte ki számukra, majd a hívek hangos tapsát kérte a szolgálatot teljesítőknek.

A pápa utalt rá, hogy a nyári hónapokban számos kezdeményezés zajlik a gyerekek és fiatalok számára. Köszönetet mondott a pedagógusoknak és animátoroknak, akik ennek a szolgálatnak szentelik magukat. Megemlít***e a délolasz Salerno megyében megrendezésre kerülő Giffoni Filmfesztivál fontos kezdeményezését, amely a világ minden tájáról összegyűjti a lányokat és fiúkat, és amelynek idei témája: „Emberivé válni”.

Imádkozzunk a békéért, a háborútól szenvedőkért

Végül a pápa ismét kérte, hogy ne felejtsünk el imádkozni a békéért és mindazokért, akik az erőszak és a háború áldozatai és szükséget szenvednek.

A pápa személyes köszöntései, áldásai

Az Úrangyala elimádkozása után a pápa elindult az Apostoli Palota előtti teret megtöltő hívek tömege felé, hogy kézfogással, áldásokkal személyesen köszöntse a jelenlévőket. Mintegy „elmerült” Castel Gandolfo szívében, amely kitörő lelkesedéssel, nagy örömmel fogadta az ismét közöttük lévő Péter utódát.

Jézus az igazi szeretet kinyilatkoztatása Isten és az ember felé – Leó pápa Úrangyala imájaXIV. Leó pápa vasárnap délben...
13/07/2025

Jézus az igazi szeretet kinyilatkoztatása Isten és az ember felé – Leó pápa Úrangyala imája

XIV. Leó pápa vasárnap délben, a Castel Gandolfo-i Apostoli Palota bejáratánál mondta el az Úrangyala imádságot. Beszédében az örök élet, az üdvösség iránti vágyról szólva arra buzdított, hogy fogadjuk el Isten akaratát és feleljünk meg szeretetének.

Isten elsőként gyakorolta irántunk a szeretetet, Fiában, Jézusban közel jött minden emberhez. Krisztust követve mi is vigyük el mindenkinek a vigaszt és a reményt, gondoskodjunk felebarátainkról, legyünk minden nap a béke munkásai – mondta beszédében a Szentatya.

Egyedül Isten adhatja az örök életet

A mai evangélium egy nagyon szép kérdéssel kezdődik, amelyet Jézusnak tesznek fel: „Mester, mit tegyek, hogy eljussak az örök életre?” (Lk 10,25) – utalt a vasárnapi evangéliumi szakaszra a pápa, megállapítva, hogy ezek a szavak kifejezik az életünkben állandóan jelenlévő vágyat, ami az üdvösség, vagyis egy olyan lét iránti vágy, amely mentes a kudarctól, a gonosztól és a haláltól. „Örökölni való jónak” írják le azt, amit az ember szíve remél. Ezt nem erőszakkal kell megszerezni, ezért nem szolgaként kell könyörögni, és ezt nem is szerződéssel lehet megszerezni. Az örök élet, amelyet egyedül Isten adhat, úgy száll az emberre, mint az örökség apáról a fiúra.

Fogadjuk el Isten akaratát és feleljünk meg szeretetének

Ezért válaszolja Jézus a kérdésünkre, hogy Isten ajándékát csak akkor kaphatjuk meg, ha elfogadjuk az ő akaratát. Ahogyan a Törvényben van írva: „Szeresd Uradat Istenedet teljes szívedből, teljes lelkedből, minden erődből és teljes elmédből; felebarátodat pedig, mint önmagadat” (Lk 10, 27). Így cselekedve megfelelünk az Atya szeretetének: Isten akarata ugyanis az élet törvénye, amelyet Isten elsőként gyakorol irántunk, teljes lényével szeretve bennünket Fiában, Jézusban.

Az igazi szeretet nem birtokol, megbocsát és soha nem hagy el

Tekintsünk Jézusra, aki az igazi szeretet kinyilatkoztatása Isten és az ember felé – buzdított rá Leó pápa, rámutatva, hogy ez olyan szeretet, amely ad, és nem birtokol, olyan szeretet, amely megbocsát, és nem követel, olyan szeretet, amely segít, és soha nem hagy el. Krisztusban Isten közel jött minden férfihez és nőhöz. Ezért mindnyájan közel kerülhetünk és közel is kell kerülnünk ahhoz, akivel életünk útján találkozunk. Jézus, a világ Üdvözítője példájára, nekünk is el kell vinnünk a vigaszt és a reményt, különösen az elkeseredettek és csalódottak számára.

Mások szolgálata a legfőbb törvény

Ahhoz, hogy örökké éljünk, nem kell becsapnunk a halált, hanem szolgálnunk kell az életet, vagyis gondoskodnunk kell mások létezéséről az együtt töltött idő alatt. Ez a legfőbb törvény, ami az összes társadalmi szabályt megelőzi és értelmet ad nekik – tanította a pápa, majd így fohászkodott a Szűzanyához:

„Kérjük Szűz Máriát, az irgalom Anyját, hogy segítsen nekünk szívünkbe befogadni Isten akaratát, amely mindig a szeretet és az üdvösség akarata, hogy minden nap a béke munkásai lehessünk”.

Ma szükség van a szeretet forradalmára – Leó pápa homíliájaVasárnap délelőtt XIV. Leó pápa szentmisét mutatott be a Cast...
13/07/2025

Ma szükség van a szeretet forradalmára – Leó pápa homíliája

Vasárnap délelőtt XIV. Leó pápa szentmisét mutatott be a Castel Gandolfo-i Villanovai Szent Tamás plébánián. Homíliájában az irgalmas szamaritánus példabeszédéről elmélkedett. Megemlékezett mindazokról, akik „az elnyomó politikai rendszerek, az őket szegénységbe kényszerítő gazdasági élet, az álmaikat és életüket megölő háború áldozatai”. Arra buzdított, hogy Jézus felhívására mi is kövessük az irgalmas szamaritánus példáját.

A Villanovai Szent Tamás templom, a pápai plébánia néhány lépésre található a Castel Gandolfo-i Apostoli Palotától, a pápák nyári rezidenciájától. Ez volt Leó pápa első nyilvános találkozója nyári pihenési időszakának megkezdése óta. A Szentatya nyitott elektromos autóval érkezett a plébániához, ahol a helyi lakosok, hívek, zarándokok lelkes tömege fogadta és akikhez rövid üdvözletet intézett.
A Bernini által tervezett plébánián, amely a spanyol ágostonrendi Villanovai Szent Tamás nevét viseli, XIV. Leó pápa a szentmise előtt térden állva imádkozott a Legszentebb Oltáriszentség előtt, miközben a kórus a „Tu es Petrus” – „Te vagy Péter” himnuszt énekelte. A Szentatyával koncelebrált Michael Czerny bíboros, az Átfogó Emberi Fejlődést Elősegítő Dikasztérium prefektusa.

Az irgalmas szamaritánus története az egyik legszebb példabeszéd

„Osztozom veletek az Eucharisztia ünneplésének örömében” – kezdte homíliáját XIV. Leó pápa, majd üdvözölte a jelenlévőket, a plébániai közösséget, Vincenzo Viva albanói püspököt, a papokat, a szerzeteseket és szerzetesnőket, valamint a polgári és katonai hatóságokat. A vasárnapi evangéliumi szakaszt elemezve a Szentatya megállapította, hogy Jézus egyik legszebb és legszuggesztívebb példabeszédéről van szó, amelyik az irgalmas szamaritánusról szól. (Lk 10,25-37).

Az irgalmas szamaritánus története ma is kihívást jelent

Ez a történet ma is kihívást jelent számunkra, megkérdőjelezi életünket, felrázza alvó vagy figyelmetlen lelkiismeretünk nyugalmát, és provokál bennünket az alkalmazkodó, a törvény külső megtartásában gyökerező hit kockázatával szemben, amely azonban képtelen az Isten irgalmas szeretetével együtt érezni és cselekedni. A példabeszéd középpontjában az együttérzés áll, amelyet az evangéliumi elbeszélés a szamaritánus cselekedetei által mutat be – fejt***e ki Leó pápa. Az első dolog, amit a szöveg hangsúlyoz, az a tekintet. Az út szélén fekvő, rablókba ütközött sebesült előtt elhaladó papról és a levitáról azt mondja a szöveg, hogy „észrevette, de továbbment”, „meglátta őt, és elment mellette”, míg a szamaritánusról szólva a példabeszéd megállapítja, hogy „megpillantotta és megesett rajta a szíve”.

Lássunk szívünkkel és érezzünk együtt

A tekintet jelenti a különbséget, mert kifejezi azt, amit a szívünkben hordozunk: láthatunk és tovább haladhatunk, vagy láthatunk és együtt érezhetünk – szögezte le Leó pápa. Van egy külső, szórakozott és sietős látás, egy olyan nézés, amely úgy tesz, mintha nem látna, tehát nem engedi, hogy megérintsen bennünket, amit látunk és nem kérdezhetünk rá a helyzetre. Van azonban egy olyan nézés, amely a szívünk szemével történik, egy mélyebb tekint***el, empátiával, amely lehetővé teszi számunkra, hogy belépjünk a másik helyzetébe, belsőleg részt vegyünk, megérint, felráz bennünket, arra késztet, hogy kérdéseket tegyünk fel az életünkről és a felelősségünkről.

Isten elsőként tekintett ránk szeretetével és együttérzésével

A példabeszéd azt mondja el, hogy az első pillantás az, amelyet Isten vetett ránk, hogy mi is megtanuljunk ugyanilyen szeret***el és könyörülettel teli szemmel nézni felebarátainkra. Valójában az irgalmas szamaritánus mindenekelőtt Jézus képmása, az örökkévaló Fiúé, akit az Atya éppen azért küldött a történelembe, mert tovább haladás nélkül, érzelemmel és együttérzéssel teli szemmel, szívvel és bensővel tekintett az emberiségre. Mint az evangéliumi példabeszédben szereplő ember, aki Jeruzsálemből Jerikóba ment le, az emberiség a halál szakadékaiba ereszkedett le, és még ma is gyakran számolnia kell a gonoszság sötétségével, a szenvedéssel, a szegénységgel, a halál abszurditásával. Isten azonban együttérzéssel, könyörületesen tekintett ránk, Ő maga akart a mi utunkon járni, leereszkedett közénk, és Jézusban, az irgalmas szamaritánusban eljött, hogy begyógyítsa sebeinket, ránk öntve szeretetének és irgalmasságának olaját.

Jézus maga az Irgalmas Szamaritánus

Ferenc pápa sokszor emlékeztetett minket arra, hogy Isten maga az irgalmasság és az együttérzés, és kijelent***e, hogy Jézus „az Atya irántunk való könyörületessége” (Úrangyala, 2019. július 14.). Ő az irgalmas szamaritánus, aki eljött hozzánk – emlékeztetett rá XIV. Leó pápa, majd idézte Szent Ágoston tanítását: „felebarátunknak akarta magát nevezni. Valójában az Úr Jézus Krisztus világossá teszi, hogy Ő maga volt az, aki segített azon a félholt emberen, aki a rablók által bántalmazva és magára hagyatva feküdt az út szélén” (A keresztény tanításról, I, 30.33).

Krisztus az együttérző Isten megnyilvánulása

Megértjük tehát, hogy a példabeszéd miért jelent kihívást mindannyiunk számára: mivel Krisztus az együttérző Isten megnyilvánulása, hinni Őbenne és tanítványaként követni Őt azt jelenti, hogy hagyjuk magunkat átalakítani, hogy mi is Őhozzá hasonlóan érezzünk. Szívünk hatódjon meg, tekintetünk lásson és ne haladjunk tovább, két kezünk segítsen és enyhítse a sebeket, erős vállakkal viseljük a rászorulók terhét.

Legyünk Krisztus szeretetének jelei a világban

A pápa utalt az első olvasmányra, amelyben Mózes arra tanít, hogy az Úr parancsainak engedelmeskedni és Őhozzá megtérni nem azt jelenti, hogy külső cselekedeteket halmozunk fel, hanem éppen ellenkezőleg, a szívünkhöz kell visszatérni, hogy felfedezzük, hogy Isten éppen a szívbe írta a szeretet törvényét. Ha lelkünk mélyén felfedezzük, hogy Krisztus, mint az irgalmas szamaritánus, szeret minket és gondoskodik rólunk, minket is arra ösztönöz, hogy ugyanúgy szeressünk, és olyan együttérzővé váljunk, mint Ő. Krisztus által meggyógyulva és szeretetét érezve, mi is jelei leszünk az szeretetének és együttérzésének a világban.

Valósítsuk meg a szeretet forradalmát

Ma szükség van a szeretetnek erre a forradalmára – hangsúlyozta Leó pápa. Ma az az út, amely Jeruzsálemből Jerikóba, a tengerszint alatt fekvő városba vezet, az az út, amelyen mindazok járnak, akik a gonoszságba, a szenvedésbe és a szegénységbe süllyednek, akiket nehézségek nyomasztanak, vagy akiket az élet körülményei megsebeztek. Ez az út mindazok útja, akik „a mélybe süllyednek”, amíg el nem vesznek, és el nem érik a mélypontot. Ez sok megfosztott, kirabolt és kifosztott nép útja, akik az elnyomó politikai rendszerek, az őket szegénységbe kényszerítő gazdasági élet, az álmaikat és életüket megölő háborúk áldozatai.

Mi mennyire hasonlítunk az irgalmas szamaritánusra?

A Szentatya ezután felt***e a kérdést: mi mit teszünk? Látjuk a valóságot és tovább lépünk, vagy hagyjuk, hogy a szívünket átjárja a fájdalom a szamaritánuséhoz hasonlóan? Néha megelégszünk azzal, hogy csak a kötelességünket végezzük, vagy csak azokat tekintjük felebarátunknak, akik a mi környezetünkben vannak, akik úgy gondolkodnak, mint mi, akiknek ugyanaz a nemzetiségük vagy vallásuk. Jézus azonban pontosan az ellenkezőjére fordítja ezt a felfogást, amikor bemutatja nekünk a szamaritánust, aki egy idegen és egy eretnek, és aki a sebesült ember felebarátjává válik. És Jézus arra kér minket, hogy mi is tegyük ugyanezt tegyük – mutatott rá Leó pápa.

Szívünk legyen nyitott mások szükségletei számára

Ezután XVI. Benedek pápa szavait idézte „A Názáreti Jézus” c. könyvéből: „A szamaritánus nem kérdezi, hogy meddig terjednek a szolidaritási kötelezettségei, sőt azt sem, hogy milyen érdemek szükségesek az örök élethez. Valami egészen más történik: megszakad a szíve [...]. Ha a kérdés az lett volna, hogy „A szamaritánus is az én felebarátom?”, akkor az adott helyzetben a válasz egy meglehetősen éles „nem” lett volna. Itt azonban Jézus a feje tetejére állítja a kérdést: a szamaritánus, az idegen, ő maga a felebaráttá teszi magát, és megmutatja nekem, hogy önmagamból kiindulva, meg kell tanulnom felebarátnak lenni, és hogy a választ már magamban hordozom. Olyan emberré kell válnom, aki szeret, olyan emberré, akinek a szíve nyitott arra, hogy nyugtalanná váljon a másik szükségleteit látva” (A Názáreti Jézus).

Mindannyiunknak szól Krisztus felhívása: „Menjetek és tegyetek hasonlóképpen”

XIV. Leó pápa a következő buzdítással zárta homíliáját: lássunk, anélkül, hogy tovább haladnánk, állítsuk meg rohanó száguldásainkat, hagyjuk, hogy a másik élete, bárki legyen is az, a szükségleteivel és szenvedéseivel, összetörje a szívünket. Ez közel hoz bennünket egymáshoz, igazi testvériséget szül, ledönti a falakat és a kerítéseket. És a szeretet végre helyet teremt, erősebbé válik a gonosznál és a halálnál. Tekintsünk Krisztusra, az irgalmas szamaritánusra, és hallgassuk meg ma újra az Ő hangját, amely mindannyiunkhoz szól: „Menjetek és tegyetek hasonlóképpen” (v. 37).

A szentmise végén Leó pápa az ünnepség emlékére „egy kis ajándékot” adott át a Szent Tamás templom plébánosának, Tadeusz Rozmus lengyel szalézi atyának: egy patenát és egy kelyhet.

„Ezek a közösség eszközei, és mindannyiunk számára meghívást jelenthetnek arra, hogy közösségben éljünk, hogy előmozdítsuk ezt a testvériséget, amelyet Jézus Krisztusban élünk meg” – mondta XIV. Leó pápa, miközben átnyújtotta az ajándékot.

Leó pápa a szerzeteseknek: Isten üdvösségterve az egész emberiséget egy nagy családként akarja magához vonzaniSzombaton ...
12/07/2025

Leó pápa a szerzeteseknek: Isten üdvösségterve az egész emberiséget egy nagy családként akarja magához vonzani

Szombaton délelőtt XIV. Leó pápa nyolc szerzetesrend nagykáptalanjának mintegy kétszáz résztvevőjét fogadta Castel Gandolfóban, az Apostoli Palota udvarán. Szerzetesi intézményeik Isten népe életének és tevékenységének egymást kiegészítő aspektusait testesítik meg: az önajándékozást Krisztus áldozatával egyesülve, az ad gentes missziót, az egyházi szeretet megőrzését és átadását, a fiatalok nevelését és képzését. Ezek a különféle utak karizmatikus formában kifejezik ugyanazt az örök valóságot, mely valamennyiüket mozgatja: Isten szeretetét az emberiség iránt.

A Pápai Külmissziós Intézet, a Filippini és Venerini Kegyes Tanítónők, az Egyház Leányai, a Szent Szív Szalézi Oblátás nővérek, a Ferences Angyalos apácák, a Jézus és Mária Oblátái Intézet és a Piarista Nővérek ezekben a napokban tartják nagykáptalanjukat Rómában. Ebből az alkalomból audiencián fogadta őket a pápa nyári rezidenciáján, és hozzájuk intézett beszédében rámutatott: alapítóik különféle karizmákat hagytak nekik örökül Krisztus teste építésére. És ezért kéri tőlük szolgálatukat az egyház, hogy Isten tervei szerint növekedjen.

Isten szeretete az emberiség iránt

Szerzetesi intézményeik Isten népe életének és tevékenységének egymást kiegészítő aspektusait testesítik meg: az önajándékozást Krisztus áldozatával egyesülve, az ad gentes missziót, az egyházi szeretet megőrzését és átadását, a fiatalok nevelését és képzését. Ezek a különféle utak karizmatikus formában kifejezik ugyanazt az örök valóságot, mely valamennyiüket mozgatja: Isten szeretetét az emberiség iránt.
Minden egyes kongregáció a kapott örökséget újraolvasva, napra késszé téve és aktualizálva annak tartalmát kidolgozta sajátos vonásait. A felkészülés, az ima és a kölcsönös meghallgatás a Lélek becses ajándékai, melyek révén alapvető irányvonalakat jelöltek meg: a hiteles missziós lelkület megújítását, Jézus Krisztus érzéseinek átélését, az Istenben való reményben gyökerezést. Emellett céljuk az, hogy ébren tartsák szívükben a Lélek lángját, előmozdítsák a békét, ápolják a lelkipásztori társfelelősséget a helyi egyházakban. Ezeknek felidézése segít befogadni a közösségi létünk gazdagságát, különösen mint szerzetesek és szerzetesnők, akiket ugyanaz a csodálatos kaland vár, hogy közelebbről kövessék Krisztust – állapította meg Leó pápa.

Engedelmeskedjünk a Lélek szavának

A nagykáptalani megkülönböztetés során érezzék át még jobban az egyházhoz tartozás tudatát és örömét, merjenek nagyban gondolkodni, túl önnön elvárásaikon: Isten üdvösségterve az egész emberiséget egy nagy családként akarja magához vonzani. Ezzel a lelkülettel születtek ezek az intézmények és ennek távlatában kell apró fényenként elterjeszteni Krisztus meg nem szűnő világosságát az egész földön. Kérjük az Úrtól, hogy engedelmesek legyünk a Lélek szavának, mely megtanít mindenre, mert a segítsége nélkül gyöngeségünkben azt sem tudjuk, hogy imádkozzunk – fohászkodott Leó pápa, majd szívből jövő áldását adta a szerzetesekre és imáiról biztosította őket. Az audiencia végén együtt elimádkozták a Miatyánkot.

11/07/2025

Leó pápa a megkülönböztetésre való felkészítésért kér imákat júliusban. Imádkozzunk a Szentatya szándékára! 🙏🙏

Leó pápa: A béke személyes elkötelezettség, amely a szívben kezdődikSzükséges, hogy mindannyian a megtérés mindennapi út...
11/07/2025

Leó pápa: A béke személyes elkötelezettség, amely a szívben kezdődik
Szükséges, hogy mindannyian a megtérés mindennapi útjára lépjünk a népek békés egymás mellett éléséhez – írja XIV. Leó a Piazza San Pietro magazin hasábjain egy anya kérdéseire válaszolva, aki a mai világ nyugtalanító valóságáról elmélkedik. A pápa párbeszédet sürget a találkozás kultúrájáért, és arra hív, hogy az imát és a bátor gesztusokat „a kis lépések fáradságos türelmével” ötvözzük.

„Mi fog történni, ha mindenhol elterjed a háború?” Ezt a kérdést t***e fel Zaira, egy háromgyermekes fiatal anya Beneventóból XIV. Leónak. A békéhez való jogról elmélkedik a Piazza San Pietro, a Vatikáni Bazilika által kiadott magazin júliusi számában, amelyet ebben a hónapban az Ifjúság jubileumának szenteltek. „A tiéd egy olyan kiáltás, amely eléri Isten szívét” – válaszolja a pápa a „Párbeszéd az olvasókkal” rovatban. Mindenkit – hívőt és nem hívőt egyaránt – a szívből jövő megtérés útjára hív. A pápa szerint a béke nem csupán vágy, hanem személyes, mindennapi elkötelezettség, amely belülről fakad és konkrét gesztusok táplálják; „a szívben és a szívből épül fel”.

„Minden szinten sürgetni kell a párbeszédet, hogy előmozdítsuk a találkozás igazi kultúráját a konfliktus helyett és a hatalom korlátozását, ahogyan szeretett elődöm, Ferenc pápa mindig is hangsúlyozta” – szól Leó pápa felhívása. Arra ösztönöz, hogy „tudjuk ötvözni az imát a szükséges bátor gesztusokkal és a kis lépések fáradságos türelmével”. „A háború nem fog győzedelmeskedni és a gyermekeknek joguk van a valódi, igazságos és tartós békéhez” – zárja válaszát a pápa a vatikáni magazin hasábjain.

Két hónapja választották meg Leó pápátKét hónap telt el Robert Francis Prevost Péter székébe törént megválasztása óta, é...
11/07/2025

Két hónapja választották meg Leó pápát
Két hónap telt el Robert Francis Prevost Péter székébe törént megválasztása óta, és már számos kép vált az újonnan megkezdett pápaság szimbólumává. Ezek között, szerepel az – bár kevésbé ismert – fotó, amelyiken az új pápa lehajol, hogy egy kislány mellé üljön, aki meg akarja ajándékozni egy rajzával. Egy egyszerű gesztus, mégis erőteljes üzenetet hordoz: egy jobb világ felépítéséhez a gyermekek szintjére kell helyezkednünk.

XIV. Leó pápaságának első két hónapja számos és gazdag jelentéssel bíró képpel ajándékozott meg minket. Némelyik sokáig megmarad a kollektív emlékezetben, például a könnyei, amelyeket a Szent Péter-bazilika központi loggiáján igyekezett visszatartani, amikor május 8-án este a Szent Péter téren ünneplő tömegre tekintett, a megválasztása utáni első Urbi et Orbi beszédekor. De van egy sokkal kevésbé ismert kép is, amely természetes módon hordoz magában egy üzenetet és jövőképet. Ez az, amelyiken Leó pápa egy kislány mellett ül a vatikáni nyáritáborban, aki egy rajzot mutat neki.

Mindkettőjük mosolya feltűnő: a pápa egyértelműen a fotós lencséje felé néz. A kislányt magával ragadja ez a pillanat, és nem a fotósra néz, hanem mosolygós tekintetét XIV. Leó felé fordítja. Miért olyan fontos ez a kép? Mert ezzel az egyszerű lealacsonyodással a pápa egy olyan irányt mutatott nekünk, amelyet mindenkinek követnie kell, különösen azoknak, akik ma a világ sorsát tartják a kezükben: a gyermekek szintjére helyezkedni, a világot az ő szemszögükön keresztül látni. Mennyire megváltozna az emberiség sorsa, ha mindannyiunknak lenne bátorsága lealacsonyodni, ahogyan Jézus t***e, amikor – megdorgálva a tanítványokat, akik távol akarták tartani a „bosszantó” gyerekeket tőle – kimondta azt a halhatatlan mondatot: „Engedjétek hozzám jönni a gyermekeket.”

Ma mennyire engedjük meg, hogy a gyerekek hozzánk jöjjenek? És mindenekelőtt mennyire indulunk mi el feléjük? Azok felé a gyerekek felé, akiket a háború sújt, akiket mások önzése éheztet, akiket ezernyi erőszakos formában bántalmaznak. A logika, még inkább, mint az érzelem, azt diktálná, hogy a felnőttek védjék a kicsiket. Ehelyett éppen az ellenkezője történik: a felnőttek által elhatározott háborúkban éppen ők szenvednek először: a kicsik. Mit látnánk, ha lealacsonyodnánk Gáza, Harkiv, Goma és a fegyveres konfliktusok sújtotta sok-sok helyszín gyermekeinek szintjére? Talán, ha megtennénk, valami megváltozna.

„Ha az igazi békére akarunk tanítani ebben a világban és ha valóban háborút akarunk vívni a háború ellen, akkor a gyerekekkel kell kezdenünk” – mondta Gandhi. Képzeljük el egy pillanatra, ha a nagyhatalmak nemzetiségeinek gyermekei ülnének az ENSZ Biztonsági Tanácsában. Ki tudja, hogyan változnának meg a nemzetközi kapcsolatok? Sajnos keserűen be kell ismernünk, hogy a háború valósága már életünk legkorábbi éveitől kezdve belénk van csepegtetve, mint a méreg. Bertolt Brecht drámaian és hatásosan magyarázza el ezt egy versben, amelyet a második világháború komor kitörése közeledtével írt: „A gyerekek háborúsdit játszanak. Ritkán játszák azt, hogy béke van, mert a felnőttek mindig is háborúztak.”

Ezért talán a történelem menete megváltoztatásának egyetlen módja valójában az, amely látszólag a legvalószínűtlenebb: lealacsonyodni, kilépni felnőtt meggyőződéseinkből és érdekeinkből, és a szemünket (illetve még inkább a szívünket) a gyermekek „alacsony szintjének” tekintetébe helyezni. Leó pápa, misszionáriusként és püspökként Peruban, gyakran lealacsonyította magát, hogy egy szintre kerüljön a gyerekekkel. Számos kép mutatja ezt. Most, hogy Róma püspöke, a stílusa nem változott, ahogy azt a vatikáni nyáritáborban a VI. Pál-teremben készült pillanatkép is „megerősít***e”. Váljunk kicsinyekké, hogy emberségünket nagyobbá tegyük. Ez egy olyan tanulság, amelyre ma nagy szükségünk van.

Leó pápa: a mesterséges intelligencia etikai szabályozásával az ember legyen a középpontbanXIV. Leó pápa államtitkára, P...
11/07/2025

Leó pápa: a mesterséges intelligencia etikai szabályozásával az ember legyen a középpontban

XIV. Leó pápa államtitkára, Pietro Parolin bíboros aláírásával üzenetet küldött a svájci mesterséges intelligencia csúcstalálkozóra (AI for Good Summit 2025), amit július 7-11 között tartanak Genfben. Világos etikai rendre és a mesterséges intelligencia (MI) összehangolt kezelésére van szükség helyi és globális szinten egyaránt, ami az emberi személy méltóságát és alapvető szabadságát tiszteletben tartja. Emberibb társas kapcsolatok, békés és igazságos társadalom, átfogó emberi fejlődés a cél.

Parolin bíboros a pápa nevében szívélyes üdvözletét küldte a Nemzetközi Távközlési Egyesület által szervezett idei mesterséges intelligencia-csúcstalálkozóra, amelyet más ENSZ-ügynökségek együttműködésével a svájci kormány lát vendégül július 7-11-e között Genfben. A több napos, programokban gazdag találkozó célja, hogy olyan megoldásokat javasoljanak, amelyek beépítik a MI-t a globális fejlődés kihívásaiba.

2,6 milliárd emberhez nem jut el a kommunikációs technológia
Az esemény egybeesik a Nemzetközi Távközlési Egyesület (ITU) fennállásának 160. évfordulójával. (AZ ITU az ENSZ mellett működő szakosított szervezet, melynek feladata a nemzetközi távközlési együttműködés elősegítése. Az egyesület különböző bizottságai ajánlásokat adnak ki, amelyek figyelembe vételével dolgozzák ki az egyes országok kormányai a távközléssel kapcsolatos jogszabályokat.) Parolin bíboros gratulált a Nemzetközi Távközlési Egyesület tagjainak munkájukért és állandó erőfeszítéseikért, amelyek révén a kommunikációs technológia vívmányait igyekeznek elvinni világszerte mindenkihez. Az emberi család összekötése a távirat, a rádió, a telefon, a digitális és űrbéli kommunikáció révén kihívások elé állít minket, különösen az alacsony jövedelmű agrár vidékeken, ahol 2,6 milliárd ember még nem jut hozzá a kommunikációs technológiai eszközökhöz.

A MI az egész emberiség érdekeit szolgálja
Az emberiség válaszút elé érkezett: egyfelől hatalmas potenciált mutat a MI által létrehozott és irányított digitális forradalom. Ennek a hatása óriási, és olyan területeket alakít át, mint a nevelés, a munka, a művészet, az egészségügyi ellátás, az ügyintézés, a katonai közeg és a kommunikáció. Ebben a korszakváltásban felelősségre és mérlegelésre van szükség ahhoz, hogy biztosítsuk: a MI fejlődése és használata a közjóra irányuljon, a párbeszéd hídjait építse, a testvériséget segítse elő, és az emberiség egészének érdekeit szolgálja.

A MI korlátai
Mialatt a MI képes önállóan alkalmazkodni sok helyzethez, algoritmusok alapján hozva pusztán technikai döntéseket, alapvető, hogy figyelembe vegyük ezek antropológiai és etikai vonzatait, a kockán forgó értékeket, a kötelezettségeket és a megfelelő normatív kereteket, amelyekkel támogatni lehet ezeket az értékeket. Bár a MI képes szimulálni az emberi gondolkodás aspektusait, és hihetetlen gyorsan és hatékonyan végrehajt speciális feladatokat, nem képes erkölcsi megkülönböztetésre és valódi kapcsolatépítésre.

Miénk a felelősség
Ezért a technológiai haladás fejlődése lépést kell, hogy tartson az emberi és szociális értékek tiszteletével, a növekvő emberi felelősséggel, és azzal a képességgel, hogy nyugodt lelkiismerettel ítéljen – figyelmeztet üzenetében a pápa. Nem véletlen, hogy ez a komoly innovációs korszak sokakat elgondolkodtat az emberi lét jelentéséről, valamint az emberiség szerepéről. Jóllehet a felelősség a MI rendszereinek etikus használatára vonatkozóan azoktól indul, akik fejlesztik, kezelik és felülvizsgálják e rendszereket, ebben a felelősségben a felhasználóknak is osztozniuk kell. A MI ezért megfelelő etikai kezelést és az emberi személyre összpontosító normatív kereteket kíván, amelyek túlmutatnak a puszta hasznosság és hatékonyság szempontjain. Lényegében nem szabad soha szem elől tévesztenünk a közös célt, ami a rend nyugalmának építése, ahogy Szent Ágoston fogalmaz (tranquillitas ordinis). Emberibb társas kapcsolati rendet kell elősegíteni, békés és igazságos társadalmakat, melyek az átfogó emberi fejlődést és az emberi család javát szolgálják.

Parolin bíboros XIV. Leó pápa nevében arra buzdítja a MI csúcstalálkozó résztvevőit, hogy törekedjenek a MI etikai tisztaságára, annak helyi és globális szinten koordinált kezelésére, amelynek alapja az emberi személy vele született méltósága és alapvető szabadsága. A Szentatya imáiról biztosítja a közjó érdekében végzett munkájukat.

Az egyház aktívan részt vesz az MI-ről szóló gondolkodásban
Június 20-án Leó pápa üzenetet küldött a vatikáni Apostoli Palotában lezárult második éves konferenciára, amelyet a mesterséges intelligencia, az etika és a vállalati kormányzás témaköréről tartottak. Ebben arra buzdított, hogy tartsák meg az emberi nyitottságot az igazságra és a szépségre, mert ezek a tulajdonságok teszik lehetővé, hogy befogadjuk és feldolgozzuk a valóságot. A valódi bölcsesség nem az elérhető adatokban áll, hanem abban, hogy fölismerjük az élet valódi jelentését. Ezt az intellektust egyetlen gép sem képes utánozni, ez olyan ajándék, amelyet az új technológiák segítségével érvényre kell juttatni. Az eszköz álljon az ember szolgálatában – ahogy arra Ferenc pápa is emlékeztetett -, nyisson olyan távlatokat, amelyek a tudományban és orvoslásban jótékony felfedezésekhez vezetnek, és segítse elő a valódi egyenlőséget. Fontos azonban, hogy ne önző módon használják ezeket, ami konfliktusokat és agressziót szül. A MI-ról tartott kétnapos konferencia június 19-én a Vállalkozások és Olasz Termékek Minisztériumának székhelyén zajlott, majd másnap az Apostoli Palota Királyi termében zárult. Leó pápa megállapította, hogy a vatikáni helyszín választása világosan jelzi, hogy az egyház tevékenyen részt akar venni a MI-ról szóló tanácskozásban, mely közvetlenül érinti az emberi család jelenét és jövőjét. Sürgősen el kell komolyan gondolkodnunk és folyamatosan ébren tartani a vitát a technológiai fejlődés etikai dimenziójáról, anélkül, hogy elfeledkeznénk a felelős kormányzás fontosságáról.

Indirizzo

Magnano In Riviera

Notifiche

Lasciando la tua email puoi essere il primo a sapere quando Vatican News pubblica notizie e promozioni. Il tuo indirizzo email non verrà utilizzato per nessun altro scopo e potrai annullare l'iscrizione in qualsiasi momento.

Contatta L'azienda

Invia un messaggio a Vatican News:

Condividi

Üdvözöljük!

Üdvözöljük a Vatican News magyar Facebook-oldalán!

Köszönettel vesszük, ha megosztják velünk véleményüket, elismerő vagy kritikus hozzászólásaikat. Kérjük Önöket, hogy tartsák tiszteletben mások véleményét és ne használjanak sértő hangnemet.

Fenntartjuk magunknak a jogot, hogy eltávolítsunk minden olyan hozzászólást, amely sértő vagy támadó hangnemű, amely kéretlen reklámüzenetet (spam) vagy hirdetést tartalmaz, illetve személyes adatokat közöl. Azt a felhasználót, aki sértő hozzászólásokat tesz közzé, az oldal adminisztrátora letiltja.

Reméljük, hogy a Vatican News magyar oldala egyre inkább elnyeri tetszésüket! Kövessék honlapunkat és hallgassák továbbra is adásainkat!