Radio Moldova Tineret

Radio Moldova Tineret Primul post public de radio pentru tineri!

09/01/2026

🎙️ Primele emoții, primele impresii și mult entuziasm!
🐥 Bobocica redacției, Ariana, ne împărtășește primele trăiri din studioul Radio Moldova Tineret — un loc unde pasiunea prinde glas. 📻✨

🩶Cu zâmbet și dorință de a merge mai departe, Ariana face primii pași în această experiență radio și vă invită să fiți alături de ea pe parcursul acestei călătorii.

Începem anul cu recunoștință, emoții bune și încredere în ce urmează. 🤍Pornim 2026 împreună, cu zâmbet, muzică bună și d...
01/01/2026

Începem anul cu recunoștință, emoții bune și încredere în ce urmează. 🤍
Pornim 2026 împreună, cu zâmbet, muzică bună și dorința de a fi mereu aproape de voi. 💚📻

31/12/2025

🎄2025 a fost un an al lecțiilor, provocărilor și momentelor care ne-au făcut mai puternici. Pentru fiecare dintre noi a însemnat ceva diferit — reușite, încercări, visuri împlinite sau începuturi curajoase.

Privim spre 2026 cu speranță, planuri noi și dorința de a fi mai buni, mai curajoși și mai aproape unii de alții. ✨

🎆 Vă mulțumim că ați fost alături de Radio Moldova Tineret pe tot parcursul acestui an!Rămâneți cu noi și în anul ce vine — pentru muzică bună, povești autentice și vocea celor tineri, liberi și activi.

🤍 Un An Nou cu inspirație, sănătate și vise împlinite!

30/12/2025

🎁 Secret Santa la Radio Moldova Tineret!
La RMT, magia sărbătorilor prinde viață în cele mai simple și sincere momente.

🎄Am (des)făcut cadouri cu entuziasmul copilăriei, am râs din inimă, am încercat să ghicim „cine cui”, iar atmosfera de sărbătoare ne-a adus și mai aproape unii de alții. 🤗

🎅🏻Secret Santa nu e despre ce e în cutie, ci despre bucuria de a dărui, de a surprinde și de a fi împreună.

30/12/2025

Cum se simt anii de studenție în Republica Moldova?👩🏻‍🎓

La această întrebare vor răspunde invitații noștri:
✅Silviu Plopa - masterand, membru al Senatului Studențesc al ASEM, Președintele Ligii Studenților din Basarabia.
✅Maria Corcodel - studentă anul II, Facultatea „Relații Economice Internaționale”, ASEM și președinta Senatului Studențesc ASEM.

✍🏻În această ediție ne propunem să discutăm despre:
📌cât de utile sunt organizațiile studențești?
📌ce oportunități sunt oferite studenților din Republica Moldova?
📌cât de mult implicarea activă poate modela percepția tinerilor?
📌de ce este important să ne implicăm în activitățile extracurriculare?

Pentru a nu rata această ediție, rămâi conectat la emisiunea ,,Generația Mea’’!📻

🎙️ Astăzi, de la 18:10, la „Generația Mea” vorbim despre implicare studențească, leadership și vocea tinerilor în mediul...
30/12/2025

🎙️ Astăzi, de la 18:10, la „Generația Mea” vorbim despre implicare studențească, leadership și vocea tinerilor în mediul academic.

📻 Te așteptăm să ne urmărești pentru o discuție sinceră despre experiența de student, inițiativele tinerilor și ce înseamnă să te implici activ.

29/12/2025

👉🏻 Centrele de tineret sunt adesea primul pas al tinerilor spre voluntariat, implicare civică și conexiunea cu Agenția Națională pentru Tineret. Cum a arătat anul 2025 pentru rețeaua centrelor de tineret din Republica Moldova?

Despre realizări, provocări și impactul direct asupra tinerilor ne vorbește Dan Arnăut, Șef al Direcției servicii și lucru de tineret din cadrul Agenției Naționale pentru Tineret.

💥 Emisiune realizată de Radio Moldova Tineret, în parteneriat cu Agenția Națională pentru Tineret.

28/12/2025

👉🏻 Programul de Granturi pentru Organizațiile de Tineret: ce noutăți a adus ediția din 2025 și ce impact real a avut asupra comunităților de tineri?

Despre schimbările-cheie, oportunitățile oferite și rezultatele obținute ne vorbește Aliona Dumbrăveanu, Șefă a Direcției Implementare politici și programe de tineret din cadrul Agenției Naționale pentru Tineret.

💥 Emisiune realizată de Radio Moldova Tineret, în parteneriat cu Agenția Națională pentru Tineret.

28/12/2025

În această vară aflam împreună povestea unei eleve din țara noastră care a câștigat bursa HMCP pentru doi ani de studii liceale în Marea Britanie.
Ei bine, să știi că povestea continuă astăzi, așa cm Carolina Bucătaru s-a întors acasă după un semestru petrecut peste hotare și vine în studioul nostru cu lecții învățate și cu un bagaj larg de trăiri acumulate în această perioadă.
Despre experiența unui sistem educațional diferit, adaptare, provocări și ce înseamnă, cu adevărat, să crești departe de casă, vorbim astăzi în cadrul emisiunii “Intonații moderne”.

🎄 Crăciunul a prins glas și emoție în studioul Radio Moldova Tineret, unde am sărbătorit prin muzică de suflet și tradiț...
28/12/2025

🎄 Crăciunul a prins glas și emoție în studioul Radio Moldova Tineret, unde am sărbătorit prin muzică de suflet și tradiții autentice.

🎙️ În cadrul emisiunii „Generația mea”, am stat de vorbă cu tânăra soprană Maria Procopenco, care ne-a adus mai aproape spiritul sărbătorilor prin colindul său „Din cer senin” – o piesă ce ne reamintește cât de vii sunt tradițiile și cât de important este să le ducem mai departe.

🎬 Am aflat cm a decurs filmarea videoclipului, cine a inspirat-o și când a apărut pentru prima dată pasiunea ei pentru muzică.

💚 O ediție de Crăciun plină de lumină, emoție și armonie, trăită alături de Radio Moldova Tineret.

🔗 Link: https://www.facebook.com/share/v/1BtfPHMRgv/?mibextid=wwXIfr

27/12/2025

👉🏻 Ce a însemnat anul 2025 pentru echipa Agenției Naționale pentru Tineret?

Provocări asumate, rezultate concrete și direcții clare pentru viitor.Alex Petrov, Directorul Agenției Naționale pentru Tineret, vorbește despre realizările, dificultățile întâmpinate și impactul politicilor de tineret.

💥 Emisiune realizată de Radio Moldova Tineret, în parteneriat cu Agenția Națională pentru Tineret.

🎶 Tradiția care arde frumos și muzica ce prinde rădăcini au fost în prim-plan la “Generația Mea”. Am vorbit despre creaț...
27/12/2025

🎶 Tradiția care arde frumos și muzica ce prinde rădăcini au fost în prim-plan la “Generația Mea”. Am vorbit despre creație, identitate și lansări care aduc folclorul mai aproape de prezent, alături de Ștefan Isac (Ștefan Folk Lords), interpret, coregraf și lector universitar, și Tincuța Isac (Caterina), interpretă și membră a Ansamblului etnofolcloric „Crenguța de Iederă”.

Piesele „Am aprins focul” și „Sunt mândruță din Codru” au fost pretextul unei conversații despre pasiune, rădăcini și muzica ce spune povești. ✨🎧

🎼 Vorbim despre începuturi, despre inspirația din spatele versurilor, dar și despre cine sunt Ștefan și Tincuța dincolo de scenă și reflectoare.

👉 Puteți urmări interviul integral accesând linkul: https://www.facebook.com/share/v/1BK9zT8jkX/?mibextid=wwXIfr

Address

Miorița 1
Chisinau
MD2048

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Radio Moldova Tineret posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Business

Send a message to Radio Moldova Tineret:

Share

Category