The Art Chronicle

The Art Chronicle •Personal blog•
•Thoughts and quotes•
•Romanian poetry•
•My sketches, illustrations, m Contact me.

*WILL DO ON REQUEST*
book covers, album covers, banners, logos, all kids of graphic content, book illustrations, tag models, sketches and much more.

Câteva din stickerele mele au ajuns acum și UK.Thank you din tot sufletul meu negru și păcătos, polinian comrade Maks! :...
06/07/2017

Câteva din stickerele mele au ajuns acum și UK.
Thank you din tot sufletul meu negru și păcătos, polinian comrade Maks! :>>>

skep·ti·cism/ˈskeptəˌsizəm/long time no see
03/06/2017

skep·ti·cism
/ˈskeptəˌsizəm/

long time no see

;)
15/03/2017

;)

Lucia Codreanu este o tânără ilustratoare din Republica Moldova, care a prezentat câteva scene desprinse din realitatea din Moldova și le-a adaptat în contextul mai multor picturi faimoase. Lucrările Luciei au fost postate pe site-ul Behance.net, iar tânăra a menționat că aceste imagini vor fi famil...

08/10/2016

One day, I plan to love so loudly, my body abandons every demon harvesting me.

pa dum pi dum p**f
25/09/2016

pa dum pi dum p**f

21/09/2016

The Art Chronicle is soon going to be on Curioos, one of New York's biggest curated online galleries.

Stay tuned!

09/08/2016
DA!
07/08/2016

DA!

"Şi totuşipoarta asta, dintre mine şi tine,trebuie zguduită de cineva."
03/08/2016

"Şi totuşi
poarta asta, dintre mine şi tine,
trebuie zguduită de cineva."

20/07/2016



Mă rog cu puterea cuvântului
Pentru copiii pământului.
***
Mă voi feri ca de foc de pericolul
Ca dragostea să devină
Obiect al meditaţiei,
Al speculaţiei,
Al filozofiei.
***
Poezia mea nu e de dragoste, ea e dragoste.
***
O, voi tineri ai planetei mele
Convulsionată de-atâtea arme,
Sub ochii holbaţi ai armatelor,
Sfărâmând ochelarii greţoși ai
generalilor,
Fără nici o rușine,
Iubiţi-vă,
Iubiţi-vă pe tunuri!
Concediaţi tunarii
Și dezamorsaţi obuzele
Și daţi-ne acest prim și netrecător
Semn al păcii universale.
***
Cum în lumea asta totul e cm nu-i,
Mă transform în altul fără voia lui.
***
Dă marea afară din casă și vino.
Nestinso, neblândo și iar nestrăino,
Tu, drama cu mii de soluţii greșite,
Te plâng până ochii îmi ies din orbite.
***
Condamnă toţi și numai unul iartă,
Când toţi vorbesc se-aude cel ce tace,
Dă demne de cădere și de pace,
Dezamăgita, tulburea mea soartă.
***
Și tu și iubirea există
Și moartea există în ea
Îmi place mai mult când ești tristă
Tristeţea, de fapt, e a ta.

Și totuși există iubire
Și totuși există blestem
Dau lumii, dau lumii de știre
Iubesc, am curaj și mă tem.
***
Cine iese ultimul din ţară
E rugat să stingă și lumina.
***
Se urcă Basarabia pe cruce
Și cuie pentru ea se pregătesc
Și primăvara jertfe noi aduce
Și plânge iarăși neamul românesc.
***
Ce frumoasă ești în prag de iarnă,
Ninge disperat asupra ta,
Cerul peste tine se răstoarnă,
Ţurţurii în plete-ţi vor suna.
***
Și sângeră florile,
Și sângeră sălciile,
Și venele noastre se-nvineţesc.
***
Ea m-a condus, eu am condus-o-n lume,
Am fost mereu un cuplu în derivă,
Și chiar de nu i-am dat nimic din nume
Trecând mereu, mi-a fost definitivă.

Iubirea mea nu a mișcat nici aștri
Și nici pâmântul sub o-nbrăţișare,
Dar lance când a fost, cu ochi albaștri,
Simţeam că-n ochi privirea ei mă doare.
***
Aștept primăvara:
vreau să fiu dus de un pluton suav
la primul zid și împușcat cu muguri
si când voi muri să-mi înflorească toate
rănile,
să vină toate albinele la rănile mele
și să mă transporte pe aripi
către tărâmul de polen unde merită să
ajung
cu flori cu tot, cu tristeţe cu tot,
vu primăvară cu tot,
acum și-n vecii vecilor.
***
Am fost și vom râmâne
De-a pururi dacii liberi
Și iubitori de pace,
Și vrednici de război.
***
Ai să mă ierţi că nu pot fără tine
Și dacă n-ai să poţi și n-ai să poţi,
Mie pierzându-te-mi va fi mai bine,
Eu, tristul cel mai liber dintre toţi.
***
Astfel, după tine se încheie toate.
Trag oblonul negru la fereastra mea.
Nu mai vreau decepţii, vreau
singurătate,
Nu mai vreau iubire, voi abandona.

Intră în mulţime, nimeni n-o să știe
Două, trei persoane care ne-au ascuns,
Eu voi ţine minte scurta nebunie
Și-ntrebarea noastră fără de răspuns.

Vezi că se confirmă bârfa despre mine:
Te-am lăsat deodată crud și nefiresc
Totuși ţine minte, ţine bine minte,
Te salvez de mine fiindcă te iubesc.
***
Dar, hai, să minţim fără nici o rușine,
Dar, hai, să minţim în direct și-n răspăr,
Că poate prin rău vom ajunge la bine,
Minciunea supremă va fi adevăr.
***
Greu îmi e și greu îţi e și ţie
Cu acest fel de a trăi al meu,
Totuși, vreau să știi că, din păcate,
Dragostea e o dificultate,
Fără de care-ar fi cu mult mai greu.

19/07/2016

One day you’ll understand why all the storms are named after people.

Address

Chisinau

Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when The Art Chronicle posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Share