16/07/2025
CIJENE U MARKETIMA U BLAGOM RASTU
Istraživanje “Vijesti” pokazalo da proizvodi u velikoj i maloj trgovini drugi mjesec u nizu koštaju više nego ranije
Kupovina 15 proizvoda čije cijene “Vijesti” prate već gotovo dvije godine u velikom i malom marketu u Podgorici, u julu je bila malo skuplja nego prije mjesec. Iako odlazak u markete košta svega po deset centi više, ovo je drugi mjesec uzastopno da cijene nisu u padu.
Slično se dogodilo i u junu, u kojem su isti artikli koštali 70 centi više nego u maju, pa se trend nastavlja. Po dosadašnjim istraživanjima “Vijesti”, cijene su obično zbirno bile jeftinije mjesec za mjesecom.
Tako je trgovina ove korpice u velikom marketu u junu koštala 46,2, a sada 46,3 eura. Slično je i u malom, u kojem je za nju prije mjesec trebalo izdvojiti 33,7 eura, a sada 33,8 eura. I cijene na pijaci su malo više i to za 30 centi, pa voće i povrće trenutno treba platiti 6,2 umjesto junskih 5,9 eura.
To su neki od rezultata koje je pokazao mjesečni cjenovni barometar “Vijesti”, kojim je praćeno kretanje cijena 15 proizvoda u podgoričkom malom, velikom marketu i na pijaci. Reporter je u ove objekte išao jednom mjesečno od septembra 2023. godine, i to sredinom mjeseca, kako bi popisao cijene, ispratio njihova kretanja i eventualna poskupljenja ili pad. Riječ je o različitim namirnicama, istog proizvođača, identične vrste i gramaže kako bi se dala prava slika mjesečnih promjena.
U Crnoj Gori se od 30. aprila zvanično više ne primjenjuje nijedna od ranijih olakšica za građane, tj. ni “limitirane cijene” niti ograničenje marži za osnovne životne namirnice. Vlada je najavila da planira primjenu novih mjera od sredine maja, ali one još nisu saopštene. “Vijesti” o novoj akciji za očuvanje standarda građana, očekuju odgovore od Ministarstva ekonomskog razvoja.
Podaci Monstata pokazuju da su junske cijene u maju bile više 0,4 odsto, a u odnosnu na šesti mjesec prošle godine, čak 4,2 odsto. Najveći uticaj na mjesečnu inflaciju imao je rast cijena voća, smještaja, hljeba i žitarica, mlijeka, sira i jaja, mesa, vazdušnog prevoza putnika, goriva...
Krastavci malo skuplji
Veliki market je za kupovinu svih 15 praćenih proizvoda sada skuplji za deset centi nego prije mjesec, čime se makar blago nastavio mjesečni trend poskupljenja. Tako je u junu ova korpica koštala 46,2 a sada 46,3 eura. Iste namirnice, prošle godine je trebalo platiti 47 eura, što pokazuje da je market trenutno povoljniji za 70 centi nego tada.
U poređenju sa junskim cijenama, u velikom marketu je sada jeftiniji deterdžent za suđe, koji je tada trebalo platiti tri a trenutno košta 2,85 eura. Deset centi je niža i cijena kilograma paradajza, koji je u šestom mjesecu koštao dva eura a sada 1,9 eura. Cijena krastavca je u međuvremenu uvećana za 20 centi, pa sada koštaju 1,3 umjesto tadašnjih 1,1 eura, a deset centi su skuplje i banane.
Pri poređenju sa julom prošle godine, danas je euro i po jeftiniji kilogram teletine a dva eura po kilu je povoljnija piletina. Oko 20 centi manje treba izdvojiti za stiješnjenu šunku i deset manje za pastu za zube, dok svi ostali praćeni proizvodi koštaju isto ili su skuplji.
Tako je paradajz skuplji 50 centi nego tada, odnosno košta 1,9 eura umjesto lanjskih 1,4 eura. Po 20 centi više treba izdvojiti po kilogramu krastavaca, banana i jabuka, dok je deset centi skuplji toalet papir. U odnosu na sedmi mjesec prošle godine, sada je oko 40 centi skuplji deterdžent za suđe a toliko više košta i čokolada. Cijena jogurta je, takođe, viša za deset centi, pa ga treba platiti 1,4 umjesto 1,3 eura.
Kada je u pitanju mali market, on je malo više od euro povoljniji danas nego prošle godine. U sedmom mjesecu je kupovina ovih artikala koštala 33,8 eura, dok trenutno za njih treba dati 33,7 eura. Njihova cijena je u junu ove godine bila 33,6 eura, što znači da je i kupovina u malom marketu poskupjela za deset dana u posljednjem mjesecu.
U odnosu na jun, u malom marketu je 20 centi jeftiniji jogurt, koji sada treba platiti 1,35 eura umjesto ranijih 1,55 eura. To je ujedno jedini proizvod čija je cijena trenutno niža nego prije mjesec. Sa druge strane, banane su za isto vrijeme poskupjele deset centi, dok krastavce treba platiti 20 centi više. Korekcija ostalih cijena nije bilo.
U poređenju sa istim mjesecom prošle godine, dva eura manje trenutno košta piletina, oko 20 je jeftiniji jogurt dok je toliko jeftinija i stiješnjena šunka. Riblji štapići koštaju 2,65 umjesto tadašnjih tri eura, dok sve ostale artikle treba platiti isto ili više.
Pokupljenja u odnosno na jul prošle godine u malom marketu su značajna, a posebno u sektoru voća i povrća. Tako je paradajz 60 centi skuplji nego tada, jabuke 20 centi a kilogram banana deset. Osim njih, 20 centi je viša cijena deterdženta za suđe i čokolada, 15 centi je skuplja pasta za zube, dok malo više košta mlijeko.
Pijaca dosta jeftinija nego 2024.
U posljednjih 30 dana, kupovina praćenog voća i povrća je i na pijaci poskupjela za 30 centi, odnosno sada treba izdvojiti 6,2 umjesto junskih 5,9 eura. U posljednjih 30 dana se cijena kilograma banana uvećala za 20 centi, a jabuka deset centi. I trgovina na pijaci je ovo ljeto značajno skuplja nego u julu prošle godine, i to za dva eura, odnosno četiri namirnice koje smo lani plaćali 4,2 eura, sada plaćamo 6,2 eura.
U odnosu na prošlu godinu, danas 20 centi više koštaju banane, 30 centi su skuplje jabuke, dok euro više treba dati za paradajz a dodatnih 50 centi za krastavac.
Prije mjesec i po su istekle i “limitirane cijene”, državna akcija kojom je Vlada od septembra prošle godine do kraja aprila, ograničavala marže za 67 prehrambenih i higijenskih proizvoda u trgovinama na veliko i malo. Cjenovni barometar “Vijesti” iz maja je pokazao da su odmah po isteku akcije, marketi podigli cijene nekim od prethodno obuhvaćenih namirnica. Tako je litar mlijeka poskupio za 20 odsto u odnosu na april, dok je cijena jogurta bila 15 centi viša nego prije mjesec prije, što je pokazalo da su se cijene ovih artikala vratile na nivoe iz perioda kada na snazi nije bilo državnih akcija.
Na snazi više nije ni mjera za ograničenje marži na šest osnovnih prehrambenih namirnica, odnosno na suncokretovo ulje, kristalni šećer, brašno tip 400 i 500, kuhinjsku so i litarsko kravlje mlijeko u kesi.
Nova akcija na čekanju
Ministar ekonomskog razvoja i potpredsjednik Vlade za ekonomiju Nik Đeljošaj kazao je da će taj resor po isteku akcije “limitiranih cijena”, Vladi predložiti nove mjere koje bi trebalo da stupe na snagu 15. maja.
On je to saopštio krajem aprila, ali ove mjere još nisu objelodanjene.
“Vlada na čelu sa Ministarstvom ekonomskog razvoja intenzivno radi na kreiranju mjera za očuvanje standarda građana. U tom smislu Vlada je pokrenula i u više iteracija produžila akciju “Limitirane cijene” koja obuhvata preko hiljadu artikala. Nakon što sjutra (30. aprila) istekne akcija, Ministarstvo će Vladi predložiti nove mjere koje bi prema planu trebalo da stupe na snagu 15. maja”, istakao je Đeljošaj.
On je dodao da će ova linija podrške obuhvatiti “određene proizvode, pretežno domaćih proizvođača, kako bi se podstakla domaća i poljoprivredna proizvodnja uz očuvanje privrednih aktivnosti i stvaranje podsticaja turizmu”.
Izvor: Vijesti