Glas X Portal

Glas X Portal Glas X je platforma posvećena otkrivanju, analiziranju i postavljanju pitanja koja drugi ignorišu. Bez kompromisa, bez cenzure – samo činjenice i istina.

Bavimo se političkim, ekološkim i društvenim problemima u Rožajama i širom države.

Zaplijenjeno oružje i municija u Rožajama i Plavu: Policija nastavila akcije pojačane kontrole.U akciji sprovedenoj u Ro...
14/03/2025

Zaplijenjeno oružje i municija u Rožajama i Plavu: Policija nastavila akcije pojačane kontrole.

U akciji sprovedenoj u Rožajama i Plavu, službenici Regionalnog centra bezbjednosti "Sjever" zaplijenili su vatreno oružje i municiju tokom pretresa na dvije lokacije.

U Rožajama je, po nalogu suda, izvršen pretres porodične kuće u vlasništvu M.F. (67), u kojem su učestvovali službenici Odjeljenja bezbjednosti Rožaje u saradnji sa Regionalnim centrom granične policije "Sjever". Tom prilikom pronađeni su i privremeno oduzeti puška marke Pietro Beretta sa 52 komada pripadajuće municije i pištolj marke CZ M 70 sa 11 metaka. M.F. nije posjedovao odgovarajuću dokumentaciju za navedeno oružje, a po okončanju provjera, tužilac Osnovnog državnog tužilaštva u Rožajama izjasniće se o daljoj pravnoj kvalifikaciji slučaja.

U Plavu su službenici Odjeljenja bezbjednosti Bijelo Polje, Berane i Plav, takođe po sudskom nalogu, pretresli porodičnu kuću i pomoćne objekte koje koristi R.T. (53). Prilikom pretresa pronađeni su poluautomatska puška marke Crvena zastava, startni pištolj marke Blow i vazdušna puška nepoznate marke, za koje R.T. nije imao potrebnu dokumentaciju. Po nalogu dežurnog tužioca Osnovnog državnog tužilaštva u Plavu, R.T. je lišen slobode i tereti se za krivično djelo nedozvoljeno držanje i nošenje oružja i eksplozivnih materija.

Regionalni centar bezbjednosti "Sjever" nastavlja sa sprovođenjem preventivnih i represivnih mjera, usmjerenih na suzbijanje kriminala i jačanje sigurnosti u zajednici, s ciljem zaštite života građana i očuvanja vladavine prava.

Albanski forum i Bošnjačka stranka: Još neće o statusu ministara.Albanske partije i Bošnjačka stranka još uvijek vagaju ...
14/03/2025

Albanski forum i Bošnjačka stranka: Još neće o statusu ministara.

Albanske partije i Bošnjačka stranka još uvijek vagaju svoje poteze u vezi sa tenderom za zakup plaža, koji je uzdrmao političku scenu Crne Gore. Na eventualni poziv predsjednika Opštine Ulcinj, Gencija Nimanbegua, da napuste Vladu ukoliko se tender ne poništi, odluku će, kako navode, donijeti kroz organe partija. Njihova podrška lokalnim zakupcima ukazuje na dublje nezadovoljstvo procesom koji je doveo do favorizovanja strane kompanije.

Kontroverzni tender i reakcije

Buru je izazvala odluka da arapska firma „Eagle Hills“ dobije višegodišnji zakup više od deset kupališta na Velikoj plaži. Lokalni zakupci glasno su izrazili negodovanje, tražeći poništenje tendera zbog sumnji u regularnost procedure. Predsjednik Opštine Ulcinj, Gencini Nimanbegu, istakao je da će, ukoliko Vlada ne reaguje, pozvati sve albanske partije da napuste koaliciju.

Šef poslaničkog kluba Albanskog foruma, Artan Čobi, naglasio je da će odluka o daljim koracima biti donijeta na partijskim organima, ali je jasno stavio do znanja da je cilj da se tender poništi.

„Ima mnogo sumnjivih stvari u ovom procesu. Registar firme, vrijeme njenog osnivanja – sve to zahtijeva hitnu reakciju Vlade i premijera“, rekao je Čobi, izražavajući nadu da će se pronaći kompromisno rješenje.

Slično mišljenje dijeli i Bošnjačka stranka. Njen predstavnik, Jasmin Ćorović, kazao je da će eventualnu odluku o izlasku iz vlade donijeti stranački organi, ali je istakao da vjeruje u mogućnost postizanja dogovora.

„Još uvijek nismo dobili zvaničan zahtjev, ali pomno pratimo situaciju. Nadam se da će se pronaći rješenje, a ako ne, mi ćemo svakako razmotriti naše dalje poteze“, kazao je Ćorović.

Šire nezadovoljstvo i politička pozadina

Nezadovoljstvo nije ograničeno samo na Ulcinj. Zakupci iz drugih primorskih opština dijele sličan stav, a neki, poput Ilije Armenka iz Petrovca, skeptični su po pitanju poništenja tendera.

„Mislim da nema povratka nazad. Biće tu nezadovoljnih, biće tužbi, ali tender je prošao. Ovi visoki iznosi su vjerovatno fiktivno ponuđene cijene, a sve što možemo je da čekamo pravni epilog“, kazao je Armenko.

Premijer Milojko Spajić izjavio je da Vlada ne vidi pravni osnov za poništenje tendera, ali je dodao da je spreman da razmotri eventualne dokaze o nepravilnostima. Međutim, čini se da je ova situacija dodatno osnažila osjećaj iznevjerenosti među manjinskim partijama, koje su se, ulaskom u koaliciju sa sadašnjom vladom, našle u neugodnoj poziciji – balansirajući između lojalnosti biračima i obaveza prema partnerima na vlasti.

Političke implikacije

Ovaj slučaj nije samo pitanje lokalne ekonomije i turizma; on je postao simbol političkih odnosa unutar Crne Gore. Dok albanske i bošnjačke partije razmatraju povlačenje iz koalicije, sve je jasnije da su odluke koje su ih dovele u ovu poziciju – uključujući savez sa strankama koje gaje duboke veze sa srpskim nacionalizmom – sada postale teret koji moraju nositi pred svojim biračima.

Hoće li se Vlada povući i priznati greške u proceduri ili će manjinske partije biti prinuđene da naprave radikalan potez, ostaje da se vidi. Jedno je sigurno: pitanje tendera za plaže postalo je više od lokalne kontroverze – ono je ogledalo političkih tenzija koje potresaju Crnu Goru.

Izvor: RTCG

Eagle Hills: Preuzimanje Crnogorskih Resursa pod Plaštom InvesticijaPoslednjih godina Crna Gora postaje poprište kontrov...
14/03/2025

Eagle Hills: Preuzimanje Crnogorskih Resursa pod Plaštom Investicija

Poslednjih godina Crna Gora postaje poprište kontroverznih poslovnih aranžmana u kojima značajnu ulogu ima kompanija Eagle Hills iz Ujedinjenih Arapskih Emirata. Iza ove firme, poznate po grandioznim građevinskim projektima, stoje bliske veze sa srpskim političkim vrhom i predsjednikom Aleksandrom Vučićem, što dodatno komplikuje političko-ekonomski pejzaž Crne Gore.

Eagle Hills je kompanija sa sjedištem u Abu Dabiju, specijalizovana za razvoj nekretnina u urbanim sredinama. Na Balkanu su postali poznati po projektu "Beograd na vodi", ambicioznom planu preuređenja priobalja glavnog grada Srbije. Projekat je od samog početka bio praćen optužbama za netransparentnost, pogodovanje investitorima i ugrožavanje javnog interesa.

Dolazak Eagle Hillsa u Crnu Goru nije prošao nezapaženo. Kroz netransparentne tenderske procese, ova kompanija je dobila prava na upravljanje nekim od najatraktivnijih crnogorskih plaža i obalnih područja. Kritičari upozoravaju da se radi o modelu preuzimanja javnih resursa pod maskom stranih investicija, što može imati dugoročne posljedice za suverenitet zemlje.

Povezanost Eagle Hillsa sa Srbijom ogleda se u bliskim odnosima koje srpski predsjednik Aleksandar Vučić ima sa rukovodstvom kompanije. Projekti poput "Beograda na vodi" realizovani su uz direktnu političku podršku Vučića, često mimo javnih rasprava i institucionalne kontrole. Slično se sada dešava i u Crnoj Gori, gde se kroz ekonomske projekte polako gradi politički uticaj.

Prisustvo Eagle Hillsa u Crnoj Gori otvara mnoga pitanja. Lokalni ekonomski eksperti upozoravaju da ovakvi projekti često donose kratkoročne finansijske koristi za političke elite, dok dugoročno osiromašuju lokalne zajednice i ograničavaju pristup javnim dobrima. Osim toga, prisustvo kompanija sa sumnjivom pozadinom dodatno jača percepciju da se Crna Gora nalazi pod sve većim uticajem Beograda.

Angažman Eagle Hillsa u Crnoj Gori nije samo pitanje ekonomije, već i politike. Kroz netransparentne dogovore i bliske veze sa srpskim vrhom, ova kompanija postaje simbol šireg geopolitičkog nadmetanja u kojem Crna Gora, nažalost, često gubi svoj glas. Budući razvoj događaja zavisiće od sposobnosti crnogorskih institucija da zaštite javni interes i sačuvaju suverenitet zemlje u sve turbulentnijem regionalnom kontekstu.

Krivična prijava protiv trojice Rožajaca zbog falsifikovanja dokumenata za nabavku oružja.Rožajska policija podnijela je...
05/03/2025

Krivična prijava protiv trojice Rožajaca zbog falsifikovanja dokumenata za nabavku oružja.

Rožajska policija podnijela je krivičnu prijavu protiv tri osobe zbog sumnje da su putem falsifikovanih dokumenata pokušale pribaviti odobrenje za nabavku lovačkog vatrenog oružja.

Prema navodima Uprave policije, E.M. (61) i njegov sin E.M. (23) predali su zahtjeve Filijali za građanska stanja i lične isprave u Rožajama, prilažući uvjerenja o položenim lovačkim ispitima i zdravstvenom stanju, čija vjerodostojnost je odmah dovedena u pitanje. Naknadnom istragom utvrđeno je da su ova uvjerenja nezakonito pribavili od Dž.K. (59) iz Rožaja.

O cijelom slučaju obaviješteno je Osnovno državno tužilaštvo u Rožajama, koje je naložilo podnošenje krivične prijave protiv osumnjičenih zbog sumnje na krivično djelo falsifikovanja isprava.

Ovaj slučaj, osim što otvara pitanje pojedinačne odgovornosti, istovremeno ukazuje i na ozbiljne sistemske slabosti u provjeri i izdavanju dokumenata, koje bi morale biti prioritet nadležnih institucija.

Podgoričanin uhapšen zbog krađe klima sa škole.Policija je uhapsila M.M. (30) iz Podgorice, osumnjičenog za tešku krađu ...
05/03/2025

Podgoričanin uhapšen zbog krađe klima sa škole.

Policija je uhapsila M.M. (30) iz Podgorice, osumnjičenog za tešku krađu u produženom trajanju, izvršenu na štetu jedne osnovne škole u glavnom gradu, saopštila je Uprava policije.

Prema navodima policije, M.M. je 21. i 22. februara, koristeći podesno sredstvo, demontirao i ukrao dvije spoljne jedinice klima sa zida škole.

Protiv osumnjičenog je podnijeta krivična prijava Osnovnom državnom tužilaštvu u Podgorici.

Izvor: CDM

03/03/2025

"Gornji Ibar" – Istina o Propasti Industrijskog Giganta Rožaja...

Osnivanje i Rani Dani

Fabrika „Gornji Ibar“ iz Rožaja bila je simbol industrijskog razvoja ovog kraja i jedan od najznačajnijih drvoprerađivačkih kapaciteta u bivšoj Jugoslaviji. Osnovana 1937. godine, fabrika je godinama bila stub ekonomskog prosperiteta Rožaja i severa Crne Gore. Međutim, njen pad i konačno zatvaranje 2003. godine često su predmet političkih polemika, gde se odgovornost pripisuje različitim faktorima, a često i Demokratskoj partiji socijalista (DPS). Međutim, objektivna analiza pokazuje da zatvaranje „Gornjeg Ibra“ nije rezultat isključivo unutrašnje politike, već kompleksnog spleta ekonomskih, globalnih i sistemskih faktora, među kojima veliku ulogu ima i nasleđe komunističkog sistema koji je fabriku učinio dugoročno neodrživom.

Fabrika "Gornji Ibar" iz Rožaja osnovana je 1937. godine kao pogon skopske fabrike "Treska". Tokom prvih decenija rada, bila je jedan od stubova privrede u Rožajama, a u posleratnim godinama postala je jedan od najvećih drvoprerađivačkih kompleksa u bivšoj Jugoslaviji.
Fabrika je u svojoj strukturi imala više segmenata proizvodnje, uključujući:
• Šumarstvo i eksploataciju drvne građe
• Pilanu
• Fabriku građevinske stolarije
• Fabriku panel ploča
• Fabriku dekor papira
Zahvaljujući velikim kapacitetima i kvalitetnom drvnom materijalu iz rožajskih šuma, "Gornji Ibar" se razvijao u moćan industrijski sistem, koji je svoje proizvode plasirao širom Jugoslavije, ali i izvozio na strana tržišta.

Period Ekspanzije

Najveći rast "Gornji Ibar" doživljava 70-ih i 80-ih godina XX veka. Fabrika je u tom periodu zapošljavala više od 2.000 radnika, a godišnji promet bio je na nivou više desetina miliona dolara. Proizvodi "Gornjeg Ibra" bili su traženi kako u domaćinstvima, tako i u velikim infrastrukturnim projektima.
Jedan od ključnih faktora uspeha fabrike bio je geografski položaj Rožaja, koje se nalazilo na granici Crne Gore, Srbije i Kosova, što je omogućavalo efikasnu distribuciju proizvoda. Takođe, u fabrici su radili stručni inženjeri i kvalifikovani radnici, što je dodatno doprinosilo njenoj konkurentnosti.

Početak problema

Međutim, problemi fabrike nisu započeli tek u tom periodu. Komunistički ekonomski model, koji se oslanjao na državnu kontrolu i planiranje, doveo je do toga da „Gornji Ibar“ funkcioniše ne kao profitabilno preduzeće, već kao socijalni projekat sa prevelikim brojem zaposlenih i nedovoljno efikasnom proizvodnjom. Decenijama se radilo pod principom „država će rešiti sve probleme“, što je stvorilo nerealne ekonomske osnove i ostavilo fabriku nepripremljenom za tržišnu konkurenciju.

Glavni uzroci propadanja i stečaj

Ključna tačka u problemima fabrike bila je odluka iz 1992. godine da se šumarstvo i drvoprerada razdvoje kao delatnosti. Time je „Gornji Ibar“ izgubio ekskluzivna prava na korišćenje sirovina iz državnih šuma, što je dovelo do rasta troškova proizvodnje. Iako je fabrika nastavila da funkcioniše, borila se sa nelojalnom konkurencijom i padom potražnje na tržištu.
Zatvaranje „Gornjeg Ibra“ ne može se posmatrati izolovano od šireg ekonomskog i geopolitičkog konteksta 1990-ih godina. Ratovi na Balkanu doveli su do međunarodnih sankcija koje su ozbiljno oslabile privredu SR Jugoslavije (Srbije i Crne Gore), ograničavajući izvoz i pristup finansijama. Fabrika, koja je svojevremeno plasirala proizvode širom Jugoslavije, ostala je bez glavnih tržišta.

Pored toga, uvođenje sankcija od strane Evropske unije i SAD značilo je da preduzeće nije moglo da nabavlja savremenu opremu i tehnologije, što ga je dodatno činilo nekonkurentnim u poređenju sa fabrikama iz zapadne Evrope i regiona.
Međutim, treba naglasiti da su problemi fabrike u velikoj meri proistekli iz činjenice da je decenijama funkcionisala kao zatvoreni ekonomski sistem pod okriljem komunističkog plana. Kada su ti veštački osigurani uslovi nestali, fabrika je brzo pokazala da nije sposobna da se nosi sa realnim tržišnim izazovima.
Iako je privatizacija često bila tema kritike, mora se naglasiti da su problemi „Gornjeg Ibra“ počeli mnogo pre nego što je fabrika ušla u stečaj 2003. godine. Već 1980-ih godina postojali su nagoveštaji da se fabrika suočava sa izazovima zbog zastarele tehnologije i neefikasnog upravljanja.
U komunističkom sistemu, fabrike su bile sredstvo zapošljavanja i socijalnog mira, a ne ekonomski entiteti koji moraju da budu profitabilni. Takav sistem je stvorio preduzeća koja su zavisila od državne pomoći i povlašćenih ugovora, a ne od realne konkurentnosti i inovacija. „Gornji Ibar“ je bio klasičan primer – sa hiljadama zaposlenih, ogromnim troškovima i minimalnim motivom za modernizaciju, jer je država uvek intervenisala kada je bilo problema.
Uvođenje stečaja 2003. godine bilo je pokušaj da se spasi ono što je ostalo od fabrike, ali su problemi sa pronalaženjem adekvatnog investitora dodatno pogoršali situaciju. Više tendera za prodaju fabrike je propalo jer potencijalni kupci nisu bili spremni da ulažu u zastarelu opremu i dugove preduzeća.
Država je na kraju 2007. godine otkupila imovinu fabrike, ali do tada je preduzeće već bilo uništeno. Njegova imovina, uključujući vredne mašine i pogone, propadala je dok su se pravni procesi odugovlačili.
Ono što je posebno važno naglasiti jeste da bi tranzicija bila mnogo manje bolna da je fabrika prethodno poslovala u zdravijem ekonomskom sistemu, gde bi bila spremna za privatizaciju i tržišnu utakmicu. Međutim, dugogodišnje oslanjanje na komunistički model ekonomije učinilo je ovaj proces daleko težim i u velikoj meri osuđenim na propast.
Iako je zatvaranje „Gornjeg Ibra“ često predmet političkih optužbi, istina je da je ovo preduzeće postalo žrtva globalnih ekonomskih promena, ratnih dešavanja, sankcija i loših poslovnih odluka koje su nasleđene iz prethodnih decenija. DPS, kao partija na vlasti u Crnoj Gori u tom periodu, svakako nosi deo odgovornosti za ekonomske politike, ali tvrdnja da je isključivo ova stranka odgovorna za propast fabrike ne stoji pred objektivnim činjenicama. Zatvaranje „Gornjeg Ibra“ deo je šire slike tranzicije koja je pogodila čitav region, gde su mnoge nekadašnje industrijske gigante zamenili novi ekonomski modeli i privatne inicijative.

Nakon zatvaranja fabrike, njena imovina je prešla u vlasništvo države i opštine. Prema dostupnim informacijama, zemljište je u vlasništvu Opštine Rožaje, dok su objekti ostali u vlasništvu države, što je stvorilo administrativne prepreke za dalju valorizaciju prostora.

Potencijalno iskorišćavanje prostora Gornjeg Ibra

Da bi se ovaj prostor kvalitetno iskoristio, neophodno je rešiti imovinsko-pravne odnose između države i opštine, omogućavajući jedinstveno upravljanje kompleksom. Nakon toga, mogu se razmotriti sledeće opcije za revitalizaciju:
1. Industrijsko-poslovna zona: Iskoristiti postojeću infrastrukturu za privlačenje malih i srednjih preduzeća iz oblasti drvoprerade, tekstilne industrije ili drugih proizvodnih delatnosti. Ovo bi doprinelo otvaranju novih radnih mesta i ekonomskom razvoju regiona.
2. Obrazovno-tehnološki park: U saradnji sa univerzitetima i istraživačkim institutima, prostor se može transformisati u centar za inovacije i edukaciju, fokusirajući se na nove tehnologije i održivi razvoj.
3. Kulturno-turistički kompleks: Obzirom na bogatu istoriju fabrike i regiona, deo prostora može biti pretvoren u muzej industrijske baštine, dok bi se preostali deo iskoristio za turističke sadržaje poput galerija, radionica i smeštajnih kapaciteta.
4. Sportsko-rekreativni centar: Razviti sportske objekte, teretane, bazene i druge sadržaje koji bi služili kako lokalnom stanovništvu, tako i turistima, čime bi se poboljšao kvalitet života u Rožajama.
Za realizaciju ovih ideja, ključno je privući investitore kroz transparentne javne pozive i pružiti im povoljne uslove za ulaganje. Takođe, neophodno je uključiti lokalnu zajednicu u proces planiranja kako bi se osigurala održivost i prihvaćenost projekata.
Revitalizacijom prostora nekadašnjeg „Gornjeg Ibra“ ne samo da bi se oživela privreda Rožaja, već bi se i simbolično pokazalo kako se, uz adekvatno planiranje i saradnju, mogu prevazići negativna nasleđa prošlosti i stvoriti temelji za bolju budućnost.

Osnovana Bošnjačka građanska alijansa, Hadžić imenovan za predsjednika.U Rožajama je 1. marta održana osnivačka Skupštin...
03/03/2025

Osnovana Bošnjačka građanska alijansa, Hadžić imenovan za predsjednika.

U Rožajama je 1. marta održana osnivačka Skupština Bošnjačke građanske alijanse (BGA), na kojoj je za predsjednika i odgovorno lice stranke, do održavanja Kongresa, imenovan poslanik Seid Hadžić.

Hadžić, bivši predsjednik Stranke pravde i pomirenja (SPP), zadržao je poslanički mandat u okviru Poslaničkog kluba Pokreta Evropa sad (PES).

Na Skupštini je konstatovano da je prikupljena potrebna dokumentacija za registraciju stranke, usvojena Programska načela i Statut, te određeno odgovorno lice do konačne registracije i Kongresa. Okupljenima su se obratili neki od osnivača BGA, uključujući poslanika Seida Hadžića, Aldina Muratovića, dugogodišnjeg odbornika u Skupštini Opštine Petnjica, i specijalistu primijenjene fizikalne terapije Aldina Murića.

Novoosnovana stranka naglašava važnost jedinstva bošnjačkog naroda u Crnoj Gori, ističući da Bošnjaci ne smiju biti slabi i podijeljeni.

– Budućnost treba graditi na ideji jakog, disciplinovanog i radnog naroda, kao i politički zrelog društva. Vrijeme je za promjene, a politička zrelost naroda više ne može biti odgovornost samo jedne partije. Bošnjački narod više nije pod dominacijom nijedne stranke, niti jedna partija može samostalno upravljati svim procesima – poručeno je sa skupa.

BGA se zalaže za saradnju, savezništvo i dijalog sa svim političkim partijama, udruženjima i grupama posvećenim stabilnosti i prosperitetu Crne Gore.

– Ne bavimo se rušenjem bilo koga, već ujedinjenjem i zajedničkim uspjehom. Bošnjaci u Rožajama su devedesetih godina, dok su u Bosni i Hercegovini rušene džamije, gradili crkvu. Zato ćemo se zalagati za razvoj građanske politike u svim zajednicama Crne Gore. Naš cilj je afirmacija građanskih vrijednosti i napredak zajedno s bošnjačkim narodom – ističe se u saopštenju.

Bošnjačka građanska alijansa se zalaže za prekid dominacije partitokratije i veću posvećenost konkretnim rješenjima u korist građana.

– Moramo biti uz narod, odgovoriti na njihove potrebe i ponuditi jasna rješenja za sve izazove – zaključuju iz BGA.

Uhapšene tri osobe zbog kriminalne organizacije, među njima i policijski inspektorTri osobe, uključujući i policijskog i...
03/03/2025

Uhapšene tri osobe zbog kriminalne organizacije, među njima i policijski inspektor

Tri osobe, uključujući i policijskog inspektora, uhapšene su danas zbog sumnje da su učestvovale u stvaranju kriminalne organizacije i počinjenju više krivičnih djela, saopštilo je Specijalno državno tužilaštvo.

Specijalno policijsko odjeljenje (SPO) trenutno sprovodi pretrese na više lokacija u Podgorici i Bijelom Polju, a uhapšeni se sumnjiče za neovlašćenu proizvodnju, držanje i stavljanje u promet opojnih droga, primanje i davanje mita, kao i pranje novca.

Iz Specijalnog državnog tužilaštva su saopštili da će nakon završetka dokaznih radnji i saslušanja osumnjičenih javnost biti obaviještena o daljim koracima u postupku.

Izvor: CDM

Ulcinjanin osuđen na 40 dana zatvora zbog vožnje pod dejstvom marihuane.Sud za prekršaje u Budvi osudio je M.K. (28) iz ...
28/02/2025

Ulcinjanin osuđen na 40 dana zatvora zbog vožnje pod dejstvom marihuane.

Sud za prekršaje u Budvi osudio je M.K. (28) iz Ulcinja na kaznu zatvora od 40 dana, nakon što je utvrđeno da je upravljao vozilom pod dejstvom marihuane.

Prema presudi sutkinje Anke Kekić, M.K. je 28. februara u ranim jutarnjim satima, u Ulici Majke Tereze u Ulcinju, vozio pod uticajem opojnih supstanci, čime je prekršio zakon.

Dodatno, utvrđeno je da je u trenutku kontrole prekršio ranije izrečenu zabranu upravljanja vozilima, zbog čega mu je, pored zatvorske kazne, izrečena i zaštitna mjera zabrane vožnje u trajanju od šest mjeseci, kao i tri kaznena boda.

Izvor: CDM

Predsjednica rožaskog DPS - a čestitala Ramazan- Uvaženom reisu Rifatu efendiji Fejziću, svim pripadnicima Islama, Ramaz...
28/02/2025

Predsjednica rožaskog DPS - a čestitala Ramazan

- Uvaženom reisu Rifatu efendiji Fejziću, svim pripadnicima Islama, Ramazan Šerif Mubarek Olsun!
Ramazan je mjesec dobročinstva i solidarnosti, odricanja i empatije a koju iskazujemo i činimo samo iz ljubavi prema Uzvišenom Allahu.
U ime OO DPS-a Rožaje i svoje lično ime, čestitam nastupajući mjesec milosti uz želju da nam Uzvišeni Gospodar primi dove i ibadete i da ga ispostimo u zdravlju i rahatluku.

Seniha Tahirović
Predsjednica OO DPS Rožaje

Prvostepena presuda Miloradu Dodiku: Godinu dana zatvora i zabrana političkog djelovanja.Sud Bosne i Hercegovine danas j...
26/02/2025

Prvostepena presuda Miloradu Dodiku: Godinu dana zatvora i zabrana političkog djelovanja.

Sud Bosne i Hercegovine danas je donio prvostepenu presudu kojom je predsjednik entiteta Republika Srpska, Milorad Dodik, osuđen na godinu dana zatvora, uz zabranu obavljanja političke i službene dužnosti u trajanju od šest godina.

Prema objavi Suda BiH, ova presuda postaje pravosnažna tek nakon odluka drugostepenog vijeća, kojem prethode žalbe odbrane i tužilaštva. Očekuje se da konačna presuda bude donijeta do kraja godine.

Ukoliko presuda ostane nepromijenjena, Dodik u narednih šest godina neće moći obavljati nikakvu političku funkciju. S druge strane, prema važećim zakonima, jednogodišnja zatvorska kazna može biti otkupljena za otprilike 36.000 KM.

Osnova presude

Ova presuda proistekla je iz odluke Narodne skupštine RS-a iz 2023. godine, kada je usvojen zakon kojim se odluke visokog predstavnika u BiH ne priznaju i ne objavljuju u Službenom listu RS-a. Nakon što je visoki predstavnik poništio taj zakon, Dodik je potpisao ukaz o njegovom proglašenju, ignorišući odluku međunarodne zajednice.

U međuvremenu je visoki predstavnik nametnuo izmjene Krivičnog zakona BiH, prema kojima neprovođenje njegovih odluka postaje krivično djelo. Odbijanje Dodika da postupi po ovim odlukama rezultiralo je podizanjem optužnice protiv njega i tadašnjeg direktora Službenog lista RS-a Miloša Lukića.

Širi kontekst

Ova presuda, bez presedana u regionu, dodatno polarizuje političku scenu i postavlja pitanje odnosa domaćih institucija i međunarodne zajednice u BiH. Iako pravosudni proces još nije završen, njegov ishod će u velikoj mjeri odrediti pravac daljih političkih odnosa u zemlji.

Podgorica: Policajac osuđen na godinu zatvora zbog protivpravnog hapšenja – refleksija (ne)funkcionalnosti sistema.Osnov...
26/02/2025

Podgorica: Policajac osuđen na godinu zatvora zbog protivpravnog hapšenja – refleksija (ne)funkcionalnosti sistema.

Osnovni sud u Podgorici donio je prvostepenu presudu kojom je policijski službenik za graničnu kontrolu u Stanici granične policije - Podgorica, E. B., osuđen na godinu dana zatvora zbog krivičnog djela protivpravnog lišenja slobode. Nakon izricanja presude, E. B. je zadržan u pritvoru, dok je ostavljena mogućnost žalbe u roku od osam dana.

Prema sudskim nalazima, okrivljeni je te večeri iskoristio svoj službeni položaj kako bi protivpravno ograničio slobodu kretanja oštećene V. K. Tako je, nakon što je legitimisao djevojku i uzeo njena dokumenta, izdao nalog da napusti vozilo u kojem se nalazila s prijateljicama i pređe u njegovo službeno vozilo. Nakon toga, automobil je pokrenuo i zaustavio na parkingu u blizini željezničke stanice, gdje joj je, prema presudi, u više navrata uputio sugestivne komentare i fizički kontakt.

Tek nakon što je oštećena razmijenila broj telefona s okrivljenim i obećala dalji kontakt, on ju je vratio na polaznu lokaciju. Sve navedeno, kako je utvrđeno tokom suđenja, predstavlja zloupotrebu položaja i narušavanje osnovnih građanskih prava.

Ovaj slučaj otvara ozbiljna pitanja o sigurnosti građana i integritetu institucija koje bi trebalo da ih štite. Povjerenje u sistem je već dugo poljuljano brojnim primjerima zloupotreba položaja i nespremnošću nadležnih da se obračunaju s pojedincima koji koriste moć koju im država povjerava. Kada se narušavanje javnog reda i zakona dešava unutar samog aparata koji bi trebalo da ih štiti, postavlja se pitanje ko zapravo garantuje bezbjednost građana i koliko je efikasan sistem koji bi trebao da spriječi ovakve zloupotrebe.

Ako ovakvi slučajevi postaju pravilo, a ne izuzetak, da li institucije samo reaguju na pojedinačne incidente, dok suštinske promjene u sistemu izostaju? Građani imaju pravo da se osjećaju sigurno, a ne da strepe od onih koji bi trebalo da ih štite.

Izvor: Analitika

Address

Marsala Tita Bb
Rožaje
84310

Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Glas X Portal posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Share