Zaman Makedonija

Zaman Makedonija Заман Македонија ЗАМАН ДООЕЛ - Скопје е издавач на неделен весник на турски "ЗАМАН"
(до 2005 година излезе двојазично – турски и македонски) и месечно списание на албански "ЗАМАН Шќип".
Првиот број на весникот "ЗАМАН" излезе во март 1994 година.
(4)

"ЗАМАН" – сега и онлајн на македонски.

Operating as usual

Turkish police have detained 47 people including former and active duty police and military officers due to alleged link...
29/06/2021
Police, military officers among 47 detained over Gülen links

Turkish police have detained 47 people including former and active duty police and military officers due to alleged links to the Gülen movement, accused by the Turkish government of masterminding a failed coup in 2016, according to the TR724 news website.

Turkish police have detained 47 people including former and active duty police and military officers due to alleged links to the Gülen movement,...

Обезбедувањето на 100.000 дози Фајзер значително го зголеми бројот на граѓани вакцинирани со првата доза против Ковид -1...
29/06/2021
Обезбедувањето 100 000 кинески дози на Синовак и 100 000 Фајзер ќе го забрза процесот на вакцинирање на населението

Обезбедувањето на 100.000 дози Фајзер значително го зголеми бројот на граѓани вакцинирани со првата доза против Ковид -19. Вчера со првата доза вакцинирани беа околу 11.000 граѓани, додека со втората доза други 2688. АЛСАТ прегледа некои од местата за вакцинација на кои.

Обезбедувањето на 100.000 дози Фајзер значително го зголеми бројот на граѓани вакцинирани со првата доза против Ковид -19. Вчера со првата доза...

Каменичкиот спортист Бошко Стаменковски, кој во изминатите неколку години успешно ја претставува државата во меѓународни...
28/06/2021
Два златни медала за бенчерот Стаменковски на Европскиот шампионат во Одеса

Каменичкиот спортист Бошко Стаменковски, кој во изминатите неколку години успешно ја претставува државата во меѓународни рамки во „Пауер лифтинг”, со нов голем успех се враќа од Европскиот шампионат во Бенч-прес, кој викендов се одржа во Одеса, Украина.

Каменичкиот спортист Бошко Стаменковски, кој во изминатите неколку години успешно ја претставува државата во меѓународни рамки во „Пауер лифтинг”,...

Швајцарија го приреди вечерва најголемото изненадување досега на ЕУРО2020 елиминирајќи ја во осминафиналето Франција по ...
28/06/2021
ЕУРО2020: Швајцарија ја елиминира Франција на пенали

Швајцарија го приреди вечерва најголемото изненадување досега на ЕУРО2020 елиминирајќи ја во осминафиналето Франција по подобро изведување пенали со 5:4, откако натпреварот по регуларниот дел и двете продолженија заврши 3:3.

Швајцарија го приреди вечерва најголемото изненадување досега на ЕУРО2020 елиминирајќи ја во осминафиналето Франција по подобро изведување пенали со...

Повеќе од 10 милиони жители на Австралија се опфатени со некакви рестрикции за спречување на ширењето на ковид-19 поради...
28/06/2021
Делта-сојот зема замав и во Австралија: Се враќаат маски, градови влегуваат во карантин…

Повеќе од 10 милиони жители на Австралија се опфатени со некакви рестрикции за спречување на ширењето на ковид-19 поради појавата на делта-сојот. Откако во повеќе делови од земјата беа воведени некакви рестрикции, денеска итен состанок поради зголемениот број на инфекции треба да одржи и Совет за национална безбедност.

Повеќе од 10 милиони жители на Австралија се опфатени со некакви рестрикции за спречување на ширењето на ковид-19 поради појавата на делта-сојот....

Грците на возраст од 18 до 25 години, кои веќе се вакцинирале или ќе се вакцинираат во текот на годинава ќе добијат вауч...
28/06/2021
Младите вакцинирани Грци ќе добијат ваучер од 150 евра за патувања, одмор или забава

Грците на возраст од 18 до 25 години, кои веќе се вакцинирале или ќе се вакцинираат во текот на годинава ќе добијат ваучер, односно електронска припејд карта што ќе можат да ја користат за туристички или културни активности.

Грците на возраст од 18 до 25 години, кои веќе се вакцинирале или ќе се вакцинираат во текот на годинава ќе добијат ваучер, односно електронска...

Капиталните инвестиции за оваа година ќе бидат со реализација од над 80 отсто, уверува премиерот Зоран Заев.
28/06/2021
Заев: Капиталните инвестиции годинава со реализација од над 80 отсто

Капиталните инвестиции за оваа година ќе бидат со реализација од над 80 отсто, уверува премиерот Зоран Заев.

Капиталните инвестиции за оваа година ќе бидат со реализација од над 80 отсто, уверува премиерот Зоран Заев.

Туристичките работници се жалат дека не добиваат никаква помош и соработка од дел од државните институции.
28/06/2021
Туристичкиот сектор стравува дека оваа година нема да имаме странски туристи

Туристичките работници се жалат дека не добиваат никаква помош и соработка од дел од државните институции.

Туристичките работници се жалат дека не добиваат никаква помош и соработка од дел од државните институции.

Netherlands coach Frank de Boer has left his future open after his side were eliminated from Euro 2020 following a surpr...
28/06/2021
Netherlands coach de Boer leaves future open after Euro elimination

Netherlands coach Frank de Boer has left his future open after his side were eliminated from Euro 2020 following a surprise 2-0 defeat by the Czech Republic in the last 16 on Sunday.

Netherlands coach Frank de Boer has left his future open after his side were eliminated from Euro 2020 following a surprise 2-0 defeat by the Czech...

Цените на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 од ноќеска на полноќ се зголемуваат за 1,50 денари, за денар поска...
28/06/2021
Горивата поскапуваат од половина до 1,5 денар

Цените на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 од ноќеска на полноќ се зголемуваат за 1,50 денари, за денар поскапува ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V), а екстра лесното масло за домаќинство за 0,50 денари, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Цените на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 од ноќеска на полноќ се зголемуваат за 1,50 денари, за денар поскапува ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V), а...

The more contagious Delta variant of the coronavirus is spreading in Germany, with every second infection estimated to b...
28/06/2021
Every second new coronavirus infection with Delta variant in Germany

The more contagious Delta variant of the coronavirus is spreading in Germany, with every second infection estimated to be with that variant, according to the Robert Koch Institute (RKI) for disease control on Monday.

The more contagious Delta variant of the coronavirus is spreading in Germany, with every second infection estimated to be with that variant,...

Обраќања на вицепремиерот задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи,...
28/06/2021
Обраќање на вицепремиерот Битиќи на промоција на Системот за рамномерен регионален равзој

Обраќања на вицепремиерот задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, министерот за локална самоуправа Горан Милевски и амбасадорката на Швајцарската Конфедерација Сибил Зутер Техада на промотивниот настан на Системот за рамномерен регионален развој во рамки на проектот „Одржлив и инклузивен рамномерен регионален развој“.

Обраќања на вицепремиерот задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, министерот за локална самоуправа Горан М....

Boris Johnson and his new Health Secretary Sajid Javid have confirmed their intention for July 19 to mark the end of Eng...
28/06/2021
Javid confirms July 19 for England’s lockdown restrictions to end

Boris Johnson and his new Health Secretary Sajid Javid have confirmed their intention for July 19 to mark the end of England’s lockdown restrictions.

Boris Johnson and his new Health Secretary Sajid Javid have confirmed their intention for July 19 to mark the end of England’s lockdown...

Целосно отворени училишта, настава од прво до четврто одделение со физичко присуство додека останатите одделенија онлајн...
28/06/2021
Царовска поддржува настава со физичко присуство, но чека зелено светло од Комисијата за заразни болести

Целосно отворени училишта, настава од прво до четврто одделение со физичко присуство додека останатите одделенија онлајн, како и ротација на учениците по групи – една недела во училиште, друга недела онлајн.

Целосно отворени училишта, настава од прво до четврто одделение со физичко присуство додека останатите одделенија онлајн, како и ротација на...

People with African roots are victims of structural racism in many parts of the world, according to a report by the UN H...
28/06/2021
UN rights chief demands end to structural racism against black people

People with African roots are victims of structural racism in many parts of the world, according to a report by the UN Human Rights Office.

People with African roots are victims of structural racism in many parts of the world, according to a report by the UN Human Rights Office.

Високите температури само ја зголемија нервозата кај многу граѓани кои чекаа да ги добијат пасошите. Пред канцелариите н...
28/06/2021
Немањето пасоши и надградба на системот предизвика гужви пред шалтерите за добивање лични документи

Високите температури само ја зголемија нервозата кај многу граѓани кои чекаа да ги добијат пасошите. Пред канцелариите на МВР за издавање лични и патни исправи се содаде голема гужва.

Високите температури само ја зголемија нервозата кај многу граѓани кои чекаа да ги добијат пасошите. Пред канцелариите на МВР за издавање лични и...

Turkish authorities have over the past week ordered the detention of 176 people including teachers, doctors, academics, ...
28/06/2021
Turkey issued detention warrants for 176 people over alleged Gülen links in a week

Turkish authorities have over the past week ordered the detention of 176 people including teachers, doctors, academics, lawyers, active duty and dismissed military officers, former cadets and civilians due to alleged links to the Gülen movement, the Stockholm Center for Freedom reported citing Turkish media.

Turkish authorities have over the past week ordered the detention of 176 people including teachers, doctors, academics, lawyers, active duty and...

Мал е процентот на оние кои ја имале првата алфа варијанта на коронавирусот да се заразат со нова делта варијанта бидејќ...
28/06/2021
Даниловски: Сите вакцини спречуваат тешки симптоми или смрт од коронавирусот

Мал е процентот на оние кои ја имале првата алфа варијанта на коронавирусот да се заразат со нова делта варијанта бидејќи студиите што се достапни покажуваат дека имунитетот стекнат со прележување на болеста или со целосно вакцинирање е прилично ефикасен, рече д-р Александар Петличковски во одговор на новинарско прашање на денешната трибина на тема „Вакцинација и предизвици со Ковид-19“.

Мал е процентот на оние кои ја имале првата алфа варијанта на коронавирусот да се заразат со нова делта варијанта бидејќи студиите што се достапни...

Young people in Greece who get a coronavirus vaccination will soon not get only protection against Covid-19, but a 150-e...
28/06/2021
Cash on offer as Greece says thanks to young getting vaccinated

Young people in Greece who get a coronavirus vaccination will soon not get only protection against Covid-19, but a 150-euro (179-dollar) payment card, as the country seeks to draw in as many for vaccination as possible.

Young people in Greece who get a coronavirus vaccination will soon not get only protection against Covid-19, but a 150-euro (179-dollar) payment...

Македонија може да прогласи крај на епидемијата со Ковид19 во август, но само ако трендот на опаѓање на бројот на нови с...
28/06/2021
Во август Македонија би можела да прогласи крај на епидемијата

Македонија може да прогласи крај на епидемијата со Ковид19 во август, но само ако трендот на опаѓање на бројот на нови случаи на дневно ниво продолжи со истата динамика како периодов.

Македонија може да прогласи крај на епидемијата со Ковид19 во август, но само ако трендот на опаѓање на бројот на нови случаи на дневно ниво...

Министерот за економија, Крешник Бектеши се надева дека Регулаторна комисија нема да ја зголеми цената на електричната е...
24/06/2021
Бектеши се надева дека Регулаторна комисија нема да ја зголеми цената на струјата

Министерот за економија, Крешник Бектеши се надева дека Регулаторна комисија нема да ја зголеми цената на електричната енергија, иако ЕСМ и МЕПСО побараа покачување.

Министерот за економија, Крешник Бектеши се надева дека Регулаторна комисија нема да ја зголеми цената на електричната енергија, иако ЕСМ и МЕПСО...

The International Festival of Language & Culture (IFLC) on June 26 will stream live on its YouTube channel the grand fin...
24/06/2021
IFLC to host int’l singing contest ‘Colors of Voices’ grand final online

The International Festival of Language & Culture (IFLC) on June 26 will stream live on its YouTube channel the grand final of the “Colors of Voices” singing contest in which 24 contestants from around the world will deliver performances in traditional costumes.

The International Festival of Language & Culture (IFLC) on June 26 will stream live on its YouTube channel the grand final of the “Colors of Voices” singing contest in which 24 contestants from around the world will deliver performances in traditional costumes.

Turkish businessman Sezgin Baran Korkmaz is charged with “conspiring to commit money laundering,” “wire fraud” and “obst...
24/06/2021
US unseals indictment of Turkish businessman arrested in Austria

Turkish businessman Sezgin Baran Korkmaz is charged with “conspiring to commit money laundering,” “wire fraud” and “obstruction of an official proceeding,” according to a statement posted by the US Department of Justice on its website on Monday.

Turkish businessman Sezgin Baran Korkmaz is charged with “conspiring to commit money laundering,” “wire fraud” and “obstruction of an official...

North Macedonia’s final game at Euro 2020 against the Netherlands on Monday will mark the international retirement of Go...
22/06/2021
North Macedonia’s great Pandev confirms international retirement

North Macedonia’s final game at Euro 2020 against the Netherlands on Monday will mark the international retirement of Goran Pandev, the veteran captain has confirmed.

North Macedonia’s final game at Euro 2020 against the Netherlands on Monday will mark the international retirement of Goran Pandev, the veteran...

Turkey will soon lift Sunday lockdowns and roll back most other restrictions as its latest wave of the pandemic subsides...
22/06/2021
Turkey to lift Sunday lockdowns in July

Turkey will soon lift Sunday lockdowns and roll back most other restrictions as its latest wave of the pandemic subsides, President Recep Tayyip Erdoğan said on Monday, Agence France-Presse reported.

Turkey will soon lift Sunday lockdowns and roll back most other restrictions as its latest wave of the pandemic subsides, President Recep Tayyip...

Philippine President Rodrigo Duterte has threatened to jail Filipinos who refuse coronavirus vaccine doses as the govern...
22/06/2021
Philippine leader threatens jail for those who refuse vaccine jabs

Philippine President Rodrigo Duterte has threatened to jail Filipinos who refuse coronavirus vaccine doses as the government tries to ramp up jabs to prevent the spread of the more contagious Delta variant.

Philippine President Rodrigo Duterte has threatened to jail Filipinos who refuse coronavirus vaccine doses as the government tries to ramp up jabs...

Досегашниот капитен на македонската фудбалска репрезентација Горан Пандев изрази жалење што не се освои барем еден бод н...
22/06/2021
Пандев: Жал ми е што не освоивме барем бод, но оваа генерација ќе има уште можности да ги израдува македонските навивачи

Досегашниот капитен на македонската фудбалска репрезентација Горан Пандев изрази жалење што не се освои барем еден бод на ЕВРО 2020, но е уверен дека неговите досегашни соиграчи од националниот тим и во иднина ќе ги радуваат навивачите.

Досегашниот капитен на македонската фудбалска репрезентација Горан Пандев изрази жалење што не се освои барем еден бод на ЕВРО 2020, но е уверен...

Филипинскиот претседател Родриго Дутерте им се заканува со затвор на граѓаните кои одбиваат да се вакцинираат против ков...
22/06/2021
Филипинскиот претседател се закани со затвор на тие кои нема да се вакцинираат

Филипинскиот претседател Родриго Дутерте им се заканува со затвор на граѓаните кои одбиваат да се вакцинираат против ковид 19 додека неговата земја води голема битка со коронавирусот и има над 1,3 милиони заразени и над 23 000 мртви.

Филипинскиот претседател Родриго Дутерте им се заканува со затвор на граѓаните кои одбиваат да се вакцинираат против ковид 19 додека неговата земја...

Министрите на ЕУ денеска во Луксембург ќе разговараат за процесот на стабилизација и асоцијација со партнерите од Западе...
22/06/2021
Министерски совет на ЕУ за новата методологија за Западен Балкан

Министрите на ЕУ денеска во Луксембург ќе разговараат за процесот на стабилизација и асоцијација со партнерите од Западен Балкан.

Министрите на ЕУ денеска во Луксембург ќе разговараат за процесот на стабилизација и асоцијација со партнерите од Западен Балкан.

Високо преносливата делта варијанта на коронавирусот може да има одреден степен на отпорност на вакцините.
22/06/2021
СЗО: вакцините се ефикасни против делта варијантата на коронавирусот

Високо преносливата делта варијанта на коронавирусот може да има одреден степен на отпорност на вакцините.

Високо преносливата делта варијанта на коронавирусот може да има одреден степен на отпорност на вакцините.

Македонскиот главен град Скопје се наоѓа на 192-то место на листата на американската консултантска компанија „Мерсер“ на...
22/06/2021
Скопје на 192. место во светот на листата на „Мерсер“ според трошоците за живот

Македонскиот главен град Скопје се наоѓа на 192-то место на листата на американската консултантска компанија „Мерсер“ на најскапи градови за живеење во светот, во конкуренција на вкупно 209 градови.

Македонскиот главен град Скопје се наоѓа на 192-то место на листата на американската консултантска компанија „Мерсер“ на најскапи градови за живеење...

Владата на денешната седница ќе ги разгледува двете законски решенија кои се однесуваат на најавеното намалување на ДДВ ...
22/06/2021
Владата ќе решава за намалување на ДДВ кај струјата и за еколошка такса на горивата

Владата на денешната седница ќе ги разгледува двете законски решенија кои се однесуваат на најавеното намалување на ДДВ на електричната енергија и воведувањето еколошка такса на горивата.

Владата на денешната седница ќе ги разгледува двете законски решенија кои се однесуваат на најавеното намалување на ДДВ на електричната енергија и...

Вакцините од кинескиот производител Синовак се очекува да пристигнат до крајот на месецов, најави министерот за здравств...
22/06/2021
Филипче: Големата количина кинески вакцини до крајот на месецов, колективен имунитет до крај на летово

Вакцините од кинескиот производител Синовак се очекува да пристигнат до крајот на месецов, најави министерот за здравство Венко Филипче на заедничката прес конференција со амбасадорот на Народна Република Кина во земјава, Џанг Ѕуо.

Вакцините од кинескиот производител Синовак се очекува да пристигнат до крајот на месецов, најави министерот за здравство Венко Филипче на...

Address

Skopje
1000

Telephone

+389 2 3231 592

Products

Турски неделник
(Zaman Makedonya)
Албански списание
(Zaman Shqip)

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Zaman Makedonija posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Business

Send a message to Zaman Makedonija:

Videos

Нашата Приказна

ЗАМАН ДООЕЛ

Скопје е издавач на неделен весник на турски "ЗАМАН" (до 2005 година излезе двојазично – турски и македонски) www.zaman.mk/tr

и месечно списание на албански "ЗАМАН Шќип". www.zaman.mk/al Првиот број на весникот "ЗАМАН" излезе во март 1994 година.

"ЗАМАН" – сега и онлајн на македонски.

Nearby media companies


Other Media/News Companies in Skopje

Show All