Kino Oko

Kino Oko KINO OKO is a film company based in Skopje, Macedonia It was founded by Robert Naskov, a producer, in 2001 as an independent production company specialized in film and television production, documentaries, commercials, public events and campaigns.

Kino Oko is a full service production and distribution company that represents projects for the domestic and international marketplace. In addition to its production capacities, Kino Oko can handle all the details of your production, from scripting throughout final edit. Talent selection, location searches, post-production, cultural consultants, foreign language translations, overdubbing, and orig

Kino Oko is a full service production and distribution company that represents projects for the domestic and international marketplace. In addition to its production capacities, Kino Oko can handle all the details of your production, from scripting throughout final edit. Talent selection, location searches, post-production, cultural consultants, foreign language translations, overdubbing, and orig

Operating as usual

#премиера #СеверенПол #МКЦ
26/09/2021

#премиера #СеверенПол #МКЦ

Насков: Сѐ што се случува во културата нема одек каков што заслужува
25/09/2021
Насков: Сѐ што се случува во културата нема одек каков што заслужува

Насков: Сѐ што се случува во културата нема одек каков што заслужува

Краткиот игран филм „Северен пол“ во режија на Марија Апчевска-Петровска, чиј кинематографер е Влатко Самоиловски, вчера ја имаше македонската премиера во рамкит...

Photos from International Cinematographers' Film Festival MANAKI BROTHERS's post
18/09/2021

Photos from International Cinematographers' Film Festival MANAKI BROTHERS's post

International Cinematographers' Film Festival MANAKI BROTHERS
14/09/2021
„Северен пол“ на Марија Апчевска кој беше во официјална селекција на Кан, викендов на „Манаки“

International Cinematographers' Film Festival MANAKI BROTHERS

Овој викенд битолчани и сите љубители на филмската уметност ќе имаат можност да го гледаат во Битола филмот „Северен пол“ на Марија Апчевска во продукција

Кино око слави 20 години постоење🎂✨🎥📽🎞Во првите две децении постигнавме многу. Голем број филмски и ТВ проекти се зад на...
05/09/2021

Кино око слави 20 години постоење🎂✨🎥📽🎞

Во првите две децении постигнавме многу. Голем број филмски и ТВ проекти се зад нас. Ја освоивме публиката во Македонија, нè прикажуваат во Скандинавија и сме прва македонска продуцентска куќа што учествувала во официјалната селекција на Festival de Cannes.
Благодарност до сите што учествуваа на нашите проекти.
За следната деценија си посакуваме убави проекти, нови соработки и уште побројна публика. Се гледаме во кино и пред малите екрани.

Кино око слави 20 години постоење🎂✨🎥📽🎞

Во првите две децении постигнавме многу. Голем број филмски и ТВ проекти се зад нас. Ја освоивме публиката во Македонија, нè прикажуваат во Скандинавија и сме прва македонска продуцентска куќа што учествувала во официјалната селекција на Festival de Cannes.
Благодарност до сите што учествуваа на нашите проекти.
За следната деценија си посакуваме убави проекти, нови соработки и уште побројна публика. Се гледаме во кино и пред малите екрани.

Нè напушти Сабина, нè напушти бабата на Зоки Поки, нè напушти прекрасна личност и голема актерка. Ликот на баба Оле ќе о...
11/08/2021

Нè напушти Сабина, нè напушти бабата на Зоки Поки, нè напушти прекрасна личност и голема актерка. Ликот на баба Оле ќе остане запаметен во сеќавањето на сите гледачи. Мека, топла и мила баба каква што посакува секое дете, актерка каква што посакува секоја екипа. Почивај во мир драга Сабина. Нека ти е вечна славата. 🖤🖤🖤

Нè напушти Сабина, нè напушти бабата на Зоки Поки, нè напушти прекрасна личност и голема актерка. Ликот на баба Оле ќе остане запаметен во сеќавањето на сите гледачи. Мека, топла и мила баба каква што посакува секое дете, актерка каква што посакува секоја екипа. Почивај во мир драга Сабина. Нека ти е вечна славата. 🖤🖤🖤

CANNES COURT MÉTRAGE (SHORT FILMS COMPETITION)СЕВЕРЕН ПОЛ (NORTH POLE) - Marija APCEVSKA (Macedonia, Serbia) 16mm Kodak
23/07/2021
Cannes 2021 line-up features 20 new films shot on KODAK Film

CANNES COURT MÉTRAGE (SHORT FILMS COMPETITION)
СЕВЕРЕН ПОЛ (NORTH POLE) - Marija APCEVSKA (Macedonia, Serbia) 16mm Kodak

Kodak Motion Picture and Entertainment is celebrating 20 films shot on film at Cannes including 8 titles competing for the Palme D’Or.

Новиот проект „Пролетно чистење“ на Марија Апчевска беше дел од овогодинешниот Кански филмски маркет Focus CoPro. Проект...
23/07/2021
Cannes’ Focus CoPro’ Returns with Six First-Time Feature Projects by Promising World Filmmakers

Новиот проект „Пролетно чистење“ на Марија Апчевска беше дел од овогодинешниот Кански филмски маркет Focus CoPro. Проектот беше меѓу шестте одбрани најперспективни проекти од 50 пријавени. Сценаристката и режисерка Марија Апчевска и продуцентот Роберт Насков го претставија проектот пред заинтересирани професионалци од филмската индустрија.
Variety

After more than a two-year break since its last edition due to the COVID-19 pandemic, Cannes Film Market’s Focus CoPro’ returned on Tuesday at the Palais des Festivals in a lively pitch and network…

Филмот "Северен пол" на Марија Апчевска регионалната премиера ќе ја има како дел од Официјалната селекција на SARAJEVO F...
22/07/2021
27th Sarajevo Film Festival: 47 films to compete for Heart of Sarajevo awards

Филмот "Северен пол" на Марија Апчевска регионалната премиера ќе ја има како дел од Официјалната селекција на SARAJEVO FILM FESTIVAL

A total of 47 films will compete for the Heart of Sarajevo awards at the 27th Sarajevo Film Festival. The Festival’s four competition sections – for feature, documentary, short and student film – will feature 18 world, 3 international, 1 european, 24 regional and 1 B&H premieres.

⚡🎥 Festival de Cannes
17/07/2021

⚡🎥 Festival de Cannes

Роберт Насков: Повеќе од половина живот се занимавам со филм, селекцијата на „Северен пол“ во Кан е круна на мојата кари...
05/07/2021
Роберт Насков: Повеќе од половина живот се занимавам со филм, селекцијата на „Северен пол“ во Кан е круна на мојата кариера | Вечер ...1963 |

Роберт Насков: Повеќе од половина живот се занимавам со филм, селекцијата на „Северен пол“ во Кан е круна на мојата кариера | Вечер ...1963 |

Дома КУЛТУРА Роберт Насков: Повеќе од половина живот се занимавам со филм, селекцијата на... КУЛТУРА Роберт Насков: Повеќе од половина живот се занимавам со филм, сел...

Благодарност до Младински Културен Центар што ни ја овозможи оваа премиера, благодарност до North Macedonia Film Agency ...
02/07/2021

Благодарност до Младински Културен Центар што ни ја овозможи оваа премиера, благодарност до North Macedonia Film Agency , до актерите и екипата која беше дел од овој проект, а и до сите вас што дојдовте во толку голем број и што ја поддржавте работата на филмските уметници како и македонската кинематографија.

Се надеваме дека убаво си поминавте и се гледаме набрзо на следна премиера 📽🎥🎞

Утре, 30-ти јуни (среда) ќе се одржи премиерата на краткометражниот филм "Проблемот на Тина" во режија на Радован Петров...
29/06/2021

Утре, 30-ти јуни (среда) ќе се одржи премиерата на краткометражниот филм "Проблемот на Тина" во режија на Радован Петровиќ и по сценарио на Румена Бужаровска.
📌Локација МКЦ парк
⏰21:00 часот
Се гледаме на премиера🎥
https://www.facebook.com/events/1062445534284115?acontext=%7B%22event_action_history%22%3A[%7B%22surface%22%3A%22notifications_tab%22%7D%2C%7B%22mechanism%22%3A%22your_upcoming_events_unit%22%2C%22surface%22%3A%22bookmark%22%7D]%2C%22ref_notif_type%22%3A%22plan_user_invited%22%2C%22source%22%3A%2229%22%7D

Утре, 30-ти јуни (среда) ќе се одржи премиерата на краткометражниот филм "Проблемот на Тина" во режија на Радован Петровиќ и по сценарио на Румена Бужаровска.
📌Локација МКЦ парк
⏰21:00 часот
Се гледаме на премиера🎥
https://www.facebook.com/events/1062445534284115?acontext=%7B%22event_action_history%22%3A[%7B%22surface%22%3A%22notifications_tab%22%7D%2C%7B%22mechanism%22%3A%22your_upcoming_events_unit%22%2C%22surface%22%3A%22bookmark%22%7D]%2C%22ref_notif_type%22%3A%22plan_user_invited%22%2C%22source%22%3A%2229%22%7D

Со големо задоволство ви го претставуваме плакатот за филмот "Северен Пол" на Марија Апчевска - Петровска, кој ќе се нат...
25/06/2021

Со големо задоволство ви го претставуваме плакатот за филмот "Северен Пол" на Марија Апчевска - Петровска, кој ќе се натпреварува за Palme d'Or на Festival de Cannes

👉Дизајн Braća Burazeri
📷Фотографија Ѓорѓи Клинчаров

Со големо задоволство ви го претставуваме плакатот за филмот "Северен Пол" на Марија Апчевска - Петровска, кој ќе се натпреварува за Palme d'Or на Festival de Cannes

👉Дизајн Braća Burazeri
📷Фотографија Ѓорѓи Клинчаров

ВЛЕГОВМЕ ВО ТРКАТА ЗА ЗЛАТНА ПАЛМА И ОСВОИВМЕ НЕОСВОИВА ТВРДИНА, ВЕЛИ ЕКИПАТА НА „СЕВЕРЕН ПОЛ“, ПРВИОТ МАКЕДОНСКИ ФИЛМ Ш...
16/06/2021
ВЛЕГОВМЕ ВО ТРКАТА ЗА ЗЛАТНА ПАЛМА И ОСВОИВМЕ НЕОСВОИВА ТВРДИНА, ВЕЛИ ЕКИПАТА НА „СЕВЕРЕН ПОЛ“, ПРВИОТ МАКЕДОНСКИ ФИЛМ ШТО ЌЕ ИГРА ВО КА

ВЛЕГОВМЕ ВО ТРКАТА ЗА ЗЛАТНА ПАЛМА И ОСВОИВМЕ НЕОСВОИВА ТВРДИНА, ВЕЛИ ЕКИПАТА НА „СЕВЕРЕН ПОЛ“, ПРВИОТ МАКЕДОНСКИ ФИЛМ ШТО ЌЕ ИГРА ВО КА

Освоивме досега неосвоива тврдина за македонскиот филм, вели продуцентот Роберт Насков откако краткиот игран филм „Северен пол“ на Марија Апчевска-Петровска […]

КИНО ОКО испиша историја во македонската кинематографија. Краткиот игран филм “Северен пол” на Марија Апчевска-Петровска...
15/06/2021
The Jury and the Selection for Short Films and the Cinéfondation 2021

КИНО ОКО испиша историја во македонската кинематографија. Краткиот игран филм “Северен пол” на Марија Апчевска-Петровска е селектиран во Официјалната селекција на Cannes Film Festival 2021.

Честитки до целата екипа.

  The Jury for Short Films and the Cinéfondation film school competition will be awarding the Short Film Palme d'or to one of the 10 films in Competition, and the three Cinéfondation prizes to the best of the 17 selected films by film school students. Just like in october 2020, the Jury demonstr...

05/05/2021
Кампања „Биди ИНклузивен“

Нашата Зоки Поки дружина е дел од прекрасната кампања „Биди ИНклузивен“ за поддршка на овој проект кој има за цел да обезбеди целосна и рамноправна вклученост на децата со попреченост во редовните основни училишта, проект на Фондација за образовни и културни иницијативи Чекор по Чекор - Македонија

#BeIN #BeINclusive #BeINcluded #зокипоки

🇲🇰🇷🇸
28/04/2021
Macedonian TV Series Zoki Poki Sold to Serbia - FilmNewEurope.com

🇲🇰🇷🇸

SKOPJE: The children series Zoki Poki has been sold to the Radio Television of Serbia (RTS). The rights for the series were also acquired for Denmark and Finland, in addition to the Swedish broadcaster SVT and its Norwegian counterpart NRK. The British distributor Videoplugger has recently sold the....

ИНТЕРВЈУ со продуцентот на серијата „Зоки Поки“: Позитивните реакции доаѓаат не само од децата туку и од нивните родител...
10/04/2021
ИНТЕРВЈУ со продуцентот на серијата „Зоки Поки“: Позитивните реакции доаѓаат не само од децата туку и од нивните родители - Локално

ИНТЕРВЈУ со продуцентот на серијата „Зоки Поки“: Позитивните реакции доаѓаат не само од децата туку и од нивните родители - Локално

Во разговор со режисерот Александар Поповски се роди идејата за екранизација на најпознатото дело на Оливера…

🇫🇮 Menestys ei pysähdy 🇫🇮   🇩🇰 Vi erobrede også Danmark 🇩🇰🇲🇰 Нашата незапирлива „Зоки Поки“ дружина 🇲🇰 Откако беше најав...
25/03/2021

🇫🇮 Menestys ei pysähdy 🇫🇮 🇩🇰 Vi erobrede også Danmark 🇩🇰

🇲🇰 Нашата незапирлива „Зоки Поки“ дружина 🇲🇰
Откако беше најавено дека серијата ќе се емитува на националните телевизии „SVT“ во Шведска и „NRK“ во Норвешка, пристигнува веста и за емитувањето на националните телевизии „DR“ во Данска и „YLE“ во Финска.

За македонската кинематографија, ова е успех од историско значење. „Зоки Поки“ е единствената македонска серија и воопшто програма од овие простори што се емитувала на јавните сервиси во овие четири земји.

Заслугата за меѓународното емитување е на дистрибутерот Videoplugger Ltd од Лондон, кои силно веруваат во светскиот потенцијал на серијата и нејзината моќ да го збогати детскиот свет и да ја развие детската имагинација, особено во време кога нивните активности се значително намалени.

На сите ни е јасно дека дружината „Зоки Поки“ и понатаму ќе продолжи да ја освојува Европа, но за жал и покрај огромниот успех снимањето на втората сезона е и понатаму неизвесно.

Зоки Поки North Macedonia Film Agency Vitaminka Ladna Literatura.mk Пакомак

🇫🇮 Menestys ei pysähdy 🇫🇮 🇩🇰 Vi erobrede også Danmark 🇩🇰

🇲🇰 Нашата незапирлива „Зоки Поки“ дружина 🇲🇰
Откако беше најавено дека серијата ќе се емитува на националните телевизии „SVT“ во Шведска и „NRK“ во Норвешка, пристигнува веста и за емитувањето на националните телевизии „DR“ во Данска и „YLE“ во Финска.

За македонската кинематографија, ова е успех од историско значење. „Зоки Поки“ е единствената македонска серија и воопшто програма од овие простори што се емитувала на јавните сервиси во овие четири земји.

Заслугата за меѓународното емитување е на дистрибутерот Videoplugger Ltd од Лондон, кои силно веруваат во светскиот потенцијал на серијата и нејзината моќ да го збогати детскиот свет и да ја развие детската имагинација, особено во време кога нивните активности се значително намалени.

На сите ни е јасно дека дружината „Зоки Поки“ и понатаму ќе продолжи да ја освојува Европа, но за жал и покрај огромниот успех снимањето на втората сезона е и понатаму неизвесно.

Зоки Поки North Macedonia Film Agency Vitaminka Ladna Literatura.mk Пакомак

Роберт Насков, продуцент: „Зоки Поки“ е наш бренд со кој децата се соживуваат, ќе биде голем неуспех ако не продолжиме д...
23/03/2021
Роберт Насков, продуцент: „Зоки Поки“ е наш бренд со кој децата се соживуваат, ќе биде голем неуспех ако не продолжиме да ги забавуваме

Роберт Насков, продуцент: „Зоки Поки“ е наш бренд со кој децата се соживуваат, ќе биде голем неуспех ако не продолжиме да ги забавуваме

Голема е одговорноста кога им влегувате на луѓето дома. Секогаш постои можност да не ви дозволат да останете и да ве избркаат со далечинскиот управувач доколку не с...

Macedonian TV Series Zoki Poki to Be Aired in Sweden and Norway - FilmNewEurope.com
17/02/2021
Macedonian TV Series Zoki Poki to Be Aired in Sweden and Norway - FilmNewEurope.com

Macedonian TV Series Zoki Poki to Be Aired in Sweden and Norway - FilmNewEurope.com

SKOPJE: The British distributor Videoplugger has sold the Macedonian live-action kids’ series Zoki Poki to Swedish broadcaster SVT and its Norwegian counterpart NRK. STV will include Zoki Poki in its children’s channel SVT Barn, dubbed into Swedish, and in Norway it will air on NRK Super, dubbed...

🇲🇰Norge vil vokse med Zoki Poki!🇲🇰🇳🇴Нашиот Зоки Поки ја освои и Норвешка! 🇳🇴По најавата за емитувањето во Шведска, прист...
16/02/2021

🇲🇰Norge vil vokse med Zoki Poki!🇲🇰
🇳🇴Нашиот Зоки Поки ја освои и Норвешка! 🇳🇴

По најавата за емитувањето во Шведска, пристига и најавата за емитување во Норвешка, на Норвешката национална телевизија „NRK“.
Претстојното емитување на „Зоки Поки“ во Шведска и Норвешка е од историско значење за македонската кинематографија. Досега, немало друга македонска серија и воопшто програма од овие простори што се емитувала во двете земји во Скандинавија.
Заслугата за емитувањето во овие две земји е на дистрибутерот „Videoplugger“ од Лондон, кои го препознаваа интернационалниот потенцијал на серијата и чиј извршен директор, Емануеле Галони го изјави следново:
„Кога Роберт Насков ни ја покажа оваа убава серија, веднаш знаевме дека треба да ја споделиме со светот. Квалитетот на фотографијата, глумата и приказните ѝ даваат филмски квалитет на серијата, што е реткост во детските програми снимани за телевизија. Емитувањето на ʻNRKʼ, сервис кој е светски познат за квалитетот на продукциите, е доказ за тоа дека бевме во право и дека ʻЗоки Покиʼ ќе продолжи да ги поминува меѓународните граници“.

На крајот на краиштата вистинските вредности секогаш се препознаваат и како што докажува нашиот Зоки Поки светот се освојува со љубовта, смеата, детската искреност и чистина.

Одиме понатаму!

Зоки Поки Videoplugger Ltd North Macedonia Film Agency Vitaminka Literatura.mk Ladna Пакомак

🇲🇰Norge vil vokse med Zoki Poki!🇲🇰
🇳🇴Нашиот Зоки Поки ја освои и Норвешка! 🇳🇴

По најавата за емитувањето во Шведска, пристига и најавата за емитување во Норвешка, на Норвешката национална телевизија „NRK“.
Претстојното емитување на „Зоки Поки“ во Шведска и Норвешка е од историско значење за македонската кинематографија. Досега, немало друга македонска серија и воопшто програма од овие простори што се емитувала во двете земји во Скандинавија.
Заслугата за емитувањето во овие две земји е на дистрибутерот „Videoplugger“ од Лондон, кои го препознаваа интернационалниот потенцијал на серијата и чиј извршен директор, Емануеле Галони го изјави следново:
„Кога Роберт Насков ни ја покажа оваа убава серија, веднаш знаевме дека треба да ја споделиме со светот. Квалитетот на фотографијата, глумата и приказните ѝ даваат филмски квалитет на серијата, што е реткост во детските програми снимани за телевизија. Емитувањето на ʻNRKʼ, сервис кој е светски познат за квалитетот на продукциите, е доказ за тоа дека бевме во право и дека ʻЗоки Покиʼ ќе продолжи да ги поминува меѓународните граници“.

На крајот на краиштата вистинските вредности секогаш се препознаваат и како што докажува нашиот Зоки Поки светот се освојува со љубовта, смеата, детската искреност и чистина.

Одиме понатаму!

Зоки Поки Videoplugger Ltd North Macedonia Film Agency Vitaminka Literatura.mk Ladna Пакомак

🇸🇪И Европа ќе расте со Зоки Поки, Лидија, Гоки и Боки!🇸🇪🇲🇰Vi har underbara nyheter!🇲🇰Наскоро, Швеѓаните ќе се забавуваат...
09/02/2021

🇸🇪И Европа ќе расте со Зоки Поки, Лидија, Гоки и Боки!🇸🇪

🇲🇰Vi har underbara nyheter!🇲🇰

Наскоро, Швеѓаните ќе се забавуваат со авантурите на култниот македонски лик, Зоки Поки. Десетте епизоди од истоимената ТВ-серија ќе се емитуваат ексклузивно на Шведската национална телевизија „SVT“, односно на нивниот специјализиран канал за детска програма “SVT Barn”.

„SVT“, шведскиот еквивалент на „МРТВ“, е најшироко распространетата телевизија во Шведска и истата има најголем опсег на програми од сите телевизии во земјата. „Зоки Поки“ е првата македонска серија и воопшто програма од овие простори што некогаш се емитувала на оваа телевизија. Дел од комплиментите кажани за серијата од страна на уредниците на нивната детска програма се: „Серијата има силен филмски израз”, „Зоки Поки е весела и топла серија”, „Застапена е родовата еднаквост во поделбата на семејните обврски”, „Мајката е силен карактер”, „Односот на Зоки Поки со бабата е особено важен бидејќи е ретко застапен во денешните детски програми”...

Зоки Поки, Лидија, Гоки и Боки ќе зборуваат на шведски, а преку нивните забавни и поучни искуства ќе се зајакнуваат вредностите на едукација, родова еднаквост, диверзитет и квалитет кон кои се стреми Шведската национална телевизија.

Заслуга за емитувањето во Шведска има дистрибутерот Videoplugger од Лондон кои го препознаа и веруваа во интернационалниот потенцијал на серијата.

Главните улоги во серијата ги толкуваат Матеј Настевски (Зоки), Анастасија Аневска (Лидија), Матео Матоски (Боки) и Матеј Зимбаков (Гоки). Покрај детската екипа, во серијата играат и Сашко Коцев и Даниела Иваноска, кои ги глумат родителите на Зоки и Сабина Ајрула-Тозија, во улогата на неговата баба.

Режисери на серијата се Александар Поповски, Марија Апчевска, Даријан Пејовски и Радован Петровиќ. Сценаријата за серијата се на Сашо Кокаланов и Билјана Црвенковска.

Модерната екранизација на саканата детска книга на писателката Оливера Николова, со која имаат израснато многу генерации, е во продукција на Кино Око, во копродукција со Македонската радио телевизија и со финансиска поддршка од Агенцијата за филм на Македонија.

Честитки до целата екипа и благодарност до сите што на некој начин помогнаа во реализацијата на серијата.

Сите епизоди од првата сезона се достапни за гледање на официјалната веб-страница на серијата. https://www.ZokiPoki.mk/

Зоки Поки North Macedonia Film Agency Vitaminka Literatura.mk Пакомак Ladna

🇸🇪И Европа ќе расте со Зоки Поки, Лидија, Гоки и Боки!🇸🇪

🇲🇰Vi har underbara nyheter!🇲🇰

Наскоро, Швеѓаните ќе се забавуваат со авантурите на култниот македонски лик, Зоки Поки. Десетте епизоди од истоимената ТВ-серија ќе се емитуваат ексклузивно на Шведската национална телевизија „SVT“, односно на нивниот специјализиран канал за детска програма “SVT Barn”.

„SVT“, шведскиот еквивалент на „МРТВ“, е најшироко распространетата телевизија во Шведска и истата има најголем опсег на програми од сите телевизии во земјата. „Зоки Поки“ е првата македонска серија и воопшто програма од овие простори што некогаш се емитувала на оваа телевизија. Дел од комплиментите кажани за серијата од страна на уредниците на нивната детска програма се: „Серијата има силен филмски израз”, „Зоки Поки е весела и топла серија”, „Застапена е родовата еднаквост во поделбата на семејните обврски”, „Мајката е силен карактер”, „Односот на Зоки Поки со бабата е особено важен бидејќи е ретко застапен во денешните детски програми”...

Зоки Поки, Лидија, Гоки и Боки ќе зборуваат на шведски, а преку нивните забавни и поучни искуства ќе се зајакнуваат вредностите на едукација, родова еднаквост, диверзитет и квалитет кон кои се стреми Шведската национална телевизија.

Заслуга за емитувањето во Шведска има дистрибутерот Videoplugger од Лондон кои го препознаа и веруваа во интернационалниот потенцијал на серијата.

Главните улоги во серијата ги толкуваат Матеј Настевски (Зоки), Анастасија Аневска (Лидија), Матео Матоски (Боки) и Матеј Зимбаков (Гоки). Покрај детската екипа, во серијата играат и Сашко Коцев и Даниела Иваноска, кои ги глумат родителите на Зоки и Сабина Ајрула-Тозија, во улогата на неговата баба.

Режисери на серијата се Александар Поповски, Марија Апчевска, Даријан Пејовски и Радован Петровиќ. Сценаријата за серијата се на Сашо Кокаланов и Билјана Црвенковска.

Модерната екранизација на саканата детска книга на писателката Оливера Николова, со која имаат израснато многу генерации, е во продукција на Кино Око, во копродукција со Македонската радио телевизија и со финансиска поддршка од Агенцијата за филм на Македонија.

Честитки до целата екипа и благодарност до сите што на некој начин помогнаа во реализацијата на серијата.

Сите епизоди од првата сезона се достапни за гледање на официјалната веб-страница на серијата. https://www.ZokiPoki.mk/

Зоки Поки North Macedonia Film Agency Vitaminka Literatura.mk Пакомак Ladna

Address

Nobelova 12a/6
Skopje
1000

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Kino Oko posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Business

Send a message to Kino Oko:

Nearby media companies


Other Film & Television Studios in Skopje

Show All

Comments

:D