11/12/2025
Radni w sprawie szpitala❗️❗️❗️
Rada Miejska w Bełchatowie w poczuciu odpowiedzialności za bezpieczeństwo zdrowotne na terenie Miasta Bełchatowa oraz obowiązku realizacji zadań związanych z ochroną zdrowia, nałożonych na Miasto ustawą z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, wyraża obawy i stanowczy sprzeciw, wobec przygotowanych propozycji planów restrukturyzacji Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Pawła II w Bełchatowie, zwanego dalej Szpitalem, których konsekwencją
może być ograniczenie dostępności do udzielanych świadczeń zdrowotnych i spadek jakości świadczonych usług medycznych.
Szpital Wojewódzki im. Jana Pawła II w Bełchatowie jest największą instytucją świadczącą usługi z zakresu działalności leczniczej w powiecie oraz jedną z większych w województwie łódzkim, a także jest od lat 80-tych XX wieku podstawą funkcjonowania lokalnego systemu ochrony zdrowia. Warte podkreślenia jest, że bełchatowski Szpital to największy pracodawca w mieście, który
zatrudnia obecnie ponad 1200 osób. Z usług tego Szpitala korzystają pacjenci w nagłych sytuacjach i w tym Szpitalu rodzą się mali Bełchatowianie, dlatego każda decyzja dotycząca przyszłości Szpitala musi być podejmowana w sposób w pełni transparentny, rozważny i z myślą wyłącznie o dobru mieszkańców. Opracowywane propozycje planów restrukturyzacji Szpitala, a zwłaszcza
Oddziału Ginekologiczno-Położniczego z Pododdziałem Ginekologii Onkologicznej oraz Oddziału Neonatologicznego i Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego — bez przedstawienia jednoznacznych gwarancji utrzymania obecnego zakresu świadczeń — budzą niepokój społeczny. Rada Miejska w Bełchatowie wyraża zaniepokojenie niepewnymi losami tak strategicznego obiektu. Pragniemy przypomnieć, że w powiecie bełchatowskim obserwowany jest stabilny poziom liczby noworodków. W ślad za tą tendencją, w latach 2024 – 2025 Szpital notuje większy popyt
w stosunku do innych placówek w regionie na usługi lecznicze świadczone na Oddziale
Ginekologiczno-Położniczym z Pododdziałem Ginekologii Onkologicznej oraz Oddziale
Neonatologicznym, który byłby jeszcze większy w przypadku zapewnienia większej możliwości
znieczuleń okołoporodowych dla rodzących pacjentek.
Niepokojące informacje docierają również co do pełnej funkcjonalności Szpitala i liczby łóżek na
oddziałach OIOM, Neurologia, Dermatologia i OCP. W związku z powyższym, Rada Miejska w Bełchatowie apeluje o zabezpieczenie stabilnego finansowania oraz wsparcia kadrowego i sprzętowego dla tych oddziałów, aby mogły świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Rada Miejska w Bełchatowie apeluje o zaniechanie realizacji propozycji zawartych w Programie Konsolidacji i Restrukturyzacji Placówek Leczniczych Województwa Łódzkiego dotyczących integracji Oddziału Ginekologiczno-Położniczego i Neonatologicznego Szpitala Wojewódzkiego im.
Jana Pawła II w Bełchatowie z Oddziałem Położniczym i Neonatologicznym Samodzielnego Szpitala Wojewódzkiego im. Mikołaja Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim. Konsolidacja tych Oddziałów spowoduje konieczność poniesienia wielomilionowych kosztów związanych z dostosowaniem
Oddziału Położniczego w Piotrkowie Trybunalskim do poziomu obecnie posiadanego przez Oddział Ginekologiczno-Położniczy oraz Oddział Neonatologiczny Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Pawła II w Bełchatowie.
Nadrzędnym celem działalności Szpitala jest świadczenie opieki zdrowotnej, zgodnie
z zapotrzebowaniem społecznym oraz kontynuacja działalności z obszaru lecznictwa szpitalnego w pełnych zakresach aktualnego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej wraz z II poziomem referencyjności w obszarze neonatologii i położnictwa, dającym możliwość opieki nad zdrowymi i chorymi noworodkami.
Rada Miejska apeluje o odstąpienie od planów obniżenia referencyjności i przywrócenie stanu
łóżek, które już zostały przekształcone, co nie zapewnia komfortu i odpowiednich warunków dla kobiet ciężarnych. Mocnymi stronami Oddziału Ginekologiczno-Położniczego z Pododdziałem Ginekologii Onkologicznej oraz Oddziału Neonatologicznego Szpitala jest wykształcona, doświadczona kadra
wśród których większość osób stanowią osoby młode i w średnim wieku, stałe podnoszenie
kwalifikacji przez personel medyczny - często przy wykorzystaniu prywatnych środków
finansowych, dostosowanie pomieszczeń Oddziału Ginekologiczno-Położniczego z Pododdziałem Ginekologii Onkologicznej oraz Oddziału Neonatologicznego w zakresie działalności do wymagań i potrzeb pacjentek i ich rodzin, szeroka oferta usług medycznych wraz ze Szkołą Rodzenia, bardzo dobre warunki organizacyjne i techniczne oraz profil i zakres działalności zgodny z zapotrzebowaniem pacjentek.
Mając na względzie powyższe, Rada Miejska w Bełchatowie wzywa Zarząd Województwa
Łódzkiego oraz Dyrektora Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Pawła II w Bełchatowie do podjęcia natychmiastowych działań, umożliwiających dalsze niezakłócone funkcjonowanie Szpitala.