18/06/2026
🙌
Dziś wspólnie z Rektorami Uniwersytet Gdański, Gdański Uniwersytet Medyczny, Akademia Muzyczna w Gdańskuj i Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Przewodniczącymi i członkami Rad naszych Uczelni podpisaliśmy wspólne stanowisko popierające ustawę o związku metropolitalnym w województwie pomorskim.
Od lat środowisko akademickie angażuje się w budowę metropolii opartej na wiedzy, innowacjach i współpracy. Wierzymy, że nowoczesne wyzwania związane z transportem, zdrowiem, transformacją energetyczną, rozwojem gospodarczym czy zmianami klimatu wymagają wspólnego działania samorządów, uczelni, instytucji kultury i biznesu.
Projekt ustawy zawiera rozwiązanie wyjątkowe w skali kraju. Po raz pierwszy tak wyraźnie dostrzeżono rolę nauki i szkolnictwa wyższego w rozwoju metropolii, gwarantując przeznaczenie części środków na badania naukowe, prace rozwojowe oraz współpracę z uczelniami.
To inwestycja w wiedzę, innowacje i przyszłość regionu.
Jako Politechnika Gdańska deklarujemy pełną gotowość do współtworzenia metropolii, która będzie skutecznie odpowiadać na potrzeby mieszkańców i budować konkurencyjność Pomorza w Polsce i Europie.
Fot. P. Sudara