Oblicza Metropolii

Oblicza Metropolii Metropolia ma różne oblicza, poznaj część z nich.

25/01/2026

To miejsce zawsze robiło na mnie ogromne wrażenie. Huta Uthemann i budynek jej dawnej dyrekcji górujący nad okolicą. A w oddali kominy fabryk innych nadal działających zakładów. To jak podróż w czasie przez tunel czasoprzestrzenny. Zapraszam do oglądania!

Już niedługo 11 lutego na platformie Netflix premierę będzie miał serial "Ołowiane dzieci", opisujący historię dr Joanny...
19/01/2026

Już niedługo 11 lutego na platformie Netflix premierę będzie miał serial "Ołowiane dzieci", opisujący historię dr Joanny Wadowskiej-Król.

I tu przechodzimy do hutnictwa w Katowicach. Na zdjęciach znajdują się zabudowania dawnej dyrekcji huty Uthemann, gdzie produkowano cynk i kadm, jednak produkcja ołowiu odbywała się w obiekcie oddalonym kilka kilometrów dalej w hucie - Walter Croneck, na pograniczu Dąbrówki Małej. Ta huta także należała do spółki Georg von Giesches Erben Szopienice.PL

To kawał historii przemysłu Górnego Śląska, dawniej jeden z największych zakładów na świecie produkujących kadm. To także ciekawa architektura, za którą stali kuzyni Zillmannowie (ci sami, co zaprojektowali osiedla Nikiszowiec oraz Giszowiec). Trudne dziedzictwo, o którym nie wolno zapominać.

Już niedługo na kanale pojawi się także film z tego miejsca. Przy okazji, zapraszam wiec do subskrybowania tego kanału. Na pewno już teraz znajdziecie tam coś ciekawego :)

➡️ https://www.youtube.com/

Jeśli dzisiaj gdzieś w Polsce jest jak w bajce, to na pewno na Nikiszu! Śnieg + Nikiszowiec - magiczne miejsce = ❤️❤️❤️
11/01/2026

Jeśli dzisiaj gdzieś w Polsce jest jak w bajce, to na pewno na Nikiszu!

Śnieg + Nikiszowiec - magiczne miejsce = ❤️❤️❤️

W Przyszowicach oddalonych o 8 kilometrów od centrum Gliwic i 25 kilometrów od Katowic znajdziecie piękny pałac z końców...
07/01/2026

W Przyszowicach oddalonych o 8 kilometrów od centrum Gliwic i 25 kilometrów od Katowic znajdziecie piękny pałac z końcówki XIX wieku, wybudowany przez rodzinę von Raczek. Pałac okala zadbany park o powierzchni 8,4 ha.

To świetne miejsce na spacer z dala od zgiełku. Zimą wygląda bajecznie i jeśli lubicie pałacowe klimaty, a nie macie czasu na jazdę do Pszczyny to gorąco polecam. A przy okazji poczujecie się jak bohaterowie serialu Bridgertonowie ;)

Obecnie w pałacu swoją siedzibę ma Sołtys oraz lokalne instytucje kultury. Wewnątrz znajduje się także ekspozycja poświęcona historii pałacu oraz rodziny von Raczków.

Razem dla Przyszowic

Są takie miejsca w Katowicach, dzięki którym można przenieść się za ocean np. do USA. Jeśli marzyliście o domu "jak z Ke...
03/01/2026

Są takie miejsca w Katowicach, dzięki którym można przenieść się za ocean np. do USA. Jeśli marzyliście o domu "jak z Kevina" to koniecznie musicie zobaczyć domy w Giszowcu na ulicy Stanu Górniczego. Niezwykłe miejsce, z niezwykłą historią. Niestety obecnie słodko-gorzką. Ale to temat na inną opowieść.

Osiedle wybudowano w latach 1927 - 1928 dla amerykańskich rodzin dyrekcji dawnej spółki Silesian-American Corporation. Kompleks willi nazywany - Kolonią Amerykańską, składa się z 6 domów w stylu angielskim. Każda willa posiada unikalny charakter.

Zobaczcie, jak to osiedle niesamowicie wygląda przykryte śniegiem, gdzie czerwone cegły wspaniale kontrastują z bielą śniegu.

Już zapomniałem, jak dobrze się czasem poszwendać. Na zdjęciach szyb kopalni Boże Dary na katowickiej Kostuchnie.
17/01/2022

Już zapomniałem, jak dobrze się czasem poszwendać. Na zdjęciach szyb kopalni Boże Dary na katowickiej Kostuchnie.

21/10/2019

Mnie to się kiedyś dawniej bardziej podobało. Teraz to patrzę jakby na obóz zagłady — mówi 64-letnia pani Teresa, od urodzenia mieszkanka katowickich Borek. 164-letnie osiedle w czasach swojej świetności było pełne ludzi, gwarne i malownicze, z pasącymi się nieopodal krowami i końmi. Dziś dni Borek są policzone. Osiedle, które dawniej tętniło życiem, dziś zamieszkuje już raptem 12 osób. Zapraszam Was na odcinek poświęcony osiedlu Borki. W roli przewodnika wystąpi wspomniana wcześniej Pani Teresa, która to miejsce zna jak własną kieszeń.

17/07/2019

Cześć, witajcie po dłuższej przerwie :) W najbliższym czasie postaram się nadrobić zaległości i pokazać Wam parę nowych, interesujących tematów z Metropolia GZM i okolic. Dzisiaj zapraszam Was na odcinek historyczny, o czasach baaaaardzo odległych, bo mowa tu o VII, VIII i IX. Mirosław Kurek z Golęszycka Drużyna Dąb opowie Wam o Golęszyczanach, dawnej stolicy Górnego Śląska - Lubomi i o tym, co też dawno, dawno temu było tam, gdzie dziś stoją śląskie miasta, jak Katowice, Chorzów, Bytom czy Świętochłowice. Także, miłego oglądania :)

Hej, wybaczcie, że ostatnio trochę tu hulał wiatr, ale już niedługo będzie tego dużo, dużo więcej :) W każdym razie prze...
20/06/2019

Hej, wybaczcie, że ostatnio trochę tu hulał wiatr, ale już niedługo będzie tego dużo, dużo więcej :) W każdym razie przechodząc do meritum tej wiadomości. Bardzo się cieszę, bo Oblicza Metropolii mają nowy logotyp zaprojektowany przez Gajewski Takie właśnie miało być 👌

PS. Jeżeli potrzebujecie usług zdolnego grafik, a przy okazji świetnego człowieka to jest to dobry adres.

07/03/2019

Hej, łapcie kolejny odcinek Oblicz Metropolii :) Bohaterką dzisiejszego odcinka jest Ania, która postanowiła rzucić zawód architekta i została garncarką. Od 5 lat w swojej mikołowskiej pracowni Drobne Przyjemności - Pracownia Ceramiczna tworzy niesamowite i użyteczne przedmioty. Ania organizuje także warsztaty ceramiczne. Jeżeli czujecie potrzebę pobrudzenia się gliną, to jest to właściwy adres. Zapraszam na odcinek :)

Adres

Katowice-Bogucice

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Oblicza Metropolii umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Firmę

Wyślij wiadomość do Oblicza Metropolii:

Udostępnij

Kategoria