Zielone Opolskie

Zielone Opolskie Oficjalny profil Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego

Gratulujemy Pani Beacie Wielgosik z Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych, szefowej oddziału w Górze Św. Anny w pełni z...
27/05/2026

Gratulujemy Pani Beacie Wielgosik z Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych, szefowej oddziału w Górze Św. Anny w pełni zasłużonego odznaczenia "Za zasługi dla Ochrony Środowiska i Klimatu".

🐸 Dobra wiadomość dla płazów i kierowców! 🚗🌿Trwają prace związane z wymianą płotków herpetologicznych przy drodze wojewó...
15/05/2026

🐸 Dobra wiadomość dla płazów i kierowców! 🚗🌿

Trwają prace związane z wymianą płotków herpetologicznych przy drodze wojewódzkiej nr 423 na odcinku pomiędzy osiedlem Kłodnica w Kędzierzynie-Koźlu a Januszkowicami w gminie Zdzieszowice.

To efekt wspólnych działań Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu, Departamentu Ochrony Środowiska oraz Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych, które mają na celu lepszą ochronę płazów podczas ich sezonowych migracji. 🐸💚

Dzięki takim rozwiązaniom żaby, ropuchy i traszki mogą bezpieczniej pokonywać swoje naturalne szlaki migracyjne przebiegające wzdłuż dróg wojewódzkich.

To jednak nie koniec działań — kolejny płotek herpetologiczny planowany jest przy drodze DW405 w Ligocie Tułowickiej. 🌱



Województwo Opolskie

Środki Województwo Opolskie ratują siedliska dzikich ptaków. Zakończyło siezadanie polegajace na utworzeniu siedliska za...
14/05/2026

Środki Województwo Opolskie ratują siedliska dzikich ptaków. Zakończyło siezadanie polegajace na utworzeniu siedliska zastępczego dla jaskółek. Jak widać na załaczonych zdjęciach nowa lokalizacja przypadła do gustu.

🌿 XVI Regionalny Sejmik Ekologiczny w Leśnicy 🌿Dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska UMWO Mateusz Menzel oraz pracown...
08/05/2026

🌿 XVI Regionalny Sejmik Ekologiczny w Leśnicy 🌿

Dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska UMWO Mateusz Menzel oraz pracownicy Referatu Polityki Ekologicznej mieli przyjemność uczestniczyć w XVI Regionalnym Sejmiku Ekologicznym w Leśnicy, który odbył się 7 maja br.
Wydarzenie stało się przestrzenią do zaprezentowania niezwykłego zaangażowania dzieci i młodzieży w działania na rzecz ochrony środowiska, kształtowania postaw proekologicznych oraz budowania odpowiedzialności za przyszłość naszej przyrody i klimatu. 🌱. Szczególne wrażenie zrobiło na nas zaangażowanie przedszkolaków i uczniów szkół naszego regionu, które z ogromną pasją i świadomością prezentowały swoje działania oraz pomysły związane z ekologią i ochroną klimatu. 🌱
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom, nauczycielom, opiekunom oraz organizatorom za przygotowanie tego wartościowego wydarzenia, pełnego inspiracji, pozytywnej energii i prawdziwej troski o przyszłość środowiska naturalnego.
Wyrazy uznania kierujemy przede wszystkim do dzieci i młodzieży — za kreatywność, wiedzę oraz ogromne zaangażowanie. To właśnie takie inicjatywy pokazują, że edukacja ekologiczna ma ogromną moc i realnie wpływa na kształtowanie odpowiedzialnych postaw. 💚
Dziękujemy za wspólnie spędzony czas i do zobaczenia na kolejnym Sejmiku Ekologicznym w Leśnicy! 🌍

Uwaga: ogłaszamy konkurs ofert na realizację zadań publicznych w zakresie wspierania działań na rzecz ekologii i ochrony...
22/04/2026

Uwaga: ogłaszamy konkurs ofert na realizację zadań publicznych w zakresie wspierania działań na rzecz ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego województwa opolskiego w 2026 roku pn. „opolska szkoła mikroretencji” na działanie polegajace na:

👉 1) Opracowaniu analizy zwiększenia potencjału retencji krajobrazowej i mikroretencji w wybranych zlewniach rolniczych i leśnych na dopływach rzeki Stobrawy
👉2) Prowadzeniu warsztatów teoretycznych obejmujących zakres:
a) potencjał siedliskowy i produkcyjny łąk,
b) obliczanie zdolności retencyjnej zastawki, lokalizacja zastawek w odniesieniu do rzeźby i spadków terenu, obliczanie spadku dna rowów, pomiary i szkic profilu rowu, materiały i budowa zastawki, potencjał retencyjny obszaru,
c) przeszkolenie uczestników w sposobach inwentaryzacji urządzeń wodnych, w tym w terenie,
d) przedstawienia oprogramowania umożliwiającego rzedstawienie potencjału retencji terenów,
👉3)Prowadzeniu warsztatów praktycznych obejmujących zakres:
a) inwentaryzacja urządzeń wodnych na podstawie prac terenowych,
b) analiza wyników terenowych za pomocą dedykowanego oprogramowania,
c) podsumowanie w terenie wyników prac i potencjału mikroretencji,
d) warsztatu terenowego, w ramach którego uczestnicy wezmą udział w pokazie sterowania zalewaniem łąk.

☝️Pula środków 80 000,00 zł.
☝️Maksymalna kwota na zadanie: brak limitu
Więcej informacji na: https://opolskie.engo.org.pl/konkursy/652

Wspieramy przyrodę na terenie Województwo Opolskie Opolskie. Tym razem rękami organizacji pozarządowych, z którymi podpi...
17/04/2026

Wspieramy przyrodę na terenie Województwo Opolskie Opolskie. Tym razem rękami organizacji pozarządowych, z którymi podpisaliśmy umowy na realizację działań związanych z ochroną zapylaczy oraz rehabilitacją dzikich zwierząt.

Rola NGO w podejmowaniu tematów związanych z edukacją oraz ochrona przyrody jest nieoceniona.

Antoni Konopka - Członek Zarząd Województwa Opolskiego

Wczoraj, w sali konferencyjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego przy ul. Hallera 9 odbyło się seminarium p...
16/04/2026

Wczoraj, w sali konferencyjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego przy ul. Hallera 9 odbyło się seminarium poświęcone tematyce „Zagospodarowania terenów niekorzystnie przekształconych”, zorganizowane przez Departament Ochrony Środowiska UMWO w Opolu.

Uczestników wydarzenia powitał Mateusz Menzel – Dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska UMWO w Opolu.

Podczas seminarium zaprezentowano zagadnienia dotyczące m.in.: problemów zagospodarowania odpadów na terenach niekorzystnie przekształconych, degradacji gleb i powierzchni ziemi w województwie śląskim, założeń projektu , dyrektywy w sprawie monitoringu gleb, wyników badań ankietowych prowadzonych w województwie śląskim i Europie Środkowej, skutków powodzi z 2024 r. dla pokrywy glebowej w południowej części województwa opolskiego, oceny przydatności gruntów rolnych po powodzi, problemu nielegalnego zagospodarowania terenów zdegradowanych, a także historycznych zanieczyszczeń powierzchni ziemi oraz działalności Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Opolu.



W gronie prelegentów znaleźli się:
Małgorzata Juszczyszyn-Pieczonka – Zastępca Dyrektora Departamentu Ochrony Środowiska,
prof. dr hab. Tadeusz Magiera - Polska Akademia Nauk Instytut Inżynierii Środowiska w Zabrzu
dr inż. Adam Łukasik - Polska Akademia Nauk Instytut Inżynierii Środowiska w Zabrzu
dr Marcin Szuszkiewicz - Polska Akademia Nauk Instytut Inżynierii Środowiska w Zabrzu
dr Michał Bućko - Polska Akademia Nauk Instytut Inżynierii Środowiska w Zabrzu
dr hab. Grzegorz Kusza - Uniwersytet Opolski,
dr inż. Katarzyna Łuczak - Uniwersytet Opolski,
Wojciech Jarczak – Opolski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska,
Maria Piekarz – Naczelnik Wydziału Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Opolu,
Katarzyna Maryniak – kierownik Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Opolu.

W seminarium uczestniczyli przedstawiciele m.in.: starostw z terenu województwa opolskiego, urzędów marszałkowskich województw śląskiego i dolnośląskiego, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Opolu, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Opolu, Polskiej Akademii Nauk – Instytutu Inżynierii Środowiska w Zabrzu, Uniwersytetu Opolskiego, Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Opolu oraz Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych.

Seminarium pokazało, jak istotne jest kompleksowe podejście do rekultywacji i ponownego wykorzystania terenów zdegradowanych – łączące wiedzę naukową, doświadczenie administracji oraz współpracę międzyinstytucjonalną. W obliczu zmian klimatycznych i rosnącej presji na środowisko, działania te stanowią jeden z kluczowych elementów zrównoważonego rozwoju dla naszego regionu.

Dziękujemy wszystkim prelegentom i uczestnikom za udział w seminarium.

Antoni Konopka - Członek Zarząd Województwa Opolskiego
Województwo Opolskie

Chomik europejski zdobył tytuł Zwierzęcia Roku 2026. W ogólnopolskim plebiscycie organizowanym przez Ministerstwo Klimat...
16/02/2026

Chomik europejski zdobył tytuł Zwierzęcia Roku 2026. W ogólnopolskim plebiscycie organizowanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska chomik zdobył ok 10 tys. głosów na 33 tysiace zgłoszonych.

Cieszy nas to dlatego, że w ciągu ostatnich 3 lat Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra” prowadziło inwentaryzację tego gatunku na terenie województwa opolskiego.

Chomik europejski do lat siedemdziesiątych XX wieku występował na terenie województwa opolskiego co najmniej na 54 stanowiskach. Szczególnie liczny był na Płaskowyżu Głubczyckim i terenach przyległych.

W 2022 roku udało się potwierdzić, że ten zagrozony gatunek wystepuje na zaledwie 5 stanowiskach. Niestety perspektywa ochrony gatunku jest dla wszystkich stanowisk zła i przeciągu kilku lat grozi mu całkowita zagłada.

W Pokrzywnej odbyło się spotkanie robocze, podczas którego zaprezentowano i omówiono wyniki badań dotyczących zwiększeni...
04/02/2026

W Pokrzywnej odbyło się spotkanie robocze, podczas którego zaprezentowano i omówiono wyniki badań dotyczących zwiększenia potencjału retencji krajobrazowej i mikroretencji na terenie zlewni rzek Złoty Potok i Trzebinka (powiat nyski i prudnicki) - obszarów szczególnie dotkniętych powodzią we wrześniu 2024 r.

Ruszyły konsultacje społeczne projektów uchwał dotyczących obszarów chronionego krajobrazu. Konsultacje potrwają do 18 l...
04/02/2026

Ruszyły konsultacje społeczne projektów uchwał dotyczących obszarów chronionego krajobrazu. Konsultacje potrwają do 18 lutego 2026 r.

Procedowane uchwały mają za zadanie wyłączyć poszczególne Obszary Chronionego Krajobrazu do osobnych aktów prawnych.

To początek działań związanych z weryfikacją sytemu wielkoobszarowej ochrony przyrody na terenie województwa opolskiego, które zostały określone w audycie krajobrazowym województwa.

OChK w osobnych aktach prawnych mają ułatwić i przyspieszyć procedurę.

Na grafice: załacznik mapowy do jednego z obszarów.

Więcej szczegółów na https://bip.opolskie.pl/category/konsultacje-projektow-aktow-prawnych/konsultacje-projektow-aktow-prawa-miejscowego/ogloszenia-konsultacji-projektow-aktow-prawa-miejscowego/

Zapraszamy do konsultacji.

Adres

Hallera 9
Opole
45-867

Godziny Otwarcia

Poniedziałek 07:30 - 15:30
Wtorek 07:30 - 15:30
Środa 07:30 - 15:30
Czwartek 07:30 - 15:30
Piątek 07:30 - 15:30

Telefon

+48774429310

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Zielone Opolskie umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Firmę

Wyślij wiadomość do Zielone Opolskie:

Udostępnij