16/04/2026
Wczoraj, w sali konferencyjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego przy ul. Hallera 9 odbyło się seminarium poświęcone tematyce „Zagospodarowania terenów niekorzystnie przekształconych”, zorganizowane przez Departament Ochrony Środowiska UMWO w Opolu.
Uczestników wydarzenia powitał Mateusz Menzel – Dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska UMWO w Opolu.
Podczas seminarium zaprezentowano zagadnienia dotyczące m.in.: problemów zagospodarowania odpadów na terenach niekorzystnie przekształconych, degradacji gleb i powierzchni ziemi w województwie śląskim, założeń projektu , dyrektywy w sprawie monitoringu gleb, wyników badań ankietowych prowadzonych w województwie śląskim i Europie Środkowej, skutków powodzi z 2024 r. dla pokrywy glebowej w południowej części województwa opolskiego, oceny przydatności gruntów rolnych po powodzi, problemu nielegalnego zagospodarowania terenów zdegradowanych, a także historycznych zanieczyszczeń powierzchni ziemi oraz działalności Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Opolu.
W gronie prelegentów znaleźli się:
Małgorzata Juszczyszyn-Pieczonka – Zastępca Dyrektora Departamentu Ochrony Środowiska,
prof. dr hab. Tadeusz Magiera - Polska Akademia Nauk Instytut Inżynierii Środowiska w Zabrzu
dr inż. Adam Łukasik - Polska Akademia Nauk Instytut Inżynierii Środowiska w Zabrzu
dr Marcin Szuszkiewicz - Polska Akademia Nauk Instytut Inżynierii Środowiska w Zabrzu
dr Michał Bućko - Polska Akademia Nauk Instytut Inżynierii Środowiska w Zabrzu
dr hab. Grzegorz Kusza - Uniwersytet Opolski,
dr inż. Katarzyna Łuczak - Uniwersytet Opolski,
Wojciech Jarczak – Opolski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska,
Maria Piekarz – Naczelnik Wydziału Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Opolu,
Katarzyna Maryniak – kierownik Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Opolu.
W seminarium uczestniczyli przedstawiciele m.in.: starostw z terenu województwa opolskiego, urzędów marszałkowskich województw śląskiego i dolnośląskiego, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Opolu, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Opolu, Polskiej Akademii Nauk – Instytutu Inżynierii Środowiska w Zabrzu, Uniwersytetu Opolskiego, Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Opolu oraz Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych.
Seminarium pokazało, jak istotne jest kompleksowe podejście do rekultywacji i ponownego wykorzystania terenów zdegradowanych – łączące wiedzę naukową, doświadczenie administracji oraz współpracę międzyinstytucjonalną. W obliczu zmian klimatycznych i rosnącej presji na środowisko, działania te stanowią jeden z kluczowych elementów zrównoważonego rozwoju dla naszego regionu.
Dziękujemy wszystkim prelegentom i uczestnikom za udział w seminarium.
Antoni Konopka - Członek Zarząd Województwa Opolskiego
Województwo Opolskie