03/01/2026
Dzień dobry w Nowym Roku.
Dziś z cyklu "Znanych osób.." z naszego regionu chcemy zaprezentować krótki życiorys osoby którą większość z parafian znała.
To też dziś szczególny dzień ponieważ 3 Stycznia mija 9 rocznica śmierci ks . Władysława Sitki.
Opracowanie Pan dr Łukasz Połomski jeszcze raz dziękuję za dzisiejszy tekst.
Ks. Władysław Sitko
Urodził się 16 stycznia 1934 r. w Mechowcu
na terenie parafii Cmolas. Po zdanej maturze w kolbuszowskim gimnazjum wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. 29 czerwca 1958 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk bp. Karola Pękali.
W kolejnych latach pracował jako wikary w parafiach: Krościenko nad Dunajcem, Kamienica, Brzeźnica koło Dębicy i Mochnaczka. W tej ostatniej duszpasterzował w latach 1969-1976 - początkowo jako wikariusz-ekonom, a następnie proboszcz.
Z Mochnaczki został przeniesiony do parafii tęgoborskiej, gdzie proboszczował do 2004 r. – przez 28 lat. Wyznaczył pewną epokę w dziejach miejscowej parafii przeprowadzając ją z okresu komunistycznego do III RP, dokończył wiele ważnych inwestycji w tym wyposażenie nowego kościoła, którego budowę rozpoczął ks. Julian Juza – wielki poprzednik ks. Sitki. W tym czasie w świątyni pojawiła się posadzka, ukończono boazerię, ołtarz. Wszystko dzięki ofiarności parafian, do której proboszcz zachęcał sam niejednokrotnie wspierając te dzieła. Dzięki ks. Sitce przez lata piękniało otoczenie świątyni. Stary kościół św. Mikołaja został z sukcesem przeniesiony do Tabaszowej, co nie było proste, bowiem wymagało wielu przygotowań i nadzoru konserwatora zabytków. Dzięki temu w Tabaszowej wydzielono nową parafię.
Nie sposób zapomnieć troskę, jaką tęgoborski proboszcz darzył kult MB Juścieńskiej i tamtejszy kościółek, który w czasach jego proboszczowania doczekał kolejnego w jego dziejach remontu, zaś dzięki wsparciu ks. Krężla powstał ołtarz polowy.
Ks. Sitko doprowadził także do budowy kaplicy w Skrzętli, która do dziś służy parafianom. Oprócz dziedzictwa materialnego pozostawił najważniejszy pomnik, który zbudował: duchowość parafii. Dzięki jego niezwykłemu charakterowi i ciepłu garnęła się do niego młodzież: rozwijały się oazy, wystawiano jasełka, parafia aktywnie rozpoczęła pielgrzymowanie na Jasną Górę. Sam wiele razy pakował wikt i jechał na trasę pielgrzymkową do swoich parafian. Jego pobożność maryjna była widoczna szczególnie we wspomnianym kulcie dla MB Juścieńskiej – w czasach jego proboszczowania odpust 8 września nabrał szczególnie uroczystego charakteru, zaczęli na niego przyjeżdżać biskupi. Na starej plebanii otworzył internat dla młodzieży dojeżdżającej do szkół. Warto dodać, że nocować tam mógł każdy, kto w nocy zapukał do plebanii – ks. Sitko jeżeli dysponował czasem, własnym samochodem odwoził do domów potrzebujących parafian, którzy mieszkali w dalszej odległości. Owocem jego działań są liczne powołania kapłańskie na przełomie XX i XXI w., których tylko mogą pozazdrościć okoliczne parafie. Zaszczepił w społeczności tęgoborskiej też troskę o Polaków na dawnych Kresach. Przez lata zapraszał do parafii i kościoła grupy młodzieży z dzisiejszej Ukrainy i Białorusi. Ks. Sitko był inicjatorem akcji „Pomoc dla Polaków na Kresach”, w ramach której wielokrotnie organizował transporty darów do Żytomierza i Krysowa. Ponadto sprawował obowiązki notariusza dekanatu Nowy Sącz – Północ (po reorganizacji Nowy Sącz – Zachód). W 1993 r. został obdarzony godnością Kapelana Jego Świątobliwości. W 2006 r. otrzymał wyróżnienie „Zasłużony dla Ziemi Sądeckiej”. Ks. Sitko przeszedł na emeryturę w 2004 r.
i pozostał w Tęgoborzy, gdzie nadal służył parafianom, a jego dom zawsze miał otwarte drzwi. Każdy kto go poznał wie, że był człowiekiem niezwykle ciepłym, kapłanem „z sercem na dłoni”. Zapewne wielu czytających ten tekst dodałoby swoje wspomnienie i ma przed oczami tego wielkiego kapłana.
Ks. Władysław Sitko zmarł 3 stycznia 2017 r. Uroczystości pogrzebowej w kościele tęgoborskim przewodniczył sam ordynariusz diecezji tarnowskiej, bp. Andrzej Jeż. 5 stycznia trumna z ciałem proboszcza spoczęła w rodzinnej parafii w Cmolasie, zaś na cmentarzu tęgoborskim przypomina o nim pamiątkowa tabliczka umieszczona na grobowcu kapłańskim. Ponadto w kościele parafialnym od 2018 r. znajduje się tablica upamiętniająca wielkiego kapłana, który na zawsze wpisał się w dzieje ziemi tęgoborskiej.