07/06/2026
Drugi dzień 38. Przeglądu Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych w Miasto Ustroń rozpoczęły przemówienia, ale nie takie formalne, oficjalne, tylko pełne serdeczności oraz podziękowań dla instruktorów zespołów i dla małych artystów, którzy pielęgnują tradycyjne śpiewanie, muzykowanie i taniec. Sprawia im to wiele radości, jak było widać podczas występów. Zespoły przywitali: prowadzący koncerty Tadeusz Papierzyński, jurorzy: znawca folkloru, choreograf Sławomir Ślósarczyk – przewodniczący i członkinie: folklorystka, regionalistka z Koniakowa Elżbieta Legierska, dr Magda Szyndler z Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, etnolożka, folklorystka, pracowniczka Muzeum Miejskiego w Żywcu Anna Tomiak, którzy podkreślali, że nie są od oceniania, jedynie od doceniania. Gospodarzy reprezentowali: Michał Kubok - Przewodniczący Rady Miasta Ustroń i dyrektorka Miejski Dom Kultury Prażakówka Karolina Fojcik-Pustelnik, a organizatora wydarzenia, którym jest Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, dyrektor Aneta Legierska-Bujok. Sponsorami Przeglądu są: Befado, Ustronianka - powrót do źródeł, oraz firma Pilch - wyczarowane z drewna https://pilchr.pl/, która przygotowała stoisko z bardzo ciekawymi zabawkami, oczywiście z drewna, gdzie występujący i widzowie w każdym wieku mogli się pobawić i pogłówkować.