Doskonały algorytm

Doskonały algorytm Nasze możliwości pomogą spełnić każdą z Twoich potrzeb!

Tesla znowu ma kłopoty. Ponad 800 000 aut z problemami z pasami bezpieczeństwaNiekończących się problemów koncernu motor...
07/02/2022

Tesla znowu ma kłopoty. Ponad 800 000 aut z problemami z pasami bezpieczeństwa

Niekończących się problemów koncernu motoryzacyjnego Elona Muska ciąg dalszy, w grudniu chodziło o bagażniki i kamery wsteczne, w styczniu o fantomowe hamowanie, a później niehamowanie na czerwonym świetle, a teraz dochodzą jeszcze wadliwe pasy bezpieczeństwa.

Jak poinformowała właśnie Tesla, ponad 800 tysięcy samochodów musi odwiedzić serwis firmy w celu naprawy oprogramowania towarzyszącego pasom bezpieczeństwa. Bo chociaż same pasy zdają się działać bez zarzutu, to mają problem z pewną opcją wymaganą przez przepisy.

Część nowych samochodów serii Model S i X, a prawdopodobnie także Model 3 i Model Y, nie wydaje odpowiedniego dźwięku informującego o niezapiętych pasach podczas startu samochodu. Ten, zgodnie z obowiązującymi standardami bezpieczeństwa, jest zaś obowiązkowy i ma być wystarczająco irytujący, by skłonić kierowcę do zapięcia pasów.

Kliknij i zobacz więcej.

Transformacja górnictwa. Związki zawodowe dają rządowi czas do 21 stycznia na podjęcie rozmówZwiązki zawodowe, które w m...
01/02/2022

Transformacja górnictwa. Związki zawodowe dają rządowi czas do 21 stycznia na podjęcie rozmów

Związki zawodowe, które w maju zeszłego roku podpisały umowę społeczną ws. transformacji górnictwa, chcą gwarancji realizacji zapisów tego dokumentu. Zapowiadają protesty, jeżeli do 21 stycznia rząd nie podejmie w tej sprawie rozmów – ogłosili w czwartek związkowcy. W ich ocenie umowa nie jest realizowana.

"Niepodjęcie rozmów przez rząd do 21 stycznia odbierzemy jako jednostronne złamanie Umowy Społecznej, co poskutkuje rozpoczęciem w woj. śląskim akcji protestacyjno-strajkowych o skali większej niż za czasów rządów koalicji PO-PSL" – napisali związkowi sygnatariusze umowy w czwartkowym liście do szefa MAP, wicepremiera Jacka Sasina.

"Kierując się odpowiedzialnością za los mieszkańców woj. śląskiego, wzywany stronę rządową do natychmiastowego rozpoczęcia rozmów, które nie tylko doprowadzą do uzyskania gwarancji realizacji zapisów podpisanej w 2021 roku Umowy społecznej, ale też do jej nowelizacji" – czytamy w związkowym piśmie, zredagowanym w czwartek podczas nadzwyczajnego posiedzenia Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Regionu Śląsko-Dąbrowskiego w Katowicach.

Wygaszanie kopalń
"Celem tej nowelizacji powinno być stworzenie systemu, odpornego na szantaże energetyczne (gazowe) ze strony Federacji Rosyjskiej, jak również wprowadzenie mechanizmów pozwalających chronić mieszkańców Rzeczypospolitej przed negatywnymi skutkami polityki klimatycznej dygnitarzy europejskich" – napisali do wicepremiera liderzy śląsko-dąbrowskiej Solidarności, Sierpnia’80, Kadry, Związku Zawodowego Górników w Polsce, Solidarności’80 i Związku Zawodowego Pracowników Dołowych.

Podpisana 28 maja zeszłego roku umowa społeczna określa zasady i tempo wygaszania polskich kopalń węgla kamiennego (energetycznego) w perspektywie 2049 roku. Dokument zawiera m.in. gwarancje zatrudnienia oraz osłon socjalnych dla górników, przewiduje budżetowe dopłaty do redukcji zdolności produkcyjnych oraz tworzy mechanizmy wspierające transformację Śląska. Warunkiem wejścia umowy w życie jest zgoda Komisji Europejskiej na pomoc publiczną dla górnictwa na zaproponowanych przez stronę polską zasadach.

Związki zawodowe, które w maju zeszłego roku podpisały umowę społeczną ws. transformacji górnictwa, chcą gwarancji realizacji zapisów tego dokumentu. Zapowiadają protesty, jeżeli do 21 stycznia rząd nie podejmie w tej sprawie rozmów – ogłosili w czwartek związkowcy. W ich ocenie um...

Śląsk. Związkowcy z Polskiej Grupy Górniczej podpisali porozumienie płacowe z zarządem spółkiŚrednio 1,5 tys. zł jednora...
01/02/2022

Śląsk. Związkowcy z Polskiej Grupy Górniczej podpisali porozumienie płacowe z zarządem spółki

Średnio 1,5 tys. zł jednorazowej rekompensaty za pracę w weekendy oraz wzrost średniego wynagrodzenia w Polskiej Grupie Górniczej do kwoty 8200 zł brutto przewiduje porozumienie, zawarte w piątek przez związkowców z zarządem spółki. Związki zakończyły spór zbiorowy i zawiesiły akcje protestacyjne.

- Zawarliśmy porozumienie ze stroną społeczną. Tym samym zapewniliśmy niezakłóconą pracę kopalń w przyszłych okresach, a więc dostawy paliwa węglowego do elektrowni, ciepłowni i gospodarstw domowych - skomentował prezes PGG Tomasz Rogala, nawiązując do zapowiadanej przez związki - w przypadku braku porozumienia - kolejnej blokady wysyłki węgla z kopalń do energetyki.



- W naszym porozumieniu ustaliliśmy wszystkie newralgiczne punkty, ale przede wszystkim płatność (rekompensaty - red.) w dacie, kiedy spółka będzie posiadała na to środki - podkreślił prezes, przypominając wcześniejsze deklaracje zarządu PGG dotyczące dążenia do porozumienia ze stroną społeczną. - Chcieliśmy to porozumienie zakończyć w sposób możliwy i zgodny z wolą stron - i tak się stało - dodał.



ZOBACZ: Spór o kopalnię Turów. Wojewoda dolnośląski: to położy się cieniem na relacjach przez wiele lat



Jak zapisano w porozumieniu, na jednorazowe rekompensaty dla pracowników spółka przeznaczy ponad 56,8 mln zł, co wraz z narzutami (składkowymi, podatkowymi itp.) daje kwotę niespełna 69,3 mln zł. Ustalono, że świadczenie będzie wypłacone 1 marca tego roku. Kwota rekompensaty (średnio 1,5 tys. zł dla pracownika) będzie różnić się w zależności charakteru zatrudnienia - górnicy dołowi dostaną 1,6 tys. zł brutto, a pozostałe grupy odpowiednio mniejsze kwoty.



Prezes Rogala nie podał, ile łącznie będzie kosztować spółkę realizacja porozumienia. - Myślę, że jest to akceptowalny poziom - skomentował.



Jak tłumaczył szef górniczej Solidarności Bogusław Hutek, ustalenie terminu wypłaty rekompensaty na 1 marca wynika ze zmian podatkowych. Ponieważ w lutym górnicy otrzymują także tzw. czternastą pensję, z dodatkową rekompensatą musieliby prawdopodobnie zapłacić większy podatek.

Wzrost średniego wynagrodzenia
Ważnym elementem porozumienia jest zwiększenie wysokości średniego wynagrodzenia w spółce do 8200 zł brutto (wobec - według najnowszych danych PGG - ok. 7,9 tys. zł przed zmianą) z datą końca ubiegłego roku. Chodzi o to, by właśnie ta kwota była podstawą przyszłej indeksacji płac w 2022 roku. W umowie społecznej dla górnictwa zapisano, że w bieżącym roku płace mają wzrosnąć o 3,8 proc., związkowcy chcą jednak renegocjować ten wskaźnik - na forum sygnatariuszy umowy społecznej - w związku z wyższą inflacją.

Średnio 1,5 tys. zł jednorazowej rekompensaty za pracę w weekendy oraz wzrost średniego wynagrodzenia w Polskiej Grupie Górniczej do kwoty 8200 zł brutto przewiduje porozumienie, zawarte w piątek przez związkowców z zarządem spółki. Związki zakończyły spór zbiorowy i zawiesiły akcje...

Starlink odegra ogromną rolę w III wojnie światowejOstatnie wieści o uszkodzeniu podwodnych kabli światłowodowych, łączą...
31/01/2022

Starlink odegra ogromną rolę w III wojnie światowej

Ostatnie wieści o uszkodzeniu podwodnych kabli światłowodowych, łączących archipelag Svalbard z kontynentem, doprowadziły do powstania obaw, że globalna infrastruktura komunikacyjna może stać się celem ataku w razie wybuchu dużego konfliktu pomiędzy mocarstwami.

Uszkodzenie podwodnych kabli światłowodowych, łączących archipelag Svalbard z kontynentem, to gigantyczny problem. Jeśli takie sytuacje powtórzą się w razie konfliktu, i dotkną strategiczne połączenia, to miliardy ludzi mogą zostać pozbawione dostępu do globalnej sieci. Może to wydawać się niczym groźnym, ale w rzeczywistości praktycznie wszystkie dziedziny naszego codziennego życia opierają się na infrastrukturze komunikacyjnej.

Atak na podwodne światłowody może całkowicie sparaliżować wymianę informacji pomiędzy Europą a Ameryką Północną. W sekundę utracimy dostęp do większości usług amerykańskich gigantów. Szczególnie odczują to korporacje, które w coraz większym stopniu polegają na szybkiej wymianie informacji, bazach danych czy chmurach obliczeniowych.

Kliknij i zobacz więcej.

Asteroida o kilometrowej średnicy we wtorek minie ziemięPlanetoida (asteroida) o średnicy około jednego kilometra przele...
31/01/2022

Asteroida o kilometrowej średnicy we wtorek minie ziemię

Planetoida (asteroida) o średnicy około jednego kilometra przeleci w pobliżu Ziemi 18 stycznia – informacje na jej temat można znaleźć w serwisie CNEOS, który jest poświęcony przelotom planetoid bliskich Ziemi, a prowadzony przez NASA.

Obiekt nosi oznaczenie (7482) 1994 PC1 – liczba w nawiasie to numer katalogowy planetoidy, a dalsza część to tymczasowe oznaczenie nadane, gdy ją odkryto. Asteroidę odkrył astronom Robert McNaught prowadząc obserwacje w Siding Spring Observatory w Australii. Było to 9 sierpnia 1994 roku. Potem w archiwalnych danych znaleziono jej obserwacje z wcześniejszych lat, najstarsze z 1974 roku.



Planetoida ma bardzo dobrze wyznaczoną orbitę, była nawet w 1997 roku obserwowana radarem Goldstone, a jej obecne zbliżenie do Ziemi jest monitorowane na bieżąco od sierpnia 2021 roku.



ZOBACZ: Madagaskar. Katastrofa statku, nie żyją 64 osoby. Rozbił się samolot ratunkowy



Asteroida zbliży się do naszej planety 18 stycznia 2022 r. o godz. 22:51 polskiego czasu. Najmniejszy dystans wyniesie 1,98 mln kilometrów. Z obliczeń wiadomo, iż w ostatnim okresie jej najbliższy przelot koło Ziemi miał miejsce w 1933 roku w odległości 1,13 mln km, a w roku 2105 nastąpi to w odległości 2,33 mln km. To wszystko są bezpieczne odległości i nie grozi nam zderzenie z (7482) 1994 PC1. Dla porównania, dystans Ziemia-Księżyc to około 384 tysiące kilometrów, czyli planetoida minie Ziemię w odległości ponad pięć razy większej.

"Potencjalnie niebezpieczna planetoida"
Planetoida (7482) 1994 PC1 ma średnicę 1,052 km, znaną z dokładnością do 0,303 km. Jest to więc dość spora skała, znacznie większa niż te, które zwykle mijają Ziemie (prawie codziennie znanych jest po kilka przelotów obiektów o wielkościach kilkudziesięciu metrów w większym lub mniejszych odległościach od Ziemi). Obiekt należy do grupy nazywanej "potencjalnie niebezpiecznymi planetoidami" (ang. Potentially Hazardous Asteroids).

Planetoida (asteroida) o średnicy około jednego kilometra przeleci w pobliżu Ziemi 18 stycznia – informacje na jej temat można znaleźć w serwisie CNEOS, który jest poświęcony przelotom planetoid bliskich Ziemi, a prowadzony przez NASA.

25/01/2022

Adres

Warsaw

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Doskonały algorytm umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Firmę

Wyślij wiadomość do Doskonały algorytm:

Udostępnij