11/05/2026
Wrocławskie MPK uhonorowało kolejną wybitną postać związaną z historią miasta. Imię Teresy Swędrowskiej, jednej z najwybitniejszych koszykarek Ślęzy Wrocław i reprezentacji Polski, nosi jeden z miejskich tramwajów.
Teresa Swędrowska przez lata była ambasadorką wrocławskiej koszykówki. Z drużyną Ślęzy Wrocław zdobyła mistrzostwo Polski w 1987 roku oraz czterokrotnie wicemistrzostwo kraju. W barwach reprezentacji Polski rozegrała 120 spotkań, a w Ślęzie ponad 270, zdobywając blisko 6000 punktów. Karierę kontynuowała także we Francji, gdzie dwukrotnie sięgnęła po Puchar tego kraju.
Po zakończeniu kariery sportowej działała jako wykładowczyni Akademii Wychowania Fizycznego i komisarz spotkań kobiecej Ekstraklasy.
Teresa Swędrowska zmarła w 2012 roku po długiej chorobie.
Obecnie imiona wybitnych postaci nosi już 21 tramwajów MPK Wrocław. Wśród patronów znaleźli się m.in. Wanda Rutkiewicz, Jan Nowak-Jeziorański i Adam Wójcik.
fot: Facebook/MPK Wrocław